Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
433 Strony « < 429 430 431 432 433 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stosunki polsko-litewskie od 1990 roku
     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/01/2021, 15:12 Quote Post

QUOTE
Jak czytam program polskiej partii na Litwie, tj. AWPL, to ja się nie dziwię Litwinom, dlaczego ich nie lubią. cool.gif Sam, gdybym był Polakiem  mieszkającym na Litwie, miałbym ich za szkodników i prędzej bym sobie rękę odrąbał, niż na nich oddał głos. Choćby za to, że to jest podróba PISu i za prorosyjskość.

&
QUOTE
Tomaszewski zasługuje wyłącznie na pogardę, zwłaszcza za gest w stronę Rosji po agresji na Ukrainę

Parafrazując klasyka, najkrótsza droga do lituanizacji prowadzi przez AWPL

No, i dobrze że nie jesteś Polakiem(na "Litwie"), podobnie jak logika, i znajomość kierunków politycznych PiSu jest ci obca.
Tomaszewskiemu zwierzęcy kompleks antyrosyjski jest obcy, podobnie jak wiernnopodańcza miłość PiSu do Ukrainy. Co dobrze o nim świadczy, konsekwentnie buduje blok mniejszości narodowych na terenie Lietuvos Respublika. AWPL ma sie dobrze mimo sabotowania swoich działań przez Warszawę, i rozpasanego litewskiego szowinizmu. Na pogardę nie zasługuje Tomaszewski, a "geopolityka" pisowskiego "rządu", który boi sie upomnieć o prawa językowe rdzennej polskiej ludności, by nie urazić takiego imperium sojuszniczego jak Lietuvos Respublika dry.gif
Edit:
AWPL jest najwiekszą partią polskiej mniejszości narodowej, wystarczy prześledzić jej wyniki wyborcze by sie przekonać, iż to ona reprezentuje punkt widzenia Polaków w Lietuvos Respublika.
To, zaś oni są porzuceni na żer nienawiści, i szowinizmu tego małego bałtyjskiego narodu, który swoje strachy, i lęki odreagowuje na Polakach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Wyborcz...y_parlamentarne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Wyborcz...amorz%C4%85dowe
https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_Wyborcz...u_Europejskiego

Ten post był edytowany przez force: 27/01/2021, 15:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #6451

     
Sima Zhao
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.353
Nr użytkownika: 96.568

Zawód: 太祖
 
 
post 27/01/2021, 15:41 Quote Post

kalev:

CODE
  Tomaszewski  zasługuje wyłącznie  na pogardę, zwłaszcza za gest w stronę Rosji po agresji na Ukrainę


Niewiele wiem o Tomaszewskim ale biorąc pod uwagę, że jego partia AWPL/ZCHR zdaje się sama nie jest w stanie pokonać progu wyborczego 5% żeby wejść do litewskiego parlamentu i udaje się jej to tylko w koalicji z Sojuszem Rosyjskim (SR) to pro-rosyjskie gesty Tomaszewskiego trochę przestają dziwić.

 
User is online!  PMMini Profile Post #6452

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 27/01/2021, 17:08 Quote Post

Już parę lat temu dyskutowaliśmy na temat stosunków polsko-litewskich kolego force, kiedy występowałeś pod innym nickiem wink.gif

W jednej kwestii na pewno jesteśmy zgodni, że prawo do polskiej pisowni nazwisk, dwujęzycznych ulic i inne uprawnienia, jakie mają mniejszości narodowe w krajach europejskich, to co najmniej minimum, jakie Litwa powinna Polakom gwarantować, co niestety się nie dzieje. Tak więc politykę litewskiego rządu w tej kwestii oceniam krytycznie.

I wzorem dla Litwinów mogłaby być Finlandia, która język szwedzki uznaje za jeden z języków ojczystych swojego kraju, a ludzie mówiący tam po szwedzku, są takimi samymi Finami, jak większość mówiąca po fińsku. Takie rozwiązanie na zawsze zdusiło w zarodku hipotetyczną możliwość Szwecji wtrącania się w politykę wewnętrzną tego kraju. Na tej samej zasadzie istnieją rosyjskojęzyczni Ukraińcy i Białorusini, a anglojęzyczni mieszkańcy Irlandii, Szkocji, Walii, są odpowiednio Irlandczykami, Szkotami i Walijczykami, o ile sami siebie za takich uznają.

W tej kwestii uważam, że Litwa popełniła błąd w swojej polityce tożsamościowej - mogła prowadzić politykę traktowania polskojęzyczną mniejszość jak Litwinów mówiących po polsku i w konsekwencji przyznać im odpowiednie prawa z tym związane, a jednocześnie odwoływać się do wspólnej przeszłości. Niestety historia Litwy potoczyła się inaczej. Wydaje mi się, że największą kością niezgody było włączenie Wileńszczyzny do Polski po I wojnie światowej. Wilno było historycznie litewskie, jednak zdecydowanie polskojęzyczne. Tutaj widać analogię do Wysp Alandzkich, które również w okresie szwedzkiego panowania, były traktowane jako część Finlandii (rozumianą wtedy jako terytorium podlegające diecezji w Turku), jednak prawie wszyscy ich mieszkańcy mówili (i mówiąc nadal) po szwedzku. I również tam miał miejsce kryzys związany z przynależnością tego terytorium, ponieważ Szwecja usiłowała je włączyć do swojego terytorium. Ostatecznie Liga Narodów zdecydowała o pozostawieniu ich w granicach Finlandii w zamian za autonomię.

Inaczej oceniam działalność AWPL. Dla mnie to są szkodniki. Swoim programem i działalnością zapewne zrażają wielu Polaków tam mieszkających i część z nich nie chce mieć z nimi nic wspólnego. Ale nie jestem tu obiektywny, bo rosyjski nacjonalizm i PiS są dla mnie tym, czym dla Korwina socjalizm, a z tego co widzę, takie poglądy reprezentuje właśnie AWPL (mogę się oczywiście mylić, ale wydaje się, że właśnie jest jak piszę).

https://wyborcza.pl/7,75399,26390263,litwin...eRedirects=true - wiem, że Wyborcza lubi manipulować, ale jeśli przyjąć to za prawdę, to dla mnie to są cechy całkowicie dyskwalifikujące to ugrupowanie i porządny Polak będzie nienawidził AWPL, tak jak porządny Rosjanin nienawidził Związku Radzieckiego.

Ogółem - tak dla praw polskiej mniejszości na Litwie, zdecydowane nie dla AWPL w obecnym kształcie.

Ten post był edytowany przez kalev: 27/01/2021, 19:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #6453

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/01/2021, 19:14 Quote Post

QUOTE
W tej kwestii uważam, że Litwa popełniła błąd w swojej polityce tożsamościowej - mogła prowadzić politykę traktowania polskojęzyczną mniejszość jak Litwinów mówiących po polsku i w konsekwencji przyznać im odpowiednie prawa z tym związane, a jednocześnie odwoływać się do wspólnej przeszłości. Niestety historia Litwy potoczyła się inaczej. Wydaje mi się, że największą kością niezgody było włączenie Wileńszczyzny do Polski po I wojnie światowej. Wilno było historycznie litewskie, jednak zdecydowanie polskojęzyczne. Tutaj widać analogię do Wysp Alandzkich, które również w okresie szwedzkiego panowania, były traktowane jako część Finlandii (rozumianą wtedy jako terytorium podlegające diecezji w Turku), jednak prawie wszyscy ich mieszkańcy mówili (i mówiąc nadal) po szwedzku.

confused1.gif Co , ty człowieku wypisujesz??? Polacy na Litwie, nie są "Litwinami mówiącymi po polsku", ale Polakami. Cała szowinistyczna lietuvska narracja opiera sie na podobnych bzdurach, że nie ma polskiej mniejszości narodowej, ale są polskojęzyczni Litwini sleep.gif Których to trzeba na łono Lietuvy przygarnąć i zlituanizować.
QUOTE
I wzorem dla Litwinów mogłaby być Finlandia

Wystarczy Republika Czeska, gdzie zagadnienie poszanowania praw mniejszości polskiej, jest przeprowadzone w modelowy, wzorcowy sposób.
QUOTE
Inaczej oceniam działalność AWPL. Dla mnie to są szkodniki.

Polacy na Wileńszczyźnie mają więcej wiedzy(niż ty) na temat AWPL, i ją wspierają, a sama partia wykazuje sie pragmatyzmem, i sukcesami.
Skoro już wprowadziłeś do tematu język pogardy vide:
QUOTE
Tomaszewski zasługuje wyłącznie na pogardę, zwłaszcza za gest w stronę Rosji po agresji na Ukrainę

To przypomnę pewien traktat miedzynarodowy przypadkowo polsko-litewski, który regulował postawy obu krajów wobec mniejszości narodowych...
....Ust. 1 artykułu 14 głosi, że układające się strony gwarantują prawo mniejszościom narodowym do "swobodnego posługiwania się językiem mniejszości narodowej w życiu prywatnym i publicznie". Z kolei w art. 15 dodaje się, iż strony "rozważą dopuszczenie używania języków mniejszości narodowych przed swymi urzędami, szczególnie zaś w tych jednostkach administracyjno-terytorialnych, w których dużą część ludności stanowi mniejszość narodowa". Nie muszę chyba wyjaśniać, iż władze litewskie nie zważając na powyższe zapisy traktatowe ani na wewnętrzną Ustawę o mniejszościach narodowych wykazują upór godny lepszej sprawy, by wyeliminować język polski z użytku publicznego na Wileńszczyźnie. Świeżym dowodem tego jest sprawa Suderwy, jak też ciągłe zakusy kolejnych władz zmienić Ustawę o mniejszościach narodowych tak, by się wycofać z kłopotliwych - jak się okazało - zobowiązań, poczynionych przez Sejm na rzecz używania języka mniejszości jako lokalnego w zwarcie zamieszkałych przez nie terenach w historycznym roku 1991....
.....Zapis mówiący, że strony zobowiązują się do przyznania prawa mniejszościom "używania swych imion i nazwisk w brzmieniu języka mniejszości narodowej; szczegółowe regulacje dotyczące pisowni imion i nazwisk zostaną określone w odrębnej umowie", jest wręcz modelowym przykładem każdemu, kto chciałby wykazać prawdziwe nie deklaratywne intencje litewskich władz w traktowaniu ważnych spraw mniejszości. Jest to też przykład, który nie pozwala stwierdzić, iż stosunki polsko-litewskie są w pełni dojrzałe. Jeżeli bowiem strategiczni partnerzy przez blisko 10 lat mimo licznych konsultacji nie mogą się uporać z tak błahym problemem, to nasuwa się nieodparty wniosek, że jest nie całkiem tak we wzajemnych stosunkach, niźli to oficjalnie się deklaruje.....
....rzykładem wręcz pogardy dla prawa jest traktowanie przez stronę litewską traktatowego zapisu (art. 15, ust. 6) głoszącego, iż sygnatariusze "powstrzymają się od jakichkolwiek działań, mogących doprowadzić do asymilacji członków mniejszości narodowej wbrew ich woli oraz zgodnie ze standardami międzynarodowymi powstrzymają się od działań, które prowadziłyby do zmian narodowościowych na obszarach zamieszkałych przez mniejszości narodowe". Ponad 50 tys. ha przeniesionej ziemi na Wileńszczyznę przez właścicieli z Litwy etnicznej często z naruszeniem obowiązującego prawa jest litewską arogancką odpowiedzią na zobowiązanie nierozpraszania zwartego środowiska polskiej społeczności...
....Artykuł 14, ust.8, mówiący o uczestnictwie w życiu publicznym na równych prawach na każdym szczeblu przedstawicieli mniejszości narodowych, w rok po podpisaniu Traktatu został pogwałcony poprzez działania władz centralnych, które wprowadziły 5-procentowy próg wyborczy dla partii mniejszości narodowych, natomiast w okręgach jednomandatowych na Wileńszczyźnie polski elektorat w sposób sztuczny rozproszyły wśród litewskich wyborców (wyjątek stanowi Wileńsko-Solecznicki Okręg Wyborczy). Ostatnio zaś władze w sposób administracyjny eliminują przedstawicieli AWPL z możliwości pełnoprawnego uczestnictwa w różnych organach Unii Europejskiej.....
ect, ect, ect .... za http://www.tygodnik.lt/ogl/traktat.html
Godne pogardy jest nie respektowanie dwustronnych umów miedzynarodowych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6454

     
Sima Zhao
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.353
Nr użytkownika: 96.568

Zawód: 太祖
 
 
post 27/01/2021, 19:42 Quote Post

kalev:

CODE
   W tej    kwestii uważam, że Litwa popełniła błąd w swojej polityce tożsamościowej - mogła prowadzić politykę       traktowania polskojęzyczną mniejszość jak Litwinów mówiących po polsku i w konsekwencji przyznać im odpowiednie prawa z tym związane, a jednocześnie odwoływać się do wspólnej przeszłości.


Już sobie wyobrażam jaki krzyk by podniosła Litwa gdyby Polska stwierdziła, że mieszkający w Polsce Litwini (jest ich trochę w okolicach Suwałk) to Polacy mówiący po litewsku. sad.gif Szkoda gadać.

CODE
Wydaje     mi się, że największą kością niezgody było włączenie Wileńszczyzny do Polski po I wojnie światowej. Wilno było historycznie litewskie, jednak zdecydowanie polskojęzyczne.


Nie polskojęzyczne tylko polskie bo jego mieszkańcy w większości uważali się za Polaków.

CODE
    Swoim programem i działalnością zapewne zrażają wielu Polaków tam mieszkających i część z nich nie chce mieć z nimi nic wspólnego.


Zapewne zrażają - to Twoje przypuszczenie na czym oparte ?

CODE
........     dla mnie to są cechy całkowicie dyskwalifikujące to ugrupowanie i porządny Polak będzie nienawidził AWPL, tak jak porządny Rosjanin nienawidził Związku Radzieckiego.


Porządny Polak będzie za każdą partią która może się przyczynić do przyznania Polakom na Litwie należnych im praw i zrozumie że wobec postawy Litwinów taka partia może też czasem wchodzić w sojusz taktyczny z Rosjanami żeby dostać się do litewskiego parlamentu.

 
User is online!  PMMini Profile Post #6455

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/01/2021, 19:52 Quote Post

@Sima Zhao
Dokładnie tak, trzeba wykazać maksimum złej woli,by tych prostych prawd nie rozumieć.

Ten post był edytowany przez force: 27/01/2021, 19:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #6456

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 27/01/2021, 21:42 Quote Post

QUOTE
Co , ty człowieku wypisujesz??? Polacy na Litwie, nie są "Litwinami mówiącymi po polsku", ale Polakami. Cała szowinistyczna lietuvska narracja opiera sie na podobnych bzdurach, że nie ma polskiej mniejszości narodowej, ale są polskojęzyczni Litwini sleep.gif Których to trzeba na łono Lietuvy przygarnąć i zlituanizować.


Haha, obawiam się, że mnie źle zrozumiałeś wink.gif nigdzie nie napisałem, że Polacy na Litwie są "Litwinami mówiącymi po polsku", tylko że Litwa mogła prowadzić taką politykę tożsamościową (od chwili odzyskania niepodległości), a to zupełnie co innego. To analogia do sytuacji w Finlandii, gdzie żyją szwedzkojęzyczni Finowie, a nie Szwedzi, choć w XIX wieku część z nich się uważała za Szwedów. Język szwedzki i jego prawa mają się tam dobrze, a jego rola jest podkreślona w tamtejszej konstytucji. Litwa prowadzi inną politykę i niekoniecznie się z nią zgadzam.

Ochłoń trochę wink.gif

QUOTE
Wystarczy Republika Czeska, gdzie zagadnienie poszanowania praw mniejszości polskiej, jest przeprowadzone w modelowy, wzorcowy sposób.


Można i tak.

QUOTE
Polacy na Wileńszczyźnie mają więcej wiedzy(niż ty) na temat AWPL, i ją wspierają, a sama partia wykazuje sie pragmatyzmem, i sukcesami.


Nie wiem, jaka Polacy na Wileńszczyźnie mają wiedzę. Nie wszyscy tamtejsi Polacy ją wspierają. Z jakiegoś powodu muszą głosować na inne partie, bo AWPL ich odpycha.

W 2020 roku w wyborach parlamentarnych uzyskali 4,82% poparcia, w wyborach do Parlamentu Europejskiego 5,24%, w tym samym roku Waldemar Tomaszewski miał 3,98%. Według spisu ludności z 2011 roku Polacy na Litwie stanowią 6,6% ludności. Tak więc nie każdemu Polakowi tam mieszkającemu odpowiada konserwatyzm z wydaniu narodowo-religijnym połączony z eurosceptycyzmem i prorosyjskością. W szczególności polska inteligencja mieszkająca w Wilnie, wolała głosować na inne partie, co mnie w ogóle nie dziwi.

Nie widzę w tym pragmatyzmu. Pomysł zakazu aborcji i obowiązkowej religii w szkole to nie jest pragmatyzm cool.gif Ani swoją działalnością nie zjednali poparcia Litwinów, ani nie widzę jakoś sukcesów w postaci np. dwujęzycznych nazw ulic wink.gif A przypuszczam, że Litwini z młodszego pokolenia mają gdzieś dawne zaszłości historyczno-narodowościowe.

Co do reszty posta, zasadniczo się z nią zgadzam. Ale mam wrażenie, że w tej kwestii dyskutujesz sam ze sobą, bo nigdzie nie kwestionowałem faktu łamania praw polskiej mniejszości przez rząd litewski, bo sam krytykuję tą politykę.

QUOTE
Już sobie wyobrażam jaki krzyk by podniosła Litwa gdyby Polska stwierdziła, że mieszkający w Polsce Litwini (jest ich trochę w okolicach Suwałk) to Polacy mówiący po litewsku. sad.gif Szkoda gadać.


Niby o co mieliby podnosić? Mają polskie obywatelstwo, więc w pewnym sensie są i nikt z tego rabanu nie robi wink.gif

QUOTE
Zapewne zrażają - to Twoje przypuszczenie na czym oparte ?


Nie przypuszczenie, tylko fakt wink.gif oparty na porównaniu wyników wyborów na Litwie z udziałem procentowym Polaków tam mieszkających. Dla uściślenia - mimo wszystko większość Polaków głosuje na AWPL.

QUOTE
Porządny Polak będzie za każdą partią która może się przyczynić do przyznania Polakom na Litwie należnych im praw i zrozumie że wobec postawy Litwinów taka partia może też czasem wchodzić w sojusz taktyczny z Rosjanami żeby dostać się do litewskiego parlamentu.


Porządny Polak zrozumie też, że partia wzbudzająca niechęć znacznej części litewskiego społeczeństwa, jak również pewnej części polskiego, nie osiągnie swojego celu.

Mówię wyłącznie za siebie: wolałbym się całkowicie uznać za Litwina niż głosować na tamtejszy odpowiednik PiS-u z prokremlowskimi sympatiami, bo po prostu skrajnie się nie zgadzam z tymi poglądami.

Ten post był edytowany przez kalev: 27/01/2021, 21:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #6457

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/01/2021, 22:01 Quote Post

QUOTE
Porządny Polak zrozumie też, że partia wzbudzająca niechęć znacznej części litewskiego społeczeństwa, jak również pewnej części polskiego, nie osiągnie swojego celu.

Mówię wyłącznie za siebie: wolałbym się całkowicie uznać za Litwina niż głosować na tamtejszy odpowiednik PiS-u z prokremlowskimi sympatiami, bo po prostu skrajnie się nie zgadzam z tymi poglądami.

rolleyes.gif Tak to przeczytałem, i po chwili zgodnie z radą usera kalev
QUOTE
Ochłoń trochę

Ochłoniłem się rolleyes.gif , tak mi sie stary serial Československá televize przypomniał, i jakże aktualne tu słowa doktora Josefa Štrosmajera :
Kdyby hloupost nadnášela, tak se tady budete vznášet jako holubička!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6458

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 28/01/2021, 1:40 Quote Post

A mi z kolei przypomniał się pewien stary filmik na youtube o tytule "super partia...", w którym pewna starsza osoba bardzo dosadnie wyraża poparcie dla Ligi Polskich Rodzin biggrin.gif

Dla równowagi, znalazłem oświadczenie Jarosława Kalinowskiego: http://www.kalinowski.pl/strona.27157.html

 
User is offline  PMMini Profile Post #6459

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 28/01/2021, 23:32 Quote Post

Na Litwie trwa właśnie spis powszechny, ale polega to raczej na urzędniczym przepisaniu danych. Chyba, że chętni spiszą się przez internet. Ponieważ wielu urodzonych po rozpadzie ZSRR nie ma w dowodzie podanej narodowości, to wyniki pewnie będą fatalne. Tak jak ostatnio w Czechach.

Polacy w Wilnie tracą zaufanie do AWPL, choć na szczęście przełożyło się to na mandat dla Dobrowolskiej, która nawet została ministrem. Niestety ma ona zapędy lewackie. Niemniej jeśli i jej nie uda się nic zrobić, to znaczy, że pokojowo, prawnie jest to niemożliwe w takich warunkach.
Marzy mi się reforma AWPL tworząca szeroki blok ideowy. Ale to chyba niemożliwe.

No i przydałaby się wolna, neowielkolitewska Białoruś. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6460

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 29/01/2021, 6:33 Quote Post

QUOTE(bartoszb @ 29/01/2021, 0:32)
Na Litwie trwa właśnie spis powszechny, ale polega to raczej na urzędniczym przepisaniu danych. Chyba, że chętni spiszą się przez internet. Ponieważ wielu urodzonych po rozpadzie ZSRR nie ma w dowodzie podanej narodowości, to wyniki pewnie będą fatalne. Tak jak ostatnio w Czechach.

Polacy w Wilnie tracą zaufanie do AWPL, choć na szczęście przełożyło się to na mandat dla Dobrowolskiej, która nawet została ministrem. Niestety ma ona zapędy lewackie. Niemniej jeśli i jej nie uda się nic zrobić, to znaczy, że pokojowo, prawnie jest to niemożliwe w takich warunkach.
Marzy mi się reforma AWPL tworząca szeroki blok ideowy. Ale to chyba niemożliwe.

No i przydałaby się wolna, neowielkolitewska Białoruś. smile.gif
*


Hodowla wschodnich nacjonalizmów nigdy nie kończy sie dobrze (dla Polski), wcześniej czy później to miejscowi Polacy stają sie jej targetem. TV Biełsat promowało młodego"demokrate"z Białorusi( nawet film fabulary o nim powstał), a ten sobie na Fb produkował mapy przyszłej Wielkiej Białorusi, z Podlasiem w jej granicach.....
 
User is offline  PMMini Profile Post #6461

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 29/01/2021, 10:50 Quote Post

Wiaczorka jeet nawet w tym "rządzie" Cichanowskiej i rzuca komentarze po angielsku na Twitterze.
Myślę, że w przypadku Białorusi nie masz racji. Sprawy polskie i tak wyglądają źle i przy uzurpatorze się nie poprawią. Z Białorusią nie mamy takiego bagażu jak Wołyń, więc i relacje z nową władzą mogłyby być lepsze. To już też i dużo od zręcznosci naszych polityków by zależało.
A ja to pisałem w kontekście ewentualnego nacisku na Litwę. Byłoby zabawnie jakby zaczęli między sobą rywalizować o spuściznę WKL.
Na razie jednak łysa pała musi odejść. A to wciąż ciężka sprawa, tak jak i w miarę swobodna sukcesja po nim. Ale to chyba wiadomo i nie trzeba tej myśli rozwijać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6462

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 29/01/2021, 13:11 Quote Post

QUOTE(bartoszb @ 29/01/2021, 11:50)
Wiaczorka jeet nawet w tym "rządzie" Cichanowskiej i rzuca komentarze po angielsku na Twitterze.
Myślę, że w przypadku Białorusi nie masz racji. Sprawy polskie i tak wyglądają źle i przy uzurpatorze się nie poprawią. Z Białorusią nie mamy takiego bagażu jak Wołyń, więc i relacje z nową władzą mogłyby być lepsze. To już też i dużo od zręcznosci naszych polityków by zależało.
A ja to pisałem w kontekście ewentualnego nacisku na Litwę. Byłoby zabawnie jakby zaczęli między sobą rywalizować o spuściznę WKL.
Na razie jednak łysa pała musi odejść. A to wciąż ciężka sprawa, tak jak i w miarę swobodna sukcesja po nim. Ale to chyba wiadomo i nie trzeba tej myśli rozwijać.
*


To prawda Białorusini jako ludzie, i naród zasługują na szacunek Polaków(i wdzięczność), w przeciwieństwie do zbroniczych ukraińskich, czy "litewskich" nacjonalistów, nie splamili się ludobójstwem na Polakach( i Żydach).
Co do "nowej władzy", zależy jaka ona będzie, jeśli to będą osobniki typu Wiaczorka, czy jemu podobni szowiniści, to problemy tych Polaków ( w białoruskiej części Pasa Polskiego) będą narastać.
Sytuacja językowa Polaków na Białorusi nie jest zła, tam nie kara sie mandatami na używanie języka polskiego(jak na Litwie), tragiczne jest szkolnictwo....Z samym Łukaszenką też mozna by załatwic wiele spraw, niestety "prometeizm" niesiem demokracje, itp.
Białoruś często odwołuje sie do polskiego wspólnego dziedzictwa, odnawia polskie zabytki, nie zakłamuje historii jak Lietuva, czy Ukraina.

Ten post był edytowany przez force: 29/01/2021, 13:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #6463

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 30/01/2021, 0:12 Quote Post

W kwestii utrzymania polskości jest fatalna. Znowu chcą zamknąć obie polskie szkoły. A tych powinno być ze 100 jak nie więcej. Ale:

"Najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań socjologicznych:

Pozytywny stosunek do Polski deklaruje 74% Białorusinów, a do Polaków – 83%. Niechęć do niej przejawia 19% mieszkańców Białorusi, a do Polaków – 11%. "
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/koment...e-rosji-i-sobie
 
User is offline  PMMini Profile Post #6464

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 30/01/2021, 7:52 Quote Post

QUOTE(bartoszb @ 30/01/2021, 1:12)
W kwestii utrzymania polskości jest fatalna. Znowu chcą zamknąć obie polskie szkoły. A tych powinno być ze 100 jak nie więcej. Ale:

"Najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań socjologicznych:

Pozytywny stosunek do Polski deklaruje 74% Białorusinów, a do Polaków – 83%. Niechęć do niej przejawia 19% mieszkańców Białorusi, a do Polaków – 11%. "
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/koment...e-rosji-i-sobie
*


To prawda szkolnictwo leży, polskiego szkolnictwa de facto nie ma.
Inna sprawa, że Polacy nie są prześladowani za sam fakt bycia Polakami, co więcej nie ma uprzedzeń narodowych wobec Polaków:
https://wyborcza.pl/7,75399,26533680,polak-...lukaszenki.html

Ten post był edytowany przez force: 30/01/2021, 7:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #6465

433 Strony « < 429 430 431 432 433 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej