Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korzyści i straty z kontrreformacji
     
Hetman Różyński
 

Sasko-Warmiński Patriota
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 70.229

Grzegorz Szymborski
Stopień akademicki: Magister do kwadratu
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 7/05/2012, 17:08 Quote Post

Witam
Chyba nikt nie wspomniał o działalności jezuitów na rzecz edukacji młodzieży szlacheckiej, ale to oczywiste smile.gif.

QUOTE
No właśnie? Batory mógł, a August II czy III już niekoniecznie - ciekawe dlaczego? Czyżby coś w nastawieniu Braci szlachty do rodaków inaczej wierzących przez ten okres ok. 100-120 lat się zmieniło? Pytanie co i dlaczego? Może to skutek działania kontrreformacji?

Zmieniło się to, że przez wiek XVII Polacy walczyli z różnowiercami: Prawosławnymi, Luteranami, Kalwinami. Polska stała się krajem nieufnym, pełnym ksenofobicznej szlachty, która stopniowo pozbawiała dysydentów praw.
Zatargi religijne przejawiały się poprzez tumult w Toruniu, Konfederację Słucką oraz Toruńską. Dobitny fanatyzm szlachty był widoczny podczas ustawionej Konfederacji Radomskiej.
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Hetman Różyński: 7/05/2012, 17:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 7/05/2012, 22:13 Quote Post

QUOTE(Hetman Różyński @ 7/05/2012, 18:08)
Chyba nikt nie wspomniał o działalności jezuitów na rzecz edukacji młodzieży szlacheckiej, ale to oczywiste smile.gif.
*


Wszyscy wspominali smile.gif
CODE

Zmieniło się to, że przez wiek XVII Polacy walczyli z różnowiercami: Prawosławnymi, Luteranami, Kalwinami. Polska stała się krajem nieufnym, pełnym ksenofobicznej szlachty, która stopniowo pozbawiała dysydentów praw.

Tak, to prawda, ale mieszanką wybuchową stały się wojny połączone z jezuickimi klechdami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 7/05/2012, 22:36 Quote Post

offtopic.gif Interpretację słowa "katolicyzm" od kata próbowali mi w rozmowie wcisnąć wędrowni świadkowie Jehowy... offtopic.gif

Oczywiście wojny religijne przed soborem trydenckim nie były w Polsce toczone (nie licząc wojen husyckich). Brak jednak soboru mógł zmusić coraz bardziej osłabiający się katolicyzm do radykalizacji działań. Dochodziło bowiem do takich ekscesów jak na przykład wyrzucenie mnichów z Pińczowa. Pojawiały się także incydenty zbrojne między protestantami, a katolikami. Późniejsza tolerancja jest także zasługą wzmocnienia się katolicyzmu. Dzięki kontrreformacji dołączył on niejako do kościołów reformowanych.

Proszę mi wybaczyć zdanie od gimnazjach. Zasugerowałem się przewrotną tezą, którą przeczytałem ostatnio w jednej z prac magisterskich, którą miałem nieprzyjemność poprawiać. Autorka bowiem uznała, że kryzys ekonomiczny, który dotknął gimnazja w Elblągu i Gdańsku w drugiej połowie XVII wieku wynikał z braku napływu nowych studentów, co z kolei było spowodowane odwróceniem się od protestantyzmu. Poszperałem i wyszło, że to bzdura. Kryzys miał inne podłoże.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 7/05/2012, 23:18 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 7/05/2012, 23:36)
offtopic.gif  Interpretację słowa "katolicyzm" od kata próbowali mi w rozmowie wcisnąć wędrowni świadkowie Jehowy...  offtopic.gif
*


CO?! wacko.gif
Ale że co, że serio? biggrin.gif
CODE

Brak jednak soboru mógł zmusić coraz bardziej osłabiający się katolicyzm do radykalizacji działań.

Tylko po co? Przecież u nas do czasów soboru (a nawet ciut po nim) popularna była opcja "rzymskiego Kościoła narodowego", bądź Kościoła zupełnie narodowego. Po jego utworzeniu wielu katolików by pewnie nie zostało.
CODE

Pojawiały się także incydenty zbrojne między protestantami, a katolikami.

Zdecydowanie częściej dochodziło doń z powodów politycznych (np zamach na Żółkiewskiego, ale to później). Zresztą, obie sprawy były wymieszane.
CODE

Późniejsza tolerancja jest także zasługą wzmocnienia się katolicyzmu. Dzięki kontrreformacji dołączył on niejako do kościołów reformowanych.

Pewnie. Z tym, że z tą zasługą papistów dla tolerancji bym się nie zgodził-1573 rok raczej był decydujący, jak też ogólna odpowiedzialność ówczesnej szlachty.
CODE

Proszę mi wybaczyć zdanie od gimnazjach. Zasugerowałem się przewrotną tezą, którą przeczytałem ostatnio w jednej z prac magisterskich, którą miałem nieprzyjemność poprawiać. Autorka bowiem uznała, że kryzys ekonomiczny, który dotknął gimnazja w Elblągu i Gdańsku w drugiej połowie XVII wieku wynikał z braku napływu nowych studentów, co z kolei było spowodowane odwróceniem się od protestantyzmu. Poszperałem i wyszło, że to bzdura. Kryzys miał inne podłoże.

Dość spojrzeć na daty wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 8/05/2012, 0:20 Quote Post

QUOTE
Dość spojrzeć na daty
Tromp

Odwrót od protestantyzmu w drugiej połowie XVII wieku był jednak nadal zauważalny. Dość powiedzieć, że to wtedy katolicy odzyskali kościół farny w dużym mieście pomorskim - Grudziądzu.

QUOTE
ylko po co? Przecież u nas do czasów soboru (a nawet ciut po nim) popularna była opcja "rzymskiego Kościoła narodowego", bądź Kościoła zupełnie narodowego. Po jego utworzeniu wielu katolików by pewnie nie zostało.
Tromp

Do powstania tego kościoła jednak nie doszło. Jakub Uchański mimo swoich reformacyjnych sympatii pozostał głową kościoła rzymskiego w RON. Moim zdaniem oznacza to, że wpływy Rzymu w Polsce były i to były skuteczne. Moim zdaniem dalszy rozwój, jak ktoś to napisał "rozpierduchy" protestanckiej mógłby doprowadzić do krwawej reakcji katolickiej.

QUOTE
Z tym, że z tą zasługą papistów dla tolerancji bym się nie zgodził-1573 rok raczej był decydujący, jak też ogólna odpowiedzialność ówczesnej szlachty.
Tromp

Słaby i zagrożony kościół katolicki mógłby sięgnąć po drastyczniejsze środki. Moglibyśmy mieć powtórkę wojen z Niemiec i Francji, gdzie protestantyzm był o wiele silniejszy niż w Polsce.



offtopic.gif
QUOTE
Ale że co, że serio?


Tak, mówili o tym z wielkim przekonaniem.

Ten post był edytowany przez Arbago: 8/05/2012, 0:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 8/05/2012, 14:56 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 8/05/2012, 1:20)
Odwrót od protestantyzmu w drugiej połowie XVII wieku był jednak nadal zauważalny. Dość powiedzieć, że to wtedy katolicy odzyskali kościół farny w dużym mieście pomorskim - Grudziądzu.
*


To prawda-spory wpływ miała jednak II Wojna Północna i wcześniejsza wojna o Ujście Wisły.
CODE

Moim zdaniem oznacza to, że wpływy Rzymu w Polsce były i to były skuteczne.

To akurat prawda.
CODE

Moim zdaniem dalszy rozwój, jak ktoś to napisał "rozpierduchy" protestanckiej mógłby doprowadzić do krwawej reakcji katolickiej.

Nie. Szlachta sama chciała doprowadzić do ukrócenia gwałtów z jednej i drugiej strony, czego dowód dała w 1573-szczęśliwie z obu stron.
CODE

Słaby i zagrożony kościół katolicki mógłby sięgnąć po drastyczniejsze środki. Moglibyśmy mieć powtórkę wojen z Niemiec i Francji, gdzie protestantyzm był o wiele silniejszy niż w Polsce.

O ile król i szlachta jako całość by pozwoliły w owym czasie na eskalację konfliktu-praktyka pokazała, że zbyt wielu chętnych nie było, a to przecież szlachta rządziła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Mariusz 1610
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 76.524

 
 
post 13/05/2012, 18:08 Quote Post

Witam
Pozytywy-piękne kościoły.
Negatywy-w skrócie i uproszczeniu katolicyzm polski(en masse) ma twarz o. Rydzyka a nie Karola Wojtyły
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej