Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Rymarowicz

Rymarowicz

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 68.833

post 8/11/2010, 21:07 Quote Post

Witam Wszystkich. Jest to mój pierwszy post. Chciałbym abyście pomogli mi rozgryźć zagadkę nazwiska Rymarowicz i Ziemiański(Dwa rody od strony Mamy). Do pra pra Babci Agrypiny Rymarowicz wiem co i jak, ale chciałbym wiedzieć skąd pochodzi to nazwisko(zapewne ze wschodu). Proszę o pomoc.
Ps.Nie chwaląc się kuzynem mojej pra Babci Anieli Rymarowicz był gen. Bronisław Prugar ps."Ketling":). Dziękuje i pozdrawiam.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Dagome

VI ranga
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex

post 9/11/2010, 8:59 Quote Post

Wyglada na to że pierwsze nazwisko wzięło sie z rymarskiego rzemiosła związanego z wytwarzaniem róznego osprzętu niezbędnego dla użycia koni. Końcówka istotnie charakterystyczna dla terenów głównie Ksiestwa Litewskiego choć nie tylko. Oznacza pochodzenie od protoplasty pisanego jak w podstawowym wyrazie tyle że bez końcówki.
Drugie to też od uprawianego zawodu ziemianina czyli czerpiącego dochody z ziemi. W angielskim pełno takich nazwisk prawie każdy tam to krawiec, kowal, szewc etc. etc.
Pozdrówko.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Rymarowicz

Nowicjusz

post 15/11/2010, 16:10 Quote Post

Dziękuje za odpowiedz.
Chociaż nie wiem gdzie szukać źródła pochodzenia? w Polsce,może na wschodzie(Litwa,Ukraina)?.
W rodzinie niestety ale nie mam kogo popytać, a jak już ktoś coś wie to strasznie chaotycznie i szczątkowo.

User is offline  PMMini Profile Post #3

carantuhill

Bieskidnik
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz

post 15/11/2010, 16:24 Quote Post

QUOTE(Dagome @ 9/11/2010, 9:59)
Wyglada na to że pierwsze nazwisko wzięło sie z rymarskiego rzemiosła związanego z wytwarzaniem róznego osprzętu niezbędnego dla użycia koni. Końcówka istotnie charakterystyczna dla terenów głównie Ksiestwa Litewskiego choć nie tylko. Oznacza pochodzenie od protoplasty pisanego jak w podstawowym wyrazie tyle że bez końcówki.
Drugie to też od uprawianego zawodu ziemianina czyli czerpiącego dochody z ziemi. W angielskim pełno takich nazwisk prawie każdy tam to krawiec, kowal, szewc etc. etc.
Pozdrówko.
*

Oj nie byłbym taki pewien.

Romerowicze to strachocki ród, który zapewne pierwotnie nosił nazwisko Rymarowicz. Z biegiem czasu przeszło ono w Strachocinie ewolucję i przekształciło się w „Romerowicz”. Zresztą wyjątkowo nie miało ono szczęścia u mieszkańców wsi, a przede wszystkim u strachockich księży, przekręcali je niemiłosiernie, raz pisali Rumerowicz, innym razem Remerowicz, Rymerowicz, itd. Najbardziej pierwotna forma tego nazwiska to zapewne „Rymar”. O Rymarach którzy zmienili nazwisko na Rymarowicz pisze prof. Rymar w swoim opracowaniu (wielokrotnie już wspominanym), „Haczów, wieś ongiś królewska”. Tak więc przodek Romerowiczów pochodził, podobnie jak przodek Galantów (i jeszcze kilku innych strachockich rodów, m.in. Ekiertów, Kwolków, Szmydów, Uramów) z rejonu na zachód od Strachociny, rejonu bardzo specyficznego, jeżeli chodzi o krajobraz kulturowy. Należy jednak podkreślić, podobnie jak zrobiono to już przy przedstawianiu rodu Galantów, że przybysze podporządkowali się atmosferze panującej w Strachocinie i przyjęli standardy będące tu w użyciu.
http://www.piotrowscy2006.republika.pl/przeprowadzka.html

Co koreluje z tym
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/rymarowicz.html

Więc korzeni szukaj w Strachocinie, a wśród przodków Głuchoniemców - Rymar (Reimer)

I jeszcze to, co potwierdza moją teorię:

Nie chwaląc się kuzynem mojej pra Babci Anieli Rymarowicz był gen. Bronisław Prugar ps."Ketling":)

Urodzony w Trześniowie koło Haczowa, jego matka była z Rymarowiczów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Rymarowicz

Nowicjusz

post 16/11/2010, 19:51 Quote Post

Dzięki wielkie za wskazówki. Ciekawa sprawa z tymi "Głuchoniemcami". W Trześniowie mam groby, które raz do roku odwiedzam.Pochowani tam są moi pra pra i pra dziadkowie. W następnym roku wybiorę się do Strachociny i Haczowa dowiedzieć się coś więcej. Pozdrawiam serdecznie.

User is offline  PMMini Profile Post #5

carantuhill

Bieskidnik

WOJCIECH

post 17/11/2010, 16:27 Quote Post

QUOTE(Rymarowicz @ 16/11/2010, 20:51)
Dzięki wielkie za wskazówki. Ciekawa sprawa z tymi "Głuchoniemcami". W Trześniowie mam groby, które raz do roku odwiedzam.Pochowani tam są moi pra pra i pra dziadkowie. W następnym roku wybiorę się do Strachociny i Haczowa dowiedzieć się coś więcej. Pozdrawiam serdecznie.
*

Poszukaj też „Opisu powiatu krośnieńskiego” ks. Sarny lub Adama Fastnachta "Średniowieczne osadnictwo w regionie brzozowskim"

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

kałuszanka

Nowicjusz
Nr użytkownika: 70.843

Bogus³awa Anna Bajraszewska
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: hotelarz

post 30/01/2011, 15:59 Quote Post

witam , chciałabym się podzielić kilkoma informacjami na temat rodziny mojej mamy.Nazwisko Rymarowicz nosiła moja babcia , mama mojej mamy - urodziła się 17.04.1897 roku w miejscowości Głęboka w woj. stanisławowskim /Kresy Wschodnie/.Rodzice to Dominik i Karolina /z domu Bogaczewicz / Rymarowicz .Babcia Genowefa miała czworo rodzeństwa:starszego brata: Aleksandra, siostrę Katarzynę i młodszych braci Augustyna i Adolfa.Mieszkała w Kałuszu /pow.Stanisławowski/ , a rodzeństwo z tego co wiem w Głębokiej.Z informacji , które przekazała mama miejscowości związane z rodziną Rymarowiczów to Haczów, Brzozów i Bażanówka. W związku z tym , że rodzina babci pracowała w kopalnictwie, zajmowała się wierceniem szybów naftowych na Podkarpaciu, przeniosła się do części wschodniej Polski na Kresy Wschodnie. Słyszałam od mamy takie nazwy miejscowości jak : Pasieczna , Bitków, Schodnica, Nadwórna, Delatyń, Dolina, Tłumacz, Otynia , które w jakiś sposób były związane z rodziną mamy.Poza tym mama opowiadała, że rodzina babci , ale nie wiem dokładnie kto , czy wujkowie czy pradziadek dużo podróżowali po świecie: Jawa, Sumatra , Włochy , Indie , było to związane z wydobyciem ropy naftowej.
Natomiast ze strony ojca mojej mamy Józefy , mojego dziadka Józefa Żyłki słyszałam nazwisko Ziemiański .Dziadek urodził się 12.03.1896 roku w Schodnicy.Rodzice mieli na imię : Jakub i Franciszka i mieszkali w Pasiecznej. Dziadek miał pięcioro rodzeństwa: Jan, był żonaty ze Stanisławą z domu Ziemiańską, Michał, Albina wyszła za mąż za Ludwika Ziemiańskiego, Adela, Leopold.
Również próbowałam wcześniej się dowiedzieć o rodzinie babci , ale w okolicach Haczowa i Brzozowa mieszka dużo osób o nazwisku Rymarowicz , ale jakoś nie nawiązałam kontaktów. Proszę o kontakt , jeżeli informacje okażą się w czymś pomocne. tel . 605951876 ANNA

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

carantuhill

Bieskidnik

WOJCIECH

post 30/01/2011, 16:19 Quote Post

Z informacji , które przekazała mama miejscowości związane z rodziną Rymarowiczów to Haczów, Brzozów i Bażanówka

Tak jak pisałem smile.gif

Proszę o kontakt , jeżeli informacje okażą się w czymś pomocne. tel . 605951876

Skontaktuj się z autorem linkowanej przeze mnie strony http://www.piotrowscy2006.republika.pl/spis.html#autor

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Rymarowicz

Nowicjusz

post 18/04/2011, 16:50 Quote Post

Witam. Ostatnio udało mi się zdobyć książkę o życiu Gen. Bronisława Prugara jest tam wzmianka że mama Bronisława Ludwika Rymarowicz czyli mojego pra pra dziadka Adama Rymarowicza siostra ich mama(Adama,Ludwiki) Agrypina wywodzi się z domu Tabor. Możecie napisać coś o tym nazwisku? Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez Rymarowicz: 18/04/2011, 16:52

User is offline  PMMini Profile Post #9

andrzejkijowski69@gmail.com

Nowicjusz
Nr użytkownika: 82.293

andrzej kijowski
Stopień akademicki: brak
Zawód: brak

post 29/04/2013, 0:20 Quote Post

Rymarowicz Szmyd Kielar Prugar Wajs to niemieccy osadnicy sprowadzeni do Beska z Frysztaka w czasach Grzegorza z Sanoka Do tej pory jedna z dzielnic Beska nosi nazwe Frysztak Ziemianski to rowniez znane w Besku nazwisko Ksiadz Ziemianski jest autorem znanych piesni koscielnych Tak naprawde wszyscy jestesmy zjednego drzewa

User is offline  PMMini Profile Post #10

mkazubek

Nowicjusz
Nr użytkownika: 84.582

Mikolaj Kazubek
Stopień akademicki: inz

post 27/10/2013, 19:00 Quote Post

Witam,

przyznam, że specjalnie zarejestrowałem się aby odpowiedzieć.

Odnosząc się do nazwiska Rymarowicz, potwierdzam powyższe. Rodzicami Bronisława Prugara-Ketlinga (gen) był Karol Prugar oraz Ludwika Prugar (Rymarowicz).
Bronisław jest moim pra Dziadkiem. Napisz do mnie, udostępnię drzewo genealogiczne.

Rymarowicz pojawia się w kolejnych pokoleniach w bazach danych USA, co pokrywa się z informacją od moich dziadków, że pod koniec XIX w. Karol Prugar z Ludwiką jadą do Ameryki

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

zgreg

Nowicjusz
Nr użytkownika: 104.090

Grzegorz Ziemianski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: architekt

post 10/11/2018, 14:37 Quote Post

poszukuje przodkow mojego ojca Antoniego ZIEMIANSKIEGO urodzonego w okresie miedzywojennym w Glebokiej kolo Stanislawowa oraz mojej babci Zofi z domu Rymanowicz ?

User is offline  PMMini Profile Post #12

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 10/11/2018, 14:43 Quote Post

QUOTE(zgreg @ 10/11/2018, 14:37)
Rymanowicz ?
*

Rymanowicz czy Rymarowicz?

User is offline  PMMini Profile Post #13

Badacz 1954

III ranga
Nr użytkownika: 103.976

Wlodzimierz Johann Delekta
Stopień akademicki: Dr hc
Zawód: emeryt

post 10/11/2018, 21:54 Quote Post

QUOTE(zgreg @ 10/11/2018, 15:37)
poszukuje przodkow mojego ojca Antoniego ZIEMIANSKIEGO urodzonego w okresie miedzywojennym w Glebokiej kolo Stanislawowa oraz mojej babci Zofi z domu Rymanowicz ?
*

Może w "Domu pod Kopułą" (Ossolineum) będą coś mieli na ten temat?
Ponadto, o ile pamiętam (zagadnienie to mnie osobiście nie dotyczy), istnieją specjalne forumy internetowe oraz strony na internecie (jak chociażby "Kresy Wschodnie"), gdzie, być może, znajdzie Szanowny Pan więcej informacji na ten temat.
Nie wiem, co z bazą źródłową, jaką są księgi metrykalne. Myślę, że w tej sprawie można zwrócić się do Ambasady Ukrainy w Warszawie.
Badacz1954

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej