Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Olmekowie, czyli ciężki temat...
     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 30/06/2003, 20:57 Quote Post

Witam smile.gif

Chciałbym aby na tym forum w końcu zajęto się kulturami prekolumbijskimi smile.gif

Otóż mnie najbardziej intryguje kultura Olmeków- była najwcześniejsza, miała wielkie znaczenie i pozostawiła po sobie wspaniałe zabytki- jak np. wielkie bazaltowe głowy czy też misternie wykonane piękne figurki z jadeiutu...

Wszystkich gości i uzytkowników forum zachęcam to poczytania o Olmekach na stronach www.archeoswiat.prv.pl oraz www.jukatan.prv.pl - znajdziecie tam kilka popularnonaukowych tekstów (mojego autorstwa wink.gif ) na temat tej wspaniałej kultury starożytnej Ameryki Środkowej...

Poza tym krótką niestety dyskusję na temat tej kultury znajdziecie na nieco zmarłym forum dyskusyjnym (forum upada ze względu na częste awarie...poprostu nikt nie ma ochcoty go odwiedzać skoro raz na 2 próby nie działa sad.gif ) Archeoświata Jukatanu i innych stron o tematyce archeologicznej - www.archeoforum.prv.pl

Pozdrawiam

CHUFU
www.archeoswiat.prv.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 1/07/2003, 8:00 Quote Post

Zgodnie z Twoimi ostrzeżeniami nie mogę otworzyć żadnej ze wspomnianych przez Ciebie stron. A jaki temat dyskusji o Olmekach chciałbyś otworzyć? Np. na temat ich ewentualnego pokrewieństwa czy mieszania się z ludźmi rasy czarnej, co wnioskuje się na podstawie wyglądu wspomnianych przez Ciebie głów? Może znasz jakieś nowe badania czy teorie na ten temat?
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 1/07/2003, 11:22 Quote Post

Witam ponownie smile.gif

Cóż...to jest właśnie wspaniałość naszego serwera host.sk.

Tyle ze mi dziś akurat strony działają, więc podam linki jeszcze raz.

Archeoświat- Świat Archeologii - tutaj znajdziecie chyba tylko jeden tekst odnośnie Olmeków...ale ogólnie zapraszam na stronę smile.gif Już niedługo pojawi siętu m.in też tekst o poruszonym przez Tytusa temacie...Póki co zapraszam!

Półwysep Jukatan - tutaj zaś cały dział moje autorstwa w kótrym możecie poczytać różne teksty oraz zobaczyć galerię poświęconą Olmekom...z czasem więcej smile.gif

Forum Dyskusyjne- no a tutaj forum gdzie w dziale "Mezoameryka, Półwysep Jukatan" jest dyskusja właśnie na wspomniany przez Tytusa temat...

Polecam i pozdrawiam, mam nadzieję że tym razem się otworzy.

Jeśli chodzi zaś o pochodzenie Olmeków...to napiszę ciutek więcej popołudniu smile.gif

CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 4/07/2003, 12:23 Quote Post

Popołudnie nie napisałem więcej, jednak teraz postaram się tym zająć smile.gif Otóżtez nie mam zamiaru tworzyć jakiegoś dłuższego wywodu na temat pochodzenia Olmeków, ale szczerze mówiąc nie jestem jakimś gorącym zwolennikiem teorii jakoby mój ulubiony lud Ameryki miał pochodzić od ludności Afryki, jednak nie wykluczam ich tym samym. Dużym problemem dotyczącym tego tematu jest kwaśny odczyn ziemi Jukatanu, który spowodował rozłożenie się większości szkieletów z okresu Kultury Olmeckiej. Zachowały się jednak czaszki mówiące o tym, że w budowie fizjonomicznej założycieli cywilizacji olmeckiej był pewien procent mówiący o możliwym spokrewnieniu z rasą negroidalną. Tyle jeśli chodzi o argumenty "za" teorią pochodzenia "Sumerów Nowego Świata" od ciemnoskórych mieszkańców Czarnego Lądu. Jeżli chodzi zaś o argmenty przeciwne, to trzeba się podeprzeć badaniami tak zwanej archeologii doświadczalnej. Otóż kilka lat temu grupa Indian pod "dowództwem" archeologa zajmującego się problemem pochodzenia Olmeków używając narzędzi sprzed tysięcy lat próbowała ociosać bazaltowy głaz (mniejszy jednak zdecydowanie od tych odnalezionych głów wykonanych przez Olmeków) w celu stworzenia twarzy ludzkiej. Co się okazało?? Iż materiałw jakim rzeźbiono jest na tyle twardy, iż wyciosanie w nich innych rysów ludzkich niż twarze z wydatnymi ustami i płaskimi nosami jest poprostu niemożliwe!! Czyli wszystko jest jak na razie sprawą otwartą...

Na zakończenei jeszcze parę słów. Otóż badania antropologiczne figurek wykonanych z jadeitu i pochodzących z okresu kultury olmeckiej również wykazały spore podobieństwo do jednej z ras...chodzi jednak o możliwość pokrewieństwa z ludami Azji!! A to już zdecydowanie bardziej prawdopodobne od pochodzenia afrykańskiego Olmeków!!

Niewątpliwie chyba na zawsze Olmekowie zostańa wielkim problemem dla antropologów i historyków na całym świecie... Miejmy nadzieje że w najbliższych latach pojawi się wreszcie jakaś książka dotyczaća tylko i wyłącznie ich problemu, szłyszałem że cośtakiego ma sięukazać jużnawet w ciągu najbliższego roku... Czekam z niecierpliwością smile.gif

Pozdrawiam
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 4/07/2003, 14:11 Quote Post

QUOTE
Co się okazało?? Iż materiałw jakim rzeźbiono jest na tyle twardy, iż wyciosanie w nich innych rysów ludzkich niż twarze z wydatnymi ustami i płaskimi nosami jest poprostu niemożliwe!! Czyli wszystko jest jak na razie sprawą otwartą...

Trochę to wydaje mi się naciągane - znam się na sztuce i nie słyszałem, by jakiś materiał dawał takie ograniczenia, że da się z niego wyrzeźbić tylko... murzyna smile.gif Wydaje mi się, że może twardy materiał utrudniał głębokie rzeźbienie, stąd np. płaskie nosy, ale rozmiary ust, czy oczu i innych części twarzy, a także kształt nosa, można było kształtować względnie swobodnie.
QUOTE
Na zakończenei jeszcze parę słów. Otóż badania antropologiczne figurek wykonanych z jadeitu i pochodzących z okresu kultury olmeckiej również wykazały spore podobieństwo do jednej z ras...chodzi jednak o możliwość pokrewieństwa z ludami Azji!!

Szczególnie, że przyjmuje się, że Indianie przybyli do Ameryk właśnie z Azji.
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Madlen
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 3

 
 
post 7/07/2003, 22:25 Quote Post

QUOTE
Trochę to wydaje mi się naciągane - znam się na sztuce i nie słyszałem, by jakiś materiał dawał takie ograniczenia, że da się z niego wyrzeźbić tylko... murzyna 

Ja myślę, że z hebanu czy czarnego granitu da się wyrzeżbić tylko murzyna biggrin.gif
Ale tak na poważnie to nie sądzę, aby kształt tych głów wynikał z ograniczeń materiałowych. Są naprawdę piękne, wypracowane i myślę, że trudniejsze było wyprofilowanie ust i oczu niż uzyskanie wypukłego nosa, tak więc zgadzam się z TKM.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 10/07/2003, 19:02 Quote Post

QUOTE(Madlen @ Jul 7 2003, 11:25 PM)


QUOTE
Ja myślę, że z hebanu czy czarnego granitu da się wyrzeżbić tylko murzyna biggrin.gif


a propos hebanu to niebyłbym taki pewien... poprostu drzewo hebanowe nie jest jak nam się kojarzy całe czarne, lecz którać z warst (nie pamiętam czy zewnętrzna czy wewnętrzna ;p) jest w kolorze nam znanego jasnego drewna. jeżeli ktoś nei wierzy- zapraszam do sklepów ze sztuką afrykańską- tam są właśnie rzeźby stworozne w kawałka hebanu na którym łączą się te dwie warstwy:>

QUOTE
Ale tak na poważnie to nie sądzę, aby kształt tych głów wynikał z ograniczeń materiałowych. Są naprawdę piękne, wypracowane i myślę, że trudniejsze było wyprofilowanie ust i oczu niż uzyskanie wypukłego nosa, tak więc zgadzam się z TKM.


niestety nie dysponuje na tą chwilę cytatem dotyczącym tego faktu, jednak obiecuję go poszukać :> jakby co- czasopismo Starożytne Cywilizacje, numer dotyczący Olmeków

pozdrawiam
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
TKM
 

V ranga
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 525
Nr użytkownika: 16

 
 
post 11/07/2003, 7:38 Quote Post

QUOTE
a propos hebanu to niebyłbym taki pewien... poprostu drzewo hebanowe nie jest jak nam się kojarzy całe czarne, lecz którać z warst (nie pamiętam czy zewnętrzna czy wewnętrzna ;p) jest w kolorze nam znanego jasnego drewna. jeżeli ktoś nei wierzy- zapraszam do sklepów ze sztuką afrykańską- tam są właśnie rzeźby stworozne w kawałka hebanu na którym łączą się te dwie warstwy:>

Masz rację, sam widziałem takie wyroby. Zresztą definicja to potwierdza:
Heban, cenne drewno z hebanowca lub pokrewnych drzew strefy podzwrotnikowej. Ciężkie, twarde, trudno łupliwe, mające jasny biel i ciemnobrunatną lub czarną twardziel.
biggrin.gif rolleyes.gif
pozdr. Tytus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ola
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 21

 
 
post 11/07/2003, 10:07 Quote Post

Heban rzeczywiście jest dwukolorowy. Jednakże wieksza jego część jest koloru ciemnego, dlatego częściej ją można spotkać. Ponieważ w Polsce większość tzw. hebanu jest oszukana, dlatego trudno spotkać wyroby z jego warstwy jasnej. W Afryce nikt na to nie zwraca uwagi i dlatego wyroby tam kupione często są dwukolorowe, tzn, na przykład z jasnymi smugami. Sa po prostu robione z kawałka drwena bez zwracania uwagi na jego odcień.
pozdrawiam
Ola
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 13/07/2003, 21:51 Quote Post

QUOTE
Heban rzeczywiście jest dwukolorowy. Jednakże wieksza jego część jest koloru ciemnego, dlatego częściej ją można spotkać. Ponieważ w Polsce większość tzw. hebanu jest oszukana, dlatego trudno spotkać wyroby z jego warstwy jasnej. W Afryce nikt na to nie zwraca uwagi i dlatego wyroby tam kupione często są dwukolorowe, tzn, na przykład z jasnymi smugami. Sa po prostu robione z kawałka drwena bez zwracania uwagi na jego odcień.


Tak, trochę mi to zajęło ale znalazłem fotkę dwukolorowego kawałka hebanu.

user posted image


pozdrawiam
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tlaloc
 

Nowicjusz
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 16
Nr użytkownika: 65

Zawód: Grafik komputerowy
 
 
post 16/07/2003, 11:29 Quote Post

Dla wszystkich zainteresowanych - dzis o 21 jest program o kamiennych glowach Olmekow na kanale Discovery
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 30/07/2003, 10:42 Quote Post

Przepraszam że tak późno odpowiadam- ale zawsze wink.gif

I jak wrażenia po filmie?? Tego typu programy często są mocno krytykowane, masa w nich błędów, nieścisłości itd. Jak ocenicie ten film, którego ja niestety nie oglądałem ??

pzdr.
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
grzesiomix
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 106

 
 
post 25/08/2003, 21:06 Quote Post

plaskie nosy i wydatne usta takie są niby ograniczenia materialu ale przecież mogli wyrzeźbic wydatne nosy i płaskie usta bo to bez różnicy dla materiału czy wydatny detal to usta czy nos, chyba że prawdziwe powody były inne.

grzesiek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 14/04/2004, 13:08 Quote Post

Olmekowie byli chyba największą cywilizacją amerykańską,poźniejsi Majowie,Inkowie itp. to już nie było to samo,co ich przodkowie.A tak na marginesie kim byli Zapotekowie i gdzie oni zyli ohmy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Tlaloc
 

Nowicjusz
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 16
Nr użytkownika: 65

Zawód: Grafik komputerowy
 
 
post 17/04/2004, 19:26 Quote Post

QUOTE(Cerberus @ Apr 14 2004, 02:08 PM)
Olmekowie byli chyba największą cywilizacją amerykańską,poźniejsi Majowie,Inkowie itp. to już nie było to samo,co ich przodkowie.A tak na marginesie kim byli Zapotekowie i gdzie oni zyli ohmy.gif


O Zapotekach nie wiadomo duzo, ale znacznie wiecej niz o Toltekach. Zyli na terenie dziesiejszego Meksykanskiego stanu Oaxaca. Ich najbardziej znanym osrodkiem jest Monte Alban (tzw Biała Góra Zapoteków) zalozony okolo 600 r p.n.e

Jest tam wiele figurek tzw Tancerzy - nie wiadomo do konca co mialy one przedstawiac.

Jesli chcesz to na stronie www.jukatan.host.sk - jesyt krotki tekst o histori Zapotekow - moze Cie zainteresuje smile.gif (sorry za reklame) biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej