Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie Galów
     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/02/2009, 11:56 Quote Post

Osprey czy jak większość na tej stronie "Armie świata antycznego"?

http://celtowie-bydgoszcz.bloog.pl/?ticaid=66ccb - tu rekonstruktorzy z Bractwa Celtyckich Wojowników "Kruki". Jeden z nich ma adekwatne do omawianego okresu wyposażenie.

http://www.adiutrix.cba.pl/legio - u nas też jeden się gdzieś zawieruszył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 12/02/2009, 12:54 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 11/02/2009, 16:21)
To jeszcze obrazek galijskiego jeźdźca.
Ze strony    http://zolnierze.konieczka.net/zolnierze/10/galowie/

Chciałbym jeszcze dodać, że ten jeździec galijski (ilustracja) zaczerpnięty jest z książki Johna Warry'ego "Armie świata antycznego". smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 12/02/2009, 13:33 Quote Post

O to właśnie pytałem. Dzięki smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 12/02/2009, 13:55 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 12/02/2009, 11:56)
http://celtowie-bydgoszcz.bloog.pl/?ticaid=66ccb - tu rekonstruktorzy z  Bractwa Celtyckich Wojowników "Kruki". Jeden z nich ma adekwatne do omawianego okresu wyposażenie.


Fantastique! Dzięki za link.

Rzymianie mogli sobie wygrywać, ale Celtowie lepiej wyglądali. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 16/02/2009, 14:08 Quote Post

Nie ma za co. Zapraszam w czerwcu do Cegłowa, będzie możliwość obejrzenia Celtów na żywo i zobaczenia ich w akcji smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
łukasz K
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 66.820

 
 
post 17/12/2010, 13:32 Quote Post

Uwaga na Ospreyowe obrazki, mają sporo błędów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 22/12/2010, 17:56 Quote Post

Szczerze powiedziawszy, nic specjalnie nie rzuciło mi się w oczy, poza dość odważnymi interpretacjami. Jeżeli to kwalifikuje się do kategorii "błędów", to jestem w stanie się zgodzić.

Z tego co pamiętam, nieco gorzej wyglądały rekonstrukcje z wydawnictwa Concord.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
łukasz K
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 66.820

 
 
post 26/12/2010, 22:09 Quote Post

Jeśli coś jest nieprawdą to nie znaczy że półprawda w tym kontekście jest całkiem dobra. W prezentowanych obrazkach z Ospreya miecz z +/- 3 w pne może spotkać się bez problemu z wschodnio-halsztackim napierśnikiem i hełmem kultury Villanova. Podobnie tarcza z iberyjskiego rytu bodajże z V w p.n.e. z uzbrojeniem z I w pne. Dla wydawcy czy ilustratora faktycznie nie stanowi żadnego problemu to ze pasy łańcuchowe (zasadniczo znane z kontynentu) zanikają w III w p.n.e. (Lt C1) a obrazek opisuje "lekką piechotę celtycką" z I w p.n.e./ 1 w. n.e. czyli jak należy rozumieć z Wysp Brytyjskich, ponieważ Wojna Galijska kończy się 51 p.n.e. Potwierdzają to dodatkowo torquesy typowe Wysp i tarcza być może inspirowana znaleziskiem z Clonoura, Irlandia). To faktycznie detale lub jak wolisz dość odważne interpretacje. Dobrze, że nie widać zapinek

Ten post był edytowany przez łukasz K: 27/12/2010, 14:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 27/12/2010, 20:37 Quote Post

Trochę się nie zrozumieliśmy. Jak rozumiem, chodzi Ci o książkę P. Wilcoxa pt. "Rome's Enemies: Gallic and British Celts". Ja natomiast odnosiłem się do S. Allena "Celtic Warrior 300 BC-AD 100".

Pokusiłem się o odświeżenie wspomnianej od Ciebie pozycji i uwagi mam następujące:

QUOTE
Dla wydawcy czy ilustratora faktycznie nie stanowi żadnego problemu to ze pasy łańcuchowe (zasadniczo znane z kontynentu) zanikają w III w p.n.e.


O pasach łańcuchowych mamy wzmianki także w mitach irlandzkich, ale ustalenie ich powstania i ewentualnych modyfykacji (mitów) wprowadzanych przez lata jest niemożliwe. To tak zupełnie na marginesie dyskusji.

Prosiłbym jednak o podanie autorów i opracowań, w których jednoznacznie stwierdza się, że pasy łańcuchowe przestały być stosowane w III w. p.n.e. Z tego co pamiętam (obecnie nie jestem w stanie sprawdzić, będę miał okazję po nowym roku), to podczas wykopalisk Napoleona III w Alezji znaleziono takowy.

QUOTE
obrazek opisuje "lekką piechotę celtycką" z I w p.n.e./ 1 w. n.e. czyli jak należy rozumieć z Wysp Brytyjskich, ponieważ Wojna Galijska kończy się 51 p.n.e. Potwierdzają to dodatkowo torquesy typowe Wysp i tarcza być może inspirowana znaleziskiem z Clonoura, Irlandia).


Wystarczy przeczytać opis tablicy F. Jest tam wyraźnie napisane, że na rysunku widnieje łucznik z Galii (nr 2), zaś pozostali to Brytowie i Kaledończyk.

Ten post był edytowany przez Wieniec: 27/12/2010, 20:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
łukasz K
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 66.820

 
 
post 27/12/2010, 23:50 Quote Post

Odnośnie datowania pasów łańcuchowych L'ARMEMENT CELTIQUE EN EUROPE: CHRONOLOGIE DE SON EVOLUTION TECHNOLOGIQUE DU 5-e au l-er S. AV. J.-C. A Rapin publikowane a Gladius XIX, 1999.
Jeśli chodzi o przekaz w podaniach lub mitach trudno traktować to jako źródło datujące, co więcej zapis może odnosić się do obszarów z których wyszła migracja (bo przecież ludność celtycka nie jest rdzenna na terenie Wysp), w każdym razie w Pagan celtic Ireland, B. Raftery, Thames and Hudson Ltd., London 1994 nie znalazłem informacji o (potwierdzonym archeologicznie) stosowaniu takiego systemu zawieszania miecza. Jeśli posiadasz informacje o stosowaniu pasów łańcuchowych na Wyspach (z wyjątkiem importów)to proszę, podziel się nimi. Miecz z Wysp już w III w p.n.e ma inną konstrukcję (> dobrze znany miecz z Kirkburn jest przykładem miecza o zawieszce położonej w połowie długości pochwy) i jego sposób noszenia jest wciąż nieustalony.

Tak czy inaczej podtrzymuję swoje zdanie, że serie Osprey'a trudno traktować jako źródło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Wieniec
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 663
Nr użytkownika: 29.073

 
 
post 28/12/2010, 1:56 Quote Post

QUOTE
Odnośnie datowania pasów łańcuchowych L'ARMEMENT CELTIQUE EN EUROPE: CHRONOLOGIE DE SON EVOLUTION TECHNOLOGIQUE DU 5-e au l-er S. AV. J.-C. A Rapin publikowane a Gladius XIX, 1999.


Dzięki, postaram się rozejrzeć za tą pozycją.

QUOTE
Jeśli chodzi o przekaz w podaniach lub mitach trudno traktować to jako źródło datujące, co więcej zapis może odnosić się do obszarów z których wyszła migracja (bo przecież ludność celtycka nie jest rdzenna na terenie Wysp)


Oczywiście, że trudno traktować to jako źródło datujące, o czym wspomniałem powyżej. Nie zgodzę się jednak, że zapis odnosi się do obszarów z których wyszła migracja, bo mity z Wysp Brytyjskich są osadzone bardzo mocno w kontekście geograficznym i personalnym (np. Cróeb Ruad z Ulsteru).

QUOTE
nie znalazłem informacji o (potwierdzonym archeologicznie) stosowaniu takiego systemu zawieszania miecza. Jeśli posiadasz informacje o stosowaniu pasów łańcuchowych na Wyspach (z wyjątkiem importów)to proszę, podziel się nimi.


Na temat tego typu znalezisk archeologicznie na Wyspach Brytyjskich również mi nie wiadomo, przy czym zaznaczam, że nie jestem ekspertem od uzbrojenia. Pamiętam natomiast, że o łańcuchu była mowa w tym samym micie, w której występowała szeroka skórzana zapaska, ale czy mi się to uda odnaleźć w najbliższym czasie, nie gwarantuje.

Nie chce strzelać, bo zwyczajnie nie pamiętam, ale na pewno był to któryś z mitów irlandzkich, nie walijskich. Może u E. Ettlinger coś się uda znaleźć na skróty.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
łukasz K
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 66.820

 
 
post 28/12/2010, 12:15 Quote Post

Jeszcze cytat z J-L Brunaux, B Lambot, Guerre et armement chez les Gaulois 450-52 av. J.-C.

"Des la phase C2, on assiste a un retour des chaines de cuir, beaucoup moins lourdes. Le systeme est exactement celui de La Tene ancienne. Comme pour ces modeles anciens, seule l'agrafe ou le crochet est interessant typologiqeument et chronologiquement."

od C2 - D elementem datujacym jest sam hak pasa z brązu, czasem żelazny połaczony z systemem pasów skórzanych, metalowych łańcuchów juz się nie spotyka ( no chyba tylko w Osprey'u. Zresztą sam sposób zawieszenia jest inny niż ten przedstawiony na ilustracjach.)

Obrazek poniżej to rekonstrukcja systemu zawieszania miecza u Celtów kontynentalnych zaproponowana przez A. Rapina jakiś czas temu i na razie nie podważona.

user posted image

Uploaded with ImageShack.us

Ten post był edytowany przez łukasz K: 28/12/2010, 17:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Stalomir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 70.142

Micha³ Kalinowski
Zawód: student
 
 
post 3/01/2011, 14:43 Quote Post

Witam serdecznie. Proszę o pomoc szanownych historyków smile.gif Czy zna ktoś może budowę umba i imacza? Chodzi mi tylko o nazwy elementów, z czego się składa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 3/01/2011, 14:50 Quote Post

Umbo i imacz są już raczej niepodzielne i składają się same z siebie będąc częściami większej całości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Stalomir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 70.142

Micha³ Kalinowski
Zawód: student
 
 
post 3/01/2011, 16:24 Quote Post

Muszą się z czegoś składać sad.gif Tego wymaga ode mnie prowadzący zajęcia. Polecił mi Glossarium, które nie zawiera w sobie ani umb ani imaczy..
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej