Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Świadomość zagrożenia państw zachodnich
     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 3/01/2016, 22:49 Quote Post

[quote=wojtek k.,3/01/2016, 15:25]
[quote=Mawr,3/01/2016, 13:52]Koła rządzące zarówno Francji, jak i Wielkiej Brytanii już circa 1937 zdawały sobie z nieuchronnej konfrontacji z Hitlera i rozpoczęły wielokierunkowe przygotowania. [/quote]

Oczekuję, że tę tezę - iż już w roku 1937 koła rządzące we Francji i w Wielkiej Brytanii zdawały sobie sprawę z nieuchronnej konfrontacji z Hitlerem - zechcesz udowodnić. W kontekście tego, co stało się w roku 1938 Monachium, gdzie "uratowano pokój", byłoby wręcz czymś niebywałym. Nie mówiąc już o tym, w jakim świetle stawiałoby katastrofę Francji, a w pewnym sensie i Wielką Brytanię... Tak więc czekam na przedstawienie dowodów smile.gif
[/quote]

*

[/quote]
Już w 1934 W Londynie powstało Defence Requirements sub-Committee, które określiła Niemcy jako największe zagrożenie dla Brytyjskiego Imperium. W okresie 1933-1938 zwiększono budżet na RAF czterokrotne, na armię dwukrotnie. W kolejnych latach także utrzymywano znaczne zwiększenie produkcji. Chcesz ten 1937? Wtedy Anglicy produkowali 2153, w 1939 już 7940 samolotów. Oczywiście nie dorównywano zbrojeniom Hitlerowskim, ponieważ demokratyczny rząd nie jest w stanie wypłukać na zbrojenie wszystkie rezerwy banków publicznych i prywatnych jako to zrobił Hitler, a także finansować się na bieżąco złotem Austriackim i Czechosłowackim, które należały do największych rezerw na świecie. No ale polityka gospodarcza Hitlera do 1940 będzie wojna, była już w innych miejscach omówiona.
W 1936 Baldwin, premier Wielkiej Brytanii, stwierdził, że na chwilę obecną Wielka Brytania już przegrała wyścig powietrzny z III Rzeszą. W 1937 Robert Vansittart, podsekretarz F/O ujawnił dane dotyczące niemieckich zbrojeń, by zwiększyć świadomość publiczną i jej zrozumienie dla konieczności zwiększenia wydatków zbrojeniowych.

To tylko tak na szybko. Teraz ja chętnie poznam dowody na twoją tezę Wojtek.K - Brytyjscy Politycy myśleli, że wystarczy palcem Hitlerowi, a ten się wycofa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/01/2016, 22:55 Quote Post

A dlaczego to ma być dowód na nieuchronność konfliktu?

Podstawowę pytanie nie jest czy W.B traktowała Hitlera podejrzliwie, jako potencjalnego wroga i zagrożenie, tylko czy miała świadomość że wojna z nim jest nieunikniona.

Zbrojenia to nic nadzwyczajnego zasadniczo-państwa i obecnie się zbroją, np. oczekujemy tego od naszych władz aby się zbroiły-czy to znaczy że czeka nas nieuchronny konflikt z np. ROsją?

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 3/01/2016, 22:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 3/01/2016, 23:28 Quote Post

Tak wyglądało to w wersji Wojtka.K:
Zupełnie się z tym nie zgadzam. Otóż polityka Anglii i Francji absolutnie nie zmierzała do doprowadzenia do polsko - niemieckiej konfrontacji. Wręcz przeciwnie. Ufni w swą potęgę Anglicy i Francuzi, którzy wszak ledwie dwadzieścia lat wcześniej zmiażdżyli Niemców, byli przekonani, że wystarczy, jak Hitlerowi pogrożą palcem, a ten momentalnie podkuli ogon. Absolutnie nie docenili oni determinacji Hitlera i w efekcie wybuch wojny zastał ich kompletnie do niej nieprzygotowanymi.

Ja więc pokazuję, że świadomi zagrożenia byli i zdecydowane kroki przygotowawcze podjęli. Jeśli jednak się ze mną nie zgadzasz, tylko twierdzisz, że liczyli, że Hitler podkuli ogon, chętnie doczekam się dowodów na to.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/01/2016, 23:32 Quote Post

Wydźwięk postu wojtka może jest przesadzony, zwłaszcza w kwesti "nie byli przygotowani". Zasadniczo nie stawiam tezy, ale widzę że Ty to zrobiłeś.
Chodzi o to:
Koła rządzące zarówno Francji, jak i Wielkiej Brytanii już circa 1937 zdawały sobie z nieuchronnej konfrontacji z Hitlera

Bo rzeczywiście, w świetle wydarzeń roku 1938 byłoby to dość zagadkowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 3/01/2016, 23:54 Quote Post

Co było w tym zagadkowego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/01/2016, 23:56 Quote Post

Zachowanie zachodu który zachowywał się jakby wierzył że ta wojna wcale nieuchronna nie jest.

W każdym razie Twój post wprowadzający raczej "nieuchronności" nie dowiódł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 4/01/2016, 0:01 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 3/01/2016, 23:56)
Zachowanie zachodu który zachowywał się jakby wierzył że ta wojna wcale nieuchronna nie jest.

W każdym razie Twój post wprowadzający raczej "nieuchronności" nie dowiódł.
*


Podejmowali konkretne działania mające na celu przygotowanie do konfliktu z Niemcami, niekoniecznie zbrojnego, jednak jak najbardziej zdawali sobie sprawę z wysokiego prawdopodobieństwa takiego rozwoju wydarzeń.
Więc odpowiedź mi na pytanie:
Jak to się ma do pogrożenia palcem i przekonaniu, że to wystarczy do podkulenia ogona?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 4/01/2016, 0:04 Quote Post

QUOTE(Mawr @ 4/01/2016, 1:01)
QUOTE(Rommel 100 @ 3/01/2016, 23:56)
Zachowanie zachodu który zachowywał się jakby wierzył że ta wojna wcale nieuchronna nie jest.

W każdym razie Twój post wprowadzający raczej "nieuchronności" nie dowiódł.
*


Podejmowali konkretne działania mające na celu przygotowanie do konfliktu z Niemcami, niekoniecznie zbrojnego, jednak jak najbardziej zdawali sobie sprawę z wysokiego prawdopodobieństwa takiego rozwoju wydarzeń.
Więc odpowiedź mi na pytanie:
Jak to się ma do pogrożenia palcem i przekonaniu, że to wystarczy do podkulenia ogona?
*



Ok, to trochę zmienia wymowę postu. Może wojtek też źle to zrozumiał. Ja to bowiem zrozumiałem tak że wg. Ciebie zachód w 1937 roku był pewny że do konfliktu z Hitlerem (w sensie wojny) dojdzie.

Co do pytania-takiej tezy powtarzam nie stawiałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 4/01/2016, 13:02 Quote Post

Ja jestem zdania że Alianci oczekiwali konfliktu zbrojnego z Niemcami, nieważne czy pod władzą Adolfa czy też nie. Nie wiem, czy wielu z was to zauważyło, ale Francuzi zaczęli budować linię Maginota zanim Hitler doszedł do władzy, czyli w 1929, więc przewidywali późniejszy rewanż Niemców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/01/2016, 13:21 Quote Post

QUOTE(freddy @ 4/01/2016, 14:02)
Ja jestem zdania że Alianci oczekiwali konfliktu zbrojnego z Niemcami, nieważne czy pod władzą Adolfa czy też nie. Nie wiem, czy wielu z was to zauważyło, ale Francuzi zaczęli budować linię Maginota zanim Hitler doszedł do władzy, czyli w 1929, więc przewidywali późniejszy rewanż Niemców.
*


Tylko tu podjęto konkretny problem konkretnego terminu, natomiast jak sam zauważyłeś Linia była budowana jako osłona zagrożenia ogólnego - kiedyś, w jakiejś przyszłości, przeważające ludnościowo Niemcy zechcą odebrać stracone ziemie i wtedy dobrze by było mieć coś, co pozwoli zaoszczędzić życie i zdrowie naszych mniej licznych ludzi...
To jednak coś innego niż szykować się na wojnę za rok, dwa czy trzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej