Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przemyśl i okolice - śladami Sowietów 1939-1941, Wycieczka rowerowa
     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 16/10/2009, 6:59 Quote Post

QUOTE(grzynek @ 12/10/2009, 19:03)
Medyka nie była miejscem przeładunku ropy, bowiem terminal i linia kolejowa PLK 121 Medyka - Chałupki Medyckie powstała w okresie PRL, jako rozbudowa tzw. "suchego portu". Zdjęcie http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-12633.jpg przedstawia najprawdopodobniej okolice dzisiejszego dworca Przemyśl Zasanie.

Zasanie - to niemiecka część Przemyśla.
Wynikało by z tego, że tor kolejowy na moście na Sanie został przekuty na radziecki rozmiar. I to jest dla mnie bardzo cenna informacja

Bardzo dziekuje , ale mam ciagle wątpliwości. Czy mógłbyś podać skąd pochodzi Twoja informacja?
Zastanawiałem się nad taką opcją - że ta bocznica została wybudowana w ramach rozbudowy suchego portu, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia. Znalazłem sporo informacji na temat ROZBUDOWY "suchego portu" - ale nigdzie nie było informacji na temat BUDOWY "suchego portu".
Prawda, że ciekawe? Coś było i to coś było rozbudowywane. Ale brak informacji KIEDY to wybudowano (przed 1939 nie - bo i po co). A w PRL'u "rozbudowywano".

Co wiecej przy informacjach dotyczących "rozbudowy" pojawiają się takie hasła jak:
- rozmrażalnia rudy.
- przeładunek rudy.
- wielkie dźwigi.
- składy rudy.
Nie ma nic o pompach, przepompowywaniu ropy, zbiornikach. Może to być efekt cenzury - ale ze szczątkowych informacji o cenzurze (ze zdjęć archiwalnych ze śladem "czerwonego ołówka") wynika, że skreślano raczej informacje o tym co jest wywożone do ZSRR, a wszystkie informacje o "bratniej pomocy" były podkreślane.

Kilka miesięcy temu były dostępne na allegro zdjęcia archiwalne z rozbudowy suchego portu. Kilka najciekawszych dla mnie kupiłem (tzn. zdjęcia są mało ciekawe - ale ciekawe są ich opisy). Załączam je do tego postu.

Pozdrawiam

PS. Na allegro kolejne archiwalne zdjęcia z suchego portu:
http://allegro.pl/item784972414_zdjecia_po...a_zurawica.html
Ja niestety nie mam aktualne kasy - ale jakby ktoś kupił i zezwolił użyć - byłbym bardzo zobowiązany...

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej