Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> O Starym Testamencie ...

BLyy

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 18.604

Micha³

post 1/01/2018, 12:53 Quote Post

Dobre, nie tylko się dowiedziałem czegoś nowego, o "protestantach"( dalej pytam jakich?), ale i o katolikach.

Wszystkich, którzy święcą niedzielę według Tradycji zaczerpniętej od Kościoła Katolickiego w Rzymie.

Do tej pory sądziłem, ze w rzymskim wyznaniu, zarówno Słowo Pańskie, jak i "tradycja", to elementy równoważne, a tu taka niespodzianka : katolicy stawiają wyżej tradycję nad pismo .

Te stawianie równości między Pismem a Tradycją w katolicyzmie czy stawianie Pisma nad Tradycję u protestantów jest traktowane wybiórczo w zależności od poruszanego problemu.

Ten post był edytowany przez BLyy: 1/01/2018, 13:07

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

force

IV ranga
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 1/01/2018, 14:05 Quote Post

Wszystkich, którzy święcą niedzielę według Tradycji zaczerpniętej od Kościoła Katolickiego w Rzymie.

O Panie, u Rordorfa w jego SUNDAY, są opisywane przypadki świecenia niedzieli, sprzed decyzji Konstantyna Wielkiego( 3 marca 321 r ), który to ustanowił odpoczynek niedzielny. O czym wiec piszesz, co ma wspólnego z pierwotnym chrześcijaństwem, kościół katolicki w Rzymie?
Tradycja ta wynika zresztą, z założeń chrześcijańskiej teologii, wprost wynikającej z NT, zasadniczo dziwie się ze nie robisz zarzutu, z nieprzestrzegania obowiązku obrzezania, jako nakazu biblijnego.

User is offline  PMMini Profile Post #32

Elfir

VI ranga
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik

post 1/01/2018, 14:19 Quote Post

Paweł stwierdził w listach, że obrzezanie nie jest konieczne do praktykowania chrześcijaństwa przez nie-żydów.

List do Galatów:
"Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda. 3 I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa. 4 Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski. 5 My zaś z pomocą Ducha, na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. 6 Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość."

6:12Ci wszyscy, którzy chcą się podobać od strony cielesnej, zmuszają was do obrzezania, byle tylko nie cierpieć prześladowania dla krzyża Chrystusowego.
6:13Bo nawet ci, którzy poddają się obrzezaniu, sami zakonu nie przestrzegają, ale chcą, abyście wy się obrzezywali, by mogli z ciała waszego się chlubić.
6:14Co zaś do mnie, niech mnie Bóg uchowa, abym miał się chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego dla mnie świat jest ukrzyżowany, a ja dla świata.
6:15Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie.
6:16A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym.

Bo Żydem nie jest ten, który nim jest na zewnątrz, ani obrzezanie nie jest to, które jest widoczne na ciele, ale prawdziwym Żydem jest ten, kto jest nim wewnątrz, a prawdziwym obrzezaniem jest obrzezanie serca, duchowe, a nie według litery. I taki to otrzymuje pochwałę nie od ludzi, ale od Boga. (Rz 2,28-29)

Ten post był edytowany przez Elfir: 1/01/2018, 14:42

User is offline  PMMini Profile Post #33

BLyy

VII ranga
Nr użytkownika: 18.604

Micha³

post 1/01/2018, 16:05 Quote Post

QUOTE(force @ 1/01/2018, 14:05)

O Panie, u Rordorfa w jego SUNDAY, są opisywane przypadki świecenia niedzieli, sprzed decyzji Konstantyna Wielkiego( 3 marca 321 r ), który to ustanowił odpoczynek niedzielny. O czym wiec piszesz, co ma wspólnego z pierwotnym chrześcijaństwem, kościół katolicki w Rzymie?
Tradycja ta wynika zresztą, z założeń chrześcijańskiej teologii, wprost wynikającej z NT, zasadniczo dziwie się ze nie robisz zarzutu, z nieprzestrzegania obowiązku obrzezania, jako nakazu biblijnego.
*

Święcenie niedzieli to jedno, a nieświęcenie szabatu to drugie. Ja piszę cały czas o tym drugim. Święcenie szabatu było powszechne wśród chrześcijan, poza właśnie tymi, którzy mieli związek z Rzymem i Aleksandrią. Tradycja tych dwóch zwyciężyła i potem protestanci przejęli ją od katolików.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

dammy

V ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 1/01/2018, 20:59 Quote Post

QUOTE(force @ 1/01/2018, 12:53)
Najwyższą, i oczywista nieomylną  smile.gif, i tu tkwi różnica, pomiędzy nami. Chrześcijanin zna tylko jedną, istotę "Najwyższą, i oczywista nieomylną", a Pismo nie wspomina, o boskim odpowiedniku Pana na ziemi, tego niestety żadne dogmaty, jezuickie wykładnie, czy doktryny wyznaczane przez nieomylnych w sprawie wiary rzymskich biskupów tego nie zmienią .
ENDE.

Mnie chodziło o brak mojej zgody na twierdzenie, że w katolicyźmie nastąpiła deifikacja papieża. Pismo rzeczywiście nie wspomina o boskim odpowiedniku Pana, ale katolicy przecież nie twierdzą, że papież takowym jest. Jest następcą piotrowym i sukcesorem apostolskim. Każdy bez wyjątku odłam religii objawionych przypisuje sobie prawo bycia tym, który jest najbliżej Prawdy. Dotyczy to również protestantów, którzy powstali w duchu kontestacji wobec katolicyzmu. W przypadku papieża jego nieomylność oznacza tyle co uznanie, że Kościół katolicki dla katolików jest najbardziej kompetentną instytucją religijną i zakończenie długiego procesu centralizacji władzy w Kościele katolickim w ręku papieża trwającego od średniowiecza do II poł. XIX wieku o czym duchowni niezbyt chętnie wspominają. Jak to wygląda z punktu teologicznego można przeczytać w linku, który podałem w poprzednim poście.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej