Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czym jest dla was Bizancjum?,

torunianin

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.247

post 7/03/2016, 12:51 Quote Post

Europa "łacińska" bardziej interesuje się historią kalifatów, Osmanów czy emiratu Grenady niż historią Cesarstwa w Bizancjum czy Trapezunt.Ostatnio czytałem że telewizje rosyjska, grecka, cypryjska w kooprodukcji szykują serial o losach Konstantyna XI Paleologa i Dawida II Wielkiego Komnena.

Jak Powstaje Imperium - Cesarstwo bizantyjskie

https://www.youtube.com/watch?v=GWQ8-Sy9LUY

User is offline  PMMini Profile Post #31

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 7/03/2016, 12:58 Quote Post

CODE

Europa "łacińska" bardziej interesuje się historią kalifatów, Osmanów czy emiratu Grenady niż historią Cesarstwa w Bizancjum czy Trapezunt.

Wątpię, bizantynistyka jest z mojej obserwacji znacznie bardziej rozwinięta w Europie Zachodniej, w każdym razie w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, już nie mówiąc o Polsce niż kierunki arabistyki - na dodatek jak sobie sprawdzisz ilość wychodzącej literatury, to po prostu widać akurat coś diametralnie innego od Twych wyobrażeń. Ostatnio pojawiło się większe zainteresowanie cywilizacją islamu w świecie zachodnim, ale i tak nie można sobie robić z tego, że bardziej się Europa łacińska interesuje "kalifatami".

User is offline  PMMini Profile Post #32

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 7/03/2016, 17:48 Quote Post

Europa "łacińska" bardziej interesuje się historią kalifatów, Osmanów czy emiratu Grenady niż historią Cesarstwa w Bizancjum czy Trapezunt.

Tak, zrób proste porównanie za ostanie powiedzmy 10 lat dla samej Polski i udowodnij nam tę śmiałą tezę wink.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

Sghjwo

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 97.523

post 8/03/2016, 5:01 Quote Post

Gdy ja chodzilem do szkoly, a bylo to w latach 70 i 80 ubieglego wieku, (jaki ja stary jestem wink.gif ) w szkole o Bizancjum nie bylo prawie wogole mowy, a juz napewno nie ukazywano go jako Cesarstwa Rzymskiego, dlaczego tak bylo, nie bardzo wiem.
Moje dzieci chodzac do angielskiej szkoly w Azji (szkola miedzynarodowa z brytyjskim curriculum), uczyly sie o Bizancjum jako Cesarstwie Rzymskim. Nie wiem jak jest teraz w polskiej szkole, ale moze to jest przyczyna dla ktorej my (Polacy) uwazamy Bizancjum jako odrebny twor.

Wracajac do tematu, dla mnie Bizancjum to Cesarstwo Rzymskie "z krwi i kosci". Swiete Cesarstwo Rzymskie to raczej twor, ktory uzurpowal sobie, (calkiem skutecznie) kontynuacje zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Jedynym ogniwem spajajacym byl Rzym, ale to chyba za malo.

User is offline  PMMini Profile Post #34

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2016 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej