Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wielcy cesarze Rzymu

Jakiego cesarza rzymskiego uważasz za największego?
Oktawian August [ 126 ]  [44.06%]
Marek Aureliusz [ 42 ]  [14.69%]
Dioklecjan [ 10 ]  [3.50%]
Wespazjan [ 7 ]  [2.45%]
Trajan [ 44 ]  [15.38%]
Hadrian [ 15 ]  [5.24%]
Konstantyn [ 18 ]  [6.29%]
Teodozjusz I [ 2 ]  [0.70%]
Teodozjusz II [ 0 ]  [0.00%]
inny [ 14 ]  [4.90%]
Aurelian [ 3 ]  [1.05%]
Tyberiusz [ 5 ]  [1.75%]
Suma głosów: 286
Goście nie mogą głosować 

Czarny Smok

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA

post 27/12/2008, 15:56 Quote Post

Najwybitniejszy dla mnie był Oktawian August, a to z tego z względu na to, że powiększył terytorium Imperium i przeprowadził wiele reform, które usprawniły państwą administrację.
Miałem dylemat między Augustem a Trajanem. Trajan był świetnym wodzem, ale Rzymianom nie udało się utrzymać części ziem przez niego zdobytych po jego śmierci (oczywiście cesarstwo Trajana było potężniejsze od cesarstwa Augusta).

Mam takie pytanie - skąd się wziął Teodozjusz II w ankiecie? Mi się wydaje, że on raczej nie powinien na niej być.
(40)

User is offline  PMMini Profile Post #31

Sherkin42

III ranga
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel

post 27/12/2008, 18:16 Quote Post

QUOTE(Blake @ 27/12/2008, 15:44)
taktyk jak i wojownik
Czyli, rozumiem - cienias? wink.gif
*

Nie cienias smile.gif Taktyk jak i równiez wojownik . Czyli wojownik ale i dobry dowódca który umie kierowac armia smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

cosiek6

III ranga
Nr użytkownika: 20.333

Jakub
Zawód: student

post 27/12/2008, 18:47 Quote Post

taktyk jak i wojownik

Oktawian? Z tego co kojarzę to wszelkie zwycięstwa zawdzięczał swoim kompanom, jak chociażby pod Akcjum 31 roku p.n.e. kiedy to cały plan został wymyślony przez Agryppę. Pod Filippi z kolei dowodził tylko Antoniusz, gdyż Oktawian (zresztą jak to on "chorowitek") zaniemógł. Wojownik z niego też praktycznie żaden, bo w walce w ogóle nie brał udziału.

Jak dla mnie Oktawian to jedynie sprawny administrator, który ustabilizował rozsądne rządy, "pod przykryciem" senatu. Społeczeństwo miało nie przeżyć aż takiego wstrząsu gdyby nagle się miał on obwołać jedynym władcą.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

cosiek6

III ranga
Nr użytkownika: 20.333

Jakub

post 28/12/2008, 14:19 Quote Post

Zamiast Oktawiana proponowałbym TRAJANA
Sukcesy w Dacji (olbrzymie ilości złota sprowadzone do Rzymu, 50.000 jeńców dla gospodarki), nowe ziemie w wojnie z Partią.

Polityka w s.wewnętrznych - cesarz dbał o rozwój prowincji (rozszerzenie sieci dróg, budowa nowych akweduktów i zbiorników wody, zakładanie nowych miast).
Ponadto Trajan pozyskiwał sobie lud hojnością (zasiłki pieniężne, organizacja igrzysk, rozwinięcie systemu alimentacji wprowadzonego przez Nerwę), dzięki złotu i bogactwom zdobytym w Dacji.

Trajan starał się współpracować z senatem, stąd więc także dobre opinie o nim.

Dla Piliniusza Młodszego, pryncypat Trajana dzięki umiarkowaniu i zrównoważeniu w rządzeniu stał się niemal ucieleśnieniem władcy idealnego. W 114 roku n.e. Trajan otrzymał od senatu tytuł optimus princeps, w którym znajdowały się pojęcia dobrobytu i dostatku (od ops - "bogactwo"), które Trajan zapewnił państwu rzymskiemu.
W końcu w późniejszych czasach, do nowo wybranego cesarza kierowano formułkę: Bądź szczęśliwszy od Augusta, lepszy od Trajana" (Sis felicior Augusto, melior Traiano).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

Blake

VII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 37.436

post 28/12/2008, 14:41 Quote Post

Taktyk jak i równiez wojownik . Czyli wojownik ale i dobry dowódca który umie kierowac armia
W sumie to dobry, choć nie wybitny. Jak pisał cosiek6, armiami podczas jego pryncypatu kierowali zaufani zausznicy związani z nim rodzinnie, jak Agryppa, Tyberiusz, Druzus. Filippi to zasługa Antoniusza, a Akcjum Agryppy. Chyba jedyną kampanią, o której można powiedzieć, że była kierowana osobiście przez Oktawiana, była kampania panońska. Co do wojownika, to ten chudy, blady i chorowity chłopaczek na gladiatora to się raczej nie nadawał smile.gif
Sukcesy w Dacji (olbrzymie ilości złota sprowadzone do Rzymu, 50.000 jeńców dla gospodarki), nowe ziemie w wojnie z Partią.
Z tych ziem to Imperium niezbyt skorzystało. Oktawian przyłączył bogaty i żyzny Egipt, a do tego ziemie panońsko-ilyryjskie dające bezpieczeństwo granicom (osłona dla Italii), bogatą w metale północną Hiszpanię, tereny alpejskie, co ułatwiło komunikację z północnymi prowincjami, próbował też oprzeć granice na Łabie.
Co do niewolników, to nie wiem, czy to takie dobre dla gospodarki. Nie byli to wykwalifikowani, wykształceni Grecy, ale barbarzyńcy. Poszli do pracy w polu w latyfundiach, pogłębiając tylko ruinę warstwy italskiego chłopstwa.
Polityka w s.wewnętrznych - cesarz dbał o rozwój prowincji (rozszerzenie sieci dróg, budowa nowych akweduktów i zbiorników wody, zakładanie nowych miast).
Polityka zapoczątkowana już przez Cezara, przy czym znajdująca najpełniejszy wyraz w Augustowskim Pax Romana.
Ponadto Trajan pozyskiwał sobie lud hojnością (zasiłki pieniężne, organizacja igrzysk, rozwinięcie systemu alimentacji wprowadzonego przez Nerwę), dzięki złotu i bogactwom zdobytym w Dacji.
Łatwo rozdawać państwowe... Już Grecy zauważali szkodliwość takich działań. Rozdawanie pieniędzy na plebs tylko go rozleniwia i przynosi kłopoty, chyba, że jest komuś na rękę (jak to było z Klodiuszem). Igrzyska to też raczej nie jest powód do chwały, organizował je jak każdy, a że miał na nie pieniądze, to były kosztowne. Co do funduszu edukacyjnego dla młodzieży italskiej - to oczywiście duży plus. smile.gif
Trajan starał się współpracować z senatem, stąd więc także dobre opinie o nim.
Tu też Oktawian wygrywa smile.gif W systemie, który tworzył, mógł senat w ogóle zlikwidować, albo dać mu jakieś drobne funkcje religijne, ale on tylko mianował się pierwszym między równymi, nawet jeśli wszystko tak naprawdę zależało od niego.

User is offline  PMMini Profile Post #35

Sherkin42

III ranga

Marek Aureliusz II

post 28/12/2008, 15:57 Quote Post

"Co do wojownika, to ten chudy, blady i chorowity chłopaczek na gladiatora to się raczej nie nadawał smile.gif"

Napoleon...Von Paulus...też dobrze dowodzili armiami z pomocą swoich ludzi (doradców)choc silnymi i i tęgimi mezami nie byli smile.gif... ale charyzma dowódcy przed bitwą to coś co dawało tym żołnierzom czego nie daje żaden plan...Ale wiem wiem...czepiam się teraz smile.gif oczywiście nie neguje twoich słów smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

grzejnik

III ranga
Nr użytkownika: 46.974

post 28/12/2008, 16:44 Quote Post

Trajan jest typem cesarza-wojownika,który jednocześnie nie zaniedbywał spraw administracyjnych.Cesarz genialny, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy militarne.Skoro sami rzymianie widzieli w nim ideał władcy(Optimus Princeps),nie mogło być inaczej.Chociaż z drugiej strony Rzym za jego czasów był w takiej sytuacji,że cesarz mógł sobie pozwolić na prowadzenie kosztownych wojen.

Cesarzy takich jak August,Trajan,Marek Aureliusz czy choćby Dioklecjan zna każdy.Zapomina się jednak o cesarzu,który nie był gorszy od tamtych a jednocześnie rządził mądrze przez ponad 20 lat.Mówię o Antoninusie Piusie,cesarzu niedocenianym i zapomnianym.Cesarzu,za którego Rzym sięgnął zenitu swej potęgi.Ludziom żyło się spokojnie i to chyba było ważniejsze niż ciąg wojen i podbojów.

Dla mnie najlepsi będą Antoninus Pius i Trajan,w takiej właśnie kolejności.Z innych cenię także Justyniana,pogromcę barbarzyńców smile.gif

Igrzyska to też raczej nie jest powód do chwały, organizował je jak każdy, a że miał na nie pieniądze, to były kosztowne

Takie igrzyska również miały wpływ na ocenę cesarza.Dobrym przykładem może być tutaj Marek Aureliusz,który nie lubił igrzysk i względnie mało ich organizował.Oczywiście w kręgach senatorskich nie zaważyło to na jego i tak pochlebnej ocenie,ale gdyby jego biografię napisał ktoś z plebsu nazwał by go po prostu nudziarzem.To była rozrywka tamtych czasów,więc jej ograniczenie raczej nie zadowalało ogółu.Podobnie byłoby obecnie gdyby nagle zaprzestano rozgrywania np.meczów piłkarskich.Kibicom, delikatnie mówiąc, raczej by się to nie spodobało.

User is offline  PMMini Profile Post #37

Blake

VII ranga

post 29/12/2008, 12:18 Quote Post

ale charyzma dowódcy przed bitwą to coś co dawało tym żołnierzom czego nie daje żaden plan
Oktawian w tym wypadku miał ułatwioną drogę. Imię, które otrzymał w spadku niosło ze sobą uwielbienie żołnierzy. Jako Gajusz Oktawiusz, młodzieniec z prowincji, nie miałby szans cieszyć się takim przywiązaniem wojska. Nie potrafiłby tak natchnąć żołnierzy bez odwoływania się do swojego wielkiego wuja.
Z innych cenię także Justyniana,pogromcę barbarzyńców smile.gif
Justynian był oczywiście wielkim władcą, ale zasługi w gromieniu barbarzyńców przyznałbym raczej jego dowódcom, zwłaszcza Belizariuszowi. Justynian tylko siedział w pałacu i przesuwał palcem po mapie smile.gif
Takie igrzyska również miały wpływ na ocenę cesarza.
Zgadzam się oczywiście z tym co napisałeś. Ale na moją ocenę cesarza urządzanie wystawnych igrzysk nie wpływa, a w pytaniu ankiety chodzi oczywiście o to, jakiego cesarza ja uważam za największego.

User is offline  PMMini Profile Post #38

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 30/12/2008, 8:56 Quote Post

Witam wszystkich.Ja dalem glos na Oktawiana za stworzenie idei cesarstwa,zgadzam sie z glosami na Marka Aureliusza i Trajana.Zastanowila mnie mala popularnosc Wespazjana.Pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

Herostrates

II ranga
**
Nr użytkownika: 43.350

Benjamin Bukowski
Zawód: uczen

post 30/12/2008, 10:53 Quote Post

Aureliusz! Marek, Marek! Głosujcie na Marka Aureliusza! ;P biggrin.gif
Chciał ludzi filozofii uczyć i szkoły gladiatorów zamknąć, był tak oszczędny w trybie życia, że gdyby przyszło mu żyć współcześnie, na pewno czarterowałby samoloty tongue.gif A poza tym zostawił nam świetną książkę do czytania "ku pokrzepieniu serc" biggrin.gif

User is offline  PMMini Profile Post #40

Blake

VII ranga

post 30/12/2008, 21:24 Quote Post

Aureliusz! Marek, Marek! Głosujcie na Marka Aureliusza! ;P biggrin.gif
Wybacz, Herostratesie, ale ja już zagłosowałem na Augusta tongue.gif Za to na Marka zagłosowałem w innej ankiecie, tej o dynastii Antoninów - bo wybitność trzeba mu przyznać smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #41

Julian Apostata II

Nowicjusz
Nr użytkownika: 52.132

Adam Pasierbek
Zawód: uczen

post 2/01/2009, 17:48 Quote Post

Jakoś nikt nie wspomina o Aurelianie... (chociaż nie czytałem wszystkich postów) A przecież to on w ciągu pięciu lat podźwignął cesarstwo z kryzysu, scalił ziemie rozdarte praktycznie na trzy części, odparł trzy duże najazdy barbarzyńców i zapewnił cesarstwu spokój ze strony Gotów na kilkadziesiąt lat. Może i nie był największy, ale powinien być w pierwszej piątce. Głosowałem na "innego" w ramach protestu, że nie ma go na liście

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

Sherkin42

III ranga

Marek Aureliusz II

post 6/01/2009, 21:08 Quote Post

Wiesz...jakbym mógł oddac kilka głosów to oddałbym bym na Marka Aureliusza,Oktawiana jak i Aureliana ...tak twarda reką zaczał łączyc imperium w całośc ...pewnie dlatego go zabili sad.gif ale masz rację powinien byc w tej ankiecie zawarty

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

Rommel 100

Antynazista
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk

post 8/01/2009, 12:02 Quote Post

Przecież i tak wszystkich wybitnych cesarzy odpowiadajaących dla każdej osoby nie bedzie w ankiecie, więc nie ma co narzekać. Łącznie cesarzy było pewnie ponad 100. Nie mniej Juliana Apostaty mi brakuje tongue.gif .

User is offline  PMMini Profile Post #44

Ironside

VIII ranga
Nr użytkownika: 8.937

JAN
Stopień akademicki: dr
Zawód: jurysta

post 8/01/2009, 12:12 Quote Post

A mi Apostaty nie brakuje. Człowiek, który wciąga państwo w niepotrzebną wojnę, która nie służy realizacji żadnych realnych interesów, bez wątpienia NIE zasługuje na miano wybitnego władcy.

User is offline  PMMini Profile Post #45

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej