Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Daisho, od kiedy i dla kogo?
     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 28/04/2008, 12:33 Quote Post

Temat nurtuje mnie od dłuższego czasu. Przeczytałem, że zwyczaj noszenia daisho pojawił się w okresie Muromachi. Polowania na miecze to koniec wieku XVI, co pozwala wywnioskować, że przed nimi niższe warstwy społeczeństwa posiadały miecze (długie). Zastanawia mnie, czy do "polowań" każdy wieśniak (pomijając aspekty finansowe) mógł nosić daisho, czy były jakieś regulacje (prawne? społeczne?). I czy daisho przynależyło tylko samurajom (przez co rozumiem wyższą klasę wojowników, "szlachciców" tudzież "rycerzy") czy każdemu bushi? (rozumiem - każdy wojownik)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 28/04/2008, 18:26 Quote Post

Teoretycznie rzecz biorąc aż do wydania edyktów Nobunagi właściwie każdy mógł posiadać miecz i używać go. W praktyce była to broń tak koszmarnie droga że posiadali ją ludzie o bardzo wysokim statusie majątkowym a tych na pola bitew nie ciągnęło (o ile nie byli do tego zmuszeni).

Jeśli chodzi o drugie pytanie- od edyktów klasa buke to jedyna klasa uprawniona do noszenia broni więc rozróżnienie na samurajów i bushi byłoby tu sztuczne. Tak naprawdę już samo posiadanie długiego miecza zarezerwowane było wyłącznie dla buke, chłopom i mieszczanom pozwalano wyłącznie na tanto i- w drodze wyjątku - o-tanto, ale to - jeszcze raz- po edyktach- przed nimi niby mogli nosić broń wartą tyle co roczne dochody całej wioski ... Wyjątkiem byliby mnisi- wojownicy ale to też śpiew sprzed epoki Edo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 30/04/2008, 14:51 Quote Post

Jak to w takim razie dokładnie wyglądało po edyktach? Chodzi mi dokładnie o to, czy taki sobie ashigaru-nie samuraj (pomijajac aspekty finansowe) mógł paradować z daisho? CZy wyglądało to tak, że pod tym względem wszyscy wojownicy mieli te same prawa (tj po edyktach i bushi i samurajowie mogli nosic daisho np do cywilnego stroju)? Bo jakiej w łaby nie wziąść książki, to jest napisane, że daisho (zakładam, że poo edyktach) przynalezyło jedynie warstwie samurajskiej, z czego wynika, że po edyktach zwykli bushi nie samuraje daisho nosic nie mogli?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 30/04/2008, 18:00 Quote Post

Po edyktach nie było bushi- nie samurajów (chyba że masz tu na myśli roninów, to jedyny wyjątek). Ashigaru był samurajem- to właśnie grupa która najwięcej zyskała na zmianach społecznych, z chłopów szukających szczęścia stali się członkami grupy stojącej najwyżej w chierarchii społecznej. Edykty podzieliły społeczeństwo na cztery klasy (mibunsei -身分制 )- wojowników, chłopów, rzemieślników i kupców. Chłopom, rzemieślnikom i kupcom nie wolno było nie tylko nosić ale i posiadać broni dłuższej niż o- tanto.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Mateos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 44.880

 
 
post 2/05/2008, 12:37 Quote Post

Wielkie dzieki smile.gif Rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 2/05/2008, 13:24 Quote Post

Cieszę się jeśli mogłem pomóc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej