Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak wyglądali pierwotni Słowianie ?
     
lucan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 78.165

 
 
post 13/08/2013, 20:24 Quote Post

Wydaje mi się, że w pytaniu powinno paść sformułowanie "Słowianie", gdyż pod taką (lub podobną) nazwą występowali w źrodłach rzymskich, bizantyjskich i arabskich, już od I w. n.e.
vapnatak

Przepraszam za swoją niewiedzę w temacie, ale mógłbyś napisać jakie to źródła? Pytam z czystej ciekawości.
Z góry dziękuję
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Krut syn Gryna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 82.843

 
 
post 13/08/2013, 23:27 Quote Post

Jest też polska książka "Antropologia o pochodzeniu Słowian", Poznań 2008:

Książka wydana przez naukowców z Instytutu Antropologii UAM:

user posted image

Wnioski płynące z tej książki przemawiają za zamieszkiwaniem przez przodków Słowian dorzecza Odry i Wisły już od czasów rzymskich. Natomiast nie znaleziono podobieństw morfologicznych czaszek "rzymskich" z naszych terenów do czaszek z tego samego okresu i późniejszych ze Skandynawii, które to podobieństwa powinny być bardzo wysokie, jeśli faktycznie nasze ziemie zamieszkiwały wtedy liczne populacje Gotów.

Ten post był edytowany przez Krut syn Gryna: 13/08/2013, 23:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/08/2013, 10:05 Quote Post

W tej książce w ogóle jak i w ogóle we wszelkich pracach tych badaczy autorzy nie zauważają jakiegokolwiek podobieństwa nawet czaszek z pochówków skandynawskich na ziemiach polskich do czaszek ze Skandynawii, nawet zdają się nie wiedzieć, że istnieją pochówki o takich cechach. Podobnie jak zauważył kalev, zdają się też nie być świadomi, że pochówki uznawane przez nich za Słowian wschodnich wcale nie muszą należeć do Słowian, bo zamieszkiwały tam różne ludy. Przy takich kontrowersjach nawet na poziomie zbierania materiału trudno mówić o wiarygodnych wnioskach z tych badań.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/08/2013, 11:19 Quote Post

Książka wielokrotnie na tym Forum już dyskutowana, co do której wysuwano liczne zastrzeżenia natury metodologicznej.
Oprócz tego o czym napisał welesxxi, wysuwanie wniosków na podstawie szczątkowych i absolutnie nie reprezentacyjnych pochówków szkieletowych z okresów w których dominuje ciałopalny obrządek pogrzebowy jest nieporozumieniem.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 15/08/2013, 11:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Kaczmarek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 364
Nr użytkownika: 53.244

Marek Kaczmarek
Zawód: emeryt
 
 
post 15/08/2013, 11:47 Quote Post

Najnowsza (rozpoczęta 13 sierpnia)dyskusja o tej książce jest tutaj:

http://historum.com/european-history/60978...-etc-print.html

welesxxi

Niestety, archeolodzy wygłaszający, a później publikujący swoje prace przygotowane na 14 Funeralia Lednickie byli odmiennego zdania na temat "grobów skandynawskich".

Poglądom przedstawianym np. w 2002 roku przez Prof. Chudziaka, najbardziej przeciwstawiał się dr J. Sikora z UŁ. Prof. Chudziak tym razem wypowiedział się bardziej ostrożnie.

Program (fragment)

Część czwarta. Swoi — obcy
Andrzej Albiniak, Wyobcowani przez ..., wyobcowani z ... O wczesnośredniowiecznych pochówkach z mieczami z Gąsawy i Żnina, s. 279–293.
Marek Florek, „Obcy” we wczesnośredniowiecznym Przemyślu. Kim byli Węgrzy pochowani na tzw. cmentarzysku „staromadziarskim” przy ulicy Rycerskiej?, s. 295–311.
Wojciech Chudziak, Raz jeszcze w kwestii grobów komorowych z Kałdusa na Pomorzu Nadwiślańskim, s. 313–320.
Karol Kollinger, Lutomierscy Waregowie a stosunki polsko-ruskie i sytuacja Waregów na Rusi w początkach XI wieku, s. 321–331.
Jerzy Sikora, Kości, zapinki, DNA czy broń? Problematyka etniczna w badaniach wczesnośredniowiecznych cmentarzysk szkieletowych w Polsce, s. 333–344.


Pogląd że groby komorowe to groby "skandynawskich przybyszów" chyli się ku upadkowi. Nie jesteś na bieżąco w temacie?
O konferencji we Wrocławiu już nie wspomnę, bo jeszcze nie ma publikacji książkowej.
Kolejne mity upadają.


Ten post był edytowany przez Kaczmarek: 15/08/2013, 17:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 763
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 18/08/2013, 20:24 Quote Post

Temat dotyczy oczywiscie wczesnych Słowian ja wrzucę jednak dwa zdania dotyczące współczesnych. Wielokrotnie słyszałem zdanie, że dla sSłowian charakterystyczne są wystające kości policzkowe.Słyszałem to przede wszystkim od zawodowych fotografów.
I tu pytanie, czy waszym zdaniem jest to "prawda obiegowa" znaczy nieprawda, czy może jednak jest coś na rzeczy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 19/08/2013, 10:23 Quote Post

CODE
Wielokrotnie słyszałem zdanie, że dla sSłowian charakterystyczne są wystające kości policzkowe.


To taska sama "prawda" jak to że wszyscy Żydzi mają garbate nosy wink.gif Osobiście w swoim otoczeniu prawie się z tą cechą nie zetknąłem

Wystające kości policzkowe to bardziej cecha Saamów, Finów Wołżańskich, a najbardziej rozpowszechniona jest u ludów ałtajskich jak Tatarzy albo Czuwasze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 763
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 19/08/2013, 11:12 Quote Post

QUOTE
To taska sama "prawda" jak to że wszyscy Żydzi mają garbate nosy wink.gif Osobiście w swoim otoczeniu prawie się z tą cechą nie zetknąłem


Dzięki, właśnie o taką chłodną ocenę mi chodziło. A jest o naprawdę dość rozpowszechniony pogląd
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 8/09/2013, 22:12 Quote Post

Kalev:

QUOTE
Obecnie słowiańskość obszarów położonych wokół tych miast nie budzi najmniejszych wątpliwości, ale w średniowieczu (X-XII wiek) w okolicach Moskwy, Tweru, a tym bardziej Wołogdy wciąż mieszkały ugrofińskie ludy, których slawizacja trwała setki lat. Antropologicznie specjalnie się nie różniły od Słowian, ale wcale te twarze nie muszą przedstawiać tych drugich.


Finowie wschodni są mongoidami( albo nie mają albo mają za mało krwi szwedzkiej ) więc nie mogą być podobni do_ Słowian ,w odróżnieniu od Finow zachodnich , którzy są silnie przemieszani ze Szwedami i innymi ludami indoeuropeskimi.

Np. język mongolski jest bliższy fińskiemu niż język szwedzki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/09/2013, 23:29 Quote Post

Kiszuriwalilibori
CODE
Wielokrotnie słyszałem zdanie, że dla sSłowian charakterystyczne są wystające kości policzkowe.Słyszałem to przede wszystkim od zawodowych fotografów.
I tu pytanie, czy waszym zdaniem jest to "prawda obiegowa" znaczy nieprawda, czy może jednak jest coś na rzeczy?

W porównaniu do Mongołów to raczej niezbyt. W porównaniu do Hiszpanów pewnie nieco tak. Do tego to nie musi być tak, że każdy tu ma te policzki bardziej wystające, tylko, że procent ludzi z taką cechą jest większy.

kalev
CODE
Wystające kości policzkowe to bardziej cecha Saamów, Finów Wołżańskich, a najbardziej rozpowszechniona jest u ludów ałtajskich jak Tatarzy albo Czuwasze.

Szczerze mówiąc to mam wątpliwości czy ci Lapończycy i wschodni Finowie jakoś istotnie od nas odbiegają. Co do Czuwaszy to są powierzchownie zbułgaryzowani Finowie, i lepiej ich włączyć do tej kategorii.

R.U.R
CODE
Finowie wschodni są mongoidami

Też tak mi się kiedyś zdawało, dopóki sobie zdjęć nie pooglądałem. W praktyce nie odbiegają istotnie od Rosjan.
CODE
i( albo nie mają albo mają za mało krwi szwedzkiej ) więc nie mogą być podobni do_ Słowian ,w odróżnieniu od Finow zachodnich , którzy są silnie przemieszani ze Szwedami i innymi ludami indoeuropeskimi.

Ani ci zachodni Finowie nie są jakoś wybitnie przemieszani ze Szwedami, ani wschodni nie są wybitnie różni od sąsiednich Słowian, którzy często są w istocie zeslawizowanymi Ugrofinami. Mongoloidalność Finów to mit, to w praktyce często wręcz esencja jasnowłosego niebieskookiego północnego Europejczyka, nawet bardziej od Skandynawów.
CODE
Np. język mongolski jest bliższy fińskiemu niż język szwedzki.

Hipoteza uralsko-ałtajska raczej nie dorównuje popularnością indo-uralskiej.. Na dziś uralskie to raczej najbliższy krewny indoeuropejskich wyłonione z jakiegoś indouralskiego prajęzyka na północ od terytorium praindoeuropejskiego, niż migracja z Azji.
Inna rzecz, że ałtajskie same są zapewne indouralskim dosyć bliskie, co może mieszać w próbie usystematyzowania tego.

Ten post był edytowany przez kmat: 8/09/2013, 23:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.981
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 9/09/2013, 8:51 Quote Post

QUOTE
Ani ci zachodni Finowie nie są jakoś wybitnie przemieszani ze Szwedami, ani wschodni nie są wybitnie różni od sąsiednich Słowian, którzy często są w istocie zeslawizowanymi Ugrofinami. Mongoloidalność Finów to mit, to w praktyce często wręcz esencja jasnowłosego niebieskookiego północnego Europejczyka, nawet bardziej od Skandynawów.


Zachodni finowie sa wlasnie przemieszani z nordykami stad tyle tam blondynow ,typowy Fin to raczej brunet ale oczywiscie to jedna tylko z cech do okreslenia rasy.
http://www.historycy.org/index.php?act=Pos...2&f=247&t=41390

QUOTE
Szczerze mówiąc to mam wątpliwości czy ci Lapończycy i wschodni Finowie jakoś istotnie od nas odbiegają. Co do Czuwaszy to są powierzchownie zbułgaryzowani Finowie, i lepiej ich włączyć do tej kategorii.


Laponczycy ze Slowianami nie maja zbyt wiele wspolnego ,opis Jordanesa przeczy aby mieli ciemne wlosy i skore:
QUOTE
"Albowiem te plemiona, Sklawinowie i Antowie, nie podlegają władzy jednego człowieka, lecz od dawna żyją w ludowładztwie i dlatego zawsze pomyślne i niepomyślne sprawy załatwiane bywają w ogólnym zgromadzeniu. (...) Mieszkają w nędznych chatach, rozsiedleni z dala jedni od drugich, a przeważnie każdy zmienia kilkakrotnie miejsce zamieszkania. Stając do walki, na ogół pieszo idą na nieprzyjaciela, mając w ręku tarczę i oszczepy, pancerza natomiast nigdy nie wdziewają. (...) Obydwa plemiona mówią jednym językiem - niesłychanie barbarzyńskim. A nawet i zewnętrznym wyglądem nie różnią się między sobą, wszyscy bowiem są rośli i niezwykle silni, a skóra ich i włosy nie są ani bardzo białe lub płowe, ani nie przechodzą zdecydowanie w kolor ciemny, lecz wszyscy są rudawi. Życie wiodą twarde i na najniższej stopie, jak Masageci [Hunowie], i brudem są okryci stale, jak i oni"



Ten post był edytowany przez Arheim: 9/09/2013, 8:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/09/2013, 19:31 Quote Post

CODE
Zachodni finowie sa wlasnie przemieszani z nordykami stad tyle tam blondynow ,typowy Fin to raczej brunet ale oczywiscie to jedna tylko z cech do okreslenia rasy.

Nie są. To jest specyficzna morfologia odmienna od "nordyckiej". Szerokie twarze, niezbyt wydatne krótkie nosy, zupełnie niepodobni. O odrębności genetycznej od Skandynawów nawet nie wspominam. Do tego bardzo jasna pigmentacja. To jest to co kiedyś plątało się po antropologii jako "rasa dalijska/falijska/kromanionoidalna", "typ paleoeuropeidalny", "żółtowłosi Finowie" etc.
CODE
Laponczycy ze Slowianami nie maja zbyt wiele wspolnego ,opis Jordanesa przeczy aby mieli ciemne wlosy i skore:

Lapończycy miewają bardzo różną pigmentację, od ciemnej do jasnej. Jak Słowianie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 9/09/2013, 21:20 Quote Post

Kmat:
QUOTE
Też tak mi się kiedyś zdawało, dopóki sobie zdjęć nie pooglądałem. W praktyce nie odbiegają istotnie od Rosjan.


W filmach amerykańskich Zydzi prawie zawsze mają włosy blond, białą skórę itd.(Innych w filmach nie widziałem)
Widziałem też zupełnie innych : bardzo ciemna skóra, kędzierzawe czarne włosy, przypominali raczej Etiopów (byli to Zydzi europejscy ).

I jeśli Etiopowie i Zydzi mają wspólne semickie pochodzenie, to Zydzi są bliżsi Etiopczykom. Filmy dają dość zniekształcony obraz, więc oglądania zdjęć nie starczy .

QUOTE
Szerokie twarze, niezbyt wydatne krótkie nosy, zupełnie niepodobni.

Bardzo podobni. Widziałem w telewizji właśnie takiego jakiegoś tam estońskiego posła (europarlament) .


QUOTE
Hipoteza uralsko-ałtajska raczej nie dorównuje popularnością indo-uralskiej.. Na dziś uralskie to raczej najbliższy krewny indoeuropejskich wyłonione z jakiegoś indouralskiego prajęzyka na północ od terytorium praindoeuropejskiego, niż migracja z Azji.


Ale właśnie w Azji żyją najbliżsi krewni Finów. Dobrze ,odrzućmy rodzinę ałtajską.
Mansi i Chantowie są typowymi mongoloidami i dość bliskimi krewnymi Finów.
Finowie i Mansi i Chantowie są narodami ugrofińskimi i jeśli mają wspólne ugrofińskie pochodzenie, to Finowie są bliżsi tym mongoloidom. Albo lepiej powiedzieć, że kiedyś byli, bo teraz sytuacja jest inna




QUOTE
O odrębności genetycznej od Skandynawów nawet nie wspominam.


O co w tym zdaniu chodzi ?


QUOTE
Hipoteza uralsko-ałtajska raczej nie dorównuje popularnością indo-uralskiej..


Hipotezą jest raczej indo-uralskie pokrewieństwo, bo nie ma żadnych faktów



Ten post był edytowany przez R.U.R: 9/09/2013, 21:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/09/2013, 22:25 Quote Post

CODE
Filmy dają dość zniekształcony obraz, więc oglądania zdjęć nie starczy .

Nie o filmy idzie. Zwykłe zdjęcia przypadkowych ludzi, jakich pełno po necie. Ot pogrzebać za prezydentami autonomicznych republik w FR (tylko maryjski jest Rosjaninem).
CODE
Bardzo podobni. Widziałem w telewizji właśnie takiego jakiegoś tam estońskiego posła

Akurat Estończycy są mało typowi, oni raczej przypominają Bałtów.
CODE
Ale właśnie w Azji żyją najbliżsi krewni Finów. Dobrze ,odrzućmy rodzinę ałtajską.
Mansi i Chantowie są typowymi mongoloidami i dość bliskimi krewnymi Finów.
Finowie i Mansi i Chantowie są narodami ugrofińskimi i jeśli mają wspólne ugrofińskie pochodzenie, to Finowie są bliżsi tym mongoloidom. Albo lepiej powiedzieć, że kiedyś byli, bo teraz sytuacja jest inna

A skąd w ogóle pomysł, że to ci Chantowie reprezentują oryginalnych Ugrofinów, a Finowie zmieszanych z północnymi Europejczykami, a nie na odwrót - oryginalni są Finowie, a Chanto-Mansowie zmieszali się z jakimiś tubylcami?
CODE
O co w tym zdaniu chodzi ?

To widać nawet po prostym porównaniu haplogrup na chromosomie Y, zestawy w Finlandii i Skandynawii są znacząco inne.
CODE
Hipotezą jest raczej indo-uralskie pokrewieństwo, bo nie ma żadnych faktów

Nie, wcale.. M- jako podstawa do tworzenia zaimków 1 osoby, t drugiej, celownik na -m, podobne słowa na wodę i imię w prajęzykach, podobne słowa na "kto", i inne zbieżności.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 9/09/2013, 22:54 Quote Post

QUOTE
Nie, wcale.. M- jako podstawa do tworzenia zaimków 1 osoby, t drugiej, celownik na -m, podobne słowa na wodę i imię w prajęzykach, podobne słowa na "kto", i inne zbieżności.

Czytalem opinię specjalistów , powodów do optymizmu za wiele nie ma.
Może nawet podam linka .

QUOTE
Zwykłe zdjęcia przypadkowych ludzi, jakich pełno po necie.


No i masz opinię przypadkową

QUOTE
Akurat Estończycy są mało typowi, oni raczej przypominają Bałtów.

Ale ja takich Bałtów nigdy nie widziałem.
Dlaczego jednak nie zaliczamy ich do narodów bałtyckich?


QUOTE
A skąd w ogóle pomysł, że to ci Chantowie reprezentują oryginalnych Ugrofinów, a Finowie zmieszanych z północnymi Europejczykami, a nie na odwrót - oryginalni są Finowie, a Chanto-Mansowie zmieszali się z jakimiś tubylcami?



Przecież wszystkie narody ugrofińskie mają
dość zauważalne cechy rasowe, które wykazują cechy mongoloidalne w większym lub mniejszym stopniu
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej