Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony « < 16 17 18 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kreacjonizm Vs Darwinizm, Czy jest o co się sprzeczać?
     
XenomorphNostromo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 231
Nr użytkownika: 78.742

 
 
post 27/04/2016, 18:20 Quote Post

W sumie od dawna zastanawia mnie, jak wyglądałyby religie, gdybyśmy mieli jakiegoś żyjącego kuzyna Homo Sapiens Sapiens. Bo wszelkie religie powstały w czasach, gdy na Ziemi ostał się ino ten człowiekowaty i nie trzeba w religijnych rozważaniach umieszczać innych homonidów. Czy Neandertalczyk w świetle religii byłby tak samo grzeszny jak HSS? Czy miałby duszę? Czy mógłby zostać zbawiony? Szkoda, że papa Franciszek nie wypowiada się w tej kwestii, za to jako randomowy ekspert w kwestii ewolucji łaskawie oznajmia, że ewolucja nie kłóci się z religią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #256

     
Darth Bane
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.282
Nr użytkownika: 78.386

Stopień akademicki: jest
Zawód: powazny
 
 
post 28/04/2016, 13:24 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 27/04/2016, 9:27)
Emigrant
CODE
Mam pytanie: czy jeśli ktoś uważa, że Bóg stworzył mechanizm ewolucji to jest kreacjonistą czy ewolucjonistą?

Ja pójdę o krok, a nawet o kilka kroków dalej.
Można być kreacjonista i twierdzić że świat został stworzony kilka tysięcy lat temu. Po prostu Bóg tak stworzył świat ażeby wyglądało że ma on 13,7 mld lat i że człowiek jest efektem ewolucji.
Naukowiec podchodząc do problemu ewolucjonizmu ma aparat, który pozwoli mu zbadać tylko to co materialne i namacalne. Siłą rzeczy nie rozstrzygnie czy Bóg rzeczywiście maczał w tym palce.
*



No tak tylko ta "brzytwa Ockhama". NIżej nie jego cytat ale oddający ideę stosowania poprzez dzisiejszych naukowców:
„Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę” (Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem).

Oryginalny brzmiał:

"Nie wolno przyjąć niczego bez uzasadnienia, że ono jest, musi ono być oczywiste albo znane na mocy doświadczenia, albo zapewnione przez autorytet Pisma Świętego"

My Prawosławni nie podchodzimy do Boga tak "naukowo" jak np. Kościół Rzymsko-katolicki - wystarczy wiara - nic nie musimy udowadniać rozumem. Istota Boga i tak jest poza ludzką wiedzą - nie da się pojąć rozumowo i pojęciowo, można go jedynie odczuwać. Stąd brak w prawosławiu dyskusji i polemik na temat istoty Boga. Dlatego nie mam problemu z wiarą w Boga
i akceptacją ewolucji gatunków.

Ten post był edytowany przez Darth Bane: 28/04/2016, 13:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #257

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 2/02/2019, 16:20 Quote Post

QUOTE(XenomorphNostromo @ 27/04/2016, 18:20)
W sumie od dawna zastanawia mnie, jak wyglądałyby religie, gdybyśmy mieli jakiegoś żyjącego kuzyna Homo Sapiens Sapiens. Bo wszelkie religie powstały w czasach, gdy na Ziemi ostał się ino ten człowiekowaty i nie trzeba w religijnych rozważaniach umieszczać innych homonidów. Czy Neandertalczyk w świetle religii byłby tak samo grzeszny jak HSS? Czy miałby duszę? Czy mógłby zostać zbawiony? Szkoda, że papa Franciszek nie wypowiada się w tej kwestii, za to jako randomowy ekspert w kwestii ewolucji łaskawie oznajmia, że ewolucja nie kłóci się z religią.
*




A to ciekawe, bo człowieka nie nazywa się ponoć już homo spaiens sapiens. Tylko homo sapiens. Po drugie, czemu jako randomowy ekspert od katolicyzmu wypowiadasz się na jego temat? Skoro Kościół Katolicki od zawsze naucza iż wszystkie stworzenia żywe mają duszę. O czym pisali choćby tomiści

---

Osobiście uważam że logicznym następstwem ewolucji jest przyjęcie ateizmu. Ludzie którzy przeciwstawiają ze sobą ewolucję z wiarą. Błędnie zakładają że jest to spór między nauką a wiarą. Nie jest, bo ewolucja niesie ze sobą konsekwencje teologiczne. Np. Kwestie istnienia pierwszych rodziców. Zresztą Pius XII doskonale o tym wiedział

QUOTE("Pius XII "Humani Generis")
Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii (poligenezy), której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe jakoby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiony rodzeniem na wszystkich, jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka


Według mnie to wyczerpuje kwestie. Łączenia wiary z ewolucją

Zaznaczę tylko że pisałem w kontekście wiary katolickiej. Każdy kto nie jest katolikiem, oczywiście może wierzyć w co chce

QUOTE("Darth Bane")
Dlatego nie mam problemu z wiarą w Boga
i akceptacją ewolucji gatunków


A to może Cerkiew Prawosławna nie naucza iż człowiek został stworzony w raju odrazu?

Poza tym, nie Kościół Rzymsko katolicki a Kościół Katolicki

Ps: Kościół Katolicki nigdy nie zaakceptował ewolucji. Nie wiem skąd się wziął ten mit że KK uznaje ewolucję? Albo że włączył ją do swojej wykładni. Skoro nigdy coś takiego miejsca nie miało

Ten post był edytowany przez Quinque: 2/02/2019, 16:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #258

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 2/02/2019, 22:51 Quote Post


CODE
Ps: Kościół Katolicki nigdy nie zaakceptował ewolucji. Nie wiem skąd się wziął ten mit że KK uznaje ewolucję? Albo że włączył ją do swojej wykładni. Skoro nigdy coś takiego miejsca nie miało


Na szczęście zaakceptował. Oprócz tekstu z linka polecam encyklikę JPII "Fides et ratio". Akceptacja nie oznacza wykładni. Oznacza dopuszczenie.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WE/kep/ko...a_27112006.html


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #259

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 2/02/2019, 23:21 Quote Post

Myślisz się św. Jan Paweł II, potwierdził jedynie to co Kościół nauczał od zawsze. W podobnym tonie wypowiadał się już papież Leon XIII. Zresztą polecam sobie przeczytać Encyklikę Pius'a XII którą przytoczyłem. Pochodzi ona z 1950 roku. I zezwala na rozważanie nad ewolucją z pewnymi zastrzeżeniami

Ten post był edytowany przez Quinque: 2/02/2019, 23:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #260

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 3/02/2019, 16:55 Quote Post

Przeczytaj jeszcze raz mój post. Później swój. Jak usuniesz frazę "mylisz się" treść obu postów się nie kłóci. I jeszcze raz, do skutku:

CODE
Akceptacja nie oznacza wykładni. Oznacza dopuszczenie.


Nigdzie nie twierdziłem, że teoria ewolucji w całości została przyjęta bez zastrzeżeń i stała się punktem odniesienia dla rozważań teologicznych bezpośrednio z nią nie związanych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #261

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 6/02/2019, 13:12 Quote Post

QUOTE("dammy")
Przeczytaj jeszcze raz mój post. Później swój. Jak usuniesz frazę "mylisz się" treść obu postów się nie kłóci. I jeszcze raz, do skutku


QUOTE("")
Na szczęście zaakceptował


Wyraźnie stwierdziłeś że KK ewolucję zaakceptował








 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #262

     
mkulbaka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 106.033

 
 
post 18/06/2020, 10:32 Quote Post

QUOTE(sargon @ 31/10/2006, 21:10)
Tak samo nikt nigdy nie widział na oczy fali dzwiękowej smile.gif


Fala dźwiękowa powoduje periodyczne zmiany gęstości powietrza, a to zmienia współczynnik załamania tego powietrza, a to może powodować zakrzywienie wiązki światła. Na UW było chyba takie doświadczenie, osobiście nie widziałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #263

     
mkulbaka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 106.033

 
 
post 18/06/2020, 10:36 Quote Post

Czy jak temperuję ołówek, to ,,kreuję'' jego kształt? jaki jest związek ,,kreacjonizmu'' ze zwykłym ukierunkowanym działaniem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #264

18 Strony « < 16 17 18 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej