Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

10 Strony « < 8 9 10 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Agora, Czyli ateistyczna wersja "Pasji"

Eamr

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 39.134

post 26/07/2015, 18:10 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 24/07/2015, 13:23)
Akurat według mnie to nie było takie proste, bo sami wyznawcy Politeizmu byli raczej mało religijni, a bardziej chodziło o tradycje i wyższość nad chrześcijaństwem jako religią ludu. Do tego sama Hypatia nie miała nic przeciwko niewolnictwu które jest jednoznacznie złe.

A co dobrego dała religia, szczerze ja właśnie widziałem dobre strony chrześcijaństwa.
Agitacja przeciwko niewolnictwu.
Pomoc ubogim.
A z takich mnie oczywistych to chrześcijaństwo tchnęło nowe siły w świat rzymski.
*

Uff… Akurat lud w masie swej (zwłaszcza na wsi) znacznie dłużej był politeistyczny niż elity. Stąd etymologia słowa: poganie. Elity zaś dzieliły się na chrześcijańskie i nazwijmy je… konserwatywne smile.gif Można rzec też, że konserwatyści byli jak najbardziej religijni. Za to chyba mało wierzący. Taka subtelna różnica. Że niewolnictwo jest jednoznacznie złe uznano dopiero w czasach nowożytnych.

Ergo: wypadałoby poczytać przed pisaniem tongue.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #136

sevligo

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 96.931

post 19/10/2015, 21:00 Quote Post

*

[/quote]
Że niewolnictwo jest jednoznacznie złe uznano dopiero w czasach nowożytnych.

Ergo: wypadałoby poczytać przed pisaniem tongue.gif
*

[/quote]

Chrześcijaństwo dążyło raczej do "ucywilizowania" niewolnictwa. Podkreślało, że tym ludziom też należy się szacunek, gdyż mimo niższej społecznej też są "czymś jednym w Jezusie Chrystusie" razem ze swoimi panami. Już inna sprawa, że Europa zwłaszcza w czasach wczesnonowożytnych, była w tej dziedzinie pełna hipokryzji. Nic zatem dziwnego, że ludzie doszli z czasem do wniosku, że nie ma czegoś takiego jak "cywilizowane niewolnictwo". Chrześcijanie zrobili niemniej jednak w tej dziedzinie pierwszy krok do przodu. I to jest godne uznania.

Ten post był edytowany przez sevligo: 19/10/2015, 21:03

User is offline  PMMini Profile Post #137

10 Strony « < 8 9 10 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2016 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej