Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stanowiska celtyckie na ziemiach polskich
     
Secutor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 19.949

Zawód: Student
 
 
post 25/07/2006, 19:18 Quote Post

Witam Was szanowni miłośnicy starożytności.

Czy ktoś kompetentny mógłby mi objaśnić gdzie na terenie Polski zostały odkryte stanowiska celtyckie i z których prac prowadzonych dotychczas ukazały się sprawozdania. zależy mi przede wszystkim na sprawozdaniach z prac ratunkowych przy budowie gazociągu tranzytowgo i autostrad, ale każda inna pomoc będzie mile widziana.

pozdrawiam serdecznie!

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 26/07/2006, 10:13 Quote Post

A po co Ci takie dane? w Polsce lokalizuje się cztery skupiska osadnictwa Celtyckiego: na Dolnym Śląsku (okolice góry Ślęży), Wyżynie Głubczyckiej, w Małopolsce - głównie okolice Krakowa (efemeryda określana jako grupa tyniecka - zmieszanie się elementów różnych kultur z udziałem kultury lateńskiej,przeworskiej,ostatnio pojawiło się nieco więcej znalezisk jastorfskich) no i nad górnym Sanem. Nie będę się rozpisywał, bo treść twojego postu wygląda jakbyś bawił się w poszukiwacza :/

literatura:
P. Kaczanowski, J.K. Kozłowski - Najdawniejsze dzieje ziem polskich, Wielka Historia Polski t. I, Kraków 1998

Z. Woźniak (główny "celtolog" kraju) - Osadnictwo celtyckie w Polsce, Wrocław-Warszawa-Kraków 1970
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Secutor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 19.949

Zawód: Student
 
 
post 26/07/2006, 12:21 Quote Post

pięknie...
zostałem wzięty za kogos takiego...
naprawdę nie spodziewałem się takiej oceny.

Studiuje historię i od niedawna zacząłem kierować swe zainteresowania w stronę ludów zamieszkujących nasze ziemie w starożytności. Na temat Celtów na naszych ziemiach mam najmniej informacji i dlatego się zapytałem.
Jak chcesz mogę na priv. przesłać Ci kontakt z moim instytutem gdzie dowiesz się, że Taki a Taki faktycznie zdobywa tam wiedzę.

Jak napisałem interesują mnie sprawozdania z prac archeologicznych prowadzonych na stanowiskach określonych jako celtyckie. Chodzi mi PRZEDE WSZYSTKIM o info gdzie mógłbym je przejżeć. W bibliotekach których uczelni są one dostępne...

Pozdrawiam serdecznie!

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 26/07/2006, 16:43 Quote Post

Z rożnymi przypadkami się człowiek spotyka ;P Masz dwa podane w poprzednim poście opracowania i tam jest dalsza literatura, poza tym chyba na studiach historycznych jest przedmiot archeologia i to bodajże na pierwszym roku, wystarczy więc zapytać wykładowcy. Materiałów nie ma dużo,kilka cmentarzysk + osady, z badań gazociągowych i autostradowych na 97% nie ma materiałów celtyckich, a jeżeli są, to niepublikowane. Napisz mi, gdzien studiujesz, to podam Ci najbliższą bibliotekę z potrzebną literaturą.

dodatkowa literatura:

Kmieciński J., Pradzieje ziem polskich, Warszawa 1989
Kozłowski J. K., Kozłowski S. K., Kultury i ludy starożytnej Europy, Warszawa 1980 (nieco zdezaktualizowana)

Najnowsza publikacja:

Celts on the margin : studies in European cultural interaction 7th century BC - 1st century AD dedicated to Zenon Woźniak / ed. by Halina Dobrzańska, Vincent Megaw, Paulina Poleska.
Kraków : Institute of Archaeology and Ethnology of the Polish Academy of Sciences, 2005.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 26/07/2006, 17:47 Quote Post

Dodam tu jeszcze Kokowskiego "Starożytna Polska". To pozycja świerza i jest tam sporo na temat celtów w europie środkowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 26/07/2006, 19:01 Quote Post

QUOTE(MikoQba @ 26/07/2006, 18:47)
Dodam tu jeszcze Kokowskiego "Starożytna Polska". To pozycja świerza i jest tam sporo na temat celtów w europie środkowej.
*


Ano świeża, ale podobnie jak ostatnia publikacja A. Buko może byc co najwyżej wstępem do problematyki - niemniej warta polecenia, bo napisana przez jednego z wybitniejszych "rzymologów" w Polsce wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 6/09/2006, 6:53 Quote Post

Mam pytanie o Kotynów. Czy mieszkali na terytorium obecnej Polski?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Secutor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 19.949

Zawód: Student
 
 
post 6/09/2006, 20:22 Quote Post

QUOTE
Kotynowie plemię celtyckie zamieszkujące w okresie lateńskim Średniogórze na Słowacji. Zajmowali się głównie eksploatacją rud żelaza, hutnictwem, garncarstwem i pasterstwem. Na terenach dzisiejszej Polski Kotynowie osiedlili się w Kotlinie Sądeckiej oraz w Kotlinie Żywieckiej. Kotynowie są utożsamiani z archeologiczną kulturą puchowską. Okres rozkwitu osadnictwa Kotynów przypada na I w. p.n.e., kiedy bili nawet swoją monetę. Kotynowie budowali osady obronne. W okresie wojen markomańskich Kotynowie byli sojusznikami Rzymu, w nagrodę za co w latach 173 - 180 zostali przesiedleni przez Rzymian na nowe ziemie w południowej Panonii.


źródło: wikipedia
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 6/09/2006, 22:38 Quote Post

Wikipedia nie jest za dobrym źródłem. O ile sobie przypominam o Kotynach wspomina tylko Tacyt, przynajmniej w kontekście ich lokalizacji. Sprawdzę jeszcze kiedyś SHA, może tam jest wzmianka, Tacyt w każdym razie pisze:

"Iuxta Hermunduros Naristi ac deinde Marcomani et Quadi agunt. Praecipua Marcomanorum gloria viresque, atque ipsa etiam sedes pulsis olim Boiis virtute parta. Nec Naristi Quadive degenerant. Eaque Germaniae velut frons est, quatenus Danuvio peragitur. Marcomanis Quadisque usque ad nostram memoriam reges mansere ex gente ipsorum, nobile Marobodui et Tudri genus: iam et externos patiuntur, sed vis et potentia regibus ex auctoritate Romana. Raro armis nostris, saepius pecunia iuvantur, nec minus valent.

Retro Marsigni, Cotini, Osi, Buri terga Marcomanorum Quadorumque claudunt. E quibus Marsigni et Buri sermone cultuque Suebos referunt: Cotinos Gallica, Osos Pannonica lingua coarguit non esse Germanos, et quod tributa patiuntur. Partem tributorum Sarmatae, partem Quadi ut alienigenis imponunt: Cotini, quo magis pudeat, et ferrum effodiunt. Omnesque hi populi pauca campestrium, ceterum saltus et vertices montium iugumque insederunt. Dirimit enim scinditque Suebiam continuum montium iugum, ultra quod plurimae gentes agunt, ex quibus latissime patet Lygiorum nomen in plures civitates diffusum. Valentissimas nominasse sufficiet, Harios, Helveconas, Manimos, Helisios, Nahanarvalos"
(wersja łacińska z http://www.historia1.terramail.pl/zrodla/t...-germania.html)
W przekładzie S. Hammera (od Retro Marsigni...):
"Wstecz patrząc, widzimy Marsyngów, Kotynów, Osów i Burów, którzy z krajem Markomanów od tyłu graniczą. Z tych Marsyngowie i Burowie językiem i trybem życia mocno przypominają Swebów. O Kotynach świadczy ich język galicki, o osach Panoński, że nie sa Germanami, a nadto ta okoliczność, że ponoszą daniny. Część tych danin nakładają na nich Sarmaci, część Kwadowie, jako na cudzoziemców. Kotynowie na domiar wstydu pracują jeszcze w kopalniach żelaza. Wszystkie te ludy niewiele zajęły równin, zresztą tylko w dąbrowach i na szczytach gór (i w paśmie górskim) osiadły. Swebię dzieli bowiem i przecina nieprzerwane pasmo gór, poza którymi mieszka bardoz wiele ludów."

W kontekście archeologicznym próbuje się z Kotynami identyfikować kulturę puchowską (Godłowski 1977, s.111; P. Kaczanowski, R. Madyda-Legutko 2005, s.128) która rozwijała się na terenach północnej Słowacji (głównie w jej partiach górskich oraz w górnych dorzeczach Nitry, Wagu i Hronu) w okresie lateńskim i wczesnym okresie rzymskim. może nieco więcej o tej jednostce:
Powstała ona w oparciu i na podłożu kultury łużyckiej z okresu halsztackiego i do końca okresu LT B (połowa III w.p.n.e.) ciężko w zasadzie mówić o kulturze puchowksiej sensu stricto. Uważa się, że w okresie LT C przeniknęły tu jakieś grupy ludności celtyckiej, co manifestuje się w nasileniu oddziaływań celtyckich (ceramika toczona na kole, pojawienie się ozdób lateńskich), a jedneczośnie ceramika ręcznie lepiona i niektóre ozdoby nadal repezentują starsze tradycje. Spotykane są liczne monety, m.in. uznawane za lokalną emisję celtyckie monety typu Velky Bysterec, a w końcowej fazie denary republikańskie. Pod koniec okresu lateńskiego napływają też importowane naczynia brązowe (wiadrai dzbany) pochodzenia italskiego. Wraz z początkiem wpływów celtyckich staje się nieuchwytny obrządek pogrzebowy. Jeśli chodzi o osadnictwo spotyka się zarówno niewielkie osady obronne jak i osady otwarte zlokalizowane na terasach rzek). Ludność zajmowała się hodowlą i w nieco mniejszym stopniu rolnictwem. Poświadczona jest rozwinięta metalurgia żelaza. W okresie wczesnorzymskim obraz tej kultury nie ulega zasadniczym zmianom - natomiast ślady jej osadnictwa spotyka się w kotlinie sądeckiej i w rejonie podkrakowskim na prawym brzgu Wisły (są to jednak pojedyncze materiały/osady i cała problematyka wymaga z pewnością przeprowadzenia badań wykopaliskowych na szerszą skalę). W młodszym i późnym okresie rzymskim (po wojnach markomańskich: 166-180), ślady osadnictwa tej kultury zanikają.

Ostatnio słyszałem hipotezę wysuniętą przez prof. Kolendo na podstawie łacińskiego oryginału, że Kotynowie mieli stanowić raczej grupę wyspacjalizowanych rzemieślników obcego pochodzenia niż odrębny lud. Hipoteza ta jest ciekawa i warta zauważenia, natomiast przy obecnym stanie badań możemy uznać, że kultura puchowska stanowi materialną pozostałość po Kotynach. W artykule w wikipedii jest zbyt wiele uproszczeń, jak znajdę czas, to po powrocie z zagranicy wezmę się za jego edycję.

Literatura:
źródłowa:
Godłowski K. Okres lateński w Europie, Archeologia pierwotna i wczesnośredniowieczna, cz. IV, Kraków 1977
Kaczanowski P., Madyda-Legutko R. - Strefy kulturowe w Europie Środkowej w okresie rzymskim (w.:) Kaczanowski P, Parczewski M. (red.) - Archeologia o początkach Słowian, Materiały z konferencji, Kraków, 19-21 Listopada 2001; Kraków 2005
Hammer S. - Tacyt, Dzieła, Warszawa, Czytelnik 2005.

i powiązana:
Kozłowski J.K. (red.) - Encyklopedia historyczna świata, t. I, prehistoria, Opres, Kraów 1999
Kokowski A. - Starożytna Polska, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2005
Krawczuk A. (red.)- Świat Okresu Cywilizacji Klasycznych,Wielka Historia Świata T. III, Fogra/Świat Książki, Kraków 2005
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Secutor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 19.949

Zawód: Student
 
 
post 7/09/2006, 20:12 Quote Post

QUOTE("Filimer")
Wikipedia nie jest za dobrym źródłem.


Wiem, wiem, ale chciałem, by dostał jakąkolwiek odpowiedź, a nie miałem czasu by szukać czegoś konkretnego. Pozdrawiam i dzięki za Twe uzupełnienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 19/09/2006, 20:58 Quote Post

W moich okolicach jest kilka odkrytych stanowisk celtyckich- okolice Czarnkowa (k.Piły). Nie mam żadnych informacji na ten temat, poza tym, że są to całkiem świeże wykopki. Mieszkam tu zbyt krótko...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 20/09/2006, 10:52 Quote Post

Vitam

Może nie jest to dokładnie to, czego szukasz, Drogi Secutore, ale tu masz linka do dyskusji o mennictwie celtyckim, także tym z terenów Polski:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=1719
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Secutor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 19.949

Zawód: Student
 
 
post 20/09/2006, 16:10 Quote Post

okolice Czarnkowa (k.Piły)- bardzo ciekawe! czy ktoś wie, czy wyniki tych prac były już publikowane?


 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 21/09/2006, 2:46 Quote Post

Na początku przyszłego tygodnia postaram się dowiedzieć więcej, skoro to cię zainteresowalo smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 25/09/2006, 17:40 Quote Post

Mam takie pytanie czy osady celtyckie na ziemiach polskich były obwarowane. I czy są jakieś dowody że mieszkający na ziemiach polski celtowie byli agresywni dla sąsiadów. Czy byli wojownikami czy bardziej spokojnymi rolnikami ? smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej