Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Szarmach
     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 9/02/2015, 23:08 Quote Post

Czy mógłby mi ktoś pomóc? Co oznacza "Scharmach" "Schar" + machen - robić
Są nazwiska takie jak Starmach , Stelmach i Szarmach.
Jest też Scharmacher(nie było to nazwisko mojej rodziny)Jest z końcówką osobową -er...
O co tutaj chodzi?
Moja praprababcia nosiła nazwisko Pater - ojciec po łacinie.Czy Polacy mieli łacińskie nazwiska i jak to się odbywało
Dziękuję

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 9/02/2015, 23:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 21/02/2015, 14:47 Quote Post

QUOTE(KatarzynaWielka @ 9/02/2015, 23:08)
Co oznacza "Scharmach" "Schar" + machen - robić
*


Etymologia nazwiska Szarmach - Nazwisko pochodzi od niemieckiej nazwy osobowej Schermacher, ta zaś od średniowysokoniemieckiego scher m.in. ‘lemiesz u pługa’ i machen ‘wykorzystać, robić’.
QUOTE
Są nazwiska takie jak Starmach , Stelmach i Szarmach.
Jest też Scharmacher(nie było to nazwisko mojej rodziny)Jest z końcówką osobową -er...
O co tutaj chodzi?

No po prostu to są różne zapisy nazwiska, po niemiecku jest Schermacher, zniekształcone to Scharmach, ale może to być też efekt ponownej germanizacji nazwiska, natomiast Szarmach jest spolszczoną wersją tego nazwiska, co tutaj więcej wyjaśniać confused1.gif Stelmach to już zupełnie inne nazwisko, nie jest ono zniekształceniem nazwiska Schermacher.
QUOTE
Moja praprababcia nosiła nazwisko Pater - ojciec po łacinie.Czy Polacy mieli łacińskie nazwiska

A czemu niby mieliby nie nosić takich nazwisk ? Polacy noszą wiele nazwisk, niemieckie, francuskie, włoskie, angielskie i wiele innych nazwisk, a posiadanie nazwiska np. niemieckiego nie musi oznaczać że przodkowie byli Niemcami, czytałem że podczas germanizacji pan Ptak mógł się stać panem Vogel, więc z tym to różnie bywa wink.gif Jeśli jesteś zainteresowana:
Pater - Nazwisko proste, równe apelatywowi łacińskiemu pater ‘ojciec’, także ‘głowa, przełożony’ (jako tytuł ludzi i bóstw) i ‘sprawca, twórca, założyciel’, Słownik łacińsko-polski, t. IV s. 46. Nazwę Pater odnotowuje już Słownik staropolskich nazw osobowych, red. W. Taszycki 1965-1981 IV s. 200.
QUOTE
jak to się odbywało

Ale co, nadawanie nazwisk ? No normalnie, nazwiska brały się od przezwisk, miejsc zamieszkania, imion rodziców, zawodów i wielu innych rzeczy. Jeśli ktoś miał ojca młynarza to mogli na niego wołać Młynarczyk, no i stąd później zostało mu takie nazwisko przypisane, ot cała tajemnica, jeśli o to Ci chodziło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 23/02/2015, 15:00 Quote Post

Super biggrin.gif Dzięki biggrin.gif
Po prostu przekopując internet natknęłam się na wpis , że nazwiska zakończone na -machen są żydowskie i pomyślałam sobie , że mogli nadawać je też Polakom np.aby ich poniżyć , że nie są równi Niemcom i noszą żydowskie nazwiska.
Lemiesz od pługa...brzmi chłopsko...co to za herb w takim razie? (wstawiłam w innym temacie)
Dziękuję bardzo biggrin.gif jesteś super

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 23/02/2015, 15:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
IŁ1M
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 328
Nr użytkownika: 79.395

 
 
post 23/02/2015, 15:05 Quote Post

QUOTE(Ulfberht @ 21/02/2015, 14:47)
Jeśli ktoś miał ojca młynarza to mogli na niego wołać Młynarczyk, no i stąd później zostało mu takie nazwisko przypisane, ot cała tajemnica, jeśli o to Ci chodziło.
*


W kwestii formalnej; końcówka -rczyk to z bardzo dużym prawdopodobieństwem uczeń. Solarczyk stolarza, Młynarczyk młynarza itd. A nie syn.

Ten post był edytowany przez IŁ1M: 23/02/2015, 15:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 23/02/2015, 15:12 Quote Post

QUOTE(IŁ1M @ 23/02/2015, 15:05)
QUOTE(Ulfberht @ 21/02/2015, 14:47)
Jeśli ktoś miał ojca młynarza to mogli na niego wołać Młynarczyk, no i stąd później zostało mu takie nazwisko przypisane, ot cała tajemnica, jeśli o to Ci chodziło.
*


W kwestii formalnej; końcówka -rczyk to z bardzo dużym prawdopodobieństwem uczeń. Solarczyk stolarza, Młynarczyk młynarza itd. A nie syn.
*


No ale to nie jest jakiś błąd który wywraca wszystko do góry nogami, ale mimo wszystko dzięki że mnie poprawiłeś wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 25/02/2015, 12:42 Quote Post

Hmmm..to mógł być Oracz biggrin.gif Jest takie nazwisko jak Oracz
Scharmach - Oracz
Pasuje mi smile.gif
Pani Szewc - Schuster - prababcia
Yy chyba wolę Scharmach bo bardziej pokazuje mi moją germanizację
Teraz jestem Kasia "Lemiesz u pługa robię"
Dziękuję !
Nikt mnie już nie zgermanizuje.Moi przeżyli apokalipsę.I są Polakami od dziada pradziada i pługa

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 25/02/2015, 12:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 5/03/2015, 22:02 Quote Post

Mam nowe wiadomości dotyczące tych nazwisk na machen.Po przeszukaniu internetu (amerykańskie strony oczywiście) dowiedziałam się , że są to zarówno niemieckie jak i żydowskie nazwiska
Znalazłam też informację , że np.Schumacher "twórca butów" a nie Schuster - Szewc można znaleźć w Płd Afryce (co mi się kojarzy z gestapowcami którzy uciekali do Brazylii i Płd Afryki) są to nazwiska staroniemieckie , ale dwojakie
rolleyes.gif
Scharmach jest bardzo rzadkim nazwiskiem , jest ich bardzo mało , są w zachodnich Niemczech poza tym to nie macher tylko machen , przeinaczone.Ot co.Lub jest to pokrewne nazwisko
Scharmachy są w Brazylii...także trudno powiedzieć
Natknęłam się na informację , że jacyś Ormianie , którzy wyjechali z Niemiec do USA w latach 40 nosili to nazwisko (ciekawe...)
No i Polacy oczywiście(najwięcej w Polsce jest Szarmachów) i to jest chyba najbardziej zagęszczony kraj z tym nazwiskiem
i Niemcy
itd
Żyda z tym nazwiskiem nie znalazłam

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 5/03/2015, 22:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 6/03/2015, 17:49 Quote Post

Żydzi też nosili wiele nazwisk, ale jeśli Żyd miał nazwisko np. Nowak, to wcale nie zmienia faktu, że Nowak to polskie nazwisko. Nazwisko Schermacher (i inne pokrewne o germańskiej pisowni) są nazwiskami niemieckimi, a nazwisko Szarmach to jest nazwisko polskie pochodzenia niemieckiego, ale czy posiadacz nazwiska jest pochodzenia niemieckiego to już inna sprawa, jest to prawdopodobne, ale nie jest to pewniak wink.gif

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 6/03/2015, 17:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 23/04/2015, 13:43 Quote Post

Dotarłam jeszcze do czegoś innego
Jest książka o nazwisku "Scharmach" i jest kilka stron dostępnych za darmo
http://www.amazon.com/The-Scharmach-Name-H...k/dp/B003WUXL3S
i pisze tutaj , że w USA mieszkają tylko 32 rodziny o nazwisku Scharmach...to relatywnie niewiele
Nie wiem kim oni są , najważniejsze , że najwięcej Szarmachów jest w Polsce(zarówno tych co mają niemieckie jak i spolszczone)
Więcej nic nie znalazłam
Ciekawe jest odkrywanie swojego pochodzenia.Ja uważam , że jest to nazwisko zarezerwowane tylko dla Polaków i jest to pozostałość po zaborze pruskim.Nie wiem jak wyglądała sytuacja w Niemczech

PS.Moja prababcia nazywa się Nowak więc nie jest to nazwisko czysto żydowskie , ale powiedziałabym , że zapożyczone z czeskiego.

Irytuje mnie fakt , że ludność żydowska kupowała sobie nazwiska droższe typu Schumacher , które jest pochodzenia staroniemieckiego aby przykryć swoje pochodzenie.Jest to nazwisko z czasów średniowiecza , niemieckie.Widocznie były bardzo drogie
Czy Polacy mieli je za darmo? Ja tego nie wiem.Kto wie...Ja je mam do dzisiaj(jakoś tak zostało)

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 23/04/2015, 14:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 23/04/2015, 14:31 Quote Post

QUOTE(KatarzynaWielka @ 23/04/2015, 13:43)
Ja uważam , że jest to nazwisko zarezerwowane tylko dla Polaków i jest to pozostałość po zaborze pruskim.Nie wiem jak wyglądała sytuacja w Niemczech
*


Nie ma czegoś takiego jak nazwisko zarezerwowane tylko dla Polaków. To samo nazwisko mogło być nadane Polakowi i Żydowi.
QUOTE
Moja prababcia nazywa się Nowak więc nie jest to nazwisko czysto żydowskie , ale powiedziałabym , że zapożyczone z czeskiego.

Nazwisko Nowak jest pochodzenia słowiańskiego ( tak ogólnie mówiąc ), ale nie zmienia to faktu, że takie nazwisko ( oprócz Polaków )nosili także Żydzi, którzy byli przechrztami. Przypominam, że pochodzenie nazwiska NIE MUSI pokrywać się z pochodzeniem posiadacza danego nazwiska.
QUOTE
Irytuje mnie fakt , że ludność żydowska kupowała sobie nazwiska droższe typu Schumacher , które jest pochodzenia staroniemieckiego aby przykryć swoje pochodzenie.Jest to nazwisko z czasów średniowiecza , niemieckie.Widocznie były bardzo drogie
Czy Polacy mieli je za darmo? Ja tego nie wiem.Kto wie...Ja je mam do dzisiaj(jakoś tak zostało)

Nazwisko Schumacher mógł dostać Polak bez germańskich korzeni, ponieważ Schumacher = szewc, więc Jan Szewc w zaborze mógł stać się bez problemu Janem Schumacher. Ciekawostka, niemiecki Żyd też mógł się nazywać Schumacher ( od zawodu ) i nie musiał nic za to płacić, a pochodzenia nie przykrywał.
Jeśli nie znajdziesz w swoim drzewie genealogicznym jakichś np. starych germańskich rodów rycerskich, które na ogól są spokrewnione z germańskimi dynastiami takimi jak Ludolfingowie, Wettinowie lub takim rodem jak Zähringen, to nie możesz mieć pewności, że dana gałąź rodziny jest na 100% pochodzenia germańskiego lub słowiańskiego.

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 23/04/2015, 14:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 23/04/2015, 15:01 Quote Post

Niemka ze mnie żadna...
Popularne są testy DNA ostatnimi czasy.Ciekawe co by wyszło.
Polak jest po prostu Polakiem.
Jeżeli wyszłyby mi inne narodowości to byłoby dziwne uczucie.
Korzenie sięgają do 1851 roku.I odpadam.Bo nikt o to nie dbał
I to nie od strony ojca tylko od matki bo moja prapraprababcia żyła 102 lata(w wielkopolsce jest to pewnik)
Postaram się
Na Kociewiu jest prapra...
ale to za mało

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 23/04/2015, 15:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ulfberht
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 205
Nr użytkownika: 94.874

 
 
post 23/04/2015, 15:30 Quote Post

QUOTE
Niemka ze mnie żadna...

Nigdy nic nie wiadomo, tym bardziej, że Twoja prapraprababcia żyła w Wielkopolsce, a tam o parę kropel niemieckiej krwi nietrudno wink.gif
QUOTE
Popularne są testy DNA ostatnimi czasy.Ciekawe co by wyszło.

Czytałem stosunkowo niedawno, że ta sama osoba zamówiła badania haplogrupy w dwóch różnych firmach i ... dostała dwa różne wyniki, więc trzeba być ostrożnym. Gdzieś w jakimś temacie pisałem z innymi użytkownikami o badaniach DNA, cena takiego badania, co do którego jest 99% pewności, wynosi około parę milionów, ale badają DNA na wszystkie strony. A co do takiego zwykłego za kilkaset dolarów ? Jeśli wynik będzie prawdziwy, to i tak nie przedstawia ono pochodzenia wszystkich przodków.
QUOTE
Polak jest po prostu Polakiem.

No tak, ale nie zawsze wiadomo jakiej narodowości. Ja osobiście uważam się za Polaka narodowości niemieckiej ( przodkowie po mieczu i po kądzieli należeli do germańskiego rycerstwa z terenów północnych Niemiec ).

Ten post był edytowany przez Ulfberht: 23/04/2015, 15:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
KatarzynaWielka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 96.160

 
 
post 24/04/2015, 21:32 Quote Post

QUOTE
No tak, ale nie zawsze wiadomo jakiej narodowości. Ja osobiście uważam się za Polaka narodowości niemieckiej ( przodkowie po mieczu i po kądzieli należeli do germańskiego rycerstwa z terenów północnych Niemiec ).


Nieźle.Ciekawe ile przez 200 lat zaborów tych kropelek mi się nazbierało moim prapra i w ilu procentach jestem Polką...(nie powiem , nie jest tak najgorzej) (to nie ma aż takiego znaczenia bo oni byli Polakami)
Boję się tych "zmian nazwisk"
Niemiec , Żyd i Polak mieli takie same nazwiska.Co to są zmiany nazwisk? Japończycy stosowali to samo wobec ludności Koreańskiej...horror
W mediach raczej mało mówi się o Prusach...
Co do wielkopolski to się zgodzę
Ogólnie to przeraża mnie , że moja prapraprababcia urodziła się w 1851 , a ja w 1995.
rolleyes.gif
Ale jeżeli późno rodzisz dzieci oznacza to , że nie jest jeszcze tak najgorzej biggrin.gif
Uważam , że byli Polakami bo nie mieli typowo niemieckiej urody , ale też byli wysocy (np.mój tata ma 1.90 m) Ja jestem niska po matce...mój brat to samo(jest wysoki)
Coś tam jest...mieszanka pewnie.Ale świadomość polskości została zachowana
Jedna kropla tu , jedna tam.Polak.Czytałam , że wszyscy Polacy są jednorodnie wymieszani genowo

Ten post był edytowany przez KatarzynaWielka: 24/04/2015, 21:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 25/04/2015, 9:16 Quote Post

QUOTE(KatarzynaWielka @ 24/04/2015, 22:32)
QUOTE
No tak, ale nie zawsze wiadomo jakiej narodowości. Ja osobiście uważam się za Polaka narodowości niemieckiej ( przodkowie po mieczu i po kądzieli należeli do germańskiego rycerstwa z terenów północnych Niemiec ).


Nieźle.Ciekawe ile przez 200 lat zaborów tych kropelek mi się nazbierało moim prapra i w ilu procentach jestem Polką...(nie powiem , nie jest tak najgorzej) (to nie ma aż takiego znaczenia bo oni byli Polakami)
Boję się tych "zmian nazwisk"
Niemiec , Żyd i Polak mieli takie same nazwiska.Co to są zmiany nazwisk? Japończycy stosowali to samo wobec ludności Koreańskiej...horror
W mediach raczej mało mówi się o Prusach...
Co do wielkopolski to się zgodzę
Ogólnie to przeraża mnie , że moja prapraprababcia urodziła się w 1851 , a ja w 1995.
rolleyes.gif
Ale jeżeli późno rodzisz dzieci oznacza to , że nie jest jeszcze tak najgorzej biggrin.gif
Uważam , że byli Polakami bo nie mieli typowo niemieckiej urody , ale też byli wysocy (np.mój tata ma 1.90 m) Ja jestem niska po matce...mój brat to samo(jest wysoki)
Coś tam jest...mieszanka pewnie.Ale świadomość polskości została zachowana
Jedna kropla tu , jedna tam.Polak.Czytałam , że wszyscy Polacy są jednorodnie wymieszani genowo
*


Cokolwiek by nie napisali forumowi spece od genetyki ludowej, geny nijak nie świadczą o narodowości. Bo geny są obiektywne i niezależne od widzimisię posiadacza (a przynajmniej za czasów zaborów były...), a narodowość - subiektywna.
Nawet niekoniecznie zmiany... Sprawdź chociażby, dlaczego łódzki król bawełny nosił nazwisko Poznański. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 25/04/2015, 12:31 Quote Post

Jeśli chodzi o niemiecko i polsko brzmiące nazwiska Żydów: Rząd Pruski po III rozbiorze nadał Żydom nazwiska i były to nazwiska niemieckie. Zajmował się tym między innymi poeta Hoffmann
http://de.wikipedia.org/wiki/E._T._A._Hoffmann w czasie pobytu w Warszawie. Z kolei Żydzi z Ukrainy mieli często nazwiska polskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej