Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Błękitna Armia
     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/08/2005, 13:31 Quote Post

Czy można prosić o bliższe informacje na temat Błękitnej Armii gen. Hallera? Gdzie i jak powstała, jak dotarła do kraju, gdzie walczyła?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 17/08/2005, 13:41 Quote Post

ARMIA POLSKA WE FRANCJI.

31.07.1914 roku utworzono w Paryżu Komitet Wolontariuszów Polskich, który rozpoczął akcję werbunkową do wojska. Utworzono pododdział w Bajonnie zwany bajończykami oraz drugi w Rueil zwany ruelczykami. Oba pododdziały wcielono do Legii Cudzoziemskiej (I jako odrębny oddział polski, II nie), bajończycy w walkach na terenie Francji ponieśli ogromne straty i przestali istnieć jako oddział.

Wiosną 1917 roku ponownie przystąpiono do tworzenia wojska polskiego po stronie państw Ententy (obalenie caratu w Rosji). Miała to być Armia Polska we Francji wchodząca w skład armii francuskiej, ale walcząca pod polskimi sztandarami. Miała być wystawiona i wyposażona przez rząd francuski. Możliwości werbunkowe we Francji były skromne. Liczono na ochotników ze Stanów Zjednoczonych. W październiku 1918 roku powstał 1 pułk strzelców. W końcu lutego w szeregach Armii Polskiej we Francji było 10 000 ochotników, tworzono nowe pododdziały zespolone w I Dywizję Strzelców Polskich. 22.06.1918 roku w Szampanii zaprzysiężono uroczyście oddziały polskie i wręczono im sztandary ufundowane przez francuskie miasta (Paryż, Verdun, Belfort i Nancy). Naczelnym wodzem Armii Polskiej został gen. J. Haller. Państwa koalicji uznały Armię Polską za sojuszniczą i współwalczącą siłę zbrojną, co było dodatkowym atutem dla Polski na przyszłej konferencji pokojowej. Zasilili ją ochotnicy z Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Brazylii i Szanghaju. W marcu 1919 roku obejmowała:

I Korpus gen. Odry (1 i 2 Dywizja Strzelców Polskich),
III Korpus (3, 6 i 7 Dywizja Strzelców Polskich),
II Korpus (4 i 5 Dywizja Strzelców Polskich formowana w Rosji),
Dywizja szkolna,
7 pułków artylerii,
3 pułki kawalerii,
11 kompanii inżynieryjnych,
4 kompanie kolejowe,
7 eskadr lotniczych,
oddział czołgów,
i odpowiednia liczba jednostek tyłowych.

Armia Polska transportem kolejowym przybyła do kraju (od kwietnia do połowy czerwca) w 1919 roku, w składzie 68 433 żołnierzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 17/08/2005, 13:47 Quote Post

Spotkałem się z informacjami o przybyciu Błękitnej Armii do kraju drogą morską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vlaad
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 37.367

Wlodek Panak
 
 
post 15/11/2007, 9:00 Quote Post

Podłączę się pod temat i zapytam jak można zidentyfikować jednostkę, w której słuzył mój dziadek w "Błękitnej Armii". Niestety nie można tego ustalić na podstawie zdjęć, które posiadam. Jedyny pewnik, to formacja - piechota.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
fencer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 37.129

dariusz kaminski
Stopień akademicki: dr.n.med
Zawód: lekarz
 
 
post 18/11/2007, 16:46 Quote Post

QUOTE(Vlaad @ 15/11/2007, 7:00)
Podłączę się pod temat i zapytam jak można zidentyfikować jednostkę, w której słuzył mój dziadek w "Błękitnej Armii". Niestety nie można tego ustalić na podstawie zdjęć, które posiadam. Jedyny pewnik, to formacja - piechota.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
fencer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 37.129

dariusz kaminski
Stopień akademicki: dr.n.med
Zawód: lekarz
 
 
post 18/11/2007, 16:52 Quote Post

QUOTE(fencer @ 18/11/2007, 14:46)
QUOTE(Vlaad @ 15/11/2007, 7:00)
Podłączę się pod temat i zapytam jak można zidentyfikować jednostkę, w której słuzył mój dziadek w "Błękitnej Armii". Niestety nie można tego ustalić na podstawie zdjęć, które posiadam. Jedyny pewnik, to formacja - piechota.
*


*


moim zdaiem siegnij po zasoby CAW(centralne archiwum wojskowe)sam bylem zdumiony jak duzo informacji posiadaja szukajac informacji nt.mojego dziadka
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
JMSkelnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 38.907

Julian M. Skelnik
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/12/2007, 1:16 Quote Post

Część błękitnej armii faktycznie przybyło do Polski drogą morską przez Gdańsk. Kiedyś nawet na allegro były zdjęcia z takiego rejsu.

Załącz zdjęcia, to może uda się zidentyfikować.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Elzbieta Andrzejewska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 57.556

Elzbieta Andrzejewska
Stopień akademicki: Sprzedawca
 
 
post 26/07/2009, 20:33 Quote Post

Dzien Dobry.
Zwracam sie z podobna prosba o odnalezienie dokumentow. Moj pradziadek Aleksander Stokarski, byl w Blekitnej Armi.
Wiem od mojej babci,jego corki Krystyny Stokarskiej - Skoreckiej, ze za mestwo zostal odznaczony w USA.Otrzymal tam rownierz ziemie. Byl przyjacielem Hallera.
Wiem,ze uratowal Hallerowi zycie, wynoszac go rannego z pola bitwy.W domu, byl sygnet Hallera, ofiarowany dziadkowi,za uratowanie zycia ( w czasie wojny, wszystko zaginelo.)
W jaki sposob, mozna odnalesc zdjecia i dane dziadka.Wszystkie zdjecia i pamiatki, zostaly zniszczone w czasie wojny.Nigdy nie widzialam twarzy czlowieka, z ktorego jestem taka dumna.To byl wyjatkowy czlowiek. Prosze o pomoc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Przemyslav55
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 202
Nr użytkownika: 57.776

Stopień akademicki: brak
Zawód: uczen
 
 
post 21/03/2010, 18:58 Quote Post

Mam jeszcze takie idiotyczne pytanie? Jak szukać w CAW-ie? Co należy zrobić?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
lukaszKa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 64.307

 
 
post 3/04/2010, 10:05 Quote Post

gen. Haller ciekawa postac? Z początku w legionach polskich po stronie państw trójprzymierza, po akcie 5 listopada przeszedł na strone rosjan by w końcu przez Murmańsk stanac na czele wojsk polskih we Francji. Zmieniła strone konfliktu kilkakrotnie:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej