Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mickiewicz
     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 25/01/2006, 13:21 Quote Post

Witam.

Od dawna nie mieszkam na terenie RP, jednak wychowalem sie w Polsce i tam ukonczylem szkoly. Cale zycie wpajano nam, ze Mickiewicz najwiekszy polski wieszcz, itd. Poza granicami poznalem ludzi wielu narodowosci, ostatnio litwincow. Kiedy powiedzialem im ze Mickiewicz to polski pisarz, pekali ze smiechu. Wiem, ze czasach Mickiewicza Polska i Litwa to jedno, jedak po rozmowach z Litwincami zerknalem w biografie Adama jeszcze raz. On nie byl w "Naszej" Polsce nawet przez 1 caly rok. W podstawowce przekrzykujemy sie w recytacji LITWO OJCZYZNO MOJA...
Nie bardzo rozumiem dlaczego tak bardzo polacy "podniecaja" sie Mickiewiczem skoro on z Polska ma tyle wspolnego co Rolandas Paksas.
I wcale nie nazywa sie Mickiewicz tylko adamus mickevicius z litewska.

Malo mamy polskich poetow?
Co wy o ty mysicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 25/01/2006, 20:43 Quote Post

Myślę, że w całych swoich przemyśleniach pominąłeś kwestię w jakim języku pisał...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
deu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 12.843

Stopień akademicki: dr
 
 
post 26/01/2006, 1:36 Quote Post

Dobrym przeczuciem popisał się C.K.Norwid, poświęcając Mickiewiczowi ostatnią część swego wiersza "Coś Ty Atenom...". Problem z Mickiewiczem polega bowiem na tym, że wiele narodów chciałoby (i przy odpowiedniej argumentacji mogłoby) zaliczyć tego poetę do grona swych przedstawicieli. Polacy bo pisał po polsku, Litwini - gdyż się urodził w Zaosiu na Litwie, Rosjanie - bowiem jakby nie patrzeć, był obywatelem państwa rosyjskiego. Wiele narodów jest dumnych, że w jakiś sposób związał wieszcz swój los z ich historią, czego wyrazem są muzea, pomniki i różnego rodzaju tablice pamiątkowe rozsiane po całej Europie - i tak: Ukraińcy mogą się pochwalić pobytem Mickiewicza na Krymie, co w efekcie zaowocowało cyklem sonetów, podobnie Saksończycy (Drezno - Dziady cz.3) Francuzi - tym, że w ich kraju osiadł na emigracji i wykładał literaturę słowiańską na College de France w Paryżu; zaś fakt, że w Lozannie wykładał literaturę łacińską daje powód do dumy Szwajcarom. Dzięki temu, że skonał w Stambule, miasto to dziś może poszczycić się muzeum, które przedstawia życie i twórczość poety. Na dobrą sprawę można by tu jeszcze doczepić Włochów, bowiem w Italii działał w okresie wiosny ludów. smile.gif
Troszke tego jest
być może o kimś zapomniałem ... tongue.gif

Jak dla mnie - A.Mickiewicz - to Europejczyk biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 26/01/2006, 9:46 Quote Post

oczywiście, że Litwinem
mówi to już tytuł z epopeji skąd czerpano cytat - "Panas Tadeuszas"
a kończy śmierć Mickiewicza w Turcji gdzie z takim staraniem tworzył legiony litewskie...


Takie są skutki, gdy się o kimś mówi, nic jego nie czytajac (poza pierwszymi słowami inwokacji z PT).

ps.
do deu dodam, że Mickiewicz urodził się na terenie dzisiejszej BIAŁORUSI, a jego matka była pochodzenia żydowskiego. Ale dla mnie zawsze zostanie Turkiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 26/01/2006, 10:03 Quote Post

A mój tata uczył się za Stalina, że słynne "dziadoskie" 44 to przeczucie wieszcza o powstaniu PKWN. Ani chybi wieszcz w głębokiej podświadomości był białoruskim komunistą.
laugh.gif laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 26/01/2006, 10:19 Quote Post

Rzeczywiście, my Polacy mamy kłopot ! Chopin, Curie - Francuzi. Mikołaj Kopernik - Niemiec. Mickiewicz - Litwin. Tuwim - Żyd. Staff - Ukrainiec, w końcu jest ze Lwowa. I można tak wymieniać bez końca...
O narodowości nie świadczy miejsce urodzenia i zamieszkania, tylko świadomość narodowa, i myślę, że ty jako emigrant powinieneś wiedzieć o tym najlepiej.

Myślę, że temat powinien być przeniesiony do sztuki romantyzmu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 26/01/2006, 10:49 Quote Post

Ciesze sie, ze temat zostal podjety. W zasadzie po Waszych postach wiadome jest juz wszystko. Zdaje sobie sprawe, ze ja jako emigrant czuje przywiazanie do Polski, ale glownie dla tego ze tam sie urodzilem, wychowalem i mam tam rodzine, przyjaciol. Nie chce tu wartosciowac jakie czynniki powoduja kto powinien bardziej czuc sie polakiem a kto nie, jednak fakt faktem, ze Mickiewicz nie jest 100% Polakiem i robienie z niego narodowego Wieszcza jest co najmniej nie na miejscu. Bedac w podstawoce, czy sredniej szkole czlowiek jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy i latwo wpada w falszywa dume i tak jak ja zostaje sprowadzony pozniej na ziemie. Wydaje mi sie, ze napewno bylo wielu Polakow godynch miana 100% wieszcza polskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 26/01/2006, 11:15 Quote Post

QUOTE
Rzeczywiście, my Polacy mamy kłopot ! Chopin, Curie - Francuzi. Mikołaj Kopernik - Niemiec. Mickiewicz - Litwin. Tuwim - Żyd. Staff - Ukrainiec, w końcu jest ze Lwowa. I można tak wymieniać bez końca...


I Maryja Królowa Polski też Żydówka smile.gif

QUOTE
ze Mickiewicz nie jest 100% Polakiem i robienie z niego narodowego Wieszcza jest co najmniej nie na miejscu



Dlaczego nie 100%?
Dlaczego nie na miejscu?

QUOTE
Wydaje mi sie, ze napewno bylo wielu Polakow godynch miana 100% wieszcza polskiego


No tak, Mickiewicz na przykład
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 26/01/2006, 11:29 Quote Post

QUOTE(jleeuk @ 26/01/2006, 11:49)
Ciesze sie, ze temat zostal podjety. W zasadzie po Waszych postach wiadome jest juz wszystko. Zdaje sobie sprawe, ze ja jako emigrant czuje przywiazanie do Polski, ale glownie dla tego ze tam sie urodzilem, wychowalem i mam tam rodzine, przyjaciol. Nie chce tu wartosciowac jakie czynniki powoduja kto powinien bardziej czuc sie polakiem a kto nie, jednak fakt faktem, ze Mickiewicz nie jest 100% Polakiem i robienie z niego narodowego Wieszcza jest co najmniej nie na miejscu. Bedac w podstawoce, czy sredniej szkole czlowiek jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy i latwo wpada w falszywa dume i tak jak ja zostaje sprowadzony pozniej na ziemie. Wydaje mi sie, ze napewno bylo wielu Polakow godynch miana 100% wieszcza polskiego.
*



jak na razie powyższa teza wynika tylko z Twoich wypowiedzi.
Mowienie o procentach w kontekście narodowości brzmi mi nie szczególnie szczęśliwie.

Dyskusję na temat znaczenia "litewskości" w różnych okresach historycznych prowadziliśmy na innych postach.
Dzielenie się Mickiewiczem z kimkolwiek (na sorbońskich wykładach niejako reprezentował np. całą literaturę słowiańską) w niczym nie odbiera perfekcyjnej polskości lub korzystania przez Mickiewicza dorbku innych grup etnicznych (żydwoskich, ruskich, litewskich) w niczym nie zaprzecza polskości wieszcza, który tworzył z myślą o Polsce i dla niej poświęcił ostatecznie życie.

Kultura polega na wzbogacaniu, a nie na generowaniu się w wyniu "howu wsobnego".

Cieszmy sie Mickiewiczem, a rankingi zostawmy sportowcom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 26/01/2006, 11:47 Quote Post

To, ze MC Donald zostal wybudowany we wspanialym stylu w Krakowie i pracuje tam 100% Polakow i placi podatki w Polsce i wszyscy Polacy tam jedza nie znaczy ze ma sie cieszyc jak glupi, ze to moja narodowa knajpa. Przepraszam, ze musialem pokusic sie o taki przyklad. Zaczynajac ten temat chcialem przekazac pewne uczucucie, ktore pozostalo mi po rozmowie z Litwincami. Rozumiem Wieszcza Slowian, ale dlaczego Polski? Skoro w Epopei "NARODOWEJ" (narodu Litewsiego) Mickiewicz zachwyca sie nie Polska nie Krakowem, czy Warszawa. W Polsce spedzil zaledwie kilka chwil a my Polacy okrzykujemy go Wieszczem Narodowym. Wiem, ze byl wielki, ale wieki dla slowian. Teraz moglbym sie cieszyc ze zwyciestw Jakuba Jandy bo to slowian, zamiast doceniac Malysza jesli juz przytoczyles watek sportowy. Nie przecze, ze nie pisal o Polsce, w polskim jezyku i nie ma zaslug dla Polski, ale od razu Wieszcz Narodowy?
!!Dla mnie takie miano w Polsce powinien miec ktos, z kogo nie bede sie musial tlumaczyc i udawadniac Litwincom, czy innym ze to Polak.!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 26/01/2006, 12:03 Quote Post

QUOTE(jleeuk @ 26/01/2006, 12:47)
Dla mnie takie miano w Polsce powinien miec ktos, z kogo nie bede sie musial tlumaczyc i udawadniac Litwincom, czy innym ze to Polak.!!

Kolego, to jest tylko Twój wyłącznie problem. Skoro nie masz innych, ważniejszych - wypada Ci tylko pozazdrościć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 26/01/2006, 12:25 Quote Post

Cieszcie sie, ze mamy w Polsce ORANGE, France Telekom, Litwinskiego Wieszcza, a jak chesz cos powiedziec to twoj problem.
Chcialbym widziec Wasze miny,w chwili wychwalania sie "Litwincowi" ze Mickiewicz to Polski Super Narodowy Wieszcz.

 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 26/01/2006, 12:44 Quote Post

QUOTE(jleeuk @ 26/01/2006, 13:25)
Cieszcie sie, ze mamy ORANGE, France Telekom, Litwinskiego Wieszcza, a jak chesz cos powiedziec to twoj problem.
Chcialbym widziec Wasze miny, chwalac sie "Litwincowi" ze Mickiewicz to Polski Super Narodowy Wieszcz.

Tak - polski, bo Polacy w przytłaczającej większości za takiego go uznali. Bo pisał po polsku i o polskich sprawach. Skoro ten Twój Litwin też uznawał Adamusa za swego wieszcza - jego sprawa. Jak mogłeś przeczytać w poprzednich postach, nawet Żydzi mogą mieć usprawiedliwione pretensje do narodowości naszego wieszcza wink.gif Ale przecież głównie nie o narodowość Adama tu chodzi. Ważne jest o czym, dla kogo i w jakim języku pisał. Na tym polu Twój Litwin nie miałby zbyt wielu argumentów. Dlatego dziwi mnie dramatyzm z jakim opisujesz swe rozterki odnośnie narodowości mickiewicza. A już zupełnie nie rozumiem Twoich pouczeń odnośnie tego, kogo naród polski powinien uważać za swego wieszcza. Wyluzuj - szkoda nerwów wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 26/01/2006, 12:49 Quote Post

Litwini ze wszystkich utworów Mickiewicza nauczyli się jedynie zdania "Litwo ojczyzno moja" po polsku oczywiście.Wszystko inne pominęli.
QUOTE
oczywiście, że Litwinem
mówi to już tytuł z epopeji skąd czerpano cytat - "Panas Tadeuszas"
a kończy śmierć Mickiewicza w Turcji gdzie z takim staraniem tworzył legiony litewskie...


Dokładnie rolleyes.gif

Poprzez analogię,gdyby wieszcz zamiast na Białorusi urodził się pod Poznaniem mógłby napisać "Wielkopolsko ojczyzna moja" i wychwalać Matkę Boską z Ostrej Bramy i Jasnej Góry.
QUOTE
Nie przecze, ze nie pisal o Polsce, w polskim jezyku i nie ma zaslug dla Polski, ale od razu Wieszcz Narodowy?
!!Dla mnie takie miano w Polsce powinien miec ktos, z kogo nie bede sie musial tlumaczyc i udawadniac Litwincom, czy innym ze to Polak.!!

Chyba Ty i Twoi Litwini zupełnie nie możecie zrozumieć fenomenu o nazwie Rzeczpospolita Obojga Narodów.Bez tego nawet nie macie co zaczynać dyskusji.
QUOTE
a jego matka była pochodzenia żydowskiego

To tylko przypuszczenie.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
jleeuk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 13.462

jlee
Stopień akademicki: inz
Zawód: grafik
 
 
post 26/01/2006, 12:55 Quote Post

Cala polska tak uwaza gdyz ma to wpajane od podstawowki. Wiec w zasadzie temat zamkniety. Dowiedzialem sie czego chcialem wink.gif
Wnioski kazdy czytajacy sam sobie wyciagnie i osadzi jakiego narodowego wieszcza sobie obierze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej