Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polityczne wyroki w sprawach kryminalnych w PRL
     
pikinier50
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 76.284

Stopień akademicki: Licealista
 
 
post 12/08/2013, 15:35 Quote Post

Witam

Zainteresowałem się niedawno głośnymi sprawami kryminalnymi w PRLu, seryjni mordercy, oszuści i tak dalej. I tak jak sobie czytałem te artykuły to trafiłem na pojęcie mordu sądowego, czyli kara śmierci jako orzeczenie za czyn niewspółmierny lub jako morderstwo gdy osoba jest niewinna. Czy w czasach PRLu dużo było takich przypadków? Czytałem że zdarzały się lata gdy na karę śmierci było skazywanych 25 osób. Czy są jakieś znane przypadki gdzie doszło do jakiejś prowokacji albo wplątano niewinnego człowieka i skazano go na śmierć?

Przy okazji pytam też o proces Zakrzewskich, gdzie ojciec z dwoma synami miał zamordować sołtysa razem z całą rodziną wykonując przy tym okultystyczne obrzędy. Całość tej sprawy wydaje mi się mocno zagmatwana tutaj więcej na ten temat http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3jstw...99_Zakrzewskich

To tak a propos czy wiadomo coś na temat tej sprawy właśnie? Spotkałem się z opinią że ci ludzie byli całkowicie niewinni i cały proces to była jakaś farsa. Wydaje mi się że specjalnie nagłośnione w mediach do tego stopnia, że ludzie pragnęli ze szczerego serca dokonać na nich samosądu. Urywki procesu które można obejrzeć w internecie i odpowiedzi oskarżonych w stylu Marchwickiego:

"Sąd: Czy to pan zamordował tych ludzi?
Marchiwcki: No z tego co tu usłyszałem, to chyba tak"
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 12/08/2013, 16:10 Quote Post

Z tego typu spraw, kojarzę wyroki w aferze mięsnej, za ktorą na karę śmierci został skazany ojciec aktora Pawła Wawrzeckiego, Stanisław Wawrzecki. Wyrok wykonano.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 12/08/2013, 17:08 Quote Post

W czasach stalinowskich takich spraw trochę było

Aczkolwiek jak pisałem skazac kogos za nadużycie uprawnien/ niedopełnienie obowiazkow byłoby niezmiernie trudno z wielu przyczyn choćby tajemnic sali narad i trojkowego składu na zasadzie ławnicy mnie przegłosowali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 12/08/2013, 17:27 Quote Post

Tutaj polega problem na tym, ze Wawrzeckiego w nic nie wrobiono.
Sam też pomyślałem o aferze mięsnej, ale nie nie zdecydowałem się tego przytoczyć.
Dlaczego?
Ponieważ nie ulega wątpliwości wina i skala łapówkarstwa.
Trzy i pół miliona złotych to jak na tamte czasy była fortuna.
Należało dać przykład, że władza ludowa pilnuje porządku i ostro tępi nadużycia.
Był to bodaj jedyny przypadek skazania na śmierć w PRL-u za przestępstwa gospodarcze.
W tej aferze skazano łącznie 10 osób, w tym właściciela prywatnej masarni.
Jednak ktoś musiał zawisnąć w tej prestiżowej aferze i padło na Wawrzeckiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 4/01/2017, 18:09 Quote Post

PKF 1964 50b - Afera mięsna
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 5/01/2017, 21:00 Quote Post

QUOTE
proces Zakrzewskich, gdzie ojciec z dwoma synami miał zamordować sołtysa razem z całą rodziną wykonując przy tym okultystyczne obrzędy. Całość tej sprawy wydaje mi się mocno zagmatwana tutaj więcej na ten temat http://pl.wikipedia.org/wiki/Zab%C3%B3jstw...99_Zakrzewskich

To tak a propos czy wiadomo coś na temat tej sprawy właśnie? Spotkałem się z opinią że ci ludzie byli całkowicie niewinni i cały proces to była jakaś farsa. Wydaje mi się że specjalnie nagłośnione w mediach do tego stopnia, że ludzie pragnęli ze szczerego serca dokonać na nich samosądu.

Ich wina była udowodniona, to byli mordercy i zabili nie pierwszy raz.
QUOTE
Adam Zakrzewski, ze względu na młody wiek, został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Po kilku latach odbywania kary powiesił się w więziennej celi.

A raczej współwięźniowie mu w tym wydatnie pomogli, bo ich mord budził odrazę u grypsery. Z ich procesu był reportaż w ówczesnej TV, a zabili rodzinę Lipów dla ok 20 000 zł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej