Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego starożytny Rzym to historia Włoch?

Filip BRO

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 46.853

post 6/05/2011, 15:40 Quote Post

Witam!

Od pewnego czasu nie mogę sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego starożytny Rzym to historia Włoch? Przecież prawowitymi następcami Rzymu były: Cesarstwo Wschodniorzymskie (Bizancjum) oraz Cesarstwo Zachodniorzymskie. Co prawda Rzymianie zamieszkiwali tereny Italii lecz idąc tym tokiem myślenia Rzym byłby też historią Francji, Hiszpanii czy Niemiec.

Czy może mi ktoś wyjaśnić tę sprawę?

Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #1

Arbago

Fingrowianin
Nr użytkownika: 38.089

post 6/05/2011, 16:21 Quote Post

Imperium Romanum to podstawa historii całej Europy, ale także Turcji. Włosi jako mieszkańcy łacińskiej kolebki czują się spadkobiercami tej kultury, ale podobnie jest na przykład z Francuzami, Rumunami, czy Grekami (spadkobiercy Konstantynopola).
Skąd wziąłeś tezę, że starożytny Rzym to historia tylko Włoch?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Filip BRO

III ranga

post 6/05/2011, 19:17 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź. Uff... kamień mi z serca spadł, że nie tylko Włosi są spadkobiercami tej kultury. Odnośnie Twojego pytania - chociażby to, że nie znajdę Rzymu w historii Francji czy Wielkiej Brytanii gdzie są wyrażeni jako spadkobiercy.

Ten post był edytowany przez Filip BRO: 6/05/2011, 19:19

User is offline  PMMini Profile Post #3

Arbago

Fingrowianin

post 7/05/2011, 21:18 Quote Post

Odnośnie Twojego pytania - chociażby to, że nie znajdę Rzymu w historii Francji czy Wielkiej Brytanii gdzie są wyrażeni jako spadkobiercy.
Filip BRO

Myślę, że wynika to z pewnej niegroźnej megalomanii Włochów jako narodu. Rzym jest w końcu stolicą Włoch, za spadkobiercę cesarzy uważał się Benito Mussolini, renesans, który zaczął się we Włoszech był odwołaniem się do rzymskich wzorów antycznych... Takie przykłady można mnożyć, dlatego nie dziwmy się Włochom, bo gdyby to nie Rzym a na przykład Kalisz był stolicą antycznego świata to wszyscy Polacy dumnie określaliby się jako spadkobiercy starożytnych Kaliszan. smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Arkadiusz92

V ranga
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student

post 7/05/2011, 21:25 Quote Post

Włosi uważają siebie za spadkobierców i mają w tym trochę racji. Słyszałem nawet takie opinie, że włoski to prawie....łaciński. Należy pamiętać, że włoski powstał z nasycenia łaciny językiem celtyckim. Myślę, że to fakt, iż kolebką imperium rzymskiego był płw. Apeniński, wpływa na to, że Włosi uważają się za spadkobierców. Choć stwierdzenie, że "Starożytny Rzym to historia Włoch" jest jak najbardziej błędne.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Anders

VII ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy

post 7/05/2011, 22:36 Quote Post

Włosi uważają siebie za spadkobierców i mają w tym trochę racji. Słyszałem nawet takie opinie, że włoski to prawie....łaciński. Należy pamiętać, że włoski powstał z nasycenia łaciny językiem celtyckim.

Słucham?
Chyba językami germańskimi.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Arbago

Fingrowianin

post 8/05/2011, 3:20 Quote Post

Słucham?
Chyba językami germańskimi.
Anders

Dokładnie, chociaż zauważalne są także wpływy językowe Celtów z rejonów alpejskich.

Poza tym dowodem na to, że nie tylko Włosi przejęli historię Rzymu jest nazwa państwa Rumunia. Przecież Rumuni to w wolnym tłumaczeniu Rzymianie właśnie! W języku polskim nazwy ludów Włochów i Wołochów także są zbliżone, gdyż określają dwa narody o podobnym pochodzeniu (chociaż podobny do tego źródłosłów zawierają także nazwy Walia i Walijczycy).

Ten post był edytowany przez Arbago: 8/05/2011, 3:21

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

żwirek

VI ranga
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.

post 8/05/2011, 11:34 Quote Post

W każdej porządnej historii Francji czy Anglii bycie częścią Imperium Romanum jest dokładnie i z dumą przedstawiane.

To samo dotyczy nawet Niemiec i Austrii czy Szwajcarii (wszak do Renu i Dunaju sięgało Cesarstwo).

Każdy kraj, gdzie dotarła stopa legionisty jest z tego powodu dumny i w każdej historii takiego kraju ten etap jest dokładnie przedstawiany.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Filip BRO

III ranga

post 8/05/2011, 11:42 Quote Post

Niby masz rację lecz... tylko Włosi czują się spadkobiercami tego Cesarstwa i na tym głównie polega mój dylemat.

Ten post był edytowany przez Filip BRO: 8/05/2011, 11:42

User is offline  PMMini Profile Post #9

żwirek

VI ranga
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.

post 8/05/2011, 11:50 Quote Post

Nieprawda - w ilu filmach angielskich a nawet amerykańskich (coraz częstszych) akcja rozgrywa się na terytorium Anglii w Imperium Rzymskim ?
A Francja to przecież jedno wielkie muzeum Cesarstwa (akwedukty, ruiny świątyń)

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

makron

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek

post 8/05/2011, 11:59 Quote Post

1. Mam pod ręką dwie historie Włoch: polską Gierowskiego i angielską Duggana. W żadnej nie ma nic o tym, że Włosi to Rzym. Owszem, są rozdziały o czasach starożytnych (jak w historiach Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Anglii), ale potraktowane po macoszemu w porównaniu do późniejszych epok. Właściwa historia Włoch zaczyna się z upadkiem Cesarstwa Zachodniego.
2. Włosi czują się spadkobiercami antycznego Rzymu na takiej samej zasadzie jak współcześni Grecy czują się spadkobiercami Hellady. To w sumie normalne. Gdzie nie spojrzeć: ruiny antyczne. Mury, amfiteatry, świątynie, grobowce, drogi, akwedukty i to w takim nagromadzeniu, że można dostać zawrotu głowy... Ogródek sobie skopiesz, a tu rzeźba starożytna wyłazi. Albo gladius. Albo fragment ceramiki. Poza tym kolebka "rzymskości", nawet jeśli Imperium Romanum w momencie szczytowym obejmowało miliony kilometrów kwadratowych, to zawsze było Lacjum. Łacina to język Latynów, a że później mówiło nim pół świata? Cóż, nie zmienia to faktu, że źródło tego wszystkiego biło nad Tybrem. Zatem nie powinno zaskakiwać, że Włosi tak to sobie tłumaczą. I w gruncie rzeczy mają dużo racji.
3. Mimo to na pewno nikt poważny nigdzie i nigdy ci nie powie, że "starożytny Rzym to historia Włoch". Rzym to jedno, Włochy to coś innego. Dwie różne rzeczy, choć oczywiście bez Rzymu nie byłoby Włoch. Trudno też się dziwić (z w/w względów), że sami Włosi są w naturalny sposób pierwsi w kolejce do roszczenia sobie pretensji do spuścizny po Rzymie. Jeśli nie całości, to na pewno jej lwiej części.

User is offline  PMMini Profile Post #11

Filip BRO

III ranga

post 8/05/2011, 12:49 Quote Post

Wielkie dzięki! Bardzo mi pomogłeś wink.gif Czyli z tego wniosek, że Rzym to jedno, a Włochy to drugie. Jeszcze raz dzięki smile.gif

Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #12

kamil098

II ranga
**
Nr użytkownika: 68.941

Zawód: uczen

post 8/05/2011, 13:22 Quote Post

Ja mam takie pytanie dotyczące języka łacińskiego. Czy to prawda że od łaciny pochodzą języki francuski i hiszpański???
Pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Arkadiusz92

V ranga
Nr użytkownika: 68.403

Arkadiusz
Zawód: Student

post 8/05/2011, 13:25 Quote Post

QUOTE(kamil098 @ 8/05/2011, 13:22)
Ja mam takie pytanie dotyczące języka łacińskiego. Czy to prawda że od łaciny pochodzą języki francuski i hiszpański???
Pozdrawiam.
*

Tak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

Arbago

Fingrowianin

post 8/05/2011, 16:25 Quote Post

Czy to prawda że od łaciny pochodzą języki francuski i hiszpański???
kamil098

Oprócz tego jeszcze włoski, rumuński, mołdawski, prowansalski, retoromański, portugalski, ladino, arumuński, które razem z francuskim i hiszpańskim tworzą rodzinę języków romańskich.
smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej