Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura mykeńska
     
cien_wiatru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 15.779

Zawód: Uczennica
 
 
post 3/04/2006, 11:12 Quote Post

Czy ona była bardzo odrębna od typowo greckiej? Czym się różniła?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 3/04/2006, 15:28 Quote Post

Bez sensu trochę to pytanie, bo Mykeny to też niby Grecja, no nie?
Cytat z wikipedii:
QUOTE
Kultura mykeńska (1600-1100 p.n.e.) - najstarsza kultura Grecji kontynentalnej, nazwa pochodzi od miasta Mykeny znajdującego się w centrum Kotliny Argolidzkiej, siedziby Atrydów. Poznana dokładniej dopiero pod koniec XIX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Heinricha Schliemanna z 1874 roku, a później przez jego następców.

Kultura mykeńska to ostatnia faza rozwoju kultury helladzkiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 3/04/2006, 16:26 Quote Post

Jednak na historii sztuki uczyliśmy się o sztuce mykeńsko - kreteńskiej jako o odrębnej od Greckiej...
 
Post #3

     
cien_wiatru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 15.779

Zawód: Uczennica
 
 
post 3/04/2006, 16:54 Quote Post

Wiecie co ja jestem zdesperowana jak ja zadaj pytania to wszyscy mnie krytkujecie!

Czyli ona panowała w całej Grecji czy nie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 3/04/2006, 17:53 Quote Post

Wybacz cien wiatru... smile.gif
Nie znam się dokładnie na tym, ale jeśli dobrze kojarzę to mieliśmy następujące kultury w starożytnej Grecji:
  • Kultura minojska (zamiennie kreteńska)
  • Kultura cykladzka
  • Kultura mykeńska
Istaniały one raczej równolegle.

Teraz moje pytanie na logikę. Czy mi się wydaje, czy wszystkie były w Grecji? Skoro tak, to czy wszytskie można nazwać greckimi? Odnoszę wrażenie, że tak. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 3/04/2006, 18:16 Quote Post

QUOTE(cien_wiatru @ 3/04/2006, 17:54)
Wiecie co ja jestem zdesperowana jak ja zadaj pytania to wszyscy mnie krytkujecie!

Czyli ona panowała w całej Grecji czy nie?
*



Cieniu Wietru..take it easy...nie dość , że Chłopaki odwalają za Ciebie pracę domową do szkoły, to jeszcze ich stresujesz ..mehehehe wink.gif rolleyes.gif

Chwyt z nickiem był nie fair. Staraj się nie obrażać innych usersów (patrz punkt [12] i [18] regulaminu). Choć trochę...
Ponury Żniwiarz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
cien_wiatru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 15.779

Zawód: Uczennica
 
 
post 3/04/2006, 19:43 Quote Post

Gryziu, tak składa, że to nie jest praca domowa. Ja chce o tym wiedzieć, bo się tym interesuję mad.gif

Nutralizacja postu przez Ponurego Żniwiarza.
Przypominam, że na forum staramy się na siebie nie "naskakiwać".

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 3/04/2006, 20:03 Quote Post

No dooobra....skoro się tym naprwdę interesujesz , to proponuję nabyć/wypożyczyć/rąbnąć - B.Bravo & E.Wipszycka-Bravo - Historia Starożytnych Greków t.1 , ew. N.G.L.Hammond'a - Dzieje Grecji...na początek to wystarczy....
ps. za konsultacje pobieram opłaty...ok 18000$ sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 4/04/2006, 11:13 Quote Post

QUOTE
ps. za konsultacje pobieram opłaty...ok 18000$


A ja z przyjemnością zrobię to za frico wink.gif

Archeologia dzieli obszar Morza Egejskiego na trzy kultury: na kulturę kreteńską lub minojską na Krecie, na kulturę cykladzką na wyspach i kulturę helladzką w Grecji właściwej. Odmianą kultury helladzkiej jest kultura mykeńska (od Myken na Peloponezie), pokrewna kulturze kreteńskiej. Czas rozkwitu tych kultur przypada na drugie tysiąclecie p.n.e.

pzdr.
 
Post #9

     
cien_wiatru
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 15.779

Zawód: Uczennica
 
 
post 4/04/2006, 14:58 Quote Post

Ale ja nie naskakuje poprostu komentuje;) A poza tym dzięki za pomoc:)
----------
A nie łatwiej od razu powiedzieć tytuły książek?
Kurczaczki, ale w mojej bibliotece mam przetrzymane książki :/ A może ktoś wie jeśli nie ma 18 lat to może zarejestrować się w bibliotece UW?

Dzięki Ciekawy:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Wojciech z Lublina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 19.988

 
 
post 27/07/2006, 10:46 Quote Post

Z mojej wiedzy wynika, że kultura mykeńska, to nie to samo co Grecka. W każdym razie pomiędzy kulturą mykeńską, a Grecją klasyczną, istnieje okres archaiczny ( jeśli dobrze pamiętam) nadający rys znanej nam szeroko pojętej Grecji starożytnej. Okres ten jest spowodowany najazdem na Płw. Bałkański Dorów z północy, którzy przyczynili się do upadku kultury znanej przez nas mykeńską. Tak kiedyś czytałem w każdym razie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Czartodziwa
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 95
Nr użytkownika: 8.441

 
 
post 27/07/2006, 12:04 Quote Post

Z mojej wiedzy wynika, że kultura mykeńska, to nie to samo co Grecka. W każdym razie pomiędzy kulturą mykeńską, a Grecją klasyczną, istnieje okres archaiczny ( jeśli dobrze pamiętam) nadający rys znanej nam szeroko pojętej Grecji starożytnej. Okres ten jest spowodowany najazdem na Płw. Bałkański Dorów z północy, którzy przyczynili się do upadku kultury znanej przez nas mykeńską. Tak kiedyś czytałem w każdym razie.


I dobrze przeczytałeśsmile.gif
Kultura mykeńska, jest jedną z kultur tworzonych przez ludy grecke - Achajów. Całkowicie zdominowała i wyparła kulturę minojską (tą na Krecie), jednakże Achajowie zostali podbici przez Dorów (też jedno z plemion greckich, ale żyjące na północy, przez to na niższym etapie rozwoju), co zapoczątkowało okres wieków ciemnych, po których nastąpiło odrodzenie Grecji i rozwój jej kultury (tej która wywarła piętno na cywilizację europejską)
Kultura mykeńska, tworzona przez jeden z ludów greckich nie jest zatem TĄ kulturą grecką, która kształtowała potem europejczyków i nie tylko.
1. Rozwoj cywilizacji mykeńskiej datuje się na 1700-1200 p.n.e., a najwięjkszy rozwój kuturalny dopiero od 1450r.p.n.e. do ok 1200 kiedy to Mykeńczyków najechali Dorowie.
2. Mykeńczycy posługiwali się pismem linearnym B, odczytanym dopiero w 1953r., które było
a) pismem sylabycznym (az 88 znaków), pismo "Grecji właściwej" (tej po wiekach ciemnych)jest pismem fonetycznym
cool.gif znaki nie były pochodzenia fenickiego, jak alfabet grecki
3. Mykeńczycy budowali warowne grobowce z kopułą, a na twarze zmarych nakładali pozłacane maski - praktyki niespotykane po wiekach ciemnych
4. PRAWDOPODOBNIE nie znano wtedy falangi, szyku cechującego armie Grecji Właściwej, a wojownicy byli całkowicie zakryci skórzaną zbroją

Róznic mozna znależc jeszcze wiele, przede wszystkim kultura mykenska aczkolwiek tworzona przez jedno z wczesnych plemion greckich, byla wczesniejsza niz kultura "Grecji własciwej", wiec nie można ich ze sobą identyfikowac.
Z drugiej strony nie nalezy zapominac ze pozniejsi Grecy jako spadkobiercy Achajów czerpali z ich dorobku (stąd m.in. legenda wojny trojanskiej , do ktorej doszlo ok roku 1200 p.n.e.), dlatego oprocz roznic wskazujacych ze kultura mykenska a kultura grecka to niezupelnie to samo, ma takze wiele podobienstw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Michał Bugajski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 22.999

Micha³ Bugajski
Zawód: student IH UW
 
 
post 12/10/2006, 20:28 Quote Post

QUOTE
jednakże Achajowie zostali podbici przez Dorów (też jedno z plemion greckich, ale żyjące na północy, przez to na niższym etapie rozwoju), co zapoczątkowało okres wieków ciemnych, po których nastąpiło odrodzenie Grecji i rozwój jej kultury (tej która wywarła piętno na cywilizację europejską)
to tylko jedna, choć najbardziej rozpowszechniona, z wersji. fakt że pochodzi ona os starożytnych greków o niczym tu jednak nie przesądza
QUOTE
1. Rozwoj cywilizacji mykeńskiej datuje się na 1700-1200 p.n.e., a najwięjkszy rozwój kuturalny dopiero od 1450r.p.n.e. do ok 1200 kiedy to Mykeńczyków najechali Dorowie.
koniec cywilizacji mykeńskiej to wdg. aktualnego stanu badać około 1100 roku. w 1200 zaczeły się jednak konwulsacje (mniejsza o przyczyne, która jak już wyżej wspomniałem nie jest pewna) które doprowadziły do ostatecznego upadku. część ośrodków kultury mykeńskiej padło już około 1100 roku (np. Pylos), niektóre jednak (np. Mykeny) trwały jeszcze jakiś czas i w materiale archeologicznym widać oparcie się pierwszym atakom i próby reagowania na zaistniałą sytuację (dodatkowe fortyfikowanie, zbieranie się lubności w okolicach cytadeli --> "miasta").
QUOTE
2. Mykeńczycy posługiwali się pismem linearnym B, odczytanym dopiero w 1953r., które było
a) pismem sylabycznym (az 88 znaków), pismo "Grecji właściwej" (tej po wiekach ciemnych)jest pismem fonetycznym
b )znaki nie były pochodzenia fenickiego, jak alfabet grecki

no mniej-ięcej. dodam jeszcze, że w wiekach ciemnych umiejetność pisania zanikła i późniejszy alfabet grecki nie ma najmniejszych nawet powiązań z pismem linearnym b
QUOTE
3. Mykeńczycy budowali warowne grobowce z kopułą, a na twarze zmarych nakładali pozłacane maski - praktyki niespotykane po wiekach ciemnych
yyyy confused1.gif ale masakra...
dawno takiego bełkotu nie widziałem biggrin.gif
Otkryto dwa rodzeje pochówków w mykenskiej grecji:
a) groby szybowe - dwa ich okregi znalezieno w okolicach Myken i datowane są na ok 1600 rok. pochowano w nich łącznie 40-kilka osób, mezczyzn kobiet i dzieci. wyposarzenie ich było oszołamiajaco wręcz bogate. obok kilkuset złotych krazkuch, dzieł sztuki złotnizej (m.in. w/w maski) znaleziono tam na przykład rzeczy wykonane z bałtyckiego bursztynu, a także majace za podstawę jaja strusie (a więc afryka). nie będę się rozpisywał na temat wniosków i niewiadomych, ale sądzę, że daje to juz jakie-takie rozeznanie smile.gif
b )groby kopułowe zwane też kolosowymi. owszem - były budowane z wielkich bloków kamiennych, ale przypisywanie im "warownosci" jest jakimś absurdem. o ich wyposarzeniu niewiele wiemy, bo archeologów w tym wypadku uprzedzili rabusie.
w mykenach odkryto 9 takich grobów (datowanych na lata od 1500 do 1250), w okolicy Pylos, natomiast, około 17 datowanych na okolice 1450 roku.

QUOTE
4. PRAWDOPODOBNIE nie znano wtedy falangi, szyku cechującego armie Grecji Właściwej, a wojownicy byli całkowicie zakryci skórzaną zbroją
falangi nie znano napewno (podstawą wojskowosci, bardzo dla tego okresu charakterystyczną były rydwany). co do wojowników zakrytych skórzaną zbroją to mam rozumiec, że są to wyniki autorskich badań archeologicznych? bo niczego takiego z tego co wiem nie ustalono...


pozdrawiam
Michał
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
POPER
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 8.290

Zawód: student ;)
 
 
post 15/10/2006, 14:04 Quote Post

teza jakoby kultura mykeńska została zniszczona przez Dorów pomimo, że rozpowszechniona jest dla mnie błędna. Badacze uważali że zwycięstwo dorów opierało się na tym że posiadali broń żelazną która zdecydowanie przewyższała broń z brązu tj taką jaką operowali mykeńczycy. Niestety ta teza okazała się błędna, Dorowie w tamtym czasie nie posiadali broni z żelaza a więc główny argument, że to Oni stali się przyczyną upadku kultury mykeńskiej jest nieprawdziwy.

Upadek kultury mykeńskiej najprawdopodobniej ma powiązanie z rozkładem życia politycznego i społecznego co dostatecznie zdezorganizowało państwo by nadal trwało. Teza ta napewno jest mniej spektakularna niż najazd Dorów ale najprawdopodobniej to tak właśnie było rolleyes.gif

aha i jakiś użytkownik napisał, że kultura minojska została wyparta przez mykeńską. Pozostawiam to bez komentarza confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Michał Bugajski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 22.999

Micha³ Bugajski
Zawód: student IH UW
 
 
post 16/10/2006, 18:41 Quote Post

QUOTE(POPER @ 15/10/2006, 15:04)
teza jakoby kultura mykeńska została zniszczona przez Dorów pomimo, że rozpowszechniona jest dla mnie błędna. Badacze uważali że zwycięstwo dorów opierało się na tym że posiadali broń żelazną która zdecydowanie przewyższała broń z brązu tj taką jaką operowali mykeńczycy. Niestety ta teza okazała się błędna, Dorowie w tamtym czasie nie posiadali broni z żelaza a więc główny argument, że to Oni stali się przyczyną upadku kultury mykeńskiej jest nieprawdziwy.

Upadek kultury mykeńskiej najprawdopodobniej ma powiązanie z rozkładem życia politycznego i społecznego co dostatecznie zdezorganizowało państwo by nadal trwało. Teza ta napewno jest mniej spektakularna niż najazd Dorów ale najprawdopodobniej to tak właśnie było  rolleyes.gif

z czego to "najprawdopodobniej" wdg. Ciebie wynika?
bo ja, szczerze mowiąc, nie jestem w statnie na podstawie obecnego stanu badań wysnuć jakiejś uprawdopodobnionej hipotezy.
z resztą źródła egipskie mówiące o grecji tego okresu (Ahijawa) uważają ją za jedno z ówczesnych bliskowschodnich mocarstw, w porzadku jaki panował do najazdu Ludów Morza, więc nie bardzo widac tu ów kryzys wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej