Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Opór armii niemieckiej po 2 maja '45, Lista miejsc
     
Akir
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 3.596

 
 
post 28/06/2005, 13:29 Quote Post

QUOTE
Polska. Rejon Helu, gdzie resztki Grupy Armii Środek zlozyly broń 8.05.1945

W/g Piekałkiewicza zgrupowanie te skaitulowało 10 maja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
zodiak72
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 6.594

 
 
post 28/06/2005, 16:57 Quote Post

Polska. Rejon Helu, gdzie resztki Grupy Armii Środek zlozyly broń 8.05.1945

W/g Piekałkiewicza zgrupowanie te skaitulowało 10 maja.
------------------
Nie doczytaleś następnych wypowiedzi w tym wątku, gdzie byla wyjaśniona ta mała nieścislość:
Grupą Armii 'Środek' - do końca stycznia 1945 nazywano zgrupowanie wojsk Osi broniących terenow Prus Wschodnich i Pomorza Gdanskiego. Po tym okresie nazewnictwo zostalo zmienione na Grupę Armii 'Pólnoc'. Natomiast Grupą Armii 'Środek' zostało mianowane zgrupowanie wojsk Osi na terenie Protektoratu Czech i Moraw w okolicach Pragi (dowodca F. Schoerner) - i oni faktycznie skladali broń w dniach 10-11 maja 1945.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/06/2005, 8:43 Quote Post

QUOTE(Morgan Ghost @ 16/06/2005, 14:05)
Mapy poniżej pokazują niektóre miejsca w Europie, pozostające pod kontrolą niemiecką po 8 maja.
*



wzruszył mnie fakt ujawniony na dołaczonej (środkowej) mapce desantu powietrznego Aliantów (SBS?) w okolicy Warszawy rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.501
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 29/06/2005, 14:01 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 29/06/2005, 9:43)
wzruszył mnie fakt ujawniony na dołaczonej (środkowej) mapce desantu powietrznego Aliantów (SBS?) w okolicy Warszawy  rolleyes.gif
*


Powiększ sobie tą mapę, znaczek symbolizujący zrzucany zasobnik jest mniejszy od znaczka symbolizującego zrzut SBSpad gen. Sosabowskiego.
Jakbyś poczytał legende to zorientowałbyś się.
Mniejszy zasobnik koło Warszawy symbolizuje bohaterski sierpień-wrzesień 44r lotników alianckich (w tym Polaków z 1586 eskadry) dokonujących zrzutów z pomocą dla walczących powstańców.
Co prawda brakuje na mapie tras samolotów startujących z Wielkiej Brytanii ze zrzutami do okupowanego Kraju (trasa I, II), ale to przecież temat oporze armii niemieckiej po 2 maja 45, a nie o pomocy alianckiej (zrzuty) dla ruchu oporu na ziemiach polskich.
Koniec OT.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/06/2005, 15:54 Quote Post

QUOTE(Danielp @ 29/06/2005, 15:01)
QUOTE(Anakin @ 29/06/2005, 9:43)
wzruszył mnie fakt ujawniony na dołaczonej (środkowej) mapce desantu powietrznego Aliantów (SBS?) w okolicy Warszawy   rolleyes.gif
*


Powiększ sobie tą mapę, znaczek symbolizujący zrzucany zasobnik jest mniejszy od znaczka symbolizującego zrzut SBSpad gen. Sosabowskiego.
Jakbyś poczytał legende to zorientowałbyś się.
Mniejszy zasobnik koło Warszawy symbolizuje bohaterski sierpień-wrzesień 44r lotników alianckich (w tym Polaków z 1586 eskadry) dokonujących zrzutów z pomocą dla walczących powstańców.
Co prawda brakuje na mapie tras samolotów startujących z Wielkiej Brytanii ze zrzutami do okupowanego Kraju (trasa I, II), ale to przecież temat oporze armii niemieckiej po 2 maja 45, a nie o pomocy alianckiej (zrzuty) dla ruchu oporu na ziemiach polskich.
Koniec OT.
*



Ok. zmierzyłem linijką - jest mniejszy.
Ale tak naprawde zmylilo mnie, ze ten pierwszy jest działaniem "Polskich Sił Powietrznych" a drugi "w tym Smodzielnej Brygady Spadochronowej". Wydawalo mi sie, ze brygada to jednak wojska ladowe.
A pierszy znaczek - to na sile mogl oznaczac zgodnie z legenda takze bombardowanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 22/07/2005, 15:13 Quote Post

8 maja 1945 poddali się Niemcy w Kłodzku. Walki na Mierzei Kurońskiej i Wiślanej trwały do następnego dnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Wojass
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.483

Wojtek Idkowiak
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 17/03/2006, 8:02 Quote Post

Witam Szanownych Kolegów,

Chciałbym spytać czy któryś z Was wie możę, gdzie skapitulował VIII Korpus Górskie Wehrmachtu. Wiem, że miało to najprawdopodobniej miejsce na Mierzei Wiślanej około 8 lub 9 maja 1945 roku - znalazłem tę informację gdzieś w internecie - pewności jednak nie mam. Do jakich źródeł powinienem sięgnąć, aby dowiedzieć się m.in. o miejscach i okolicznościach kapitulacji odddziałów niemieckich na terenie Polski w 1945 roku?

Pozdrawiam Serdecznie

Wojass
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Darios
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 43.322

 
 
post 6/04/2008, 13:39 Quote Post

Na pewno wyspy Wolin ,Uznam . Świnoujście Armia Czerwona zajęła dopiero 7 maja .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Waffen PL
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 381
Nr użytkownika: 22.863

Zawód: student PG
 
 
post 15/04/2008, 22:02 Quote Post

Wiecie może, czym były spowodowane opóźnione kapitulacje niektórych garnizonów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
DYZIO_STW
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 34.325

Damian Michal Marcin Szewczyk
Stopień akademicki: magister prawa
Zawód: asystent prawny
 
 
post 28/04/2008, 18:44 Quote Post

jednym w powodów może być niewątpliwie kiepska łączność z odciętymi zgrupowaniami ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Gůrny Ślůnsk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 58.167

Majkel Lutz
Zawód: student
 
 
post 1/09/2009, 21:02 Quote Post

11 V 1945- Kapitulacja GA „Środek” Schornera okrążonej na wschód od Pragi.
14 V 1945-U-234 poddaje się amerykanom na wodach Atlantyku.
15 V 1945-Kapitulacja w Jugosławii GA „E” (gen. Alexander Loehr) i jej 21 dywizji, w tym 8 niemieckich- w sumie około 180 tys. żołnierzy

QUOTE("zodiak72")
9. Wyspy Normandzkie (Channel Islands) 9.05.1945


Jeżeli chodzi o te wyspy to rozwinę jeszcze wątek.

Jersey i Guernsey były wyzwolony 9 maja 1945. Niemiecki garnizon w Alderney nie przekazano do dnia 16 maja 1945 i była jedną z ostatnich pozostałości hitlerowskich Niemiec po kapitulacji w Europie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Kiersnowski Artur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 19.693

Kiersnowski Artur vel Soltys
Stopień akademicki: Magister
Zawód: Specjalista BHP
 
 
post 8/09/2009, 6:55 Quote Post

Z tego co pamiętam a co bodajże Wołoszański mówił. To ostatni garnizon Niemiecki w Norwegii poddał się we wrześniu. Ale oczywiście mogę się mylić lub niedosłyszałem. Dolna Saksonia Niemcy poddali się w czerwcu źródło też Wołoszański z zastrzeżeniem jw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 11/09/2009, 13:01 Quote Post

QUOTE(Kiersnowski Artur @ 8/09/2009, 6:55)
Z tego co pamiętam a co bodajże Wołoszański mówił. To ostatni garnizon Niemiecki w Norwegii poddał się we wrześniu. Ale oczywiście mogę się mylić lub niedosłyszałem. Dolna Saksonia Niemcy poddali się w czerwcu źródło też Wołoszański z zastrzeżeniem jw.
*


4 września 1945 kpt. dr Wilhelm Dege podpisał akt "kapitulacji" niemieckiej stacji „Haudegen” na wyspie Nordostland w archipelagu Spitsbergen. Co ciekawe - Niemcy skapitulowali przed kapitanem norweskiego kutra rybackiego. Było ich bodajże 11 czy 12.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
T34
 

Banita
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 785
Nr użytkownika: 14.339

 
 
post 24/12/2013, 20:02 Quote Post

Według angielskiej i holenderskiej wikipedi holenderska wyspa Schiermonnikoog była okupowana przez wojska niemieckie aż do 11 czerwca 1945. Stało sie tak na skutek odmowy kapitulacji przez garnizon wyspy(składający sie głównie z uciekających oddziałów SS i SD), a jednocześnie przez chęć uniknięca walki przez wojska kanadyjskie odpowiedzialne za wyzwolenie wyspy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
wizi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 86.437

 
 
post 24/12/2013, 20:48 Quote Post

W podziemiach Twierdzy Kostrzyn bronił sie jeszcze batalion ss, który skapitulował 20 maja 1945 roku
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej