Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
23 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Metodologia uczenia sie Historii do matury, Temat kontynuowany od 2006
     
Nocny Jastrząb
 

Unregistered

 
 
post 23/09/2006, 17:57 Quote Post

Witam jestem w drugiej klasie LO na biochemie kiedyś wpadła mi w ręce książka do 8 klasy "Trudny wiek XX" WSiP, serdecznie polecam tę książkę osobą, które potrzebują informacji o XX wieku. Jest o wiele lepsza od książek do 3 klasy LO. Mnóstwo map i wykresów, zatrważająca ilość zdjęć. Książka skupia się głównie na wojnach światowych, trochę mniej o latach powojennych, ale i tak warto się z nią zapoznać

Napisałem tego posta bo chciałbym się dowiedzieć jakie inne pozycje odnośnie wojen światowych oraz sytuacji powojennej polecacie.
 
Post #31

     
Go¶ć_Karola_*
 

Unregistered

 
 
post 24/09/2006, 17:53 Quote Post

No jak napisałam wyżej- do XX wieku najlepsza jest Historia 1956-1997 i 1939-1956. Dwa tomy, porządnie zrobione, są teksty źródłowe, mapki, zdjęcia. No i przede wszystkim bardzo dużo informacji, wspaniale sie to czyta ze świadomością ze nie trzeba absolutnie wszystkiego zapamiętać. Te książeczki autorstwa rzecz jasna Anny Radziwiłł i Wojciecha Roszkowskiego. Można nabyć np na allegro.( ta seria ma 4 książki i obejmują one materiał od bodajże 1791r.
 
Post #32

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2006, 16:52 Quote Post

http://www.mojamatura.pl

Polecamy !
 
Post #33

     
ferdinnant
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 23.692

Zawód: Student
 
 
post 25/10/2006, 16:37 Quote Post

czy matura z historii obejmuje prehistorię ? dzięki za odpowiedź
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 25/10/2006, 23:39 Quote Post

Generalnie matura obejmuje zakres programu, który był realizowany w szkole średniej więc prehistoria także do tego się zalicza, ponieważ jest na początku klasy I. Praktycznie jednak nie spotkałem się z arkuszami egzaminacyjnymi, które zawierałyby pytania z tego okresu. No, ale nigdy nic nie wiadomo co tam CKE wymyśli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
juuump
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 21.595

 
 
post 5/12/2006, 21:34 Quote Post

Ja jestem w 2 klasie Liceum Ogólnokształcącego o profilu biol chem fiz :/ i boje sie matury z historii ale lubie ją więc może jakoś będzie, moj nauczyciel historii polecił mi dobre ćwiczenia i repetytorium a mianowicie jest to:Talik Jacek, Toma Piotr, Trzeciak Jacek,-Nowa matura. Historia + repetytorium i ksiażeczka z zdaniami, i Ciejka także jest dobra smile.gif pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Klaudi@
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 25.784

 
 
post 9/12/2006, 19:26 Quote Post

No właśnie jak to jest z ta maturą.Chciała bym wziaść szerszą maturą a Histori, ale kompletnie nie mam pojecie z czego mogę zdawać i nie wiem czy to ustna matur?.Tak naprawdę to ja jestem jeszcze w gimnazjum, ale juz chciałabym wiedzieć z czego mam sie przygotować.Objaśnijcie mi to dokładnie co i jak.Dzięki z góry smile.gif

Pozdro dla was:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
briken
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 23.471

Zawód: licealista
 
 
post 10/12/2006, 0:48 Quote Post

ło matko!

matura usta jest tylko z języków!!!

dalej - matura z historii (rozszerzona) składa się z trzech części: testu (20 pkt.), analizy źródeł (10 pkt.) i wypracowania (20 pkt.).
A zakres materiału do nauczenia się jest jak wół, czarno na białym, określony w standartach maturalnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Mimka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 26.290

 
 
post 17/12/2006, 23:30 Quote Post

Trafiłam tu na forum całkiem przypadkowo. Jest to największe forum, na jakim sie dotychczac udzielałam. Pewnie śmieszne dla niektórych, że jestem w 3 klasie gimnazjum i myślę już o maturze. W końcu mam jeszcze przed sobą "egzamin gimnazjalny". Ale z miesiąca na miesiąc coraz bardziej myślę nad przeszłością. Od roku lubię historię. Myslę, że jest to sprawa nauczyciela jaki się przedmiot lubi. Na WOS także nie narzekam. Politykę lubię... a więc chcę zdawać z tych przedmiotów. Pochodze z małego miasteczka, jednak myślę, że w jakimś tam stopniu mam siłę przebicie, i praca mogę dużo osiągnąć.

powiedzcie mi jak to jest z tymi maturami, aby dostać się na jakies dobre studia... np na UJ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Go¶ć_ASia_*
 

Unregistered

 
 
post 19/12/2006, 0:13 Quote Post

Ja też tak uważam, najgorsze jest to że ja mam w szkole tylko 1!!!!!!!!!!!!!!!!! godzinę tygodniowo w 3 klasie a zdaję poziom rozszerzony....Nie mówię nic o nauczycielce,która powinna już dawno odejść na emeryturę, stawia oceny niezależne od wiedzy a od płci!! Patologia normalnie...
 
Post #40

     
SmOk32
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 25.642

Marek Dragon
Zawód: Ucze sie
 
 
post 16/09/2007, 16:37 Quote Post

ja tez mam zamiar pisać maturę z histy na rozszerzony a jestem na ekonomi i mam 1 histe tygodniowo
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Cinekas
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 37.757

Marcin
Zawód: Uczen - LP
 
 
post 22/11/2007, 23:09 Quote Post

Dzień dobry, cześć i czołem. Jestem uczniem 2 klasy liceum profilowanego i juz niedługo muszę wybrac dodatkowy przedmiot, jak pewnie wiecie zdecydowałem się na historię. Jakoś łatwo jest mi pojąc ten przedmiot ale mam kilka pytan co do matury:
1. Jak ona wyglada chodzi mi o kwestie pytan(otwarte/zamkniete) oraz o czesc ustna w ogóle jak to wyglada
2. Z której okresów najczesciej jest zadawane pytanie
3. Czy ktoś ma zrzuty jakiejs "niedawnej" matury?
4. Jaki jest procent zaliczen tego przedmiotu
5. Na co uważac
6. Ew. jakies wskazówki lub rady od siebie

Z góry dziękuje za pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Kaśka18
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 36.392

Stopień akademicki: moze kiedys...
Zawód: studentka
 
 
post 22/11/2007, 23:24 Quote Post

Po kolei:
1.na podstawie masz tylko pytania testowe, jednak nie jest to test wyboru. Musisz coś co czegoś dopasować, uzupełnić tabelkę, dopisać nazwę pojęcia do definicji, uzupełnić tekst z lukami itp. Są też pytania na prawda/fałsz. Na rozszerzonej oprócz testu masz interpretacje źródeł-zadania typowo otwarte. Często musisz tam wykorzystywać również wiedze własną. No i na końcu wypracowanie na jakies 3 str., gdzie masz 2 tematy do wyboru.
2. Ze wszystkich. Zadania są zazwyczaj ułożone w kolejności chronologicznej. Trzeba przecież sprawdzic wiedzę zdajacego zcałej historii. Żadko pojawia sie prehistoria, a jesli już występuje jest z niej mało zadań.
3.Tak. Matura 2007-wypracowanie pt.: Rola Prus Wschodnich w stosunkach polsko-niemieckich w XX w. Temat poroniony, klucz zbyt ogolnikowy. Nie wynika z niego o co autorom chodziło i nic w nim nie doprecyzowali. Nie waidomo tak naprawdę czego wymagali od uczniów,ale sami nie chcieli przyznać że temat był beznadziejny. No i też na maturze 2007 trzeba bylo wskazać z fotografii ktoiry samochod jest symbolem epoki Gierka. Oczywiście że maluch, inne nie pasowały, ale ich maluch miał plastikowe kołpaki, które miały maluchy w latach 90. Czyli maluch nie z czasów Gierka.
4.jak każdy przedmiot maturalny-jeśli jest w kanonie przedmiotow obowiazkowych jako przedmiot wybrany to 30%, jeśli dodatkowy nie ma zaliczenia.
5. Wszystko. Matura z historii trudną jest. Ludzie ktorzy ukladaja testy tez nie sa nieomylni. Trzeba uważać na daty. Czasem jest tak ze podręcznik licealny podaje taka a akademicki inna. Radze przy opieraniu sie na innych zrodlach niz podrecznikach szkolnych pisac w nawiasach autorow i tytul ksiazki.
6. Jak już pisalam historia trudnym przedmiotem jest. Jeśli nie jesteś z niego wystarczająco mocny i myslisz ze bez przygotowaia jakos zdasz to lepiej sobie daruj. Ale jesli naprawde cię to interesuje, to zacznij przykladac się juz dziś. Trud się opłaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
martka_:)
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 37.985

Marta
Zawód: uczen
 
 
post 28/11/2007, 19:11 Quote Post

Hejka co do zadań i formy zobacz sobie sam tongue.gif

http://slimak.onet.pl/_m/matury/matura2007...przykl_rozw.pdf
http://slimak.onet.pl/_m/matury/matura2007...przykl_rozw.pdf
Masz tu 2 pozimy z rozwiazaniami przykładowymi tongue.gifP

Co do wskazówek nie mam smile.gif bo matura dopiero przedemną smile.gifsmile.giftongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
M@tek
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 454
Nr użytkownika: 9.111

Zawód: uczen
 
 
post 9/12/2007, 11:41 Quote Post

Czytać ,czytać i czytać ... oraz oczywiście regularna praca
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

23 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej