Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wschodnia granica po 1945 r.: przebieg granicy, Ustalenia, zmiany

Fryderyk Wielki

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW

post 9/03/2005, 14:54 Quote Post

QUOTE(August II Mocny @ Mar 7 2005, 06:23 PM)
Frederyku też o tym słyszałem-ale rosja jest mądra i zatrzymała ob. Kal. z dwuch powodów
1.chciała pokazać Niemcom że na ich dawnej ziemi teraz mają komunistyczną rosje(propaganda)
2.Chcieli uzyskać przyczułek w Europie-do dziś go utrzymują!!!
*

Witaj drogi mój Auguście!

Rzeczywiście Bozia raczej poskąpiła nam mądrości i to Sowieci zabrali Obwód Kaliningradzki. Faktycznie kierowali się tu przede wszystkim celami strategicznymi. Szkoda, że wyznaczyli z nami sztuczną granicę! Słyszałeś bowiem może ,że linia graniczna to odbicię palca wskazującego Stalina?

Z poważaniem

Fryderyk Wielki

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

leszek

VII ranga
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA

post 9/03/2005, 15:01 Quote Post

QUOTE(Fryderyk Wielki @ Mar 9 2005, 03:54 PM)
Frederyku też o tym słyszałem-ale rosja jest mądra i zatrzymała ob. Kal. z dwuch powodów
1.chciała pokazać Niemcom że na ich dawnej ziemi teraz mają komunistyczną rosje(propaganda)
*

Rzeczywiście Bozia raczej poskąpiła nam mądrości i to Sowieci zabrali Obwód Kaliningradzki. Faktycznie kierowali się tu przede wszystkim celami strategicznymi. Szkoda, że wyznaczyli z nami sztuczną granicę! Słyszałeś bowiem może ,że linia graniczna to odbicię palca wskazującego Stalina?

Z poważaniem

Fryderyk Wielki
*

A kiedyż to Polska posiadała "Obwód Kaliningradzki".To raczej "sowieci" podarowali nam kawałek zdobytej przez siebie ziemi.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

Fryderyk Wielki

III ranga
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW

post 9/03/2005, 16:31 Quote Post

QUOTE(leszek @ Mar 9 2005, 04:01 PM)
QUOTE(Fryderyk Wielki @ Mar 9 2005, 03:54 PM)
*

Z poważaniem

Fryderyk Wielki
*

A kiedyż to Polska posiadała "Obwód Kaliningradzki".To raczej "sowieci" podarowali nam kawałek zdobytej przez siebie ziemi.
*

Mój drogi, pisząc,,to Sowieci zabrali Obwód Kaliningradzki. " miałem na myśli, że zabrali od Niemców, nie od nas rzecz jasna.! Polska nigdy nie posiadała Obwodu Kaliningradzkiego, chyba,że zmienimy nazwę na Prusy Książęce to wtedy się zgodzę.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

antyfreidrichziom

Nowicjusz
Nr użytkownika: 4.510

post 19/03/2005, 15:01 Quote Post

Fryderku Polska nie posiadała nigdy Prus Ksiązęcych...były one jednynie lennem polski.... [ed: usunięty tekst - bez wycieczek osobistych na przyszłość proszę - przyp. Rothar]

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

arnold

VII ranga
Nr użytkownika: 6.231

post 16/05/2005, 12:41 Quote Post

Drobne korekty granicy tym razem na korzyść Polski były tez na granica z Białorusią. Warto tez pamiętać że w oryginalnej wersji Linia Curzona na północy opierała sie o Niemen i dochodziła do Grodna.

User is offline  PMMini Profile Post #20

Peter-Durrandir

III ranga
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk

post 17/05/2005, 8:13 Quote Post

[quote=Fryderyk Wielki,Feb 24 2005, 01:45 PM]
[quote=phasi,Dec 27 2004, 03:09 PM]
A słyszeliście, że mieliśmy początkowo otrzymać całe Prusy Wschodnie? A tak postanowiono, że Obwód Kaliningradzki zostanie włączony do ZSRR.
*

[/quote]

Hmm - z tego co slyszalem chodzilo o to ze Ruscy nie mieli zasadniczo portu ktory by nie zamarzal...
A tak polozyli lape na Pilawie i nuze trzymac tam swoje zabaweczki...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

August II Mocny

Spamer!
Grupa: Banita
Nr użytkownika: 2.434

post 17/05/2005, 17:38 Quote Post

Niestety, a wtedy nie mogliśmy odmówić ZSRR, aż do rządu Buzka polska była całkowicie zależna Rosjii(zresztą 33% dzisiejszego handlu to właśnie tylko z Rosja, nie licząc BIał. ani Ukrainy)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

January

IV ranga
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci

post 17/05/2005, 19:24 Quote Post

QUOTE(August II Mocny @ May 17 2005, 06:38 PM)
Niestety, a wtedy nie mogliśmy odmówić ZSRR, aż do rządu Buzka polska była całkowicie zależna Rosjii(zresztą 33% dzisiejszego handlu to właśnie tylko z Rosja, nie licząc BIał. ani Ukrainy)
*

Prosze nei rozpowszechniac nieprawdziwych statystyk. Obrot handlowy POlski z Rosja stanowi ok. 10% handlu zagranicznego RP.

User is offline  PMMini Profile Post #23

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.334

post 18/05/2005, 7:58 Quote Post

QUOTE(August II Mocny @ May 17 2005, 06:38 PM)
*

rozumiem, że rząd Millera jako pierszy, któremu udało się zerwac z rosyjska kuratela (może spłacając "moskiewska pożyczkę"?) miał szczery zamiar upomnieć się o Królewiec.
Ale pewnie w wirze uzdrawiania służby zdrowia o tym zapomniał.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

Roger Ramjet

II ranga
**
Nr użytkownika: 5.590

post 19/05/2005, 11:56 Quote Post

O tym, ze Krolewiec mial przypasc Polsce po wojnie czytalem we wspomnieniach Berlinga - Stalin rysujac granice powojennej Polski mial chyba "gest". I rzeczywiscie, granica miedzy Polska a Kaliningradem jest prosta i sztuczna - jak od linijki. Co do dzisiejszych czasow - to orientuje sie tyle, ze tam stacjonuja rosyjskie rakiety sredniego zasiegu, wiec lepiej za mocno nie podskakiwac. Wobec tego moje pytanie - na jakiej podstawie mamy prawo ubiegac sie o Krolewiec? [choc moze to troche offtopic :-) ]

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

Roger Ramjet

II ranga
**
Nr użytkownika: 5.590

post 19/05/2005, 11:58 Quote Post

O tym, ze Krolewiec mial przypasc Polsce po wojnie czytalem we wspomnieniach Berlinga - Stalin rysujac granice powojennej Polski mial chyba "gest". I rzeczywiscie, granica miedzy Polska a Kaliningradem jest prosta i sztuczna - jak od linijki. Co do dzisiejszych czasow - to orientuje sie tyle, ze tam stacjonuja rosyjskie rakiety sredniego zasiegu, wiec lepiej za mocno nie podskakiwac. Wobec tego moje pytanie - na jakiej podstawie mamy prawo ubiegac sie o Krolewiec? [choc moze to troche offtopic :-) ]

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

Jasnogród

VI ranga
Nr użytkownika: 50

post 19/05/2005, 15:24 Quote Post

Na Królewiec Rosjanie ostrzyli sobie apetyt już podczas I wojny światowej.Bolszewicy jako spadkobiercy carskiego imperializmu zrealizowali te plany.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

Grzesio

VI ranga
Nr użytkownika: 3.835

Stopień akademicki: Mgr inz.
Zawód: Altruista

post 20/05/2005, 12:35 Quote Post

A ja mam jedno pytanie - od jakiegoś czasu poszukuję mapy pokazującej przebieg tego właśnie odcinka granicy przed jej zmianą. Zetknęliście się z czymś takim?

Pzdr

Grzesiu

User is offline  PMMini Profile Post #28

arnold

VII ranga

post 28/05/2005, 13:42 Quote Post

Z archiwów rosyjskich wynika, że w 1941 roku strona radziecka choć odwoływała się do linii Curzona, dopuszczała w pierwszym projekcie okreslanego początkowo jako tajny potem konfidencjonalny protokołu do układu radziecko-brytyjskiego możliwość pozostawienia w składzie Polski Lwowa pod warunkiem przekazania ZSRR Białegostoku i Wilna lub przekazania Polsce Wilna i Białegostoku z pozostawieniem Lwowa w ZSRR. W drugim projekcie protokołu z tego zapisu zrezygnowano. Być może trzeba było wtedy rozmawiać z ruskimi na temat wschodniej granicy. Może udało by sie coś ugrać. Gdybym miał wybierać to wolałbym Wilno i Białystok

User is offline  PMMini Profile Post #29

arnold

VII ranga

post 28/05/2005, 13:44 Quote Post

QUOTE(Grzesio @ May 20 2005, 01:35 PM)
A ja mam jedno pytanie - od jakiegoś czasu poszukuję mapy pokazującej przebieg tego właśnie odcinka granicy przed jej zmianą. Zetknęliście się z czymś takim?

Pzdr

Grzesiu
*

O jaką granice ci chodzi, z obwodem kaliningradzkim?

User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej