Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fryderyk Jagiellończyk
     
Bobek1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 77.924

Tobiasz Przybysz
 
 
post 16/05/2012, 19:32 Quote Post

Witam!
Możecie mi Państwo wytłumaczyć jak to było z tym Fryderykiem Jagiellończykiem: zmarł on na syfilis, tak?
W internecie wyczytałem, że tylko za młodu miał z celibatem problem, ale potem stał się surowszym i nawet księży za to karał, w drugim tekście wyczytałem, że zmarł niespodziewanie i nie do końca wiadomo na co.
Która z tych wersji jest prawidłowa i czy mogą mi Państwo polecić jakaś ciekawą (i łatwą w dostaniu) książkę o tej osobie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/05/2012, 19:45 Quote Post

QUOTE
Możecie mi Państwo wytłumaczyć jak to było z tym Fryderykiem Jagiellończykiem: zmarł on na syfilis, tak?
W internecie wyczytałem, że tylko za młodu miał z celibatem problem, ale potem stał się surowszym i nawet księży za to karał, w drugim tekście wyczytałem, że zmarł niespodziewanie i nie do końca wiadomo na co.

Nie do końca wiadomo, na co zmarł, ale wyglądało to bardzo podobnie do tego, co położyło Jana Olbrachta i Aleksandra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bobek1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 77.924

Tobiasz Przybysz
 
 
post 17/05/2012, 14:46 Quote Post

A czy prawdą jest że z czasem stał się dość surową osobą i bardzo dbał o liturgię?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 18/05/2012, 16:25 Quote Post

Dbał o liturgię, co wcale nie wiąże się z surowością.

Skrótowa biografia znajduje się w pracy Urszuli Borkowskiej "Dynastia Jagiellonów w Polsce". Tam również podana jest literatura nt. Fryderyka:
Czyżewski K., Przyczynek do działalności fundatorskiej kardynała Fryderyka Jagiellończyka, w: Między gotykiem a barokiem. Sztuka Krakowa XVI i XVII w. Materiały sesji naukowej zorganizowanej przez Oddział krakowskiego SHS, Kraków 1997, s. 116-122; Jach D., Zarys kariery kościelnej i wstępna próba ustalenia itinerarium królewicza kardynała Fryderyka Jagiellończyka, "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historyczne" 125: 2002, s. 51-74; Nowakowska N., Church, State and Dynasty in Renaissance Poland. The Career of Cardinal Fryderyk Jagiellon (1468-1503), Aldershot 2007; Sumelka A., Wyobrażenie lwa na płycie nagrobnej kardynała Jagiellończyka w katedrze krakowskiej, w: Flora i fauna w kulturze średniowiecznej od XII do XV wieku. Materiały XVII Seminarium Mediewistycznego, red. A Karłowska-Kamzowa, Poznań 1997, s. 81-84.

Przy okazji: o morbus gallicus czyli syfilisie jako przyczynie śmierci Fryderyka pisał już Miechowita, a za nim Kromer, tak więc hipoteza ta jest tak umocowana źródłowo jak to możliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/05/2012, 15:56 Quote Post

Podstawową książką nt. Fryderyka Jagiellończyka jest ta publikacja: http://www.lideria.pl/Krolewski-kardynal-S.../opis?nr=319963
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej