Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie zaczepne kopijnika,
     
Niedźwiedź
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 70.827

Lukasz Jakub
Zawód: Servus Christi
 
 
post 2/02/2011, 22:04 Quote Post

QUOTE
Obowiązuje w e współczesnym bronioznawstwie, pancerz jest elastyczny, zbroja to konstrukcja ze sztywnych blach.

Czyli tak jak mi się wydawało.
QUOTE
Mógł, tak jak nazywał szablę mieczem czy pałaszem.

Ciesze się. Wybroniłem się.
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.857
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 2/02/2011, 23:01 Quote Post

Może by tak 'zarzucić' co innego? wink.gif

Oczywiście związanego z tematem.

Zainteresowało mnie to dzieło - ukazujące właśnie przedyskutowywaną walkę konną w bliskim zwarciu.

Widać tu jedną szalenie ciekawą rzecz - coś co wygląda jak kord czy inszy messer, oprócz tego posiadając solidny hak po drugiej stronie ostrza (tak przynajmniej można się domyślać...) - to jest uzbrojenie prawdziwie zaczepne!

Oprócz tego można się zastanawiać, czy dwie widoczne sztuki broni to młotki (jakby za wcześnie?), czy topory z kolcami po drugiej stronie. Rysunek nie jest zbyt jednoznaczny.

Manuskrypt pochodzi z "wczesnego XIV wieku" - tyle wiem o datowaniu.

Ten post był edytowany przez Spiryt: 2/02/2011, 23:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 3/02/2011, 0:37 Quote Post

QUOTE
Obowiązuje w e współczesnym bronioznawstwie, pancerz jest elastyczny, zbroja to konstrukcja ze sztywnych blach.

Czyli tak jak mi się wydawało.


Panowie. Odbiegamy coraz bardziej od tematu, tocząc dyskusje na tematy poboczne. Właśnie z początku pancerzem zwano tylko uzbrojenie ochrone elastyczne (vide "pancerni"). Dopiero od końca XVIII i zwłaszcza w XIX wieku wśród niektórych jężykoznawców (raczej nie wśród specjalistów od uzbrojenia) zaczęto mylić pancerz ze zbroją. Stąd pewnie wzięły się pancerze, jako osłona zwierząt czy pojazdów.
QUOTE
czy rycerz, nie mógł nazwać wedle ówczesnego podziału, swojej zbroi pancerzem.

W źródłach taką pomyłkę widziałem najwcześniej pod koniec XVIII wieku.
Ja traktuję dosyć liberalnie niektóre spory o definicję, ale w przypadku pancerzy sporu nie ma; jest to w tym dziale tylko uzbrojenie ochrone elastyczne . Była już o tym mowa kilka razy i więcej nie będzie.
Wracamy do uzbrojenia rycerzy.

 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2011, 9:03 Quote Post

QUOTE
Nie jestem pewien czy rycerz, nie mógł nazwać wedle ówczesnego podziału, swojej zbroi pancerzem
Wedle ówczesnych mówiło się o rynsztunku, zbroi lub po prostu uzbrojeniu. Pełnym, zupełnym itp. te określenia dotyczyły kopijnika. Masz u Długosza opis np. Diepolda Kokeritza gdzie portretuje go Długosz jako "w zupełnym uzbrojeniu będąc"(zależy od przekładu). W traktatach masz określenie harnisch co określa zbroję. Rustung(niem. rynsztunek), armor(ang. zbroja). Swoją drogą w źródłach albo jest bardzo szczegółowo napisane, w co konkretnie był ubrany kombatant(mail, platten np.) albo jak określano pewne typy uzbrojenia(zapisy sądowe, popisy rot itp.), bądź jest właśnie opis ogólnie, w pełnym uzbrojeniu, w zupełnej zbroi itp, jakby opisywać zbroi nie trzeba bo każdy wie o co chodzi(głownie w kronikach).
Z określeniem pancerz w średniowiecznym źródle się nie spotkałem(Gal anonim - pancerni Mieszka może?), ale może mało widziałem jeszcze źródeł.

Ten post był edytowany przez Rauss: 3/02/2011, 9:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 4/02/2011, 15:55 Quote Post

Dyskusja o broni z Biblii Maciejowskiego przeniesiona:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=8536

Istnieje również temat o broni dwuręcznej jeźdźców.


http://www.historycy.org/index.php?showtopic=11990
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/02/2011, 17:11 Quote Post

QUOTE
Dało się więc pokonać go przy użyciu miecza, choć nie jest to opcja optymalna...

Owszem. Dlatego mając czas sięgnąłbym po coś lepszego.
CODE
Zaskoczenia owszem ale rejterady?

Miało być zaskoczenia i nieprzygotowania. To zaskoczenie i nieprzygotowanie miało być powodem rejterady, nie konkretnie to, co kto trzymał w garści.
CODE
Krótko, ikonografia pokazuje liczne przedstawienia ciężkozbrojnych walczących mieczami, ergo musiało się to zdarzać choć być może nie było wyjściem najszczęśliwszym.

Owszem, ale są to przedstawienia jednostek w oddziałach, które używały również broni obuchowej. Ja odnosiłem się do całej formacji.
CODE
Czy zbroja płytowa nie jest pancerzem?

Nie, nie jest pancerzem.
CODE
Dalej podtrzymuje tezę coby miecz był wspaniałą bronią drugorzędną dla kopijnika.

Fajne słowo: "wspaniałą", ale ono nic konkretnego nie znaczy.
CODE
Jednakowoż wciąż sądzę że nie możliwe jest dopuścić się takiego przekłamania w tak poważnym wydawnictwie, nawet jeśli książka może być przestarzała.

Dlaczego? Książka prawdopodobnie oddawała stan wiedzy z lat 20-tych XX wieku. Tyle, że ten stan wiedzy się zmienił.
CODE
Szczerze mówiąc pierwsze słyszę taki podział.

To niczego nie znaczy rolleyes.gif
CODE
Czy to jeden z tych niezrozumiałych XX-wiecznych tez?

To przyjęte słownictwo bronioznawcze. Polecam prace Żygulskiej jr i Kwaśniewicza.
CODE
Nie jestem pewien czy rycerz, nie mógł nazwać wedle ówczesnego podziału, swojej zbroi pancerzem.

Nie, nie mógł, bo w jego czasach pancerzem (niem. Panzer, szw. pansar) zwano wyłącznie kolczugę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.531
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 4/02/2011, 18:39 Quote Post

Delikatnie off topując:
QUOTE
pancerzem (niem. Panzer, szw. pansar) zwano wyłącznie kolczugę.
Czy zatem należy przyjąć,że Panzerstecher był bronią generalnie i z założenia służącą do przebijania kolczug?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 5/02/2011, 15:38 Quote Post

QUOTE
Czy zatem należy przyjąć,że Panzerstecher był bronią generalnie i z założenia służącą do przebijania kolczug?

W dobie jego powstawania tak właśnie można by przyjąć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej