Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Filozofia mesjanistyczna w Polsce
     
Papsio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 52.558

Pawel Lowicki
Zawód: uczen
 
 
post 10/01/2009, 19:05 Quote Post

Chciałbym zaproponować, jak mi się zdaje, bardzo ciekawy temat dotyczący polskiego mesjanizmu w XIX wieku. Co sądzicie na temat ich metafizyki, kultu narodu i silnego spirytualizmu? Czy dostrzegacie ich znaczzenie i wpływ na poetów, pisarzy, ludzi nauki? Wszystko o mesjanizmie mile widziane smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 12/06/2009, 10:05 Quote Post

Polska mesjaszem narodów - doświadczona przez historię. Z mesjanizmem spotykamy się w "Dziadach cz.III" Mickewicza. W "Dziadach cz.III" występują biblijne porównania - Polska, jako ukrzyżowany Chrystus, zborcy, jako ci, którzy go ukrzyżowali i Francja, która jak Piłat umywa ręce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 31/07/2009, 22:41 Quote Post

Jak ja kocham te romantyczne uniesienia .
Jednak muszę zmartwic symaptyków Mickiewicza i powiedziec , iż twórcą polskiego mesjanizmu jest Józef Maria Hoene-Wroński . On stworzył pojęce mesjanizmu oparte na myśli Hegla .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 2/08/2009, 19:01 Quote Post

QUOTE(marszalek113 @ 12/06/2009, 11:05)
Z mesjanizmem spotykamy się w "Dziadach cz.III" Mickewicza. W "Dziadach cz.III" występują biblijne porównania - Polska, jako ukrzyżowany Chrystus, zborcy, jako ci, którzy go ukrzyżowali i Francja, która jak Piłat umywa ręce.
*



No i u Mickiewicza jeszcze warto wspomnieć Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego - zbiór przypowieści mesjanistycznych, stanowiący katechizm narodowy dla powstańców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/08/2009, 10:28 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 2/08/2009, 19:01)
QUOTE(marszalek113 @ 12/06/2009, 11:05)
Z mesjanizmem spotykamy się w "Dziadach cz.III" Mickewicza. W "Dziadach cz.III" występują biblijne porównania - Polska, jako ukrzyżowany Chrystus, zborcy, jako ci, którzy go ukrzyżowali i Francja, która jak Piłat umywa ręce.
*



No i u Mickiewicza jeszcze warto wspomnieć Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego - zbiór przypowieści mesjanistycznych, stanowiący katechizm narodowy dla powstańców.
*



Wiedziałem , że to ktoś to napisze i nie wiem dlaczego , ale czułem , że to będziesz Ty. smile.gif

Proponuje zdobyc coś takiego :Dickstein S., Hoene Wroński. Jego zycie i prace, Nakładem Akademii Umiejetnosci - stara książka , ale może "wychwycisz" sens mesjanizmu . dry.gif
Jako humanista nie powinienes ograniczac się tylko do mickiewiczowskiej wizji "Chrystusa Narodów" . Nie mama zamiaru nic Ci wyperswadowac , jednakże przypominam cierpilwie iż Wroński jako pierwszy użył pojęcia mesjanizmu i rozwinął to w znaczny sposób . Niestety w szkole mamy monopol na Mickiewicza i trudno dotrzec do takich informacji przeciętnemu uczniowi , o ile w ogóle go to interesuje , ale humaniste raczej powinno . wink.gif

Nie chcę nazwac Twojego "katechizmu" bełkotem , ale to naprawdę tragiczna książka ,zresztą tragiczna i niepotrzebna jak powstania .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 4/08/2009, 12:46 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/08/2009, 11:28)
Wiedziałem , że to ktoś to napisze i nie wiem dlaczego , ale czułem , że to będziesz Ty.  smile.gif


Ale ja chyba wiem dlaczego. Ze względu na moje wypowiedzi w temacie o wieszczach.

QUOTE
Jako humanista nie powinienes ograniczac się tylko do mickiewiczowskiej wizji "Chrystusa Narodów" .


Ale jako wielbiciel poezji, a zwłaszcza tej romantycznej?

QUOTE
Niestety w szkole mamy monopol na Mickiewicza i trudno dotrzec do takich informacji przeciętnemu uczniowi , o ile w ogóle go to interesuje , ale humaniste raczej powinno . wink.gif


Masz rację wink.gif

QUOTE
Nie chcę nazwac Twojego "katechizmu" bełkotem , ale to naprawdę tragiczna książka ,zresztą tragiczna i niepotrzebna jak powstania .
*



Ale może pomogła jakoś powstańcom przebywającym na wygnaniu (wyd.1832), dawała im rady jak żyć, jak nie zapomnieć o Polsce, dodawała otuchy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/08/2009, 13:44 Quote Post



QUOTE
Ale ja chyba wiem dlaczego. Ze względu na moje wypowiedzi w temacie o wieszczach.smile.gif

Nie mylisz się , śledzę Twoje wypowiedzi w tym temacie .


QUOTE
Ale jako wielbiciel poezji, a zwłaszcza tej romantycznej?.


A ja jako wielbiciel wolnego rynku mam tylko czytac o wolnym rynku i patrzec na wszystko przez wolny rynek ,zapominając o innych ważnych ideach .






QUOTE
Ale może pomogła jakoś powstańcom przebywającym na wygnaniu (wyd.1832), dawała im rady jak żyć, jak nie zapomnieć o Polsce, dodawała otuchy.



Masz racje pomogło wzniecic niepotrzebne powstanie opłakane w skutakach gdy wszytko zmierzało w nienajgorszym kierunku . Można było nie czytac Mickiewicza i pamietac o Polsce . Bądzmy realistami i nie wypowiadajmy się może w tak patetycznym tonie wink.gif Po czynach ich poznace ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 4/08/2009, 14:46 Quote Post

No tak masz rację. Humanista powinien czytać wszystko, co dotyczy danej dziedziny, jak np. mesjanizmu. Tylko dlaczego w dzisziejszych czasach humanistą musi być ktoś wykształcony wszechstronnie i do tego racjonalista? Czy romantyk mający swoje zdanie, swój światopogląd, a zainteresowany literaturą nie może nosić miana humanisty?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/08/2009, 15:29 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 4/08/2009, 14:46)
No tak masz rację. Humanista powinien czytać wszystko, co dotyczy danej dziedziny, jak np. mesjanizmu. Tylko dlaczego w dzisziejszych czasach humanistą musi być ktoś wykształcony wszechstronnie i do tego racjonalista? Czy romantyk mający swoje zdanie, swój światopogląd, a zainteresowany literaturą nie może nosić miana humanisty?
*



Wręcz na odwrót wszechstronny humanista powinien zapoznac się i z racjonalizmem i z romantyzmem wybrac co lepsze dla siebie i umiec bronic swoich racji .

Nie napisałem , że racjonalisci mają monopol na jedyne słuszne racje . Gruntem w nauce jest polemika i porzebni są tak samo racjonalisci jak i romantycy . To , że się nie zgadzam z romantyzmem nie oznacza , że w ogóle go neguje i odrzucam .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 4/08/2009, 19:31 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/08/2009, 16:29)
Wręcz na odwrót wszechstronny humanista powinien zapoznac się i z racjonalizmem i z romantyzmem wybrac co lepsze dla siebie i umiec bronic swoich racji .


I tak. Zapoznałem się zarówno z racjonalizmem, jak i z romantyzmem. No, i zapewne wiesz co wybrałem. Racji swoich bronić się staram, ale nie mogę, bo wśród mnie racjonaliści. Nie ma się co oszukiwać - w dzisiejszych czasach nie ma miejsca dla prawdziwych romantyków.

QUOTE
Nie napisałem , że racjonalisci mają monopol na jedyne słuszne racje . Gruntem w nauce jest polemika i porzebni są tak samo racjonalisci jak i romantycy . To , że się nie zgadzam z romantyzmem nie oznacza , że w ogóle go neguje i odrzucam .
*



Masz rację, są potrzebni i romantycy i racjonaliści, by zaistniała naprawdę zacięta polemika. Czy racjonaliści mają monopol na rację? Oczywiście, że nie. Tylko, że zdanie romantyków jest po prostu wyśmiewane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 4/08/2009, 20:29 Quote Post

QUOTE
zy racjonaliści mają monopol na rację? Oczywiście, że nie. Tylko, że zdanie romantyków jest po prostu wyśmiewane.


Może po prostu dlatego jest wyśmiewane, że jest nieracjonalne confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/08/2009, 20:29 Quote Post

QUOTE
I tak. Zapoznałem się zarówno z racjonalizmem, jak i z romantyzmem. No, i zapewne wiesz co wybrałem. Racji swoich bronić się staram, ale nie mogę, bo wśród mnie racjonaliści. Nie ma się co oszukiwać - w dzisiejszych czasach nie ma miejsca dla prawdziwych romantyków.

Jeśli sobie dobrze przypominam, to romantykiem byłeś ponoć onegdaj - mam rozumieć, iż ostatnio powróciłeś do korzeni? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 4/08/2009, 20:33 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 4/08/2009, 21:29)

Jeśli sobie dobrze przypominam, to romantykiem byłeś ponoć onegdaj - mam rozumieć, iż ostatnio powróciłeś do korzeni? confused1.gif
*



Bo byłem onegdaj. Ale mój sposób parzenia na świat jest bliższy irracjonalnemu światopoglądowi romantyków.
A tak na marginesie - jestes gotowy do kontynuowania wątku o Tetmajerze???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/08/2009, 20:37 Quote Post

QUOTE
A tak na marginesie - jestes gotowy do kontynuowania wątku o Tetmajerze???

Przyjacielu mój drogi, zechciej przyjąć do wiadomości, że przez ostatnie tygodnie o niczym innym nie marzę, jeno o prawdziwie merytorycznej dyspucie z Tobą! biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 4/08/2009, 20:37 Quote Post

QUOTE
Bo byłem onegdaj. Ale mój sposób parzenia na świat jest bliższy irracjonalnemu światopoglądowi romantyków.


To zmień swiatopogląd, bo będą się z Ciebie śmiać - irracjonalizm z definicji służy do tego, aby się z niego nabijać rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej