Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wrogowie Porty na wschodzie (oprócz Persów),
     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 14/03/2008, 19:05 Quote Post

Książkę tę wydano w roku 1972 - ja zakupiłem ją na Allegro za śmieszne w sumie pieniądze i zakup ten uważam za jeden z lepszych: pozycja bardzo ciekawa, zawierająca mnóstwo faktów, przedstawiająca powiązania Afryki z Europą i, co ciekawe, zwłaszcza z Azją, aczkolwiek w najmniejszym nawet stopniu nienużąca...

http://www.allegro.pl/search.php?string=St...kryta&country=1. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 9/04/2008, 15:48 Quote Post

O Portugalczykach w Etiopii natomiast można poczytać tutaj:

http://www.historycy.org/index.php?act=Pos...2&f=239&t=26731
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/07/2008, 19:50 Quote Post

Odświeżę może ten nieco przykurzony temat... smile.gif Odnośnie rzeczonych Portugalczyków w Indiach warto być może wspomnieć o tych odrobinę jeszcze wcześniejszych wydarzeniach: otóż w 911 / 1505 r. również mamelucki sułtan Egiptu, Kansuh al - Ghauri, zagrożony ekspansją Portugalii na Morzu Czerwonym, wysłał eskpedycję morską pod dowództwem niejakiego Husajna al - Kurdiego, aby wspomogła władcę Gudżaratu w walce z europejskimi przybyszami. Choć połączone siły morskie mameluków i sułtana Gudżaratu pokonały w styczniu 1508 r. Portugalczyków, to jednak w kolejnej bitwie pod Diu w lutym 1509 r. górą byli ci ostatni i mamelucka ekspedycja powróciła do Egiptu. Niebezpieczeństwo, przede wszystkim dla interesów handlowych, zjednoczyło rywalizujących w tym okresie ze sobą mameluków i Osmanów w nowej świetej wojnie przeciw niewiernym - w 921 / 1515 r. nowa ekspedycja morska gotowa była do wypłynięcia na wody Oceanu Indyjskiego. Bajazyd II, oprócz dostawy drewna na budowę okrętów, żelaza i prochu strzelniczego, wsparł również mameluków swym dwutysięcznym kontyngentem tureckich żeglarzy pod komendą Selmana Re' isa, który dowodził wyprawą wespół z al - Kurdim. Flota ta nie dotarła jednak dalej niż do Jemenu, gdzie w czerwcu 1516 r. zajęła miasto Zabid, a następnie przypuściła nieudany szturm na Aden. Ten niewielki skrawek ziemi, który wówczas opanowano, przypadł ostatecznie Osmanom, od tego momentu odpierającym stąd skutecznie ataki Portugalczyków w basenie Morza Czerwonego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Antoniuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 42.953

Sir Xarthras 87
Stopień akademicki: Magister militum
Zawód: Stra¿nik na stra¿y
 
 
post 7/03/2009, 19:17 Quote Post

Z walk na wschodzie warto wspomniec krwawe walki z Omanem, zakończone (chwilowym) podbojem tego kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 13/11/2010, 20:27 Quote Post

Myślę,że po upadku państwa Temerlana nie było na wschodzie państwa które mogłoby zagrozić tureckiej dominacji na Bliskim Wschodzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 14/11/2010, 1:31 Quote Post

QUOTE
Myślę,że po upadku państwa Temerlana nie było na wschodzie państwa które mogłoby zagrozić tureckiej dominacji na Bliskim Wschodzie.


To samo powiedz Abbasowi I z dynastii Safawidów wink.gif.

EDIT: Ach, teraz doczytałem w temacie, że prócz Persów wink.gif!

Ten post był edytowany przez Vergilius: 14/11/2010, 1:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
jetasowicz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 68.625

 
 
post 7/12/2010, 23:25 Quote Post

Zależy kiedy...przecież państwo osmańskie nie od razy sięgnęło Persji. Przed XVIw. istniały tam (na Bliskim Wschodzie) państwa arabskie (z dynastii arabskich) a w Azji Mniejszej były resztki państw seldżuckich. Potem nie wiem, Persja rozciągała się od Morza Kaspijskiego do Zatoki Perskiej więc lądem Turcy chyba nie mieli wrogów chociaż mogę się mylić wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej