Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Achilles, Rodzina słynnego herosa...
     
ollenka89
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 12.788

Olcia ;]
Zawód: Uczennica
 
 
post 17/01/2006, 16:09 Quote Post

Witam
Mam prośbę, czy ktoś mógłby mi napisać coś o rodzinie Achillesa, czy to prawda, że Achilles miał żonę i syna, który ponoć zabił króla Priama? moja wiedza na ten temat jest bardzo mała, chciałąbym by ktoś rozwinął ten temat.
Dziekuję i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Joker
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 12.987

Marcin Jendrzejczak
Zawód: student
 
 
post 17/01/2006, 18:43 Quote Post

O ile mi wiadomo - to -wedle Iliady miał matkę Tetydę - boginkę morską i ojca zwykłego śmiertelnika.
Nie miał żony lecz brankę-Bryzeidę, o którą się kłócił z królem Grecji Agamemnonem przez co przez pewien czas nie walczył.
Walkę podjął znów gdy Hektor zarżnął jego przyjaciela Patroklesa.
Tego samego dnia zaczął przerażająco krzyczeć, czym już spłoszył wojska trojańskie.
Następnie dzięki Pallas Atenie otrzymał nową zbroję. Następnego dnia już walczył z niespotykanym męstwem.
Chciał przede wszystkim pomścić Patrokla-zatem gonił Hektora.
W pewnym momencie bitwy Trojanie wycofali się do miasta, Hektor jednak pozostał. gdy zobaczył Achillesa zaczął jednak uciekać,a Achilles biegł za nim. Zrobili w ten sposób 3 rundki dookoła Troi.
Następnie dzięki podstępowi Ateny, Hektor zdecydował się podjąć pojedynek, który przegrał.
W ostatnich słowach zaklinał Achillesa by ów pochował go jak każą bogowie. Ten jednak zbyt pałał żądzą zemsty.
W następnych dniach profanował ciało Hektora ku zmartwieniu jego ojca-Priama.
Priam przyszedł więc błagać Achillesa o zwrot ciała, a ten zlitował się nad nim
Po pogrzebie i żałobie wojna została wznowiona.
Achilles zginął od zatrutej strzały Parysa, którą oberwał w piętę.
Troja zaś została zdobyta i spalona dzięki podstępowi Odysa.
Priam zginął w pożarze swego miasta.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Red Baron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 12.489

Pawel...
Zawód: student
 
 
post 17/01/2006, 20:50 Quote Post

Mój ojciec ma na imię Achilles [po chrzestnym całkiem serio] no i ma syna [mnie], tylko nikogo jeszcze nie zabiłem, ale to chyba offtop był. laugh.gif

Był offtop, był... wink.gif[Ponury Żniwiarz]

Ten post był edytowany przez Ponury Żniwiarz: 19/01/2006, 19:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
chretien
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 13.130

W. i K.
 
 
post 19/01/2006, 11:19 Quote Post

w mitologii greckiej nic nie jest, niestety (a może na szczęście), takie proste i każdy mit ma kilka, lub nawet kilkanaście wersji pobocznych;
Achillesa trafili w piętę? w niektórych wersjach trafili go w pierś...
strzała? Servius pisze o mieczu, Drugi Mitograf Watykański o sztylecie...
Parys strzela? u Pindara i Hyginusa strzela Apollo przybierając postać Parysa...
zaś co do żony i syna: Achilles miał syna Neoptolemosa (inaczej zwany Pyrrosem) albo ze związku z Dejdameą (córka Likomedesa) albo z Ifigenią; nie kojarzę, żeby któraś miała być jego żoną (choć, jak znam życie, i taka wersja jest ;-)))
;-)
Neoptolemos był niezbędny dla zdobycia miasta (tak orzekła wyrocznia; poza tym kilka innych obostrzeń było), więc musiał walczyć i to on, zdaniem, znowu, jednej z wersji zabił Priama i na grobie ojca głowę królewską złożył
rzecz jasna wersji jest sporo, niemal każda opcja, jaka przychodzi do głowy (mówimy o tych rozsądniejszych), znajduje odzwierciedlenie w którymś ze źródeł antycznych
:-)
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 19/01/2006, 21:39 Quote Post

Ponadto - także wg mitologii:
Achilles był synem Peleusa i Tetydy. Jego dziadkiem (od strony ojca smile.gif ) był Ajakes, od strony matki to już nie pamiętam smile.gif .
Ponadto, jak już wspomniał Chretien, miał syna Neoptolemosa zwanego też Pyrrosem (czyli Rudym)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Złomiarz umysłów
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 199
Nr użytkownika: 17.630

 
 
post 19/06/2006, 6:53 Quote Post

Od strony ojca też miał plecy, bo jego pradziadkiem był Zeus. Z tego co wiem podczas wojny trojańskiej był dzieciakiem i nie wiem skąd by wziął syna, no ale wersji jest wiele. Ifigenia zresztą dawno nie żyła, więc z nią jak najbardziej nie mógł, chyba, że z jakąś inną. Znam wersję, wg której to Achilles, nie jego syn, miał być niezbędny do zdobycia Troi i dla tego wogóle go zabrali. Ponadto wśród dowódców roi się od jego "wujów", ale nie wiem konkretnie kim dla niego byli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 1/07/2006, 10:03 Quote Post

Peleus ___ Tetyda
|
Achilles __Dejdameja
|
Neptolomeos__Hermiona
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Złomiarz umysłów
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 199
Nr użytkownika: 17.630

 
 
post 10/07/2006, 20:45 Quote Post

skąd to wziąłeś?>
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 10/07/2006, 21:50 Quote Post

Achilles nie miał żony ale w czasie gdy ukrywał się, przebrany za dziewczynkę, wśród córek Lykomedesa, zrobił dziecko jednej z nich, Deidamei. Syn urodzony już po wypłynięciu Achillesa był wychowywany przez dziadka. Na imię dano mu Neoptolemeos lub Pyrros (Rudy albo Ognisty). Po śmierci Achilla przepowiednia mówiła, że nie można zdobyć Troji jeśli się nie sprowadzi Neoptolemeosa. Gdy to wykonano Troja padła. Neoptolemeos był jednym z tych, którzy siedzieli w drewnianym koniu. Zabił tej nocy bardzo wiele osób, w tym syna Hektora i Agenora. Na koniec znalazł Priama, odciągnął go od ołtarza i zadźgał.
Ożenił się z Hermioną ale nie mieli dzieci, za to miał potomstwo z nałożnicą, była żoną hektora, Andromachą, którą dostał jako część łupu. Zdenerwowało to jego żonę, która poprosiła swojego byłego narzeczonego, Orestesa, by go zabił- co się i stało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 18/01/2007, 20:37 Quote Post

Tak jak wymieniano wyżej. W ogóle cała ta historia zaczęła się od wesela Peleusa i Tetydy-rodziców Achillesa. Tam doszło do epizodu z jabłkiem niezgody. Tetyda była nimfą (najprawdopodobniej morską). Dalej wiadomo: kłótnia o Bryzeidę i dalsza walka syna Achillesa (ale ten czas przeleciał smile.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 24/02/2007, 22:24 Quote Post

Żeby bardziej zagmatwac to Orestes był synem Agamemnona,więc konflikt przeszedł na następne pokolenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej