Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zmiany języka a "poprawność polityczna"
     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 15/12/2006, 23:22 Quote Post

Ostatnio zetknąłem się ciekawą opinią. A mianowicie:
Zastanawialiście się kiedyś nad terminem sprawiedliwość społeczna??? Wiadomo co to jest sprawiedliwość, pojęcie ma swą definicję -
"Sprawiedliwość - koncepcja filozoficzna i prawna, która w najogólniejszym sensie oznacza równe, uczciwe i moralne traktowanie wszystkich ludzi, szczególnie w relacjach społecznych, ale także rodzinnych i osobistych." Lecz istnieje także sprawiedliwość społeczna. Po co przymiotnik "społeczna"? Spraiwdliwośc jest lub jej nie ma. Skoro zmienia sie termin, to oznacza, że określa on już coś nowego, odmiennego,przeciwnego, innego niż sprawiedliwość.
A jakie jest przeciwieństwo terminu "sprawiedliwość"? Nasuwa się samo - niesprawiedliwość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 15/12/2006, 23:27 Quote Post

czepiasz sie
tak jakbyś nigdy nie słyszał o demokracji ludowej rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 19/12/2006, 12:07 Quote Post

Tak jak któryś z uzytkowników ma w opisie "Sprawiedliwość ma tyle wspólnego ze sprawiedliwością społeczną, co krzesło z krzesłem elektrycznym".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Dagome Sędzia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 269
Nr użytkownika: 62.652

Dagome Sêdzia
Zawód: ksiaze
 
 
post 8/08/2011, 20:25 Quote Post

Dzięki Otwartej Rzeczpospolitej wkrótce pozostanie nam alfabet Morse'a:
http://sierp.libertarianizm.pl/?p=728
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 8/08/2011, 20:47 Quote Post

QUOTE(Domowik)
Lecz istnieje także sprawiedliwość społeczna. Po co przymiotnik "społeczna"? Spraiwdliwośc jest lub jej nie ma. Skoro zmienia sie termin, to oznacza, że określa on już coś nowego, odmiennego,przeciwnego, innego niż sprawiedliwość.

Ja bym raczej stwierdził, że mamy do czynienia z pleonazmem, sprawiedliwość siłą rzeczy jest społeczna. Podobnie sprawa się ma z etyką, termin etyka społeczna jest zbędny, gdyż "społeczne" jest już zawarte w samej etyce. No chyba, że ktoś przespał oświecenie i obudził się przy romantyzmie, to może coś tam mówić o sprawiedliwościach "dziejowych", "poetyckich" itp, ale nie sądzę, by dorośli odpowiedzialni ludzie poważnie traktowali eufemizmy dla "racja mojej grupy jest zgodna z wolą bytu, którego woli poznać się nie da, dlatego macie mnie słuchać".wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 9/08/2011, 6:54 Quote Post

W ramach PP Cyganów zastępuje się Romami. To u nas. W angielskim oczywiście PP wprowadziła native americans w miejsce Indian i Afroamericans w miejsce coloured people ( bo pojęcie: Negro już dawno ma przechlapane).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 9/08/2011, 8:52 Quote Post

QUOTE
Zmiany języka a "poprawność polityczna"

Zastanawia minie czy znany polski poeta Julian Tuwim był rasistą lub przynajmniej niepoprawny politycznie gdy pisał znany każdemu dziecku wierszyk :
"...Julian Tuwim - Bambo

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
Czarną ma skórę
ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej Pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca,
Psoci, figluje - to jego praca.

Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!"
A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: "Napij się mleka",
A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada: "Chodź do kąpieli",
A on się boi, że się wybieli
.

Lecz mama kocha swojego synka,
Bo dobry chłopak z tego Murzynka.

Szkoda, że Bambo czarny, wesoły,
Nie chodzi razem z nami do szkół..."

No jaha , wierszyk epatuje wprost wulgarnym rasizmem , słowu Murzyn , nie czarny czlowiek sleep.gif , "psoci figluje - to jego praca " sugerowanie lenistwa czarnego Afrykańczyka , " chodź do kąpieli",
A on się boi, że się wybieli " czarny = brudas - to obrzydliwe co rasista Tuwim sugeruje dry.gif
Oto do jakich absurdów ( ww ) może doprowadzić polityczna poprawność , która jest chora , zła i co tu ukrywać rasistowsko-seksistowska ( w pp role zlej gorszej istoty ludzkiej , odgrywa biały heteroseksualny mężczyzna ).
ps
"Bambo " jest ciągle obecny w szkołach czy tez go wyrzucono z względu na pp ?
 
Post #37

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 9/08/2011, 10:20 Quote Post

PP to rzecz głupia i szkodliwa. Przecież można być kulturalnym i tolerancyjnym nie przerzucając się na język i zachowania, jakie serwuje PP - w mojej opinii nowa forma cenzury, bo chyba można to za takie coś uznać...
Choć nie jestem konserwatystą, to również uważam, że PP do spółki z liberalizmem prowadzą i będą prowadzić do coraz większych absurdów i głupot. A przy obecnej globalizacji, zwiększaniu się znaczenia kontaktów międzynarodowych wydaje mi się, że maleje szansa na możliwość przeciwstawienia się tym tendencjom.
Ale pozostają przecież społeczeństwa. Czy nie mogą się temu przeciwstawić? Czy bezkrytycznie musimy przyjmować wszystkie "mody" przychodzące do nas z Zachodu?
Pewnego razu w moim towarzystwie pewna osoba o konserwatywnych poglądach stwierdziła, że niedługo dojdzie do możliwości zawierania związków partnerskich ze zwierzętami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 9/08/2011, 20:54 Quote Post

Dla mnie poprawność polityczna to swojego rodzaju symbol naszych czasów, kiedy wszystko zostało postawione na głowie. Epoki, w której rozsądek ustąpił przed lewicowową inkwizycją.

Jest to narzędzi, które w demokratycznych społeczeństwach pozwala na cenzurę niemal że totalną. Nie popierasz UE, gejomałżeństw, sprzeciwiasz się emigracji z poza Europy? Jesteś dowolnym -istą lub -fobem, można cię wykreślić z dyskusji, możesz mieć rację, argumentować logicznie ale to na nic. PP to czysty absurd sam w sobie, dlatego nie można go obejść, popolemizować z nim. Można go jedynie olać i mieć nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Miracle
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 65.824

Kuba
Zawód: Uczeñ
 
 
post 10/08/2011, 16:51 Quote Post

QUOTE(Anton92 @ 9/08/2011, 21:54)
Dla mnie poprawność polityczna to swojego rodzaju symbol naszych czasów, kiedy wszystko zostało postawione na głowie. Epoki, w której rozsądek ustąpił przed lewicowową inkwizycją.

Jest to narzędzi, które w demokratycznych społeczeństwach pozwala na cenzurę niemal że totalną. Nie popierasz UE, gejomałżeństw, sprzeciwiasz się emigracji z poza Europy? Jesteś dowolnym -istą lub -fobem, można cię wykreślić z dyskusji, możesz mieć rację, argumentować logicznie ale to na nic. PP to czysty absurd sam w sobie, dlatego nie można go obejść, popolemizować z nim. Można go jedynie olać i mieć nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży.
*


Dokładnie, a dodatkowo nie popierając takiego chociażby multi-kulti od razu jest się wyzywanym od faszystów i zaplutych karłów reakcji. rolleyes.gif

QUOTE(lancaster @ 9/08/2011, 9:52)
"Bambo " jest ciągle obecny w szkołach czy tez go wyrzucono z względu na pp ?


Za mojej kadencji (a niedługo zaczynam 16stkę) nie było go.
Za to jak po lekcjach w klasach 1-3 w podstawówce nie miałem co robić to czytałem u mamy-bibliotekarki właśnie ten wierszyk i inne Tuwima np "Lokomotywę" w której też występują elementy złe i niepożądane przez lewostronnych (np. fragment o grubasach).
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Dagome Sędzia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 269
Nr użytkownika: 62.652

Dagome Sêdzia
Zawód: ksiaze
 
 
post 11/08/2011, 14:44 Quote Post

QUOTE(Anton92 @ 9/08/2011, 20:54)
Dla mnie poprawność polityczna to swojego rodzaju symbol naszych czasów, kiedy wszystko zostało postawione na głowie.
*

Tu w skrócie o tym, czym PP jest i skąd się wzięła:
http://www.dowyoming.pl/2011/06/william-s-...polityczna.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Dagome Sędzia
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 269
Nr użytkownika: 62.652

Dagome Sêdzia
Zawód: ksiaze
 
 
post 26/08/2011, 19:29 Quote Post

W Austrii z powodu poprawności politycznej zmieniają słowa hymnu!
http://www.bibula.com/?p=40667

PS. Ciekawa wypowiedź Michalkiewicza:
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=_G0nPydxxbE
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 26/08/2011, 20:43 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 9/08/2011, 7:54)
W ramach PP Cyganów zastępuje się Romami. To u nas. W angielskim oczywiście PP wprowadziła native americans w miejsce Indian i Afroamericans w miejsce coloured people ( bo pojęcie: Negro już dawno ma przechlapane).
*



Żeby było ciekawiej, rodowity Brazylijczyk mówił mi parę lat temu, że u nich jest odwrotnie: "Negro" jest neutralne, a "preto" (czarny) pogardliwe.
W Polsce. która nie miała de facto kolonii i czarnego niewolnictwa "Czarny" odbieram jako określenie pogardliwe (poza frazami "Biali, Czarni i Źółci" itp.), słowo "Murzyn"'dla mnie brzmi neutralnie.
Od pewnego czasu utwierdzam sią w przekonaniu, że jedną z kluczowych różnic pomiędzy Europą Zachodnią i Środkową, jest to, że oni prawie wszyscy mieli zamorskie kolonie, a my nie. Środkowoeuropejczycy mają (czy może raczej mieli do niedawna) dużo luźniejszy stosunek do innych ras i kultur, ale niestety, stopniowo zaczynają ulegać politpoprawności wymyślonej przez ludzi o innym doświadczeniu historycznym.

Ten post był edytowany przez kundel1: 26/08/2011, 20:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/08/2011, 20:45 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 26/08/2011, 20:43)
Środkowoeuropejczycy mają (czy może raczej mieli do niedawna) dużo luźniejszy stosunek do innych ras i kultur, ale niestety, stopniowo zaczynają ulegać politpoprawności wymyślonej przez ludzi o innym doświadczeniu historycznym.
*


Nowości z Zachodu zawsze docierały do nas z opóźnieniem. Z tym, że badziewie (a tak jest w tym wypadku) docierało do nas zawsze, dobre rzeczy już nie tak często.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 26/08/2011, 20:50 Quote Post

Ci wszyscy "Afroamerykanie" to straszny mętlik, co, jeśli rzeczony dżentelmen nie ma nic wspólnego z Afryką czy Ameryką? Np. pochodzi z Brazylii od pokoleń idących już w dwucyfrowe liczby, bo i tak się zdarza?

Natomiast co do "Native Americans" to sam pomysł nie jest zły, bo w wielu językach jest porządne zamieszanie jeśli chodzi o rozróżnianie mieszkańców Indii i ..... Indian? Nie ma sensu żeby, krótko mówiąc, kapitalna pomyłka natury geograficznej z XV wieku do dziś powodowała idiotyczne nazewnictwo.

Natomiast sama nazwa przydała by się zgrabniejsza, a nie jakieś dwuczłonowce...
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej