Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wladca A Prawo U Jana Dlugosza
     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 11/10/2011, 18:35 Quote Post

Witam, mam do napisania referat "Wladca a prawo u Jana Dlugosza". Przeszukalem juz internet w poszukiwaniu materialow i nie moge znalezc nic wartosciowego. Czy ktos moglby mi doradzic, na ktorej z ksiazek Jana Dlugosza powinenem oprzec swoj referat?

Z gory dziekuje za pomoc!
Pozdrawiam
Vakoss
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 13/10/2011, 10:19 Quote Post

Tylko pytanie, czy to jest referat na studia czy do szkoły?
Jeśli na studia, to powinieneś przejrzeć Kroniki Jana Długosza.
Przy Kronikach niezbędny będzie Rozbiór krytyczny Kroniki Jana Długosza napisany przez Stefana Kuczyńskiego, ale to chyba trudno dostać.
Jest tego znacznie więcej, ale musiałbym dobrze poszukać, bo już dawno tym się nie zajmuję. I jeszcze jedno pytanie:Czy masz wyszczególnionych władców, czy też praca odnosi się ogólnie do władcy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 13/10/2011, 17:34 Quote Post

Referat jest na studia. Niestety nie dostalem informacji czy ma sie to odnosic do ogolu czy poszczegolnych wladcow. Dotarlem juz do artykulu "wladca a prawo w Jana Dlugosza Annales seu Cronicae", ale jest to bardzo krotkie, a prezentacja ma trwac 10-15min. Czy ktos moglby mi podpowiedziec co powinienem zawrzec w referacie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/10/2011, 22:08 Quote Post

Zapewne wiesz, że punkt widzenia władzy przez Długosza był taki sam jak Zbigniewa Oleśnickiego, więc Twoja praca najprawdopodobniej powinna się odnosić głównie do Kazimierza Jagiellończyka, ponieważ on dążył do wzmocnienia władzy monarszej, co z kolei nie podobało się Oleśnickiemu, który chciał pokazać wyższość Kościoła nad władzą królewską. Podejrzewam, że musi być kilka artykułów, które odnoszą się do Twojego tematu, ale moja praca na temat Długosza była całkiem inna, więc patrzyłem na inne sprawy.
Ale możesz zrobić jedną rzecz: Wypożycz pracę Mariana Biskupa pt. Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim. Tam jest ogromna bibliografia, więc na pewno coś znajdziesz. Oprócz tego w samej tej pracy coś możesz znaleźć. Chciałbym Ci bardziej pomóc, ale moją pracę w wersji elektronicznej szlak trafił, a na papierze nie mam. Fiszki co prawda porobione, ale nie mam teraz do nich dostępu. Druga sprawa, to fakt, że ślęczałem nad tym ostatnio cztery lata temu smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 17/10/2011, 12:22 Quote Post

Zapytalem sie dzisiaj o szczegoly referatu i mam w nim zamiescic wszystkie informacje jakie znajde.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 18/10/2011, 10:20 Quote Post

Na Twoim miejscu uczepiłbym się Długosza, jako naśladowcę bpa Oleśnickiego. Poglądy Długosza i Oleśnickiego były podobne, więc rozpatrywałbym cały temat w oparciu o sposób myślenia Oleśnickiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 19/10/2011, 12:21 Quote Post

Moby, a czy moglbys podeslac mi jakies konkretne informacje nt. podobienstwa ich pogladow? Czy dobrze rozumiem, ze Dlugosz przejal w pelni poglady Olesnickiego, a nastepnie pod jego wplytem napisal Annales, ktore mialo sluzyc przypomnieniu Polakom jakie ziemie nalezaly kiedys do Krolestwa Polskiego i naklonieniu przyszlych wladcow do bohaterskich czynow?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 19/10/2011, 14:28 Quote Post

Długosz sugerował się tokiem myślenia tokiem myślenia Oleśnickiego. Poza tym pracował u samego Oleśnickiego dzięki któremu osiągnął nie jedno. Długosz nie zawsze miał dokładnie takie samo zdanie co Oleśnicki, ale to trzeba wychwycić to z kontekstu Kroniki. On raczej nic wprost nie pisał. Rozbiór krytyczny pomaga w zrozumieniu pewnych fragmentów. Dzięki temu masz konkretne fragmenty z przykładami do swojego referatu. Warto podkreślić, że Długosz nie zawsze tylko i wyłącznie ganił króla (chodzi mi oczywiście o Kazimierza Jagiellończyka). Były takie sprawy, za które go chwalił. Czasem ocena Długosza była związana z prywatą, ponieważ popadł raz u króla w niełaskę. Poza tym Długosz zrobił na dworze królewskim sporą karierę. Zwróć uwagę, że był wychowankiem dzieci królewskich oraz wielokrotnym posłem.

Poszukaj czegoś takiego:Stefan Kuczyński,Lata wojny trzynastoletniej w "Rocznikach, czyli kronikach", inaczej "Historii polskiej" Jana Długosza, 1454-1466 : komentarz krytyczny. Tu znajdziesz bardzo dużo konkretów. Nie mam obecnie dostępu do notatek z tej książki.
Julia Mrukówna,Jan Długosz. Życie i twórczość. Cienka objętościowo, ale trochę tam znajdziesz.
Koczerska Maria, Zbigniew Oleśnicki i Kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu 1423-1455,
Maria Bogucka, Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy. To możesz po prostu przejrzeć.
Niestety nie pamiętam teraz więcej książek o Długoszu poza tymi dwoma. Niemniej radzę Ci sięgnąć do Kuczyńskiego, bo tam na prawdę dużo będzie oraz jest bibliografia.

Ten post był edytowany przez mobydick1z: 19/10/2011, 14:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 19/10/2011, 15:31 Quote Post

Niestety nie mam dostepu do zadnej z wymienionych przez Ciebie ksiazek. Nie moge znalezc tez jeszcze jednej istotnej dla mnie informacji. Co bylo zrodlem wiedzy Dlugosza o przeszlosci?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 19/10/2011, 18:15 Quote Post

Długosz miał dostęp do wielu dokumentów, które dostawał np. od Oleśnickiego ale nie tylko od niego. Druga sprawa to kontakt z wieloma osobami zorientowanymi o konkretnych sprawach lub wieść gminna. Oczywiście nie ustrzegł się błędów, np. w datach. Wiele rzeczy naginał w zależności od własnego uznania.
Takie moje pytanie do książek. Sprawdzałeś tylko w bazach komputerowych, czy ruszyłeś również bazy kartkowe? Jeśli nie ruszyłeś katalogów kartkowych, to zrób to, ponieważ wielu z tych prac może nie być w bazach komputerowych. Ja napisałem pracę o wojnie trzynastoletniej, gdzie ogromnej części książek nie było w bazach komputerowych, np. podanej przeze mnie pracy Kuczyńskiego.

Ten post był edytowany przez mobydick1z: 19/10/2011, 18:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 19/10/2011, 18:44 Quote Post

Sprawdzalem tylko w internecie bo nie mam teraz dostepu do biblioteki uniwersyteckiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Tyranus89
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 65.471

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 19/10/2011, 19:42 Quote Post

Jeżeli można wtrącić słówko:)
Mogę się mylić, ale chyba Księgi I-X to w przypadku Długosza opis historyczny. Księgi XI-XII (czyli praktycznie do śmierci w 1480r.) to opis czasów w których żył i pisał Długosz.
W przypadku końcowych Ksiąg (X-XII) możemy mówić o dużej szczegółowości, jak i wiarygodności. Dzięki pozycji którą osiągnął miał łatwiejszy dostęp do źródeł, a przy wielu wydarzeniach brał udział.
Informacje do dziejów wcześniejszych czerpał Długosz z różnego rodzaju roczników, dokumentów, opowieści, starych zapisków, listów, .

Często korzystając ze źródeł zdarzało mu się popełnić błąd przy przepisywaniu lub powielić już istniejące błędy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 22/10/2011, 15:08 Quote Post

Czy fragment tekstu "Uwzgledniajac uklad ksiag dziela, mozna stwierdzic, iz do czasow Kazimierza Wielkiego Dlugoszowy monarcha dzialal sam, w czasach pozniejszych pojawili sie doradcy, a w dziejach wspolczesnych historyk wspomnial o decyzjach, ktore zapadaly bez udzialu panujacego" mam rozumiec, ze wladcy wspolczesni Dlugoszowi oddawali komus innemu wladze ustawodawcza?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 26/10/2011, 8:31 Quote Post

Natchnąłem się przypadkowo na taką książkę:Włodzimierz Bielak, "Biskup i jego urząd w oczach średniowiecznych kronikarzy polskich". Dla Ciebie ważny jest ostatni rozdział, a nawet podrozdział, więc nie ma dużo czytania.

Kazimierz Wielki również miał doradców, ale jego sytuacja była daleko inna niż Kazimierza Jagiellończyka. Jagiellończyk miał na głowie możnych panów zarówno z Polski jak z Litwy. Szukał sposobu dla zachowania dla siebie Litwy jako osobistego dziedzictwa, bo to wzmacniało jego pozycję wobec możnych i szlachty.
Kazimierz Wielki miał inną sytuację, ponieważ współpracował głównie z Małopolanami, którzy wspierali jego rządy wobec opozycji Wielkopolan. Warto zwrócić uwagę, że wszelkie najważniejsze urzędy w Państwie za czasów Kazimierza Wielkiego oraz Władysława Łokietka sprawowali głównie Małopolanie i to byli w dużej części ludzie z tych samych rodów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Vakoss
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.712

Tomasz
 
 
post 26/10/2011, 20:43 Quote Post

Dziekuje za pomoc. Referat zostal juz przedstawiony i zaliczylem na 5.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej