Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Manuskrypt Voynicha
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/01/2013, 9:15 Quote Post

A tak z ciekawości (pomijając już kwestie tego akurat manuskryptu) znacie jakieś przypadki co ciekawszych fałszywek, które początkowo funkcjonowały jako oryginał a ostatecznie zostały zdemaskowane ? Przy czym mam tu na myśli dokumenty tekstowe. Mi do głowy przychodzą np. rzekome "Dzienniki Hitlera" drukowane przez "Stern" (lata 80 ub.w.).

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 3/01/2013, 9:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #76

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 3/01/2013, 15:27 Quote Post

QUOTE
A tak z ciekawości (pomijając już kwestie tego akurat manuskryptu) znacie jakieś przypadki co ciekawszych fałszywek, które początkowo funkcjonowały jako oryginał a ostatecznie zostały zdemaskowane ? Przy czym mam tu na myśli dokumenty tekstowe. Mi do głowy przychodzą np. rzekome "Dzienniki Hitlera" drukowane przez "Stern" (lata 80 ub.w.).
szczypiorek

"Pieśni Osjana" rzekomo autorstwa szkockiego, celtyckiego barda Osjana w rzeczywistości spreparowane przez osiemnastowiecznego poetę szkockiego Jamesa Macphersona.

QUOTE
Skoro to jest bełkot - czyli jak rozumiem zestaw chaotycznie postawionych znaczków, jedynie udających litery i słowa, ale faktycznie pozbawionych sensu - to tym samym nie można nim zapisać żadnego tekstu okultystycznego ani w ogóle niczego.
Jeśli zapisano tam zaś tekst okultystyczny, ów język aniołów albo opis jakichś rytuałów czy w ogóle cokolwiek, to tym samym nie jest to bełkot, lecz tajny język/szyfr dostępny dla wtajemniczonych, tak jak dalej napisałeś.
Speedy

Chodzi mi o to, że zapisano tym szyfrem bełkot udający słowa. Kiedy taki czarnoksiężnik podczas powiedzmy czarnej mszy czytał niezrozumiałe słowa zapisane nieznanym alfabetem robił wrażenie znajomości wiedzy tajemnej. Powstało to pewnie w ten sposób, że taki czarnoksiężnik wydawał z siebie dźwięki podobne do słów i zapisywał je sobie znanym szyfrem. Do tego dołożył fantazyjne rysunki i już mamy księgę magii. Hokus-marokus dostarcza złych pokus...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #77

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 3/01/2013, 15:39 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 3/01/2013, 15:27)
Chodzi mi o to, że zapisano tym szyfrem bełkot udający słowa.

Zdaje się analiza syntaktyczna to wykluczyła. Zapiski mają cechy języka, jeżeli miałby to być bełkot, musiałby być wyjątkowo przemyślany. Nie, że nie jest to niemożliwe, ale jednak dość nieprawdopodobne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #78

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 4/01/2013, 19:30 Quote Post

QUOTE
Niektóre znaki występują częściej, jak samogłoski w językach europejskich, jednak tekst nie odpowiada wzorowi fonetycznemu żadnego języka naturalnego drogi Ramondzie.

Nie odpowiada wzorowi fonetycznemu żadnego znanego języka naturalnego, ale jednak odpowiada statystykom języków naturalnych.
QUOTE
Skłaniałbym się więc ku twierdzeniu, że rękopis jest bełkotem stworzonym w bliżej nieokreślonym celu. Bełkot przypomina język, ale jednak nim nie jest.

Bełkot można odróżnić od języka m.in. za pomocą statystyk. Tak jak zawsze losowość prawdziwą od udawanej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #79

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 5/01/2013, 22:49 Quote Post

QUOTE
Bełkot można odróżnić od języka m.in. za pomocą statystyk. Tak jak zawsze losowość prawdziwą od udawanej.
Ramond

Zalezy, co rozumiesz pod pojéciem belkot. Czy "Jabberwocky" uznasz za belkot? Moe manuskrypt Voynicha to wlasnie takie "Jabberwocky" zapisane wierszem na 200 stronach?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #80

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 6/01/2013, 15:40 Quote Post

QUOTE
Zalezy, co rozumiesz pod pojéciem belkot. Czy "Jabberwocky" uznasz za belkot?

Nie, użyłem słowa "bełkot" mając na myśli chaotyczny zbiór liter.
QUOTE
Moe manuskrypt Voynicha to wlasnie takie "Jabberwocky" zapisane wierszem na 200 stronach?

Jabberwocky mimo wszystko zawiera rozpoznawalne fragmenty. Manuskrypt Voynicha musiałby wkroczyć na znacznie wyższy poziom abstrakcji...co całkiem być może, że zrobił. A może ktoś się bawił w Tolkiena. A może to glossolalia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #81

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 7/01/2013, 6:57 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/01/2013, 15:40)
A może to glossolalia.

W maju '2012 byłem "nausznym" świadkiem glossolalii w wykonaniu kilku tysięcy ludzi (Częstochowa). Wrażenie niesamowite, chociaż oczywiście daleki jestem od uwierzenia, że to efekt kontaktu z Duchem Świętym wink.gif Co ciekawsze, człowiek sam nabiera ochoty aby włączyć się w niesamowity "chór". Jednym słowem - wielce intrygujące zjawisko.

Ten post był edytowany przez memex: 7/01/2013, 7:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #82

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 7/01/2013, 19:15 Quote Post

QUOTE
Jednym słowem - wielce intrygujące zjawisko.

Jestem ciekaw, jak pod względem statystycznym wygląda glossolalia w porównaniu rzeczywistym językiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #83

     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 19/11/2013, 13:16 Quote Post

Słyszałem o jeszcze jednej teorii - że tekst powstał w języku ... ukraińskim (pozbawionym samogłosek), opisuje wojnę domową między Rusią a Chazarami.
Pozornie niedorzeczna, ale najlepiej dopracowana ze wszystkich teorii nt. manuskryptu. Rozszyfrowano ponad 20 stron, powstał całkiem sensowny tekst.
http://russianwise.tumblr.com/post/23229483219/manuscript

Edit: Inną ostatnio poznaną ciekawą teorią jest ta autorstwa Fina Veikko Latvali, który nazywa siebie "Bożym prorokiem". "Odczytał" jedną ze stron, ale twierdzi, że mechaniczne rozszyfrowanie tekstu jest niemożliwe, a treść... podał mu sam Bóg.

Ten post był edytowany przez Ferdas: 19/11/2013, 22:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #84

     
Verbal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 83.354

Zawód: wolny
 
 
post 8/05/2014, 17:55 Quote Post

Najbliższa mi jest teza o manuskrypcie jako dziele osoby chorej na schizofrenię.
Fakt ,że nie znalazłem takiej w literaturze, niemniej to chyba mało prawdopodobne by nikt tego nie rozważał (no chyba ,że to jednak tylko moja teza). Kluczem wtedy nie jest pismo

Ten post był edytowany przez Verbal: 8/05/2014, 18:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #85

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 8/05/2014, 18:43 Quote Post

Na początku tego roku opublikowano hipotezę, że manuskrypt Voynicha zapisany jest w języku azteckim, a niektóre z roślin udało się zidentyfikować jako pochodzące z Mezoameryki.
Patrz np. http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/art...c-language.html

Publikazja: http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue...d401b55b16e90b4
 
User is offline  PMMini Profile Post #86

     
Verbal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 83.354

Zawód: wolny
 
 
post 9/05/2014, 11:32 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 8/05/2014, 19:43)
Na początku tego roku opublikowano hipotezę,
*




Jedno nie wyklucza drugiego.
Nie mam pojęcia o linwistyce i dekryptażu ale skoro temat przemieliły autorytety to chyba czas przyjąc najprostsze założenie tzn ,że tekst nie ma przekazu logicznego.
Fałszywka - możliwe.Drugie wytłumaczenie - pismo schizofreniczne , graficzny odpowiednik schizofazji czyli , jak się dawniej mawiało , sałaty słownej.
Cechy :

.Pseudojęzyk , bezsensowne zlepy sylab lub nawet liter, megawyrazy , niestniejąca lub nadużywana interpunkcja, nieinterpretowalny rytm - właściwie często jego brak , liczne elementy ozdabiające lub włączające się w tekst - pseudoalegoryczne rysunki , symboliczne układy geometryczne o znaczeniu "jasnym" tylko dla autora, odzwierciedlenia nieistniejących roślin czy zwierząt, dziwaczne transpozycje ludzkich sylwetek (patrz część manuskryptu z sylwetkami kobiet w dziwacznych intalacjach)

Żródła " Kryminalistyka" red Widacki , Thea Stein-Levinson - artykuły różne

Przykład , last but not least :

http://www.huffingtonpost.com/2013/08/06/c..._n_3713308.html
Schizofreniczny artysta leczony w ośrodku zamkniętym

Podobna sprawa : Adolf Wolfli - pierwotnie robotnik , po wybuchu schizofrenii z objawami wytwórczymi- malarz -http://www.adolfwoelfli.ch/?c=e&level=17&sublevel=0
Analiza obrazów _-Ein Geisteskranker als Künstler , Walter Moregenthaler , zresztą lekarz Wolfliego. Wolflie , co ciekawe sprządzał również dziwaczne zapisy nutowe czy raczej pseudonutowe.




Ten post był edytowany przez Verbal: 9/05/2014, 13:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #87

     
cynkol
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 59.589

Grzesiek Cynk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz/ lektor
 
 
post 15/03/2016, 11:11 Quote Post

W latach 70-tych XXw. włoski architekt, ilustrator i designer Luigi Serafini stworzył nieznanym języku "Codex seraphinianus".
http://the-dimka.livejournal.com/6645.html?nojs=1
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #88

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.547
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 15/03/2016, 12:59 Quote Post

QUOTE(cynkol @ 15/03/2016, 11:11)
W latach 70-tych XXw. włoski architekt, ilustrator i designer Luigi Serafini stworzył nieznanym języku "Codex seraphinianus".
http://the-dimka.livejournal.com/6645.html?nojs=1
*



Piękne!!!

Ciekawe jak z entropią tego jego "języka". Jak się doczytałem, system liczbowy Serafiniego został potem rozszyfrowany jako 21-kowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #89

     
Speedy
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.547
Nr użytkownika: 3.192

 
 
post 28/01/2018, 1:17 Quote Post

Kolejna przymiarka do odczytania manskryptu:

Manuskrypt Voynicha

Szczerze mówiąc trochę to wątpliwe moim zdaniem, no ale kto wie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #90

9 Strony « < 4 5 6 7 8 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej