Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Znaczenie przydomka "Krzywousty"

DeMON

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 1.476

post 5/05/2005, 14:48 Quote Post

Witam wszystkich smile.gif
może mi ktoś opisać dokładnie przynajmniej 3 powody dla których król wymieniony w temacie miał na przydomek Krzywousty :)szukałem wśród moich książek ale nic nie mogłem znaleść a z historii Polski nie jestem najlepszy...
smile.gif
Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #1

gucelin

III ranga
Nr użytkownika: 4.597

post 5/05/2005, 17:06 Quote Post

Zdaje się, że kiedy badano czaszkę Bolesława w XX wieku stwierdzono na niej jakąś chorobę lub zniekształcenie wczasie porodu, które uczyniły księcia Krzywoustym. Pozatym nie jest on tak nazywany w żadnych źródłach z tego czasu; Gall uniknął opisu twarzy "przesławnego" Bolesława i nic nam o samym wyglądzie nie mówi; czyżby Bolko był zbyt szpetny?. Zresztą przypadek z chorobą/zniekształceniem może potwierdzać wczesna śmierć matki zaraz po porodzie. Co do legend; podobnież szczęka wykrzywiła się Bolesławowi kiedy spojrzał na to co z Polski uczynił jego ojciec.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Rothar

Primus Lictor
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.

post 5/05/2005, 19:06 Quote Post

Druga zaś interpretacja to Krzywousty - człowiek, który często uciekał się do podstępu, zbrodni (choćby oślepienie brata za które musiał odbywać pokutę), kłamstwa (bądź naginania prawdy), był chytry i okrutny. Krzywousty => Ten, którego słowa są zdradliwe.

User is offline  PMMini Profile Post #3

Gabrielle deMornay

Duchesse de Montebello
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci

post 5/05/2005, 22:01 Quote Post

QUOTE(DeMON @ May 5 2005, 03:48 PM)
Witam wszystkich smile.gif
może mi ktoś opisać dokładnie przynajmniej 3 powody dla których król wymieniony w temacie miał na przydomek Krzywousty  :)szukałem wśród moich książek ale nic nie mogłem znaleść a z historii Polski nie jestem najlepszy...
  smile.gif
Pozdrawiam
*

Sorki, ze się czepiam, ale Krzywousty nie był królem Polski, lecz księciem - z punktu widzenia historii polski jest to dosyć ważne...
Co do pochodzenia jego przydomka, znam takie same przyczyny jakie podali moi poprzednicy, i niestety nie mogę nic dodać... sad.gif
Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #4

natasza1

Nowicjusz
Nr użytkownika: 32.156

Zawód: uczen

post 6/05/2007, 12:22 Quote Post

,,Podanie głosi, że mały Bolesław z odrazą patrzył na hańbę rządów ojcowskich i wskutek tego nerwowy grymas wykrzywił mu usta. Nie można lekceważyć tej bajki, bo mieści sie w niej słuszna ocena wydarzeń. Jeśli jednak chodzi o wyjaśnienie owego przydomka, to prawda wygląda, jak się zdaje, mniej groźnie. Po prostu złośliwy wrzód jeszcze w dzieciństwie zniekształcił usta księcia."

(P. Jasienica, "Polska Piastów")

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

rawicz1959

I ranga
*
Nr użytkownika: 1.908

post 8/05/2007, 22:49 Quote Post

QUOTE(natasza1 @ 6/05/2007, 12:22)
,,Podanie głosi, że mały Bolesław z odrazą patrzył na hańbę rządów ojcowskich i wskutek tego nerwowy grymas wykrzywił mu usta. Nie można lekceważyć tej bajki, bo mieści sie w niej słuszna ocena wydarzeń. Jeśli jednak chodzi o wyjaśnienie owego przydomka, to prawda wygląda, jak się zdaje, mniej groźnie. Po prostu złośliwy wrzód jeszcze w dzieciństwie zniekształcił usta księcia." 

(P. Jasienica, "Polska Piastów")
*

Różnie się o tej wadzie twarzy naszego Bolka mówią, jedni że przy porodzie,słyszałem też że na polowaniu lub wrzód.Jeszcz jedna wersja mówi,że Bolesław mówił jedno a robił inaczej, szczególnie Niemcy tak twierdzili.Ale jednak chyba wrzódlub jakiś inny uraz, ponieważ w Płocku, gdzie pochowane są szczątki Bolesława znaleziono czaszkę z wyrażną wadą szczęki.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

mardw

Unregistered

post 11/05/2007, 6:43 Quote Post

Dążąc do wyjaśnienia tego pytania trzeba przede wszystkim sięgnąć do badań historycznych i na nich formułować konkretne wypowiedzi. Artykuł naukowy Elżbiety Kowalczyk, Krzywousty – skaza fizyczna czy moralna?, „Kwartalnik Historyczny” 1994, t.101, z.1, s.3. wyjaśnia jedną z hipotez aczkolwiek nie jedyną jak podaje sama autorka: „Jakkolwiek jednak inne hipotezy ciągle mają rangę bytu a zaproponowana poniższa nie jest ostateczną.”
Przydomek Bolesława odnotowały roczniki polskie pochodzące z drugiej połowy XIII w. i z XIV w. Samo znaczenie nadanej księciu nazwy zostało dopiero wyjaśnione w piętnastowiecznym kodeksie sochaczewskim i w czternastowiecznej Kronice, której autor nie był pewien, czy Krzywousty oznacza człowieka garbatego, czy też, mającego krzywe wargi. Długosz z kolei uważał, że książę posiadał wrzód, który zniekształcił jego twarz.. Historycy zaś nie uznali stwierdzenia kronikarza za prawdziwe.
Różnie się o tej wadzie twarzy naszego Bolka mówią, jedni że przy porodzie,słyszałem też że na polowaniu lub wrzód.Jeszcz jedna wersja mówi,że Bolesław mówił jedno a robił inaczej, szczególnie Niemcy tak twierdzili.Ale jednak chyba wrzódlub jakiś inny uraz, ponieważ w Płocku, gdzie pochowane są szczątki Bolesława znaleziono czaszkę z wyrażną wadą szczęki

W 1972 roku w katedrze płockiej przeprowadzono badania zbiorowego grobu książęcego. Poszukiwano szczątków piastowskich Władysława Hermana a nawet samego Bolesława. Pomimo odnalezienia wśród szczątków czaszki ze skazą, która wskazywałaby jednoznacznie, że należała do Bolesława pogląd na jej przynależność odrzuciło wielu historyków. (Do tego grona zaliczają się: K.Buczek, J.Mitkowski, J.Hertel oraz A.Gąsiorowski, E.Kowalczyk) Jako argumenty potwierdzające słuszność swoich wywodów podawano:
Brak jakichkolwiek związków Bolesława z Płockiem
Wskazanie na Kraków jako miejsce spoczynku księcia
Grobowiec płocki stanowił nie tylko pierwsze ale trzecie a nawet czwarte miejsce złożenia szczątków kostnych co utrudnia identyfikację
Gdzie należy więc szukać źródeł informacji wyjaśniających przydomek Bolesława III? Wydaje się wielce prawdopodobną hipoteza wysunięta przez Elżbietę Kowalczyk. Stawia ona nacisk nie na wadę fizyczną młodego władcy związaną z jego wyglądem lecz na wadę, plamę na honorze księcia.
Skąd plama na honorze władcy? Należy sięgnąć do wydarzeń z jego życia.
Z relacji źródłowych wiemy, że po porażce cesarza doszło do pojednania obu braci i że miało ono charakter uroczysty. Bolesław pozwolił na powrót brata do kraju i zagwarantował mu nietykalność w przysiędze. Wkrótce po powrocie brata z wygnania został on z rozkazu Bolesława uwięziony i oślepiony. Zbigniew po krótkim czasie zmarł, nie wiemy jednak czy właśnie w następstwie tego okaleczenia.
Fakty, które miały miejsce po śmierci Zbigniewa są dość zagadkowe. Bolesław odbył ciężką pokutę. Oślepienie było typową karą jaką wymierzano lennikom przez seniora (którym był właśnie Bolesław) jeśli ten nie wywiązał się z zadań lennych, więc zapewne nie to było powodem odbycia pokuty. Karane tak surowo było z kolei krzywoprzysięstwo, którego Bolesław się dopuścił przysięgając bratu, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zatem to krzywoprzysięstwo nadawało wymierzonej karze oślepienia znamię grzechu.
Wydaje się zatem, że omawiany przydomek Bolesława – Krzywousty nie oznaczał skazy fizycznej na twarzy księcia, lecz plamę na jego honorze powstałą po złamaniu przysięgi jaką złożył on swemu bratu.

Post #7

.eLka

Nowicjusz
Nr użytkownika: 52.128

post 31/12/2008, 17:39 Quote Post

a może Krzywousty miał rozszczepienie podniebienia stąd taki przydomek, w sumie mało prawdopodobne.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Rotgier

Nowicjusz
Nr użytkownika: 53.704

Lukasz Pawlowski
Zawód: Uczen

post 14/02/2009, 10:39 Quote Post

Według historyków pochodzi to od zniekształcenia twarzy Bolesława, którego nabył w młodości podczas polowania i starcia z dzikiem. Inne źródła mówią o tym, że to przez kłamliwą obietnice złożoną bratu i oślepieniu go.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej