Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zieleńce–Mir–Dubienka 1792 – P. Derdej
     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 31/05/2006, 2:30 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Piotra Derdeja pt. ZIELEŃCE-MIR-DUBIENKA 1792.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 25/08/2006, 21:23 Quote Post

Kilkakrotnie na tym forum padało że "Zieleńce" są kiepskie, dlaczego ?
Mała bibilogafia (7,5 strony), słabe mapy, lakoniczny opis starć, teza ze można było zrobić cud nad Wisłą w 1792 ?
Dla mnie siedzącego w innej tematyce ksiązka jest ok, przeczytałem ją kilka razy i nie odnoszę w wrażenie że jest słaba. Na Derdeju srogo zawiodłem się przy "Koronowie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 25/08/2006, 21:58 Quote Post

Wymęczyłem tę książkę sad.gif nie jest w ogóle wciągająca i konia z rzędem dla tego, który spróbuje zrekonstruować bitwę pod Dubienką na podstawie opisu p. Derdeja huh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
ConradP
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 782
Nr użytkownika: 13.815

Zawód: inzynier
 
 
post 28/08/2006, 9:01 Quote Post

Książka dla mnie wcale nie taka zła. Przeczytałem, nie męczyłem. Jeśli było ciężko, to tylko dlatego, że co tu dużo mówić - temat raczej smutny, żeby nie powiedzieć tragiczny. Myślę, że nie jest łatwo opisywać takie wydarzenia i w sumie autor sobie poradził. Pozycja znacznie lepsza od Koronowa.
Pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 2/03/2008, 15:16 Quote Post

Szukałem tej książki w necie, ale nie mogłem znaleśc. gdzie mógłbym ją kupic???
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 2/03/2008, 19:14 Quote Post

Od czasu, do czasu pojawia sie na allegro, trzeba cierpliwie przeglądać i czekać wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 16/03/2008, 9:59 Quote Post

A może ktoś z Formowiczów ma na sprzedasz tę książke w internecie nigdzie nie ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Oparman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 33.189

 
 
post 28/04/2008, 16:56 Quote Post

Według mnie książka ,,Zieleńce-Mir-Dubienka" wcale nie jest taką tragiczną książką jak się uważa. Fakt, bibliografia nie jest imponująca.Opisy większych bitew (tytułowych Zieleniec, Miru i Dubienki) lakoniczne nie są, natomiast opisy mniejszych bitew czy potyczek nie są krótkie i mało mówią głównie dlatego że po prostu były to starcia małe a co ważniejsze mało o nich wiemy. Kwestią wysoce indywidualną jest, jak komu się książkę czytało - mnie czytało się bardzo dobrze, przeczytałem ją szybko i co do samego warsztatu pisarskiego pana Derdeja nie mam nic do zarzucenia. Natomiast teza o skuteczności obrony dzieła majowego orężem nie jest dla mnie niedorzeczna, tak samo zarzuty o bezcelowości i przesadnej ilości rozważań autora. Rozważań tych nie jest dużo, a taką małą ,,historię alternatywną'' w dużym cudzysłowie czyni każdy historyk mimowolnie, bo bez niej historia była by tylko suchym zapisywaniem faktów.
Są również słabe strony książki. Map jest rzeczywiście za mało. Bardzo boli brak opisu czy przynajmniej wymienienia jednostek które brały udział w wojnie, zarówno polskich jak i moskiewskich. Koronowo tego samego autora jest o wiele gorsze i bardzo mnie zasmuciło, gdyż po przeczytaniu ,,Zieleniec..." oczekiwałem pracy na tym samym lub najlepiej wyższym poziomie. W pewnym sensie jednak rozumiem autora, gdyż uważam średniowiecze za bardzo ,,trudny" okres, co w połączeniu ze świadomością stanu zdrowotnego Piotra Derdeja czyni, iż nie żywię wcale antypatii w stosunku do autora.
Pozdrawiam i zachęcam do dalszej dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 25/09/2008, 17:14 Quote Post

Czy wiadomo coś o tym by wznowienie "Zieleńce, Mir....." będzie z poprawkami??
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 25/09/2008, 17:32 Quote Post

QUOTE(Tadeusz Kościuszko @ 25/09/2008, 18:14)
Czy wiadomo coś o tym by wznowienie "Zieleńce, Mir....." będzie z poprawkami??
*



Przypuszczam, że podobnie jak z innymi wznawianymi książkami to raczej żadnych poprawek (oprócz korekty) nie uraczymy. Chociaż kto wie może autor i wydawnictwo nas mile zaskoczy... wink.gif Zresztą zobaczymy jak książka się ukaże...

Pozdrawiam!
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/09/2008, 9:28 Quote Post

Mam pytanie do Kolegów, którzy już czytali książkę, czy znajdują się w niej opisy bitew pod Krzemieniem, Brześciem oraz Markuszowem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 13/11/2008, 21:08 Quote Post

Czy ktoś z kolegów widział wznowienie tejże książki w księgarniach miała się ukazać 13.11 br.? Jeżeli nie znaczy to, że będziemy musieli poczekać do miesiąca czasu dry.gif, aż wydawnictwo zechce książkę wprowadzić na swoją stronę dry.gif albo do obrotu rynkowego. Mam nadzieję, że pojawi się zdecydowanie szybciej niż u konkurencji smile.gif wtedy nie będzie trzeba się pieklić na opieszałość pracowników Bellony.

Pozdrawiam!
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 14/11/2008, 9:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 21/01/2009, 11:05 Quote Post

Witam,

Wczoraj skończyłem czytać tą książkę i niestety srogo się zawiodłem.

Już we wstępie p. Derdej, pisze, iż w przeciwieństwie do większości "historyków", on należy do tego grona, które uważa, że należy rozdrapywać rany itp. Fajnie zabrzmiało, ale treść książki nie wskazuje na żadne rozdrapywanie. Chyba sam wybór tematu jest wg autora swoistą nobilitacją. Z tym wiąże się autodowartościowanie słowami - "jako uczeń profesorów ...", Dodajmy do tego stwierdzenie opierania się na trzech książkach - nie widać w przedmowie autora chęci wyjścia ponad to, ale jedynie stwierdzenie faktów...

Sama książka więcej zajmuje się dyrdymałami i kolejnymi dygresjami niż opisem kampanii. W pewnym momencie mamy dwie dygresje, które pokazują jak p. Derdej lubi robić z siebie "profesora" a następnie "krytyka polskiej edukacji". Pierwsza z nich to wyjaśnianie różnicy między orderem i odznaczeniem (3 strony), druga to dygresja na temat możliwości użycia wszystkich dostępnych sił zbrojnych Rosji w Polsce - i akapit o "beznadziejnym" poziomie polskiej edukacji.

Do tego dodajmy peany (1,5strony) na część Kościuszki.

Generalnie strata 18,85zł...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 21/01/2009, 11:06 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 26/09/2008, 9:28)
Mam pytanie do Kolegów, którzy już czytali książkę, czy znajdują się w niej opisy bitew pod Krzemieniem, Brześciem oraz Markuszowem?
*



Kolego Hieronimie, nie ma.

O Brześciu jest kilka zdań, mówiących jak ciasno tam było. O Markuszowie wspomniane jest tylko w tytule, chyba że uznajemy "straceńczą" szarżą Pepiego na czele 12 skwadronów jazdy między Lublinem a Kurowem za opis bitwy pod Markuszowem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 21/01/2009, 11:44 Quote Post

QUOTE
Kolego Hieronimie, nie ma.

O Brześciu jest kilka zdań, mówiących jak ciasno tam było. O Markuszowie wspomniane jest tylko w tytule, chyba że uznajemy "straceńczą" szarżą Pepiego na czele 12 skwadronów jazdy między Lublinem a Kurowem za opis bitwy pod Markuszowem..

Niestety sam się już o tym przekonałem sad.gif Opis bitwy pod Zieleńcami chyba złożony z dwóch czy trzech biografii księcia Józefa. Opis Dubienki obfitszy, ale tak chaotyczny, że ciężko z rekonstruować na jego podstawie przebieg bitwy. Opis wojskowości RON w 1792 ledwie liźnięty, o Moskalach nie mówiąc. W sumie po tej pozycji stwierdziłem, że już nigdy nie wydam pieniędzy na książkę tego Pana, dlatego Kamieniec jest pierwszą z serii o RON jakiej nie kupiłem. Więcej o wojskowości tego okresu i kampanii 1792 dowiedziałem się z III tomu Dziejów Wojen starego, ale wciąż jarego Korzona
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej