Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Urugwaj - Najmniej Religijny Kraj, Ameryki Południowej. Dlaczego?

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 6/07/2018, 21:50 Quote Post

Takie stawianie sprawy jak powyżej to argumenty ad absurdum. Szkoła powinna uczyć rzeczy niezbędnych do przyszłego życia, ktorych jednocześnie nie może przekazać najbliższa rodzina/wspólnota. Religia w szkołach jest wydmuszką, jeżeli poza nią dzieciak nie ma za bardzo kontaktu na codzień co jest coraz częstszym zjawiskiem.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #31

misza88

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 6/07/2018, 22:52 Quote Post

Cały szkopuł w tym rozumowaniu polega na tym że to co dla Ciebie jest "niezbędne do przyszłego życia" dla kogoś innego takie być nie musi. Znacząca większość "wiedzy" jaką mi się wtłaczało do głowy zarówno w podstawówce, gimnazjum jak i liceum była i jest całkowicie zbędna. Dla kogoś religia w szkole może być ważna dla kogoś innego nie. Należy zadać pytanie, kto ma decydować o wyższości matematyki nad religią? Czym mamy się kierować w narzucaniu dziatwie tego czego ma się uczyć? Czy w ogóle powinniśmy? Jakimi kryteriami mamy się kierować? Czy na prawdę opieranie się na przymusie ze strony państwa jest aż tak nieuniknione? I w czym ten przymus ma być lepszy od tego płynącego np. z religii?
Jako moderator możesz przenieść kilka ostatnich postów do stosownego wątku.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

Sghjwo

V ranga
Nr użytkownika: 97.523

post 7/07/2018, 0:41 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 7/07/2018, 3:20)
Nie widzę żadnego uzasadnienia, dlaczego jakikolwiek odgórny podmiot miałby decydować czy dziecko ma się uczyć biologii, religii matematyki czy etyki.
*

No to dlaczego ma nie byc wrozbiarstwa, magi harypoterowej, czy teori faszyzmu? Dlaczego ktos decyduje czego dziecko ma sie uczyc?
Jest na to rozwiazanie. Za szkole powinni placic rodzice. A jezeli juz musi panstwo, to niech kazdy dostanie bony edukacyjne. Za kazda lekcje placisz bonami, rodzice/dziecko decyduja na jakie lekcje chodzic. Jak sie zbierze duza grupa chetnych na magie harypoterowa, to dyrekcja organizuje nauczyciela. Rozwiazanie proste I kazdy uczy sie czego chce. Jedni chodza na matematyke, inni na religie, kazdy jest odpowiedzialny za siebie. Uczelnie oglaszalyby jakie przedmioty sa potrzebne do przyjecia do szkoly.
Podobne rozwiazanie jest w programie IB (I chyba w angielskich szkolach tez). W klasie 7 wybierasz juz przedmioty ktorych chcesz sie uczyc, potem w 11-12 zawezasz jeszcze wybor. Przez ostatnie dwa lata uczysz sie tylko szesciu przedmiotow. Matematyka i dwa jezyki sa obowiazkowe, reszta do wyboru. Oczywiscie wraz z wyborem przedmiotow zamykasz sobie droge na niektore uczelnie. Mozna ten system rozciagna na calosc edukacji. Trzeba by jeszcze zlikwidowac pomoc socjalna dla doroslych, zeby magistrzy wrozbiarstwa nie stali potem w kolejce po zasilek

Ten post był edytowany przez Sghjwo: 7/07/2018, 3:32

User is offline  PMMini Profile Post #33

Grapeshot

VI ranga
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer

post 7/07/2018, 5:35 Quote Post

Sghjwo
To nie jest dyskusja o tym, czy nauka powinna był płatna, czy nie. Problemem jest tu, że w rozumowaniu jakie teraz prezentujesz, tylko religia jest zbędna i powinna być płatna. Wybacz, ale ja tu dostrzegam agresywny ateizm.
Na nauczanie ogólne w krajach o dominującej, anglosaskiej, kulturze, nie powinniśmy się zapatrywać, bo tam szkoły kształcą młodzież na ignorantów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

Sghjwo

V ranga
Nr użytkownika: 97.523

post 7/07/2018, 6:01 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 7/07/2018, 11:35)
Sghjwo
To nie jest dyskusja o tym, czy nauka powinna był płatna, czy nie. Problemem jest tu, że w rozumowaniu jakie teraz prezentujesz, tylko religia jest zbędna i powinna być płatna.

Raczej nie jest potrzebna dla wszystkich. Co do płatności to uważam ze każda nauka powinna być płatna.

Wybacz, ale ja tu dostrzegam agresywny ateizm.

A nie mogę być katolikiem który uważa ze religia w kościołach jest bardziej skuteczna? Może jestem tolerancyjnym chrześcijaninem? To odwrotnie, czy religia w szkole to agresywny katolicyzm?
Na nauczanie ogólne w krajach o dominującej, anglosaskiej, kulturze, nie powinniśmy się zapatrywać, bo tam szkoły kształcą młodzież na ignorantów.
*

To jaki model Ci najbardziej pasuje? Wysłałeś swoje dzieci na studia do Polski? Czy jednak kształciły się w AUS?Dlaczego anglosaskie uczelnie są najbardziej oblegane? Ignorancja całego świata?

Jak mod wstanie to powinien przenieś te posty gdzie indziej, bo idziemy w OT

User is offline  PMMini Profile Post #35

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 7/07/2018, 8:32 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 6/07/2018, 23:52)
Cały szkopuł w tym rozumowaniu polega na tym że to co dla Ciebie jest "niezbędne do przyszłego życia" dla kogoś innego takie być nie musi. Znacząca większość "wiedzy" jaką mi się wtłaczało do głowy zarówno w podstawówce, gimnazjum jak i liceum była i jest całkowicie zbędna. Dla kogoś religia w szkole może być ważna dla kogoś innego nie. Należy zadać pytanie, kto ma decydować o wyższości matematyki nad religią? Czym mamy się kierować w narzucaniu dziatwie tego czego ma się uczyć? Czy w ogóle powinniśmy? Jakimi kryteriami mamy się kierować? Czy na prawdę opieranie się na przymusie ze strony państwa jest aż tak nieuniknione? I w czym ten przymus ma być lepszy od tego płynącego np. z religii?
Jako moderator możesz przenieść kilka ostatnich postów do stosownego wątku.
*

1. Niezbędne powinny być przedmioty uczące zdobywania, wykorzystywania informacji i krytcznego myślenia z dość prozaicznego powodu, iż wszyscy żyjemy w świecie informacji. Szkoła pozbawiona być również elementów ideologicznych (promowania gender, religia). Oczywiście to co napisałem to piękna teoria, niemniej jednak powinniśmy do niej dążyć.
2. Przymus państwa w niektórych strefach jest nieunikniony, podoobnie jak w religii (np. w KRK nieunikniony jest przymus szanowania eucharystii). Należy sobie zadać pytanie, jak dużo powinno być tego przymusu. Czy państwo musi uczestniczyć w kształtowaniu religii? Wychodzi z Ciebie skrajny pesymizm - jedynie przymus państwowy sprawia, że ludzie w polsce są katolikami, a brak religii w szkołach spowoduje masową laicyzację.
3. Trzeba używać opcji zgłoś ja nie mam uprawnień do moderowania tego działu, co zresztą uczyniłem.

QUOTE(Grapeshot @ 7/07/2018, 6:35)
Sghjwo
To nie jest dyskusja o tym, czy nauka powinna był płatna, czy nie. Problemem jest tu, że w rozumowaniu jakie teraz prezentujesz, tylko religia jest zbędna i powinna być płatna. Wybacz, ale ja tu dostrzegam agresywny ateizm.
*

Jak zrozumiałem z Twoich słów KRK może przetrwać jedynie przy pomocy państwa, co pośrednio oznacza, że uważasz ją za słabą religię, a brak pomocy i promocji jest już atakiem na religie.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #36

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 7/07/2018, 11:44 Quote Post

Sghjwo
CODE
No to dlaczego ma nie byc wrozbiarstwa, magi harypoterowej, czy teori faszyzmu? Dlaczego ktos decyduje czego dziecko ma sie uczyc?

No właśnie, dlaczego? Bo rodzice dzieci tak zadecydują.

CODE
Za kazda lekcje placisz bonami, rodzice/dziecko decyduja na jakie lekcje chodzic. Jak sie zbierze duza grupa chetnych na magie harypoterowa, to dyrekcja organizuje nauczyciela. Rozwiazanie proste I kazdy uczy sie czego chce. Jedni chodza na matematyke, inni na religie, kazdy jest odpowiedzialny za siebie. Uczelnie oglaszalyby jakie przedmioty sa potrzebne do przyjecia do szkoly.

Jestem w 100% za.

Lord Mich
CODE
Niezbędne powinny być przedmioty uczące zdobywania, wykorzystywania informacji i krytcznego myślenia z dość prozaicznego powodu, iż wszyscy żyjemy w świecie informacji. Szkoła pozbawiona być również elementów ideologicznych (promowania gender, religia). Oczywiście to co napisałem to piękna teoria, niemniej jednak powinniśmy do niej dążyć.

Obecnie szkoła nie uczy wykorzystywania informacji a już na pewno nie uczy krytycznego myślenia, wręcz przeciwnie, w szkole krytyczne myślenie jest niszczone. I jest to moim zdaniem problem nierozwiązywalny do czasu aż szkoły pozostaną w takim stopniu jak dziś kontrolowane przez państwo. Nie wiem dlaczego szkołom mielibyśmy zabraniać propagowania jakiejkolwiek ideologii (oczywiście poza ekstremami zarówno z lewej jak i prawej strony). Każdy jakąś ma, każdy według jakieś żyje, co w tym złego?
Wszyscy żyjemy w świecie informacji? Czy przedmioty nauczanie w podstawówce czy gimnazjum poza nauką pisani, czytania i podstawowych rachunków w jakikolwiek sposób dostosowuje nas do życia w tym świecie, powodują że lepiej z tych informacji korzystamy? Pytanie jest w moim mniemaniu retoryczne.

CODE
(np. w KRK nieunikniony jest przymus szanowania eucharystii).

To nie przymus, to zalecenie, człowiek mając wolną wolę może postąpić po swojemu.

CODE
Wychodzi z Ciebie skrajny pesymizm - jedynie przymus państwowy sprawia, że ludzie w polsce są katolikami, a brak religii w szkołach spowoduje masową laicyzację.

Ależ ja nic takiego nie napisałem. Mało tego, uważam całkiem odwrotnie, religia w szkołach, przynajmniej w obecnej postaci przynosi KK więcej złego niż dobrego (swoją drogą religia nie jest wyjątkiem...). Jednak to nie znaczy że mamy jej zabraniać, niech ludzie sami decydują, nawet jeżeli decydują źle.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

3 Strony < 1 2 3 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej