Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Architektura arabska
     
ulak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 3.586

 
 
post 12/02/2005, 14:25 Quote Post

Czy ktoś życzliwy mógłby zasugerować jakieś pozycje pomocne przy opracowywaniu powyższego tematu, zwłaszcza z uwzględnieniem architektury sakralnej? Byłabym bardzo wdzięczna .smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Horator
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 3.069

 
 
post 13/02/2005, 13:45 Quote Post

Napewno musisz uwzględnić Konstantynopol(stabuł) a w szczegulności
kościół Hagia sopfia( nie wiem czy dobrze pisze) biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Horator
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 125
Nr użytkownika: 3.069

 
 
post 13/02/2005, 13:47 Quote Post

tutaj rożne szczeguły:
http://www.kosciol.pl/content/article/20040527230146810.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ulak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 3.586

 
 
post 13/02/2005, 22:01 Quote Post

Dziekuje slicznie,ale jak by mial ktos jeszce jakies pomysly,wskazowki to temat wciaz otwarty...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 13/02/2005, 22:16 Quote Post

Choćby zwykła, czarna "Sztuka świata"- pisana przez Hiszpanów i już z tego powodu całkiem sporo miejsca poświęca architekturze arabskiej. Ostatnio Tashen puścił też całkiem miły album. Powodzenia w łowach.

BTW- Jeśli chodzi o Hagia Sophia to jako projekt Izydora z Miletu i Antemiusza z Tralles jest co najwyżej źródłem inspiracji dla późniejszych konstrukcji niż przykładem sztuki arabskiej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 15/02/2005, 17:52 Quote Post

Horator ulak nie potrzebuje prac z architektury bizanyńskiej tylko arabskiej (jedyne przebudowy w Hagi Sophi to te śmieszne paskudne wieżyczki i doszczętne zniszczenie wspaniałych malowideł)


co do architektury (arabskiej) to polecam wspominaną juz przezemnie książkę Danuty Madeyskiej "Historia świata arabskiego" wydawnictwa UW
jest tam kilka zdan na ten temat smile.gif (choć raczej w odniesieniu do kultury Islamu)

no właśnie czy chodzi tu o architekturę okresu przed czy po machometańskiego?

jeśli chcesz to moge spradzić to w poniedziałek w bibliotece wydziałowej smile.gif (teraz obijam się w domuku po sesji)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ulak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 3.586

 
 
post 18/02/2005, 23:28 Quote Post

Wiec generalnie mysle(smiem powatpiewac co do tematu smile.gif) chodzi, generalnie o architekture islamu z naciskiem na budowle sakralne.. wink.gif niby takie banalne i oklepane ,ale jak przychodzi co do czego to malo konkretow sad.gif ..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 3/01/2007, 16:05 Quote Post

Khem khem.Zapytam, czy ktoś ma jakąś informację w sprawie używania minaretów w celach świeckich??W książce "Cywilizacja Islamu" znalazłem wieść, że były stawiane również jako wieże sygnalizacyjne czy obserwacyjne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Komnen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 21.521

Aleksy Komnen
Zawód: obibok
 
 
post 6/01/2007, 23:29 Quote Post

To nie minarety byly uzywane w celach swieckich, ale niektorzy wywodza je, a a przynajmniej ich formy, z innych obiektow architektonicznych. W najstarszych rmeczetach minaretow nie bylo - pierwszy muezzin, Bilal, po prostu wlazil na dach.
Jednym z pierwszych minaretow znalazly sie
- w Wlk Meczecie (Meczecie Umajjadow) w Damaszku, ktory zostal przerobiony (mocno) z kosciola, w zwiazku z czym podobno ma przypominac dzwonnice
- w Wlk Meczecie w Cairouanie (Al-Qayrawan), ktora podobno byla pierwotnie wlasnie wieza straznicza / obserwacyjna.

Ja mam w domu pare ksiazek na ten temat, ale trzysta paredziesiat kilometrow od swego aktualnego miejsca pobytu, wiec Ci niewiele pomoge. Jednak te ksiazki sa dostepne.
Kiedys (lata 70.?) ukazala sie seria malych ksiazeczek dotyczacych sztuki Koptow, sztuki muzulmanskiej itp.
Jest to calkiem dobre. Autorem jest pan G. Marcais bodajze - jest dostepny w polskim tlumaczeniu.
Ja sam kupilem sobie wielka i sliczna (wiele zdjec itp) ksiege na temat architektury muzulmanskiej - Markus Hattstein/Peter Dellus "Islam - Art and Architecture"
Ale mam ja na Slasku, a nie pod reka.
Jestem pewien, ze sa setki innych pozycji.
A w Warszawie, na uniwerku, przynajmniej pare lat temu jeszcze pani Malgorzata Redlak z Muzeum Narodowego prowadzila na arabistyce wyklad poswiecony temu tematowi. Glownie poswiecony architekturze, choc osobliwie interesuje ja ceramika. To bardzo mila kobieta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 13/01/2007, 17:35 Quote Post

No tak, rozumiem, że wieże i ich przeznaczenie zmieniały się z wiekami, a były różnie budowane w różnych krajach.jaka była największa wysokość minaretu?Jaka była średnia wysokośc gołębnika?A gołębniki budowano w górę, a nie wszerz.W jakiś komiksie o Magellanie widziałem ogromne- bardzo grube i bardzo wysokie wieże(chyba ne minarety).czy te wszystkie przedstawiewnia odpowiadają prawdzie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 13/01/2007, 19:21 Quote Post

Co do bibiografii poszukaj na portalu Arabii.pl.
Ogólna bibliografia jest tutaj

Ponadto mge chyba polecić książkę A., Raymonda, Kair (z serii ceramowskiej).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej