Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wycieczka z Ukraińcem/Ukrainką, Pokaż swoje miasto
     
Shuy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 150
Nr użytkownika: 48.843

Shuy
Stopień akademicki: inz
 
 
post 17/04/2022, 15:31 Quote Post

Kilka tygodni temu Ukrainka przez Poznań trafiła do Warszawy (wiem że dziwna trasa). Pytała czy chciała zobaczyć miasto chociaż trafiła na 2 dni zimy w środku wiosny. Ze względu na kiepską pogodę pojechaliśmy na krótki spacer na Starówkę. Pani była bardzo zainteresowana wszelakimi pomnikami - jak zrozumiałem w jej rejonie dominowała socrealistyczna architektura i przemysł a polskie pomniki były w zupełnie innej konwencji i robiły na niej wrażenie.
Ruszyliśmy z Jelonek (róg Górczewskiej i Lazurowej). Po drodze tłumaczyłem gdzie mieszka jak jeżdżą autobusy itp.
Pierwszy pomniczek ratusz Bemowo i mała główka na cokole
- a kto to?
- gen. Józef Bem
- co robił?
- Ruskich rezał
- dobry generał
Kawałek dalej pod parkiem to samo
- a to kto?
- gen. Sowiński
i jak wyżej
Sam od siebie dodałem, mijamy ulicę Ordona i powiedziałem kto to
Potem nadłożyłem trochę drogi, żeby przejechać koło pomnika Kościuszki a ona sama go poznała.
a Starówce skończyliśmy spacer pod pomnikiem Kilńskiego, który też jej się bardzo podobał.

Chciałbym zaproponować zabawę - spróbujcie ułożyć u siebie podobną trasę do spaceru/przejażdżki z ukraińskim gościem. Utrudnieniem niech będzie unikanie miejsc kontrowersyjnych jak np. pomnik Wiśniowieckiego. Ja wpadłem na małą i odległą czasowo pułapkę pod kolumną Zygmunta gdy spytała kiedy rządził - jak gotowali Najewajkę.

Przepraszam, że nie podaję mapki - po prostu nie bardzo dogaduję się z googlem i nie wiem jak wkleić trasę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.240
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 19/04/2022, 22:08 Quote Post

U mnie nie byłoby szansy. Spora część miasta to byłe radzieckie koszary i niemal w centrum miasta cmentarz żołnierzy radzieckich z pięknym pomnikiem. No chyba że nadmieniłabym, że w koszarach stacjonowali też żołnierze ukraińscy tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/04/2022, 0:47 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 19/04/2022, 22:08)
U mnie nie byłoby szansy. Spora część miasta to byłe radzieckie koszary i niemal w centrum miasta cmentarz żołnierzy radzieckich z pięknym pomnikiem. No chyba że nadmieniłabym, że w koszarach stacjonowali też żołnierze ukraińscy tongue.gif
*


Raczej stacjonowali, w końcu Ukraina była jedną z republik związkowych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 20/04/2022, 8:32 Quote Post

A gdzie na skali kontrowersyjności mieści się Żółkiewski? Bo z jednej strony dorwał Nalewajkę, a z drugiej ramię w ramię z Kozakami bił Moskali i wyprawiał się na Turków. Jakby był dopuszczalny to Ukraińców mógłbym zabrać na Fort Stanisław Żółkiewski, a po drodze minąć ulicę Kozacką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.240
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 21/04/2022, 17:10 Quote Post

Zawsze Nalewajkę można przemilczeć.

A tak odnośnie Zygmunta III - car moskiewski przed nim klękał. Ukrainka by cokół pomnika całowała smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jacpi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 941
Nr użytkownika: 76.416

Jacek Piorecki
 
 
post 21/04/2022, 17:18 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 21/04/2022, 18:10)
Zawsze Nalewajkę można przemilczeć.

A tak odnośnie Zygmunta III - car moskiewski przed nim klękał. Ukrainka by cokół pomnika całowała smile.gif
*


Może tablica po ukraińsku. Ten oto król Polski, przyjął hołd cara Rosji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 6/05/2022, 16:27 Quote Post

A gdzie na skali kontrowersyjności mieści się Żółkiewski? (Rapahandock)

Ale dlaczego ma się gdzieś mieścić? Historię mieliśmy taka, jaką mieliśmy, tego nie przeskoczymy. Są nasze kawałki, przykre dla Ukraińców, są ich kawałki przykre dla nas. Owszem, teraz akurat niespecjalnie jest czas, żeby to roztrząsać, ale jak w końcu zaoramy roSSję, to będzie można na spokojnie wrócić do kontrowersji. Na które będzie można popatrzeć z całkiem sensownym dystansem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej