Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> KLAUDIUSZ, Ocena postaci
     
Innuendo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 15.730

Zawód: filolog klasyczny
 
 
post 13/04/2006, 15:23 Quote Post

Klaudiusz kuśtykał, jąkał się i przypadkowo przejął władzę. Myślę, że lepsze dla niego byłoby pozostać przy książkach. Jednak nie był zły w roli cesarza i chwali mu się to. Za panowania Klaudiusza miała też miejsce największa naumachia. Zdecydowanie oceniam jego rządy pozytywnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 13/04/2006, 21:08 Quote Post

Przed wypowiadaniem sądow na temat postaci tego cesarza, sądzę, że przede wszystkim pominno się odejść od Gravesa i jego wizji:)
Źródła owszem czytać trzeba, ale i opracowania
Nie ma w polskiej biografii (prócz Pocztu Krawczuka) tej posatci, ale istenieje dobra praca angielska B. Levick, Claudius. Jakby co to służe pomocą, bo tę książkę mam rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
piotrb
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 16.586

 
 
post 14/04/2006, 8:37 Quote Post

Klaudiusz był geniuszem, pomimo że mówili o nim głupek, przez tyle lat utrzymał się przy życiu, rządził bardzo dobrze, twardą ręką ale sprawiedliwie. Messalina go dobiła.
książka jest genialna a film który powstał na jej kanwie bardzo dobrze odwzorowuje realia ówczesnego Rzymu
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 17/04/2006, 21:24 Quote Post

Wszystko dobrze, ale dlaczego Seneka tak nim gardził, skoro był takim dobrym cesarzem? W końcu był to jeden z największych umysłów Rzymu. Czyżby sama tylko powierzchowność spowodowała, że tak źle go oceniał? Trochę to dziwne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Klaudiusz L
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 17.127

Klaudiusz Latosik
Zawód: Malarz-artysta
 
 
post 29/04/2006, 3:48 Quote Post

Moim zdaniem Klaudiusz doskonale zdawał sobie sprawę ,ze jego siostrzeniec zginie.Weźcie pod uwagę,że był świadkiem rządów Oktawiana,Tyberiusza i Kaliguli(mimo,że widze wiekosc pisze Kaligula wykonczył masę ludzi ,daleko było mu do Oktawiana,moze zabrakło mu czasu).Wiedział tez ,ze pretorianie zwroca ise do niego bo zdawali sobie sprawz ,ze nim można pokierowac.Niestety nie udalo sie do końca.Kolejna kwestia widze,ze wiekszosc ludzi podaje zasługi głównie podpoje ale co dalej administracja,gospodarka zarzadzanie prowincjami to byla siła Julisz słabo wychodzi w porównaniu z Oktawianem nawed Tyberiusz był lepszy od niego,był dobrym strategie ale na tym sie konczy za duzo rzeczy naraz chciła zrobic ,oczywiscie Galba od razu mi przychodzi na mysl:).
A wracając do tematu,władca był srednim ale patrzac na cały poczet cesarzy dostałby u mnie 4.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
madzia:)
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 17.138

Madzia
Stopień akademicki: -
Zawód: licealistka
 
 
post 2/05/2006, 13:01 Quote Post

Seneka gardził Klaudiuszem bo był nauczycielem i wychowawcą następnego cesarza-Nerona. Oczerniając Klaudiusza w utworze "Udynienie Klaudiusza" podnosił wartość Nerona. Właściwie dzięki Senece, Neron zyskał sobie przychylność ludu, choć po odejściu Seneki różnie bywało z tą sympatią ludu ...
Graves doskonale wciela się w postać Kaludiusza. Porównując go z innymi cesarzami był dobrym władcą... gdyby nie te kobiety smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 26/05/2006, 20:54 Quote Post

ciekawy jest opis Kaliguli, który z normalnego człowieka staje się obłąkany. Co do Klaudiusza, był wybitnym myślicielem, który zapozanał się dokładnie z dworskimi intrygami, jego brak sprawności fizycznej pomogły mu przetrwać.Co do jego rządów miał ambitne plany, których nie udało mu się jednak w pełni zrealizować. N iewątpliwie miał pecha do kobiet, co skończyło się dla niego tragicznie, śmiercią. Napewno jego rządy robią pozytywny wrażenie, wynika to z tego, że zarówno jego poprzednik Kaligula był beznadziejny, tyczy się to także jego następcy Nerona. Jego rządy to lata przerwy pomiędzy rządami dwóch opętanych władcóów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 26/05/2006, 22:46 Quote Post

No nie wiem, czy można go nazwac wybitnym myślicielem. Również co do beznadziejności Kaliguli mam pewne wątpliwości, ale to dlatego, że mam sentyment do "Bucika" rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
LISOWSKIjr.
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 110
Nr użytkownika: 8.053

Zawód: chemik
 
 
post 27/05/2006, 10:37 Quote Post

kwintesencja podsumowania postaci Klaudiusza , była by uwaga jednego z pretorianów ( na filmie )' ktoś z rodziny cesarskiej , kto przerzył Augusta, Tyberiusza i Kaligule ,l nie jest wcale głupi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Seyrun
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 15.203

Ma³gorzata
Stopień akademicki: nie ma
Zawód: uczennica
 
 
post 21/07/2006, 13:20 Quote Post

Powiem tak: może i był dobrym człowiekiem, ale na cesarza to się nie nadawal.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 21/07/2006, 14:27 Quote Post

Zabawne, wydawało mi się, że od czasów Augusta oż do Wespazjana imperium nigdy nie funkcjonowało tak dobrze jak za Klaudiusza...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 21/07/2006, 16:46 Quote Post

W sensie reprezentacyjnym to Klaudiusz faktycznie na wzorowego cesarza nie wygladal, niemniej to co kolezanka napisala jest praktycznie calkowicie bledne. Klaudiusz bowiem byl jednym z lepszych cesarzy, którzy trafili sie Rzymowi. Prosze mi wiecej takich "rewelacji" nie pisac, a jak juz to chociaz z podaniem konkretnych powodów popartych zródlami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
rodan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 21.055

roman gostomski
Zawód: fotograf
 
 
post 1/10/2006, 19:04 Quote Post

Zarzuty niektórych forumowiczów są czystą spekulacją. Nawet w nieprzychylnych mu opracowanaich historyków nie widziałem takich oskarżeń. Przyznaję że wielki wpływ na moje myślenie o tym władcy miała książka Roberta Grewsa i film "Ja Klaudiusz" ale ostatecznie autor był historykiem. Dobre śwadectwo wystawił mu też wybitny historyk Aleksander Krawczuk.
Nie rozumiem skąd te tak twarde opinie że to był stary czub.
chciałbym wiedzieć dokładniej dlaczego tak bardzo pogardzał nim Seneka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 1/10/2006, 20:42 Quote Post

Pogardzał nim, bo nasz kolega wyglądał na idiotę. Możliwym jest, że cierpiał na porażenie mózgowe, ale starożytni o tym nie wiedzieli. Widzieli tylko zewnętrzne objawy, czyli np. ślinienie się, jąkanie itd. Do tego mogły dojść mimowolne ruchy, czy mimowolne wypowiadanie słów w środku wypowiedzi. To nie sprawiało pozytywnego wrażenia...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 1/10/2006, 20:49 Quote Post

rodan
Dokładnie to Roberta Gravesa smile.gif ale autor zebrał za nią dość mocne cęgi swojego czasu. Podobno "nie dosć" trzymał się historii. Niemniej ubarwianie w stylu Gravesa bardzo mi się pdooba smile.gif Polecam drugi tom "Klaudiusz i Messalina". Ciekawie ukazano tam postać Heroda Agryppy smile.gif ... i te różne turnieje erotyczne Messaliny ochhh eeee... no ale o tym pisał może nie będę wink.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej