Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Most Mulwijski 312 r., D. Waszak
     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 3/01/2020, 12:23 Quote Post

Recenzja książki autorstwa Kamila Wełny: http://samai.uni.wroc.pl/themencode-pdf-vi...zoom=&pagemode=

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Teufel20
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat
 
 
post 28/01/2020, 9:23 Quote Post

Mam pytanie, ile stron ma książka i czy autor próbował ustalić skład ilościowy i jednostkowy wojsk adwersarzy? Czy są jakieś informacje na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/01/2020, 9:50 Quote Post

Dokładny spis treści z numerami można znaleźć na StarejSzufladzie: https://stara-szuflada.pl/Most-mulwijski-312-p4348

Ilustracji na końcu jest 12, część zajmuje dwie strony, więc w sumie dodają do ogólnej liczby 14 stron.
Razem w takim razie będzie 180 smile.gif.

Format książki jest mniejszy niż np. ospreya.

Jeśli chodzi o liczebność armii Damian poświęcił temu tematowi krótki podrozdział na stronach 125-126, ale mamy tam po prostu szacunek ogólny w tysiącach. Czegoś w typie OdB, czyli wyliczenia jednostek w pracy nie widzę, jednak na razie ją tylko przeglądałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 31/01/2020, 15:13 Quote Post

W ostatnim czasie przeczytałem książkę Damiana. Oprócz tego co pisał wysoki, jest także rozdział "Przeciwnicy" traktujący o potencjale armii obu adwersarzy lecz dotyczy to całych ich sił zbrojnych, a nie zebranych sił przed kluczowym, tytułowym starciem.

Słów kilka po lekturze. Po przeczytaniu zalinkowanej recenzji co mogę dodać? Cała praca jest precyzyjnie podzielona na małe rozdzialiki odnoszące się do konkretnego zagadnienia, przez co bardzo łatwo odnaleźć szukany fragment. Podczas grudniowych Targów, gdzie ją nabyłem, usłyszałem opinię "układ typowy dla pracy magisterskiej". Ponieważ wciąż jestem w trakcie meblowania po remoncie, nie mogę nawet przejrzeć ospreya poświęconego omawianej bitwie, więc nie mnie merytorycznie oceniać. Osobiście jestem zadowolony, choć odpowiedź "Mapy były planowane, ale z przyczyn niezależnych od autora i wydawcy niestety nie pojawiły się w książce" na pytanie czemu w książce brak jakiejkolwiek mapy jest ciut za bardzo zdawkowa.

Mam kilka pytań do autora:

- Wspomniana jest kilkukrotnie Kartagina. Czy na pocz. IV wieku ta nazwa miasta ciągle była aktualna?

- Rufiusz Woluzjanus miał nie powrócić do Italii, jednak wcześniej jest wspomniany triumf na cześć prefekta na ulicach Rzymu. Nie było go tam osobiście?

- Na str 71 na zmianę jest używana formuła: legionów i legii. Obie są poprawne?

- W opisie bitwy pod Weroną jest użyte określenie - armia Konstantyna uderzyła w najszerszy punkt szyku prefekta Maksencjusza. Czyli? W środek, czy po prostu w formację o najgłębszym szyku?

- Nieczytelne jest przypisywanie używanych szyków dla katafraktów i klibanariuszy. Jeżeli na str 82 mamy informację (wg. Mariusza Mielczarka) o stosowaniu kolumny przez tych pierwszych i klina przez tych drugich, tak dwie strony dalej jest dokładnie odwrotnie.

Podsumowując - ostatnio jestem coraz bardziej zainteresowany III i IV wiekiem więc książka zdecydowanie mi odpowiada. Teraz czekam na Procarzy. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 31/01/2020, 22:50 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 31/01/2020, 16:13)
W ostatnim czasie przeczytałem książkę Damiana. Oprócz tego co pisał wysoki, jest także rozdział "Przeciwnicy" traktujący o potencjale armii obu adwersarzy lecz dotyczy to całych ich sił zbrojnych, a nie zebranych sił przed kluczowym, tytułowym starciem.

Słów kilka po lekturze. Po przeczytaniu zalinkowanej recenzji co mogę dodać? Cała praca jest precyzyjnie podzielona na małe rozdzialiki odnoszące się do konkretnego zagadnienia, przez co bardzo łatwo odnaleźć szukany fragment. Podczas grudniowych Targów, gdzie ją nabyłem, usłyszałem opinię "układ typowy dla pracy magisterskiej". Ponieważ wciąż jestem w trakcie meblowania po remoncie, nie mogę nawet przejrzeć ospreya poświęconego omawianej bitwie, więc nie mnie merytorycznie oceniać. Osobiście jestem zadowolony, choć odpowiedź "Mapy były planowane, ale z przyczyn niezależnych od autora i wydawcy niestety nie pojawiły się w książce" na pytanie czemu w książce brak jakiejkolwiek mapy jest ciut za bardzo zdawkowa.

Mam kilka pytań do autora:

- Wspomniana jest kilkukrotnie Kartagina. Czy na pocz. IV wieku ta nazwa miasta ciągle była aktualna?

- Rufiusz Woluzjanus miał nie powrócić do Italii, jednak wcześniej jest wspomniany triumf na cześć prefekta na ulicach Rzymu. Nie było go tam osobiście?

- Na str 71 na zmianę jest używana formuła: legionów i legii. Obie są poprawne?

- W opisie bitwy pod Weroną jest użyte określenie - armia Konstantyna uderzyła w najszerszy punkt szyku prefekta Maksencjusza. Czyli? W środek, czy po prostu w formację o najgłębszym szyku?

- Nieczytelne jest przypisywanie używanych szyków dla katafraktów i klibanariuszy. Jeżeli na str 82 mamy informację (wg. Mariusza Mielczarka) o stosowaniu kolumny przez tych pierwszych i klina przez tych drugich, tak dwie strony dalej jest dokładnie odwrotnie.

Podsumowując - ostatnio jestem coraz bardziej zainteresowany III i IV wiekiem więc książka zdecydowanie mi odpowiada. Teraz czekam na Procarzysmile.gif
*



Widzę, że układ będzie mi 'wypominany' do końca życia wink.gif Przy czy nie będę ukrywał, jest to zresztą wspomniane we wstępie, bazą była moja magisterka. Może źle zrobiłem, ale uznałem, że układ 'magisterski' zachowam w wersji książkowej.

Co do składu i liczebności. Ten pierwszy próbowali ustalić Ross Cowan i Nikola Keravica. Jest prawdopodobny, ale spekulatywny. Opierali się bowiem na późniejszym źródle. Podobnie to wygląda z liczebnością. Ta została ustalona na tyle, na ile pozwoliły źródła.

Co do map. Chętnie bym udzielił jaśniejszej odpowiedzi, ale niestety na pewne na niektóre kwestie nie mogę odpowiedzieć. Zapewniam jednak, że mnie i wydawcy na mapach zależało.

W odpowiedzi na pytania:

1. Tak była. Można to sprawdzić chociażby w grecko-łacińskiej edycji Zosimosa (s. 120): https://books.google.pl/books?id=kYlDAAAAcA...epage&q&f=false

2. Najprawdopodobniej nie ponieważ został z korpusem ekspedycyjnym w Afryce, aby wprowadzać administrację władcy Italii. Przede wszystkim zaś pilnować spokoju w odwojowanej prowincji, a także strzec jej granic.

3. Tak. W formie łacińskiej, w porównaniu do polskiej - męskiej, legion był rodzaju żeńskiego. Obu określeń używałem więc zamiennie.

4. Mowa była o środku szyku. Widzę, że mogłem to zaznaczyć w tekście.

5. Najwidoczniej nie skorygowałem tego fragmentu. Za co przepraszam. Powinno być tak, jak na s. 82.

Na marginesie wielkie dzięki Koledze za zwrócenie mi uwagi na kilka kwestii. Dla autora, który po raz kolejny, przegląda tekst po czasie wszystko się zlewa. Co potem sprawia, że coś przechodzi. Na pewno to skoryguję w maszynopisie.

Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu Gajuszu. Co do Procarzy. W najbliższym czasie postaram się wrzucić spis treści. Tak w ramach małej zapowiedzi tego 'co, to ma być'. Same prace nad książką powoli, może trochę za bardzo, zbliżają się do końca.

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 24/06/2021, 16:32 Quote Post

Wywiad, który przeprowadziłem dla MWL. W nim trochę nt. 'Mostu': https://www.youtube.com/watch?v=kKat2KPU814

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej