Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Nadłamane" tarcze Waffen-SS
     
perunowy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.617

 
 
post 3/05/2016, 7:54 Quote Post

Dzień dobry. Szukam informacji na temat powodu dla, którego niektóre dywizje Waffen SS posiadały "nadłamane" tarcze, jakie to miało znaczenie ? Patrząc na to jaką Himmler przywiązywał uwagę do okultyzmu, raczej wątpię by to było przypadkowe. Np. Herb (tarcza) 1. Dywizja Pancerna SS "Leibstandarte SS Adolf Hitler", 3. Dywizja Pancerna SS "Totenkopf", 6. Dywizja Górska SS "Nord".
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
nadiask
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 99.540

Nadia
 
 
post 3/05/2016, 10:54 Quote Post

Tarcza symbolizowała typ jednostki. W przypadku 1. dywizji tarcza została dodana, gdy jednostka stała się zmotoryzowana, a gdy przekształcono ją w dywizję grenadierów pancernych "nadłamano" ją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
pietka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.601

Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/11/2016, 8:23 Quote Post

To co napiszę jest jedynie moim domysłem, ale wydaje mi się, że to jest logiczne. Po przejrzeniu wzorów tarcz stwierdzić można, że nadłamane nie są tarcze dywizji grenadierów, w większości jednostek składających się z obcokrajowców, ale nie tylko, ponieważ 35 Dywizja grenadierów policji Waffen SS, również nadłamania nie posiada. Wszystkie dywizje grenadierów pancernych, pancerne i kawalerii nadłamanie takowe posiadają. Tarcze z takimi wcięciami były używane w średniowieczu wraz z kopią, a wcięcie było używane do jej podparcia. Mój wniosek jest więc następujący - dywizje o dużej mobilności, czyli zmotoryzowane i konnica miały tarcze z wcięciem, ponieważ było to nawiązanie do średniowiecznej konnicy. Nie posiadam szerszej wiedzy na ten temat, ale mój wywód wydaje się być logiczny, przynajmniej w mojej ocenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej