Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kompleks Riese
     
monika_:)
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 679

 
 
post 10/03/2004, 19:25 Quote Post

Budowa tego kompleksu rozpoczęła się 1943 roku. Do dziś dzień nie wiadomo dokładnie, do czego miał służyć - budowa nigdy się nie zakończyła poprzez zakończenie działań wojennych. Jednak co bardziej mnie interesuje - tajemnica dotycząca tego miejsca...

Otóż w 1945 roku już pod koniec wojny Niemcy rozpoczęli nadzwyczaj szybką próbe zakończenia kompleksu. Gdy wiedzieli, że im się to nie uda, zaczęli zasypywać korytarze do dalszych części. Po co?

Początkowo Riese w górach sowich miał przeznaczenie zbrojeniowe (podobno...) - miały być prowadzone badania nad nową bronią chemiczną, biologiczną oraz "zwyczajną" - ponoć część kompleksu była przeznaczona do prac nad bombą atomową. Jednak tuż przed końcem wojny do kompleksu zaczęły przybywać nieznane ciężarówki z wielkimi skrzyniami. Robotnicy nie mogli na nie spoglądać.Gdy odjeżdżały - odjeżdżały puste. Po zakończeniu zasypywania przejść do dalszych części Riese wszyscy robotnica zostali wymordowani - przynajmniej myśleli tak Niemcy. Kilku z nich udało się uciec, jednak kilka lat potem jak niektórzy zaczęli mówić co się tam działo w dziwnych okolicznościach
zagineli (!)

I oto proponuję temat dyskusji: czy według was w owych tajemniczych skrzyniach mogł znajdować się skarb? Pod koniec wojny Niemcy nie mieli czasu na przewożenie m.in. złota z banku wrocławskiego, zrabowanych wybitnych dzieł sztuki wartych miliony dolarów oraz skarbu zabranego od ludności ślaska do Rzeszy. Czemu Niemcy zasypali część korytarzy? Dziś wiemy, że zaledwie znamy 1/3 ... Jakie było prawdziwe przeznaczenie kompleksu? I co się stało z ludźmi, których ciał nigdy nie odnaleziono (chodzi o tych, co uciekli z kompleksu)?

Liczę na żywą dyskusje biggrin.gif Z czasem napiszę jakie jest moje zdanie na ten temat, ale nie będę pierwsza pisała, bo może będziecie się tym sugerować, a chciałabym poznać tylko i wyłącznie wasze zdanie na ten temat happy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
gotrek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 417

 
 
post 10/03/2004, 20:38 Quote Post

Ogrom przedsięwzięcia faktycznie robi niesamowite wrażenie. A przecież zrealizowano zaledwie niewielką część całego planu. J. Lamparska w „Tajemnicach ukrytych skarbów” (Wrocław 1999) pisze o kilku możliwych funkcjach tego kompleksu. Budowa mogła być przeznaczona na nową kwaterę Hitlera, ewentualnie na montownię samolotów lub rakiet V2. Dużo miejsca poświęca się domniemaniom nt. zamiaru prowadzenia tam prac z bronią atomową. Podobno w 1943 r. sprowadzono tam 120 fizyków i chemików z Danii i Norwegii (później zaginęli), co więcej w okolicach pobliskiego Mieroszowa próbowano wzbogacać ciężką wodą, a w Kozienicach wydobywano uran.
Wykorzystanie nie dokończonych sztolni w 1945 r. było raczej wtórne i nie związane z pierwotnym zamierzeniem. Część korytarzy zawalono od góry, poprzez kanały wentylacyjne, używając do tego kilku tysięcy ton betonu.
Kiedy tam byłem przed trzema laty, ówczesny dzierżawca odgruzowywał to na własny koszt, przy pomocy czteroosobowej ekipy (dwie łopaty, kilof i taczka). Jest więc nadzieja, że za jakieś dwieście lat wszystko się wyjaśni biggrin.gif.
Swoją drogą, nie mogę zrozumieć bierności tamtejszych władz (w skali całego Dolnego Śląska), dlaczego przez sześćdziesiąt lat nie zainteresowały się problemem instytucjonalnie. Można było przeprowadzić akcje podobne jak w Bieszczadach czy Fromborku. Tymaczasem do dziś Karkonosze są polem działań tajemniczych "grup interesu", które kopią na dziko gdzie popadnie i bez żadnej kontroli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gasio
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 838

 
 
post 11/04/2004, 13:58 Quote Post

Co do calego kompleksu to faktycznie jest on jedna z wiekszych zagadek pozostawionych po II wojnie. Szkoda ze tak na prawde kompleks nie jest fachowo obchodzony tzn zdaje sobie sprawe ze nie jedna wyprawa i ekspedycja tam zawitala ale nie oszukumy sie jesli bylyby odpowiednie fundusze i ludzie o na pewno duzo wiecej mozna bylo by sie dowiedziec. A co do ludzi to zapewne wiesz ze istnieja mity i pogloski iz kompleksu zreszta nie tylko tego pilnuja ludzie ktorzy robia to od pokolen i jesli kto kolwiek zbliza sie do odkrycia jakiejs tajemnicy ginie w niewyjaniosnych okolicznosciach. Tak na prawde moze jeszcze minac duzo czasu kiedy dowiemy sie tego co tak na prawde nas ciekawi a mianowicie zawartosc skrzyn i oraz odkrycei zasypanych korytarzy. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 8/11/2004, 4:21 Quote Post

W pamietnikach Alberta Speera (A.Speer, Wspomnienia, Wydawnictwo MON, Warszawa 1990) czytamy:
W 1944 roku Hitler polecil wybudowanie dwoch podziemnych kwater glownych. Zatrudniono setki specjalistow budowy tuneli i tysiace robotnikow ze Slaska i Turyngii. W czasie zebrania w dniu 20 czerwca 1944, poinformowalem Wodza, ze do robot zostalo zatrudnionych 28 tysiecy ludzi. Koszt konstrukcji bunkrow w Kostrzyniu wynosi 36 mln marek, bunkra w Pullach kolo Monachium - 13 mln marek. kompleks bunkrow z projektu Riese kolo Charlottenbrunn (dzisiejsza Jedlina Zdroj) - 150 mln. marek. Budowle zuzytkuja 267 tys. metrow3 uzbrojonego betonu, zostanie wydrazonych 213 tys. m3 tunelow (do dzisiaj znane jest 97 tys. m3 tunelu - czyli ponad polowa konstrukcji nie jest do tej pory zlokalizowana), 58 km drog, 6 mostow, i 100 km rurociagow. Tylko dla projektu Riese, ilosc przeznaczonego cementu przewyzszala ogolna ilosc cementu kierowanego w 1944 roku na budowe schronow przeciwlotniczych dla ludnosci. Budowla nie zostala ukoncZona; na poczatku marca 1945, tuz przed opanowaniem Slaska przez Armie Czerwona, jednostki SS wysadzily konstrukcje w powietrze.
N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Grzesio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.238
Nr użytkownika: 3.835

Stopień akademicki: Mgr inz.
Zawód: Altruista
 
 
post 15/02/2005, 15:32 Quote Post

"Budowle zuzytkuja 267 tys. metrow3 uzbrojonego betonu, zostanie wydrazonych 213 tys. m3 tunelow (do dzisiaj znane jest 97 tys. m3 tunelu - czyli ponad polowa konstrukcji nie jest do tej pory zlokalizowana), 58 km drog, 6 mostow, i 100 km rurociagow."

Do tych powszechnie przytaczanych danych Speera podchodzić należy, niestety, bardzo ostrożnie - zauważ, że liczby te doczyczą WSZYSTKICH wymienionych obiektów, a nie tylko Riese (do Riese odniósł je w cytacie M.Dudziak w swej książce - ale to nieprawda, wystarczy zajrzeć do różnych wydań samych wspomnień). Co lepsze, po konfrontacji z tymi samymi danymi przytoczonymi przez Speera w "Katakumbie" Bahnsena i O'Donnela nie jest wcale jasne, czy chodzi o wartości planowane, czy faktycznie wykonane. Speer przyrównuje też Riese wielkością do Olgi w Turyngii - niestety, cała Olga jest mniejsza od obecnie znanych podziemi Riese.

Najbardziej rzeczowymi materiałami, jakie n/t Riese mamy, jest częściowa dokumentacja inwestycji sporządzona przez OT - podobnie jak i relacje świadków (Speer, v.Below) jednoznacznie wskazuje na budowę dużego kompleksu schronów dowodzenia, z dodatkiem części produkcyjnej - być może chodzi o Włodarz. Faktem jest w każdym razie, że budowa wypadła poza harmonogram i jej zakres był potem stopniowo redukowany, np. poprzez rezygnację ze wznoszenia obiektów naziemnych.

Co do ilości ewentualnie nieznanych podziemi - sam nie wiem, badacze-praktycy Riese zaczynają już w to powątpiewać i skłaniać się ku tezie, że wiele więcej w GS nie ma, gdy kolejne tropy okazują się fałszywymi alarmami i ścieżkami donikąd (np. studzienka i wyższy poziom nad wartownią w sztolni 1 w Rzeczce, wiercenia ścian wartowni w sztolni 2 Osówki, zawał na końcu hali w sztolni 1 Włodarza...). Aż strach brać się za Uskok w Rzeczce, bo jak i on okaże się fałszywym tropem, to nic już nie zostanie. wink.gif

Z przeznaczeniem fabrycznym znanych podziemi możnaby polemizować - są zdecydowanie ciasne i nie mają możliwości doprowadzenia kolei.

Pzdr

Grzesiu
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
J. F. Ryan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 7.309

Zawód: Uczen
 
 
post 11/06/2005, 18:04 Quote Post

Powstała książka na ten temat: "Riese" - Tajemnica Gór Sowich Marka Dudziaka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
predator301
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 8.187

Zawód: Uczeñ
 
 
post 5/08/2005, 21:15 Quote Post

Siemanko wszyskim !
Czytałem wasze posty i chciałbym odpowiedzieć na pare pytań. Kompleks miał służyć celom zaopatrzenia wojsk. Zaczęto budować akurat tam (z uwagi na naloty Aliantów w Zagłębiu Ruhry) żeby utrudnić lokalizacje tych fabryk. Budowa trwała do 06.06.1945 r. to grubo po zakończeniu wojny. Sa tacy ludzie co pilnuja tego i jak ktoś jest blisko odkrycia co tam sie działo, to likwiduja go. Miały tam być fabryki broni (ale jakiej ?!) i tajne laboratoria (chyba coś podobnego tak jak kompleks Concordia ?) (...)
A o skarbie to mi się tylko o uszy odbiło.
Odpowiedzcie na ten post i chyba myślę, że rozmowa się ożywi.
Pozdro predator301

(Edyt.styl/ortogr.)


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 7/08/2005, 1:16
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Grzesio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.238
Nr użytkownika: 3.835

Stopień akademicki: Mgr inz.
Zawód: Altruista
 
 
post 9/08/2005, 11:28 Quote Post

No to proszę, ja mogę rozmowę na ten temat do woli ożywiać! biggrin.gif
A więc, na początek, mógłbyś umotywować swoje tezy - zwłaszcza, że na poważne pytania odpowiadasz? wink.gif
1. Dlaczego uważasz, że Riese miał służyć zaopatrzeniu wojsk (i co rozumiesz pod tym terminem)? Jakiś cytat z dokumentu, wypowiedź światka z epoki, oparte na źródłach opracowanie historyczne?
2. Dlaczego uważasz, że budowa trwała do 6.06.1945?
3. Dlaczego uważasz, że miały być tam fabryki broni - i jakiej? I co to ma wspólnego z Concordią, czyli zespołem biernych schronów przeciwlotniczych (o ile mnie pamięć nie zawodzi)?

Pzdr

Grzesiu

PS Ja osobiście z literatury n/t Riese polecam (pomijając przyczynkowe relacje Speera i von Belowa we wspomnieniach itp.):
Adamczewski L.: Złowieszcze Góry; PDW Ławica, Poznań, 1992.
Adamczewski L.: Zatrzaśnięte wrota; PSO, Poznań, 2001.
Aniszewski M.: Podziemny świat Gór Sowich; OW Aniszewski, 2002?.
Antkowiak W.: Nie odkryte skarby; Wydawnictwo Lecki, Gdynia, 1993.
Cera J.: Tajemnice Gór Sowich; AURH Inter Cera, Kraków, bdw.
Cera J.: Góry Sowie, podziemne kompleksy "Riese", AURH Inter Cera, Kraków, 2001.
Dudziak M., Biczak R.: Riese, tajemnica Gór Sowich; JMK, Konin, 2000.
Kruszyński P.: Podziemia w Górach Sowich i zamku Książ; Państwowe Muzeum Gross Rosen, Wałbrzych, 1998.
Kalarus J.: Książ podziemny; Wydawnictwo Józef Poniatowski, Nowa Ruda, 1997.
Kalarus J.: Milczące podziemia Walimia; Wydawnictwo Józef Poniatowski, Nowa Ruda, 1997.
Kalarus J.: Tajemniczy świat Osówki; Wydawnictwo Józef Poniatowski, Nowa Ruda, 1997.
Kowalski J. M., Kudelski R., Rekuć Z.: Tajemnica Riese, na tropach największej kwatery Hitlera; Biuro odkryć, 2002.
Kuehn H.-J.: Zapomniane kwatery główne Hitlera; w: Fortyfikacja tom III, AW Zebra, Kraków, 1995.
Lamparska J.: Tajemnice ukrytych skarbów; Asia Press; Wrocław, 1999.
Lamparska J.: Tajemnicze podziemia; Asia Press, Wrocław, 2000.
Seidler F. W., Zeigert D.: Kwatery główne Fuehrera; Colori, Warszawa, 2001.
Wilczur J. E.: Ojczyzna nie udziela urlopów; Cinderella Books, Warszawa, 1997.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 1/09/2005, 15:46 Quote Post

Nie wiem czy to to, ale jakieś mapki kompleksu znalazłem przez przypadek:

http://www.kerstinullrich.de/Fam1-Karten/Karten-Ries-E.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
predator301
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 8.187

Zawód: Uczeñ
 
 
post 7/09/2005, 21:06 Quote Post

Odpowiem na twoje pytania.
1.Mało było sprzętu i dla zaopatrzenia wojsk w nowa brań między innymi w karabiny szturmowe lub tez służyło do produkcji bomby atomowej.
2.Budowa trwała do 6.06.1945 bo Niemcy nie spodziewali się że te ziemie utraca
3.Jak się dowiedziałem, to wydobywano tam uran a do Concordi ma to do siebie wspólnego że w Concordi znajduja się silosy na testy bodajże silników o napędzie rakietowym i magazyny składów chemicznych. Może produkowano tam bombe chemiczna. Były takze w Concordi labaoratoria badawcze nad materiałami chemicznymi do bomby chemicznej. Testowano je na ludziach. A jak chcecie moge odpowiadać na inne pytania tylko potrzebuje mape z nałożeniem dokładnych namiarów konstrukcji z kompleksu Rise tylko kto to moze mieć ?

(Edyt.ortogr.)

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 8/09/2005, 1:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 7/09/2005, 21:19 Quote Post

Moje byłe wypracowanie na ten temat. Może się przyda. Byłem na miejscu. Facynujące...
Dodany plik  Riese_dok..pdf ( 423.55k ) Liczba pobrań: 4766
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 7/09/2005, 21:24 Quote Post

QUOTE
lub terz służyło do produkcji bomby atomowej.

Absolutnie wykluczone, jak sie dowiedziałem, to Niemcy posiadali jedynie reaktor eksperymentalny, więc nie byli wstanie wyprodukować bomby, a owy reaktor znajdował się w Bawarskich górach --> Źródło owej informacji --> Discovery.
QUOTE
Jak ja się dowiedziałem wydobywano tam uran

Uran? A można wiedzieć skąd masz te dane? Bo to dość ciekawa informacja i prosiłbym o mnóstwo szczegółow na ten temat. (Z tego co wiem, Niemcy mieli jedynie 50 kg tlenku uranu, który chcieli wywieść do Japonii na U-234, którego przechwycili Amerykanie)
QUOTE
tylko potrzebuje mape z nałożenie dokładnych namiarów kompleksów z kompleksu Rise tylko kto to moize mieć

Na tym linku w moim poprzednim poście sa jakieś mapy, obadaj je, nie wiem jak bardzo są dokładne...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 7/09/2005, 21:27 Quote Post

Trochę się wtrącę, ale w pobliżu Riese znajdowała się kopalnia uranu. Wiem, bo zwiedzałem. Teraz nie ma tam nic, ale kiedyś... W każdym razie to nie w Olbrzymie, ale w pobliżu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
predator301
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 8.187

Zawód: Uczeñ
 
 
post 7/09/2005, 21:32 Quote Post

Przypomnij sobie że Niemcy produkowali ciężka wode i byli w stanie wyprodukować. A uran nie pamiętam jakie miałem to źrodło chyba http://www.poszukiwania.pl
Jak znajde - to ci podam.
A mapy to potrzebuje nazwy nawet wiosek z polskimi i niemieckimi nazwami i osobno z liniami kolejowymi i telegraficznymi, energetycznymi itp.
Jak masz gg to podaj zgadmy sie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 7/09/2005, 21:50 Quote Post

Ponury Żniwiarzu po prostu musze skomentować twoją pracę: Napisałeś tak:
"Może tam się miała znajdowac fabryka cięzkiej wody"?
Otóż nie - fabryka ciężkiej wody znajdowała się w Norwegii, a Niemcy sprowadzali ją do swojego eksperymentalnego reaktora w górach Bawarskich (odkrytego po wojnie przez amerykanów).

Co do sprawy tej rurki wystającej ze skały: czy ci co eksperymentowali z tym dymem wpadli na najprostrzy sposób przekonania się czy ta rurka prowadzi na zewnątrz, a mianowicie zapalić zapałkę przy tej rurce i obserwować czy płomień przechyli się w jej stronę? To by wtedy wyjaśniało czy rurka ma wylot na powiechnię, bo siłą fizyki by było, że powietrze było by zasysane różnicą ciśnień confused1.gif

Do tego jeszcze jedno pytanie: gdzie to stanowisko obronne o jakim piszerz się znajdowało? Czy było pod ziemią? Jeśli tak to na jakiej głębokości?

Dodam jeszcze, że w leżących nieopodal Walimia Jugowicach znajdują się wejścia do niezbadanych dotąd w całości podziemnych sztolni. W jednym z korytarzy natknięto się na pancerne i gazoszczelne drzwi. Kilka metrów dalej Niemcy zamontowali identyczne. Do dziś nie udało się ich sforsować. Nikt nie wie, dokąd one prowadzą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej