Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najważniejsza cywilizacja,
     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 30/07/2010, 17:45 Quote Post

Jakie cywilizacje wywarły największy wpływ na dzieje świata i dlaczego?


Ja stawiam na Greków.
Od starożytności, przez średniowiecze do nowożytności bardzo dużo odkryli, wymyślili i stworzyli.
W końcu mówi się, że "to na greckiej tradycji powstała Europa". Coś w tym jest wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
lesnik1996
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 66.870

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 30/07/2010, 17:51 Quote Post

Nie mozna jednoznacznie powiedzieć ze dana cywilizacja była najlepsza... Mozna raczej powiedzieć, ze ta nalezala do czołówki... Moim zdaniem - Egipt, państwa wczesno semickie i Hellada nalezą do czołówki... nastepnie Persja i kultury wschodu, w czołówce powinny sie tez znalezc Chiny- zawsze o krok przez zachodem, przeciez to oni wynalezli czcionke przed Gutenbergiem, spadochron, katapulte, łuk, dosłownie wszystko.

"Profesor", popracuj nad poprawa ortografii ...

Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 31/07/2010, 13:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 30/07/2010, 17:54 Quote Post

Nie mam zamiaru wypytywać o "najlepszą" cywilizację, ponieważ takowa nie istnieje. Każda cywilizacja dorzuciła coś od siebie do kotła, jakim jest historia świata.
Jednak istnieją cywilizacje, których dokonania diametralnie przewyższają inne państwa. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 30/07/2010, 18:51 Quote Post

Wg mnie jest oczywiste, że należy tu wybrać taką cywilizację, która ukształtowała najistotniejszy obszar na Ziemi, czyli Europę. I tu wskazałbym na cywilizację grecko-rzymską (celowo je połączyłem, bo jedna wynikła z drugiej). Zaś np. po takim Egipcie zostały tylko piramidy.
QUOTE(lesnik1996 @ 30/07/2010, 18:51)
chiny- zawsze o krok przez zachodem, przeciesz to o ni wunalezli czczionke przed gutenbergie, spadochron
*


Co z tego, że wymyśli spadochron, skoro gdy pierwsi Europejczycy zaczynali z nimi skakać, to w Chinach nie było jeszcze samolotów... Niemniej jednak należy uznać cywilizację Państwa Środka za niezwykle istotną, niektórzy (choć ja się z tym poglądem nie zgadzam) uważają ją nawet za przewyższającą europejską. Jakiś czas temu wydano u nas ciekawą książkę poruszającą to zagadnienie, niestety nie pamiętam jej tytułu.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/07/2010, 18:57 Quote Post

Cywilizacja łacińska w ujeciu F. Konecznego, to siedziba wszelakich cnót, dobroci i sprawiedliwości...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 30/07/2010, 19:06 Quote Post

O panu Konecznym i jego "dziele" była na forum już dyskusja wink.gif
Choć ostatnio spotkałem osobę, która zachwalała tą książkę tak, że można by dojść do wniosku, iż jest to jakieś wybitne "przesłanie".
Chińczycy niestety nie wytrzymali europejskiej konkurencji, dlatego jest to cywilizacja raczej "na uboczu".

Ja obstawiam dalej za Grecją, gdyż w niej narodziła się filozofia, wszelkie nauki i coś za czym nie przepada... demokracja. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 30/07/2010, 19:13 Quote Post

QUOTE(Alamgir @ 30/07/2010, 18:45)
Ja stawiam na Greków.
Od starożytności, przez średniowiecze do nowożytności bardzo dużo odkryli, wymyślili i stworzyli.


A w tym ciągu znajdzie sie miejsce na cywilizację rzymską?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 30/07/2010, 20:09 Quote Post

Moim zdaniem Rzym.
Może i faktycznie wzorowali się na Grekach i to tamci mieli większy wkład w ważne odkrycia, ale to Rzym rozprzestrzenił swoją cywilizację na sporą część Europy, łamiąc ,,monopol" Wschodu na cywilizację. Przez to Europa stała się później obszarem konkurencyjnym dla świata hellenistyczno-arabskiego, a następnie przegoniła go i ostatecznie zdominowała resztę globu, oraz zaniosła mu swoją kulturę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/07/2010, 22:12 Quote Post

QUOTE(Alamgir @ 30/07/2010, 19:06)
O panu Konecznym i jego "dziele" była na forum już dyskusja wink.gif 
Choć ostatnio spotkałem osobę, która zachwalała tą książkę tak, że można by dojść do wniosku, iż jest to jakieś wybitne "przesłanie".
Chińczycy niestety nie wytrzymali europejskiej konkurencji, dlatego jest to cywilizacja raczej "na uboczu".

Ja obstawiam dalej za Grecją, gdyż w niej narodziła się filozofia, wszelkie nauki i coś za czym nie przepada... demokracja.  wink.gif
*


Nie wiem, czy czytałeś jakąkolwiek książkę Konecznego, teoria cywilizacji jest bardzo oryginalna, nawet o tyle, że wyprzedza bardziej znanego w świecie Arnolda Toynbee'ego. Owszem nie pałał sympatią do prawosławia i prawosławnych, wybacz wystarczy spojrzeć na daty jego życia, by zrozumieć tę niechęć.
Samo w sobie stopniowanie cywilizacji pod względem ich "wartościowości", widoczne też u Konecznego, jest o tyle bez sensu, że trudno wyodrębnić kryteria takiego porównania, w każdym razie służą one z reguły dla wzmocnienia własnego dobrego samopoczucia, wykazywanie z reguły kończy wywyższaniem tej cywilizacji, z którą się jakos tam utożsamiamy.

Ten post był edytowany przez szapur II: 30/07/2010, 22:12
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 30/07/2010, 22:20 Quote Post

Czytałem książki Konecznego. Jego podejście do prawosławia całkowicie zniechęciło mnie do tej postaci (tak, wiem lata w których żył...).

Nie wywyższam żadnej cywilizacji. Jednak nie można porównać wkładu cywilizacyjnego Mozambiku do Persji, Grecji lub Rzymu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/07/2010, 22:36 Quote Post

Wkład cywilizacyjny Mozambiku dzisiaj przeważa w postaci zmian w tańcu - jeśli popatrzymy na starsze typu walc i współczesne "wygibasy", oraz muzyce - vide rap itd. I gdzie dziś Persja, Grecja i Rzym razem wzięte smile.gif Tyle tytułem żartu, najpierw trzeba by było podać co rozumiemy pod pojęciem cywilizacja i wymienić listę cywilizacji - zrobił to i Koneczny i Toynbee.
Ciekawe np. u Konecznego jest to, że Rosję uważał za takie połączenie cyw. bizantyńskiej i turańskiej, przy czym dominować miała ta ostatnia stepowa, stąd spotęgowany despotyzm, intrygi itd., Toynbee nie był specjalnie antyrosyjski, zaliczył imperium carów do cyw. prawosławnej, obok krajów bałkańskich.

Ten post był edytowany przez szapur II: 30/07/2010, 22:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/07/2010, 0:44 Quote Post

A ja bym postawił na tych gości z Jerycha i Cathalhuyuk co cały ten biznes zaczęli..
Koniecznego coś tam czytałem, z jednej strony widać, że coś w tym jest, z drugiej chłop czasem tak ordynarnie naginał fakty pod tezę, że głowa puchła. O tragicznym stylu nie wspominam nawet.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/07/2010, 1:20 Quote Post

Styl jest trochę ciężki, ale to w końcu I poł. XX w., Konopczyńskiego też się czyta "specyficznie" smile.gif. Mnie obchodziła "Cywilizacja bizantyńska", której narracja właściwie kończy się na Justynianie, reszta to kompletny triumf wschodniego intryganctwa zdaniem F.K., o którym wnioskuję - wspominac nie warto (9 stuleci), autor przeszedł w końcówce do II Rzeszy i Prus, jako wcielenia bizantynizmu, chodziło mu o sprawną choć rozrośniętą administrację. Stąd w środowiskach RM, gdzie wspomina się o F. Konecznym, zalecając Rodzicom, lub Dziadkom, przedkładanie wnuczętom jako lektury obowiązkowej badź dodatkowej dzieł Konecznego choćby w skrócie (np. Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży), UE uchodzi za przedłużenie bizantynizmu, szczególnie w wersji niemieckiej. Moja lektura "Cywilizacji bizantyńskiej" doprowadziła mnie do wówczas do stanu furii, śp. Koneczny nie wyszedł w swych dywagacjach o Bizancjum poza Voltaire'a i Gibbona, ciekawe jak na wojującego endeka o wybitnie katolickim światopoglądzie, jakoś poglądy oswieceniowe nie wpłynęły na ocenę "cywilizacji łacińskiej".

Ten post był edytowany przez szapur II: 31/07/2010, 1:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 31/07/2010, 3:59 Quote Post

Judeo-chrzescijanska , chyba nie trzeba wyjasniac dlaczego smile.gif
 
Post #14

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 31/07/2010, 9:30 Quote Post

Chińska, też nie trzeba wyjaśniać dlaczego smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej