Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bunt lotników WP we Francji w 1940 ?
     
gryfita23
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/11/2007, 18:04 Quote Post

Mam pytanie czy ktoś wie o szczegółach buntu naszych lotników we Francji 1940 przeciwko wysokim oficerom Sił Zbrojnych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
dlspicy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 35.424

 
 
post 15/11/2007, 17:27 Quote Post

Drogi gryfito23.
Udało mi się jedynie dotrzeć do kilku przejawów niezadowolenia lotników polskich, lecz nie przeciw generałowi.
Jednym z przykładów jest postawa Zdzisława Krasnodębskigo- "Król". Gdy Francuzi przejawiali: apatię, brak koordynacji i współpracy w walce zażądał od nich, aby pozwolili jego pilotom latać samodzielnie.
Inny przykład to postawa Francuzów bo klęsce i ich "pomoc" w ewakuacji Wojska Polskiego z Francji. Na jednym z francuskich lotniskch Polacy, którym udaremniono próbę przejęcia samolotów, zarekwirowali z bronią w ręku francuskie pojazdy wojskowe i ruszyli w kierunku morza.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
dlspicy
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 35.424

 
 
post 4/11/2008, 10:37 Quote Post

Drogi gryfita23.
Zobacz artykuł: R. Majzner, Echa ''buntu'' przeciwko dowódcy PSP gen. Ujejsakiemu, ''Zeszyty Historyczne''(Paryż) 2007, nr 159, s. 170-188.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
gryfita23
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/11/2009, 23:19 Quote Post

BUNT LOTNIKÓW BYŁ...
Co tam się wydarzyło, zaszokowało mnie.. No, ale tym na pewno nie powinniśmy się chwalić. Sprawa ta jest dość delikatna, oraz pokazuje, że nie wszystko było dobre w naszej Armii.
A jakie były powody buntu?
1 Fatalne warunki higieniczne żołnierzy, oraz młodszych stopniem oficerów
2 PISANIE LISTÓW przez wysokich oficerów Sił Powietrznych, do poznanych przed wojną oficerów, czy nawet generałów niemieckich, w celu zapewnienia dobrobytu pozostawionym rodzinom, lub możliwa pomoc, aby rodzina mogła zostać ewakuowana z okupowanej Polski. Co można interpretować jak samolwolny kontakt z wrogiem, jako „ZDRADA”! To się bardzo nie podobało tym żołnierzom, więc się z buntowali, (przy czym sami łamią paragrafy, – co mogło się spotkać z sądem polowym) Jednakże gen. Sikorski zdawał sobie sprawę, że dla dobra Polskiej Armii tą sprawę trzeba wyciszyć. Nie mógł przecież aresztować całe LOTNICTWO. Ani zarzucić zdrady wysokim oficerom…, co mogło przed decydującą Kampanią Francuską mocno osłabić morale i nie tylko we Francji, ale i w Polsce
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 3/03/2010, 0:22 Quote Post

Odsyłam do W. Kisielewskiego ''Podróż bez biletu''. Jest tam kilka informacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
gryfita23
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/03/2010, 11:12 Quote Post

QUOTE
Odsyłam do W. Kisielewskiego ''Podróż bez biletu''. Jest tam kilka informacji.


Po za tą książką nie znalazłem aby ktoś tą sytuację opisywał...

Cóż.... nie ma się czym chwalić....
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
widwojos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 58.369

Filip
Zawód: Uczen
 
 
post 15/03/2010, 20:33 Quote Post

Świetna pozycja to książka autorstwa Lynne Olsona i Stanleya Clouda "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski". Opowiada między innymi też o sytuacji polskich lotników po przybyciu do Francji. Mieli powody do narzekania, bo Francuzi nie pałali entuzjazmem, aby zaatakować wojska nazistowskie. Polscy lotnicy nie mogli już wytrzymać takiej sytuacji, że ich rodacy giną w walkach podziemnych w ojczyźnie, a oni są bezradni. Jak już ktoś wspomniał warunki, w których "ugoszczono" Polaków były nienajlepsze co pogarszało nastroje na pilotów. Ogólnie sytuacja sprzyjała buntowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
gryfita23
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 35.103

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/03/2010, 15:23 Quote Post

QUOTE
Świetna pozycja to książka autorstwa Lynne Olsona i Stanleya Clouda "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski"


Świetna? Oj dla osoby co nie zna historii wojskowości...

Książka zawiera dużo - błędów czysto wojskowych... ale co się dziwić praca napisana przez dziennikarzy... ale "szacun" że w ogóle powstała taka książka - bo dzięki nim, przynajmniej coś nie co czytelnik dowiaduje się o trudnych czasach z Historii Polski... a szczególnie to że Polacy walczyli z Niemcami a nie na odwrót....
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
widwojos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 58.369

Filip
Zawód: Uczen
 
 
post 16/03/2010, 15:39 Quote Post

<b>Świetna? Oj dla osoby co nie zna historii wojskowości...

Książka zawiera dużo - błędów czysto wojskowych... ale co się dziwić praca napisana przez dziennikarzy... ale "szacun" że w ogóle powstała taka książka - bo dzięki nim, przynajmniej coś nie co czytelnik dowiaduje się o trudnych czasach z Historii Polski... a szczególnie to że Polacy walczyli z Niemcami a nie na odwrót....</b>

Chodziło mi o merytoryczne podejście do tematu, a nie dogłębne studiowanie jej jako podręcznika akademickiego. Poza tym to moja subiektywna opinia, gdyż II WŚ tylko trochę "liznąłem". Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej