Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lista Stalina (?), osoby chronione
     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 16/02/2008, 10:04 Quote Post

Parę razy spotykałem się w literaturze wzmianki, że była lista osób pod specjalną ochroną w czasach stalinowskich. Prawdopodobnie listę tą trzymał i nadzorował Poskrebyszew (lub Poskriobyszew) - sekretarz "osobisty" Stalina. Zawierała ona podobno nazwiska około 10 osób, których pod żadnym pozorem nie należało zabijać ani torturować. Podobno nawet Poskrebyszew miał nawet ostrzegać samego Stalina żeby nie wydawał na nich wyroków. Na tej liście znajdował się podobno Ilia Erenburg. Czy ktoś coś słyszał na ten temat???
Archiwa pewnie jeszcze długo będą utajnione, chociaż nie jestem tego pewien.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/07/2008, 14:39 Quote Post

I ja również o takiej liście słyszałem. Z tego co pamiętam poza Budionnym i Erenburgiem znajdował się tam także Aaron Soltz, bolszewik żydowskiego pochodzenia który dzielił z młodym Stalinem jeden pokój w petersburskim mieszkaniu chyba jeszcze przed I Wojną Światowę. Wracając do Budionnego to "nietykalność" najwyraźniej nie dotyczyła już jego rodziny. Żonę Marszałka Zwiażku Radzieckiego Stalin osobiście kazał wysłać do łagru.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 30/07/2008, 15:33 Quote Post

Wśród tych specjalnie chronionych osób był jeszcze zapewne Woroszyłow, również bliski przyjaciel Stalina z młodzieńczych czasów.

A co do wysłania żony Budionnego do łagru to mogę prosić o źródło? Może to była jego była żona? wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/07/2008, 15:55 Quote Post

Słyszałem o takiej liście. Zrobił ją sam Stalin i kazał rozesłać do NKWD. Chodziło mu o to, żeby chłopaki w rewolucyjnym zapale nie zabrali się za tych, których Koba z tych czy innych powodów chciał oszczędzić(tymczasowo, oczywiście). Natomiast teza, żeby Poskriebyszew ostrzegał Stalina przeciw czemukolwiek( w sensie: ja ci radze nie rób tego, bo będzie źle a nie, że ostrzegal np. przed spiskiem) jest w/g mnie nieprawdobodobna. Poskriebyszew był 100% potakiwaczem, ślepo wypełniejącym każdy rozkaz wodza, zgadującym wręcz jego życzenia... Zresztą dzięki temu tylko przeżył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/07/2008, 16:33 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 30/07/2008, 16:33)
A co do wysłania żony Budionnego do łagru to mogę prosić o źródło? Może to była jego była żona?  wink.gif

Pozdrawiam!
*


O okolicznościach zesłania żony Budionnego do łagru pisze dokładniej Edward Radziński w swej znakomitej biografii Stalina. Precyzyjnie rzecz ujmując to masz rację gdyż kolejność wydarzeń wyglądała tak:
1) Stalin dowiedział się od Berii bądź też Beria powiedział mu to co on sam chciał uslyszeć (Radziński nie precyzuje), że żona Budionnego utrzymuje bliskie kontakty z pracownikami kilku ambasad państw zachodnich
2) Stalin poinformował Budionnego o zarzutach przeciwko jego żonie
3) Budionny potulnie rozwiódł się ze swoją żoną
4) Była już żona Budionnego została wysłana do łagru

Jak widać obawa przed podzieleniem losów Tuchaczewskiego była u Marszałka silniejsza niż miłość do żony. Notabene w podobny sposób swą lojalność wobec Koby udowodnił w 10 lat później Wiaczesław Mołotow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 30/07/2008, 17:06 Quote Post

QUOTE(Travis @ 30/07/2008, 17:33)
Była już żona Budionnego została wysłana do łagru
*


Dzięki za wyjaśnienie. A nie wiesz co się z nią dalej działo?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/07/2008, 17:16 Quote Post

Po śmierci Stalina Budionny poprosił o jej zwolnienie z łagru i tak też się stało. Spędziła tam ponad 15 lat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/01/2009, 20:45 Quote Post

Osobiście powątpiewam w istnienie takiej listy(choć nie wykluczam,że mogła być).Wynika to z tego,że wszystkie aresztowania dotyczące wysokich funkcjonariuszy partii,wojska,czy NKWD były uprzednio konsultowane ze Stalinem.Sama istota terroru w latach 30-tych polegała na tym,że nikt nie mógł byc pewien swojego jutra,bez względu na zasługi,przyjaźnie,zajmowaną pozycję.Nie chroniła też przyjaźń z wodzem.Przypisywać mu można różne cechy charakteru,ale na pewno nie był sentymentalny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 26/09/2016, 10:22 Quote Post

Travis:
QUOTE
znajdował się tam także Aaron Soltz, bolszewik żydowskiego pochodzenia który dzielił z młodym Stalinem jeden pokój w petersburskim mieszkaniu chyba jeszcze przed I Wojną Światowę.

Chodzi o Arona Aleksandrowicza Solca, żyjącego w latach 1872-1945, będącego członkiem Prezydium Centralnej Komisji Kontrolnej erkapebe-wukapebe?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aron_Solc

Co do Woroszyłowa, to Simon Montefiore napisał, że tylko jemu mogło ujść na sucho to, że nakrzyczał na Stalina, wytykając mu zabicie dowódców Armii Czerwonej w czasie czystek, i rozbił jego półmisek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej