Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: jego miejsce w XIX-wiecznej Europie
     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 10/05/2007, 17:22 Quote Post

Bo widzisz inne państwa zmierzają ku równouprawnieniu, chcą żeby wszyscy byli wolni. A co do Napoleona może i wykorzystał nas ale spójrz na to z takiej strony: po rozbiorach Rosja,Austria. i Prusy podpisały pakt który mówił o tym że żadne z państw zaborczych nigdy nie użyje nazwy Królestwo Polskie. Po Napoleonie na kongresie Wiedeńskim zrobiono ,,Polskę" (moim zdaniem to niebyła Polska wogule to co to za Polska w której nawet niewolno mówić po polsku (w późniejszym okresie car uchwalił takie coś). Ale jednak użyto nazwy Królestwo Polskie które w 1918 roku przekształciło się w suwerenne państwo. A co do tej torii Francuskiej to to jest totalna bzdura po prostu jak zwykle Francuska duma przegieła. Zachód zawsze wszystko zwala na wschód. Bo ,,nam się Gdańska chciało bronić" widziałem sondarze w których zdecydowana większość ankietowanych była za tym żebyśmy odrzucili roszczenia Hitlera. W. Brytania przed i po była słaba gdyby nie woda to Niemiaszki pokonały by ich jeszcze szybciej niż nas. I wogule nie jesteś patriotą. I tak się składaże kodeks Napoleoński był doskonałym dziełem w niektórych państwach obowiązuje do dziś. I co że niby W.Brytania jest jednym z najbogatszych państw bo glosila hasla ktore ograniczaja prawa? Duzo bledow pod koniec bo mi klawiatura zaczela nie chciec polskich liter pisac.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 10/05/2007, 19:29 Quote Post

Szanowny Przedmówco!
Upraszam o powściągnięcie emocji i nie zarzucanie innym dyskutantom braku patriotyzmu.
Przypominam także, aby zanadto nie odbiegać od tematu zaproponowanego nam przez jego autora, czyli trzymajmy się Napoleona I, a nie późniejszych przywódców francuskich. Zostawmy też w spokoju Sartre'a i jego stosunek do krajów bloku wschodniego, jak i Hitlera, Gdańsk 1939 i parę innych off-topiców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 11/05/2007, 14:30 Quote Post

Poniosło mnie. Denerwuje mnie gdy koś wytyka Napoleonowi że źle rządził. To nie moja wina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 13/05/2007, 21:29 Quote Post

QUOTE(Warnesis @ 11/05/2007, 14:30)
Poniosło mnie. Denerwuje mnie gdy koś wytyka Napoleonowi że źle rządził. To nie moja wina.
*



Wyluzuj i nie denerwuj się smile.gif. Ja już dawno dałem swojego rodzaju ignora osobom, które delikatnie mówiąc - bredzą - na temat jak to Napoleon nas wykorzystywał i oszukiwał. Zapewne mało czytały lub jakieś książki bazujące na 'czarnej legendzie' - Napoleon wysłał legiony na śmierć, traktował nas jak mięso armatnie itd. itp. Najważniejsze jest co Ty wiesz. Ja też kiedyś sądziłem, że Napoleon nas oszukiwał i okłamywał. Wystarczyło jednak sięgnąc po tuzin różnych opracowań i książek by zamienić się w wyznawce naszego Ukochanego Cesarza. wink.gif To tylko kwestia czy chcesz poznać prawdę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
karolina [13!]
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 32.867

 
 
post 20/05/2007, 11:44 Quote Post

Napoleon nie rządził źle. Moim zdaniem zarzucić mu można jedynie wysłanie części Legionów na Haiti. Potrzebny był pokój z Austrią-O.K.Rozwiązał legiony -O.K.ale moim zdaniem powinien je wszystkie wcielić do armii francuskiej, a nie wysyłać na haiti do walki z ludźmi, którzy tak samo jak legioniści walczyli o wolność....

Wg mnie Napoleon miał prawo postąpić tak, jak postąpił. Zależało mu na dobru Francji, więc zawarł pokój z Austrią. ALE uważam, że powinien wcielić legiony do armii francuskiej w całości, a nie wysyłać część na Haiti, by walczyli przeciwko ludziom, którzy mają takie same cele, którzy również walczą o wolność!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 29/05/2007, 11:49 Quote Post

Z ta wplnoscia na Haiti to bym nir przesadzal (bylem widzialem Haiti i Dominikane).A cudzoziemcow wysylali wszyscy, chociazby na kilka lat przed ekspedycja wyslana przez Napoleona na Haiti "bawili" Polacy z Royal Foreignes.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 31/05/2007, 10:40 Quote Post

A jak z działalnością w Hiszpanii? Przywykło się ukazywać hiszpańską walkę jako walkę o wolnośc, tymczasem ponoć Francuzi wkraczający za Pireneje spotykali się początkowo z sympatią sporych kół społeczeństwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 31/05/2007, 13:02 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 31/05/2007, 10:40)
A jak z działalnością w Hiszpanii? Przywykło się ukazywać hiszpańską walkę jako walkę o wolnośc, tymczasem ponoć Francuzi wkraczający za Pireneje spotykali się początkowo z sympatią sporych kół społeczeństwa.
*



Po wojnie, kiedy wrócił król Ferdynand, szybko Hiszpanie zobaczyli co to oznacza ta 'upragniona' wolność. Zatęsknili za 'Francuzami' i żałowali walki przeciw Napoleonowi (szczególnie liberałowie).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 1/06/2007, 8:19 Quote Post

Tak, wysłali w 1815 roku delegację do Paryża.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 1/06/2007, 13:44 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 1/06/2007, 8:19)
Tak, wysłali w 1815 roku delegację do Paryża.
*



Zaś jakiś Polak objeżdżając Hiszpanię w XIX wieku widział w wielu miejscach (gospodach bodaj?) obrazy przedstawiające ks.J.Poniatowskiego skaczącego do Elstry ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 5/06/2007, 15:28 Quote Post

Czy byl to Poniatowski czy jakis lokalny bohater to chyba ciezko powiedziec.
Ale wrocmy do wyczynow zolnierzy Napoleona na Haiti.Przyniesli oni ze soba kilka ciekawych "wynalazkow".Wedlug gen.Rochambeau "the truly
modern technique of mass gasing by sulphur in the holds of old ships-
fumigational sulphuric baths" - czyli na polskie- komory gazowe z uzyciem dwutlenku siarki.A my mowimy ze wujek Adolf to zbrodniarz.Trudno przypuszczac ze pomysl nie byl autoryzowany przez pierwszego konsula.
A tak na marginesie zachwycajacy sie komorami gazowymi gen.Rochambeau
to syn ksiecia Rochambeau,ktory dowodzil armia francuska w Ameryce
w czaie American Rewolution,
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
ftaghn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 24.648

Zawód: student
 
 
post 4/08/2007, 12:56 Quote Post

Aby właściwie ocenic kim był/jest dla nas Napoleon powinnismy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie.Mianowicie:Jak wyglądałaby dziś europa bez Napoleona i zdobyczy rewolucji francuskiej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 4/08/2007, 14:27 Quote Post

Napoleon nie był Polakiem i rozumiem to, że czynił wszystko dla dobra Francji. Zarzuty, że nie było słowa o Polakach w Campio Formio można sobie wsadzić - Napoleona chyba nawet wtedy w Berlinie nie widzieli, a żeby dostać jakąś ziemię na mocy traktatu pokojowego trzeba ją najpierw zająć podczas wojny. A i w ogóle to co trzeba było zrobić z Polakami w 1797 r.? Bo ja szczerze mówiąc nie wiem, byłoby to śmieszne, gdyby Napoleon całe rokowania poświęcał na dyskutowanie o Polakach.
Wysłanie Polaków na Haiti to niewątpliwie wpadka, tyle że to nie Napoleon przyszedł do Polaków, a Polacy do Napoleona i Bonaparte mógł z nimi robić co mu się podoba.
Był niewątpliwie kimś większym niż zwykłym przeciętnym człowiekiem skoro stworzył kilka kodeksów oraz miał pod sobą pół Europy. Świetny dowódca - Frydland, Austerlitz, Jena.
Miał gość tam jakieś ambicje, ale wszystkie wojny za jego czasów wybuchały nie z jego ambicji, a z ruchów koalicji - to oni byli agresorami. A co do tych wojen które on zaczął czyli Hiszpania i Rosja. Hiszpanię musiał zdobyć, żeby osłabić Anglików i mieć jakieś widoki na inwazję na Wyspy. Rosję musiał zdobyć jeśli chciał się pozbyć groźnego wroga, który nakłaniał Polaków do zdrady.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Dob
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 33.750

 
 
post 5/08/2007, 18:56 Quote Post

O Hitlerze tez wiele narodow mowilo: "Najwiekszy wladca na swiecie".
i tez mial Wielka Armie, zlozona z obywateli calej Europy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:For...c_hitlerowskich
Hitler,o czym nie chcecie pamietac, byl wielbicielem Napoleona.Czyz Schulmeister nie byl pierwowzorem Himmlera?
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 5/08/2007, 19:21 Quote Post

Czyz Schulmeister nie byl pierwowzorem Himmlera?

- O Matko, ale bzdura... Dawno większej nie widziałem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

18 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej