Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Plan Zajęć Studentów
     
Tomasz1985
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 100.665

 
 
post 27/11/2016, 20:58 Quote Post

Od kilku lat, kiedy to zmierzałem na pierwsze ćwiczenia na studiach dziennych zimową porą przy świetle księżyca (ok. godz. 16.) albo wraz ze swymi współtowarzyszami niedoli spędzałem cały dzień na uczelni, zastanawia mnie, jak wyglądał w dwudziestoleciu międzywojennym plan zajęć studentów. O której rozpoczynano zajęcia, ile czasu spędzano w murach Alma Mater itd.

Przedwojenne indeksy uczelni warszawskich, które widziałem, w rubryce "liczba godzin" zawierały cyfry od 1 do 6, ale nie wiem, jakiego okresu czasu one dotyczyły.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat, w tym dotyczące literatury, opisującej życie codzienne studentów oraz innych grup społecznych w II Rzeczypospolitej.

Ten post był edytowany przez Tomasz1985: 27/11/2016, 21:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Leśniczy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 102.521

Zawód: student
 
 
post 6/11/2017, 13:20 Quote Post

Dzień dobry! Darz bór!

Na wstępie chciałbym zakomunikować, że bardzo cieszy mnie fakt, iż nie tylko ja miewam tego typu przemyślenia. Doprowadziły mnie one do etapu, kiedy z zaciekawieniem przekopuję różnego rodzaju programy studiów z XIX w. i dwudziestolecia międzywojennego.

Postaram się odpowiedzieć na zagadnienie w oparciu o kwerendę dotyczącą Wydziału Leśnego SGGW z lat 1919-1939. Schematy te będą prawdopodobnie zbliżone do standardów zapisu programów studiów innych warszawskich uczelni.

Przede wszystkim, godziny podane w rubrykach są odnoszone do tygodnia zajęć. Czasem mogą one być w nawiasach-wtedy dotyczą zajęć fakultatywnych. Nawiasem mówiąc, ten system był rozsądny, bo jeśli chcielibyśmy przeliczyć liczbę godzin w trakcie semestru, to przemnażano ilość godzin wykładów/ćwiczeń w tygodniu przez liczbę tygodni w semestrze.

Co do godzin zaczynania zajęć, to trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Na WL SGGW plany zajęć zatwierdzała corocznie Rada Wydziału. Nie natknąłem się na żaden grafik. Jeśli w tym temacie coś się zmieni, to będę edytował post.

W przypadku literatury zakres jest różnorodny.
Uczelnie posiadają swoje archiwa i z pewnością można złożyć podanie o udostępnienie odpowiednich materiałów. Jedyną przeszkodą może być opieszałość urzędników lub braki w dokumentacji z powodu wojny itp.
Innym źródłem wiedzy są różnego rodzaju biuletyny rocznicowe, wspomnienia, dzienniki wydawane z okazji upamiętnienia powstania danej uczelni bądź wydziału.
Wiem, że jakiś czas temu wydawane były przez Bellonę książeczki "Dwudziestolecie międzywojenne". Tematyka jest bogata i myślę, że znajdzie Pan coś odpowiedniego. Do tego znajdą się opracowania bardziej (np. Google Scholar) lub mniej (wyszukiwarka) naukowe dotyczące codzienności II RP.
Na koniec chciałbym zaproponować coś bardzo nietypowego, ale ze względu na pędzący czas, bardzo pilnego. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z absolwentem/absolwentką przedwojennych studiów. Mnie udało się poznać pewną nobliwą panią, która ma świetną pamięć i okres studiów wspomina jak gdyby wczoraj miała obronę. Miałem bardzo dużo szczęścia. Trzeba się śpieszyć.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej