Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Różnice kulturowe między np. Ukraińcami
     
Czcisław
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 99.546

 
 
post 7/12/2016, 16:39 Quote Post

Witam!

Jakie różnice kulturowe egzystowały między sąsiadami 2RP? Nie chodzi mi o to, jak Ukraińcy się od Litwinami kulturalno się odróżniali! Chodzi mi o to, czy np. Ukraińcy mieszkając w 2RP i w okolicach Żytomierza/Winnicy mieli inną, raczej ku polskiej, kutlurę niż Ukraińcy mieskając w Odessy lub w Połtawie. Tak samo o Białorusini, i. t. d.

W innych słowach: Jakie narody byli hetero-kulturowe i czy jedna z tych kultur jednego narodu była (bardzo) bliska do kultury polskiej?

Wiem że przyjdà hejterzy i powiedzą "Jak mam kulturę zdefiniować?". Nie wiem dokładnie jak, macie tutaj odpowiedź. Gwara bliska do gwar polskich w tych regionach, religia, kuchnia/tradycje, mentalność

Dzięki!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Toki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 99.963

 
 
post 12/12/2016, 13:10 Quote Post

Zdarzało się, że np. Białorusini żyjący w Polsce korespondowali w języku polskim, mimo że na co dzień posługiwali się białoruskim - po prostu nie potrafili pisać we własnej mowie, a nauczono ich w polskiej. W szkole, ale także jako poborowi w wojsku w pewnej mierze polonizowali się. Tylko taki przykład przychodzi mi na myśl; wierzę, że wpływów było więcej, ale niestety nie jestem w stanie wskazać żadnego innego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 25/12/2016, 12:52 Quote Post

Witam!

Szczegółowa odpowiedź na Twoje pytanie zajęłaby przynajmniej kilkadziesiąt stron. Generalnie można zauważyć, że na terytoriach zajmowanych przez mniejszości w II RP było widać wpływ cywilizacji zachodniej (łacińskiej). I to zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. Co to oznaczało? Np. nienaturalna śmierć człowieka w Brześciu nad Bugiem, Nowogródku, Łucku czy Stanisławowie zawsze była asumptem do przeprowadzenia śledztwa. Po wschodniej stronie granicy nikt zbyt tym się nie przejmował. Wydajność plonów z ha na ziemiach ukrainnych i białoruskich w granicach II RP był prawie dwukrotnie wyższa niż na Podolu, nad Dnieprem i w okolicach Mińska (Białoruskiego). Każdy obywatel II RP mógł (poza marginalnymi wyjątkami) podróżować po kraju i całym świecie. Na obszarze zarządzanym przez komunistów takiej możliwości nie było.
Ponad dwadzieścia lat temu miałem okazję obejrzeć reportaż wyprodukowany przez TVP a dotyczący naszych dawnych kresów. Rozmawiano z żyjącymi jeszcze obywatelami II RP. Jedną z nich była ok. 80 letnia staruszka (Białorusinka), która powiedziała (przytaczam z pamięci): "Za Polski to renty przychodzili w terminie. I poczta była. A za "złotówku" to człowiek... Ho, ho!".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 25/12/2016, 14:41 Quote Post

Białorusini z Polakami tworzą poniekąd wspólny naród, historia, tradycja, świadomość historyczna jest jedna, ukraincy są inni powstali w opozycji do idei polskości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
artakserkses
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 328
Nr użytkownika: 100.110

 
 
post 30/12/2016, 17:03 Quote Post

Sami Ukraińcy są w jakiś sposób podzieleni wewnętrznie pod względem religijnym bo części jest Grekokatolikami a część wyznaje Prawosławie i z tą bierze się wiele innych podziałów.

Ten post był edytowany przez artakserkses: 30/12/2016, 17:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
irka_gag
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 100.892

 
 
post 31/12/2016, 0:21 Quote Post

Nie jest nam bliżej do białorusinów, niż do ukraińców pod względem kulturowym?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 31/12/2016, 12:07 Quote Post

QUOTE(force @ 25/12/2016, 14:41)
Białorusini z Polakami tworzą poniekąd wspólny naród, historia, tradycja, świadomość historyczna  jest jedna, ukraincy są inni powstali w opozycji do idei polskości.
*



Pewnie masz na myśli mieszkańców Grodzieńszczyzny. Białorusini są podzieleni, przy czym nie brakuje wśród nich zwolenników Ruskiego Mira. Są też na pewno ludzie typu Moja Chata z Kraja, czyli zwolennicy Łuki. Duża część żyje w świecie postsowieckij propagandy.

Mówienie o wspólnocie jest dużą przesadą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej