Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

8 Strony « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Średniowiecze - ciemne wieki, Czy słusznie ?

Jak bys określił/ła średniowiecze
Ciemne wieki [ 18 ]  [16.51%]
Światłe wieki [ 51 ]  [46.79%]
Światłe wieki, aczkolwiek jekko zaciemnione(czyt. trudno powiedzieć) [ 40 ]  [36.70%]
Suma głosów: 109
Goście nie mogą głosować 

marc20

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student

post 14/01/2014, 21:09 Quote Post

Sargon, spokojnie smile.gif wink.gif
Wzmianka o "pomysłowych zastosowaniach" koła wodnego dopiero dla ostatniego wieku Cesarstwa się kupy nie trzyma - pierwszym młynem o jakim w mamy informację bezpośrednią jest ten z Kabeiry, z I w pne (Strabo "Geographia" 12.3.30)

Ale czyj to był młyn ? Republiki Rzymskiej czy Królestwa Pontu ? Landes pisze o Rzymianach...i o Europie a nie Azji Mniejszej smile.gif

). Albo o tych kompleksach kół wodnych - a Barbegal,

Z tego co mi wiadomo Babergal pochodzi z IV w n.e, co niespecjalnie odbiega od tego co napisał Landes.

edycja: Chyba,że zweryfikowano wcześniejsze datowanie. Na angielskiej wiki widzę,że określają go na II w n.e. Ja wcześniej czytałem w innej(starszej) książce właśnie o IV w. n.e
Kiedy on to pisał, jak w Polsce rządził Gomułka czy co?

Została wydana po raz pierwszy w 1998 roku.

Ten post był edytowany przez marc20: 14/01/2014, 21:25

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

sargon

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz

post 14/01/2014, 21:39 Quote Post

QUOTE(marc20)
Ale czyj to był młyn ? Republiki Rzymskiej czy Królestwa Pontu ? Landes pisze o Rzymianach...i o Europie a nie Azji Mniejszej
Zbudowany przez Mithridatesa Eupatora. Wspomniałem o tym tylko i wyłącznie dlatego, ze to najstarsza wzmianka konkretnie o młynie wodnym (o kołach wodnych są wcześniejsze, ale to offtop).
A mowa była o Cesarstwie - anyway, jest zupełną nieprawdą, ze zastosowano młyny wodne dopiero w ostatnim wieku istnienia Cesarstwa.

Z tego co mi wiadomo Babergal pochodzi z IV w n.e, co niespecjalnie odbiega od tego co napisał Landes.

edycja: Chyba,że zweryfikowano wcześniejsze datowanie. Na angielskiej wiki widzę,że określają go na II w n.e. Ja wcześniej czytałem w innej(starszej) książce właśnie o IV w. n.e
II w n.e.

Została wydana po raz pierwszy w 1998 roku.
Czyli musiał długo robić notatki.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

Poliksena

III ranga
Nr użytkownika: 84.092

post 14/01/2014, 21:44 Quote Post

Jesli chodzi o Doomsday, to University of Hull udostepnilo dane ze swoich badan i tutaj jesli lista mlynow (wodnych albo z napedem 'kopytnym') z Doomsday: http://www.windmillworld.com/watermills/domesday.htm

Warto przeczytac ostrzezenie dotyczace surowych danych, czyli, ze jest to lista niekompletna i ze sa to dane przyblizone. Daje to jednak obraz zageszczenia obiektow.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #93

vendetta_222

Nowicjusz
Nr użytkownika: 57.516

post 14/02/2014, 0:34 Quote Post

Może zadam pytanie z trochę innej beczki.
Czy można stwierdzić że Dark Ages trwały od upadku Rzymu do XIII czyli do zdobycia Konstantynopola przez łacinników? Doskonale rozumiem że szukanie ram w historii mija się z celem gdyż praktycznie co autor to inne ramy czasowe. Chodzi mi o to czy można uznać że upadek Bizancjum i koniec krucjat na bliskim wschodzie to i schyłem mrocznych wieków? Bo czy wraz z zakończeniem krucjat nie zaczeły dopeiro zachodzić pewne zmiany które doprowadziły do całej serii dalszych wydarzeń które nadały bieg pełnemu średniowieczu?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 14/02/2014, 0:39 Quote Post

QUOTE(vendetta_222 @ 14/02/2014, 0:34)
Może zadam pytanie z trochę innej beczki.
Czy można stwierdzić że Dark Ages trwały od upadku Rzymu do XIII czyli do zdobycia Konstantynopola przez łacinników? Doskonale rozumiem że szukanie ram w historii mija się z celem gdyż praktycznie co autor to inne ramy czasowe. Chodzi mi o to czy można uznać że upadek Bizancjum i koniec krucjat na bliskim wschodzie to i schyłem mrocznych wieków? Bo czy wraz z zakończeniem krucjat nie zaczeły dopeiro zachodzić pewne zmiany które doprowadziły do całej serii dalszych wydarzeń które nadały bieg pełnemu średniowieczu?
*

Według mnie nie. Zdobycie (dość krótkotrwałe zresztą) Konstantynopola przez łacinników nie wpłynęło na życie w Europie nawet w przybliżeniu w takim stopniu jak jego upadek przed Turkami i ich trwałe osadzenie się w tej części Europy i (zwłaszcza!)odkrycie Ameryki.
Poza tym po krucjacie z 1204 roku były jeszcze następne...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #95

vendetta_222

Nowicjusz
Nr użytkownika: 57.516

post 14/02/2014, 2:34 Quote Post

Ok ciekaw jestem tego bo nieopatrznie w dyskusji rzuciłem tekstem że okres zwany potocznie Dark Age można podciągnąć po XI wieku.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

Jarosław76

I ranga
*
Nr użytkownika: 90.632

Jaroslaw Dabrowski
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk

post 9/04/2014, 16:07 Quote Post

QUOTE(Tacin @ 25/04/2005, 20:56)
Jak myslicie czy słusznie średniowiecze nazywa się ciemnymi wiekami, czy to faktycznie okres głupoty i bezmyślności ludzi. Bo ja myśle, że nie. A wy?
*

Średniowiecze całkowicie niesłusznie nazywa się ciemnymi wiekami. Za PRL-u taka propagandę rozsiewano że średniowiecze to epoka zacofana, epoka głupoty i ciemności. Między innymi dlatego że kościół wtedy działał prężnie. To kościół rozwijał piśmiennictwo, wiele nauk przyniósł kościół.Ogromna rola kościoła w rozwoju ówczesnych społeczeństw jest niepodważalna

User is offline  PMMini Profile Post #97

Boczek IV

INDOLOG
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT

post 9/04/2014, 17:30 Quote Post

QUOTE(Jarosław76 @ 9/04/2014, 17:07)
QUOTE(Tacin @ 25/04/2005, 20:56)
Jak myslicie czy słusznie średniowiecze nazywa się ciemnymi wiekami, czy to faktycznie okres głupoty i bezmyślności ludzi. Bo ja myśle, że nie. A wy?
*

Średniowiecze całkowicie niesłusznie nazywa się ciemnymi wiekami. Za PRL-u taka propagandę rozsiewano że średniowiecze to epoka zacofana, epoka głupoty i ciemności. Między innymi dlatego że kościół wtedy działał prężnie. To kościół rozwijał piśmiennictwo, wiele nauk przyniósł kościół.Ogromna rola kościoła w rozwoju ówczesnych społeczeństw jest niepodważalna
*

Z czasów PRL-ów pochodzi pogląd na chłopa średniowiecznego - uciskanego bardziej niż stopa starej Chinki.

Ok ciekaw jestem tego bo nieopatrznie w dyskusji rzuciłem tekstem że okres zwany potocznie Dark Age można podciągnąć po XI wieku.

A dlaczego tak?

User is offline  PMMini Profile Post #98

Jarosław76

I ranga
*
Nr użytkownika: 90.632

Jaroslaw Dabrowski
Zawód: historyk

post 10/04/2014, 10:58 Quote Post

Wogóle weźmy np. ziemie polskie. We wczesnym średniowieczu to rozsiane luźne plemiona, grody gdzieniegdzie a porównajmy do schyłku średniowiecza gdzie mamy już zorganizowane państwo, uniwersytet, inne uczelnie wyższe. Porównajmy uzbrojenie z np. X wieku a XV to istny postęp technologiczny. Porównajmy budownictwo z X wieku albo wcześniejsze jeszcze a katedry gotyckie z późniejszych lat. Wogóle trzeba też wziąć pod uwagę to że w średniowieczu powstały państwa, które w niemalże niezmienionym kształcie przetrwały do dzić. To tylko niektóre i wybrane przykłady. I jak tu mówić o zacofaniu, ciemnocie i głupocie ??????

User is offline  PMMini Profile Post #99

Lehrabia

Podobno Raper
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant

post 10/04/2014, 18:37 Quote Post

QUOTE(Jarosław76 @ 10/04/2014, 11:58)
Wogóle weźmy np. ziemie polskie. We wczesnym średniowieczu to rozsiane luźne plemiona, grody gdzieniegdzie a porównajmy do schyłku średniowiecza gdzie mamy już zorganizowane państwo, uniwersytet, inne uczelnie wyższe. Porównajmy uzbrojenie z np. X wieku a XV to istny postęp technologiczny. Porównajmy budownictwo z X wieku albo wcześniejsze jeszcze a katedry gotyckie z późniejszych lat. Wogóle trzeba też wziąć pod uwagę to że w średniowieczu powstały państwa, które w niemalże niezmienionym kształcie przetrwały do dzić. To tylko niektóre i wybrane przykłady. I jak tu mówić o zacofaniu, ciemnocie i głupocie ??????
*

Bo głupi nie znają tabletów. smile.gif Siła propagandy, upraszczania, fałszowania, zaklinania, półprawd, kłamstewek, niedomówień, erystyki, zasłania się autorytetami czy wreszcie zwyczajnej głupoty i ignorancji jest naprawdę wielka, i niestety bardzo często (także i w tym wypadku) widać tego smutne efekty.

User is offline  PMMini Profile Post #100

rasterus

VII ranga
Nr użytkownika: 89.006

post 24/04/2014, 21:03 Quote Post

Ciemne wieki to też efekt propagandy oświeceniowej. Oświecone, racjonalne (ateistyczne) społeczeństwo kontra stare, zacofane, religijne wieki poprzednie. To też efekt walki filozofów oświeceniowych z Kościołem. Trzeba było też uzasadnić zbrodnie w czasie Rewolucji Francuskiej. Więc wymyślono miliony ofiar inkwizycji, miliony spalonych czarownic.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #101

Boczek IV

INDOLOG

post 24/04/2014, 21:11 Quote Post

miliony ofiar inkwizycji, miliony spalonych czarownic.

Z tym, że wtedy ludność Europy się w tych milionach liczy...

Zdaje mi się jednak, że największe nasilenie działań inkwizycji miało miejsce juz po okresie średniowiecza... Ale to nie wątek o tym, mamy już odpowiedni założony przez Gustawa II Adlofa.

Pozdrawiam.

User is offline  PMMini Profile Post #102

Petro

I ranga
*
Nr użytkownika: 7.861

post 24/04/2014, 21:12 Quote Post

Według mnie w średniowieczu było zaledwie kilka, stosunkowo krótkich okresów o których można mówić jako o wiekach ciemnych. Na pewno zaliczyłbym do nich okresy przejściowe:
- V w: między rozpadem imperium rzymskiego, a rozwojem królestw barbarzyńskich
- X w: między rozpadem imperium karolińskiego, a narodzinami imperium ottońskiego
- być może czasy epidemii czarnej śmierci
Ale stosowanie retoryki oświeceniowej w jakimkolwiek stopniu do tej bogatej epoki w całości jest po prostu zbrodnią :-) warto pamiętać chociażby o tak zwanym renesansie XII wieku, renesansie karolińskim, przejrzeć listę z wynalazkami i zobaczyć jak wiele pochodzi z epoki itd.

User is offline  PMMini Profile Post #103

Boczek IV

INDOLOG

post 24/04/2014, 21:18 Quote Post

Witam.
CODE

listę z wynalazkami i zobaczyć jak wiele pochodzi z epoki itd.

Klik.
Jeśli masz ochotę o tym porozmawiać zapraszam tu wink.gif . Niewiele się dzieje i działo w tym temacie... wink.gif .

retoryki oświeceniowej

A bo tylko?

User is offline  PMMini Profile Post #104

Eamr

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 39.134

post 24/04/2014, 21:32 Quote Post

QUOTE(Petro @ 24/04/2014, 21:12)
Według mnie w średniowieczu było zaledwie kilka, stosunkowo krótkich okresów o których można mówić jako o wiekach ciemnych. Na pewno zaliczyłbym do nich okresy przejściowe:
- V w: między rozpadem imperium rzymskiego, a rozwojem królestw barbarzyńskich
*

Jak już to VI-VII. W historii gospodarczej dla byłej Części Zachodniej widać sporą zapaść. Justynian wykańcza Italię, Frankowie et consortes na razie wiercą się niespokojnie w przyszłej Francji smile.gif na północy nie lepiej, a Słowianie dopiero się rozpełzają. 2/3 kontynentu w stanie remontu. Aczkolwiek w Konstantynopolu trwa właśnie wielkie sprzątanie prawa, a Wizygoci pracowicie przepisują* Kodeks Teodozjusza. (Lex Romana Visigothorum) Jak przystało na prawdziwych dzikusów z czarnej dziury czasu, wywalą z tego kodeksu nieco praw faworyzujących jedyną słuszną religię, bo mają u siebie tak ze 4-5 wyznań. A Justynian będzie nawracał siłą, nawet wbrew oporom co światlejszych biskupów. LRV przetrwa na terenie Hiszpanii i Francji, zanim Europa na nowo zachłyśnie się wersją z Bizancjum.

W V w. to Rzymianie jeszcze nie wiedzą, że im właśnie… coś upadło.

* rzymscy poddani gockich królów, rzecz jasna.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #105

8 Strony « < 5 6 7 8 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej