Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lublin i Lubelszczyzna,
     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/04/2011, 21:06 Quote Post

Wujek opowiedział mi ostatnio taką zabawną historię. Na jakimś szkoleniu poznał gościa z Gdańska, który zapytał go skąd pochodzi. Gdy odpowiedział, że z Lublina Gdańszczanin powiedział : Lublin???...aaaa to u Was są te pola gryki.biggrin.gif

Czasami myśle, że nasz region i miasto są marginalizowane w opinii reszty mieszkańców Polski, nawet w mapach pogodowych często brakuje Lublina. To prawda, że jesteśmy dość ubogim rolniczym regionem , stolica województwa zaś jest typowo akademickim ośrodkiem z dogorywającym przemysłem. Mimo to mamy wiele zabytków i ciekawych miejscowości jak Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny czy nienależący historycznie do ziemi lubelskiej lecz znajdujący się w granicach województwa Zamość. Sam Lublin też jest pełen uroku, którego rdzenni mieszkańcy nie doceniają ale studenci z innych stron kraju (najczęściej podkarpackiego czy świętokrzyskiego) czy z Lubelszczyzny już tak. smile.gif

A Wam z czym się kojarzy Lublin i Lubelszczyzna (Ta historyczna jak i administracyjna)? Zarówno pod względem historycznym jak i dzisiejszych realiów społeczno - gospodarczych.

Pozdrawiam Karol


 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 30/04/2011, 21:08 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 30/04/2011, 21:06)
Wujek opowiedział mi ostatnio taką zabawną historię. Na jakimś szkoleniu poznał gościa z Gdańska, który zapytał go skąd pochodzi. Gdy odpowiedział, że z Lublina Gdańszczanin powiedział : Lublin???...aaaa to u Was są te pola gryki.biggrin.gif

Czasami myśle, że nasz region i miasto są marginalizowane w opinii reszty mieszkańców Polski, nawet w mapach pogodowych często brakuje Lublina. To prawda, że jesteśmy dość ubogim rolniczym regionem , stolica województwa zaś jest typowo akademickim ośrodkiem z dogorywającym przemysłem. Mimo to mamy wiele zabytków i ciekawych miejscowości jak Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny czy nienależący historycznie do ziemi lubelskiej lecz znajdujący się w granicach województwa Zamość. Sam Lublin też jest pełen uroku, którego rdzenni mieszkańcy nie doceniają ale studenci z innych stron kraju (najczęściej podkarpackiego czy świętokrzyskiego) czy z Lubelszczyzny już tak. smile.gif 

A Wam z czym się kojarzy Lublin i Lubelszczyzna (Ta historyczna jak i administracyjna)? Zarówno pod względem historycznym jak i dzisiejszych realiów społeczno - gospodarczych.

Pozdrawiam Karol
*



Ech, pierwszy raz w Mc Donaldzie(w Chełmie ciągle czekamy sad.gif)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.906
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/04/2011, 21:12 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 30/04/2011, 21:06)

A Wam z czym się kojarzy Lublin i Lubelszczyzna (Ta historyczna jak i administracyjna)? Zarówno pod względem historycznym jak i dzisiejszych realiów społeczno - gospodarczych.

Mnie kojarzy się z lessami, Unią Lubelską, KULem i Rządem Lubelskim...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.132
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/04/2011, 21:13 Quote Post

Mi Lublin kojarzy się z Unią Lubelską, Kaplicą św. Trójcy - freskami, Trybunałem Koronnym i piękną, choć wtedy, gdy byłem ostatni raz w Lublinie, zapuszczoną starówką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 30/04/2011, 21:21 Quote Post

Lublin to zapyziała dziura, taka prawda. Rozwalili cały przemysł w mieście, a już niedługo to mieszkańcy miasta nawet ze studentów nie będą mogli zdzierać pieniędzy, bo uczelnie pozostawiają wiele do życzenia, a pracy w tym mieście otrzymać się nie da, jeśli nie jesteś z żadnego polecenia. Moi znajomi jasno mówią, że tu się fajnie studiowało, dużo się piło i wydawało kasę, ale teraz młodzież coraz więcej żąda pracyy i to nawet na studiach... a tu co możesz dostać? Call center, łażenie po domach, ulotki. Śmiech na sali smile.gif Po studiach wszyscy się rozjeżdżają do znacznie większych miast i już nie tylko do Warszawy. Coraz częściej wchodzi w grę zagranica.
Lubelszczyzna to województwo małych miasteczek. Puławy, Kazimierz, Nałęczów, to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców. Rozwój zerowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.132
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/04/2011, 22:19 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 30/04/2011, 21:21)
Lublin to zapyziała dziura, taka prawda. Rozwalili cały przemysł w mieście, a już niedługo to mieszkańcy miasta nawet ze studentów nie będą mogli zdzierać pieniędzy, bo uczelnie pozostawiają wiele do życzenia, a pracy w tym mieście otrzymać się nie da, jeśli nie jesteś z żadnego polecenia. Moi znajomi jasno mówią, że tu się fajnie studiowało, dużo się piło i wydawało kasę, ale teraz młodzież coraz więcej żąda pracyy i to nawet na studiach... a tu co możesz dostać? Call center, łażenie po domach, ulotki. Śmiech na sali smile.gif Po studiach wszyscy się rozjeżdżają do znacznie większych miast i już nie tylko do Warszawy. Coraz częściej wchodzi w grę zagranica.
Lubelszczyzna to województwo małych miasteczek. Puławy, Kazimierz, Nałęczów, to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców. Rozwój zerowy.
*


Ta "zapyziała dziura" jednak jest największym miastem na lewym brzegu Wisły, na dodatek jakiś przemysł istnieje, a Lublin może wykorzystać to, że tak naprawdę poza Warszawą nie ma specjalnej alternatywy na tzw. "ścianie wschodniej". Jeśli chodzi o prace dostępne dla studentów, to chyba nie oczekujesz, żeby byli zatrudniani jako management w przedsiębiorstwach typu "PGNiG SA" smile.gif Ogólnie to problem bezrobocia dotyczy ogółu kraju, też pracy za granicą, ale to o czym piszesz wynika z szeregu czynników - np. niedostosowanie własnego wykształcenia do potrzeb rynku pracy, przesycenia rynku pracy absolwentami pewnyc kierunków, ale też trzeba powiedzieć, że obecne rządy nie dbają specjalnie o zrównoważony rozwój kraju - w związku z Euro 2012 kładzie się nacisk na regiony i tak już jak na nas stosunkowo rozwinięte. Puławy, Kazimierz, Nałęczów - to małe miejscowości, ale przynajmniej dwie z nich o ustalonej marce turystycznej - tylko tam nie trzeba 300 historyków, ani 300 absolwentów marketingu, tylko jeśli już absolwentów studiów, to raczej fizjoterapia smile.gif A zagranica to alternatywa dla całego społeczeństwa - podobno dzięki kasie od emigrantów to Polska się rozwija...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 30/04/2011, 22:41 Quote Post

I co z tego, że to największe miasto na wschodnim brzegu Wisły? To co w tym mieście się dzieje, to rozbój w biały dzień. Znajomi ze znacznie mniejszych miast mają taką nabitkę z Lublina, że aż wstyd. Zero parkingów, stan dróg nie zasługuje nawet na miano fatalnych, a jeśli chodzi o zakłady pracy, to jesli się rozpierdzieliło co tylko się dało (a w tym najnowocześniejszą cukrownię w kraju), to ja nawet nie chcę mówic, co o tym myslę. Sport leży. Mam bardzo dobry widok na Lubliniankę, bo mieszkałem przez 5 lat jakieś 100 metrów od tego stadionu. Nawet mi się przeklinać nie chce. Ten stan nawet nie zasługuje na opłakany, a władze miasta zablokowały inwestycje Norwegów, no bo po co klub i miasto maja się rozwijać, jak może wyglądać wszystko, tak jak teraz.
Jeśli zaś chodzi o poziom nauczania uczelni, to nie jest on zły, ale dla przykładu informatyk pracujący w Lublinie za tą samą pracę co jego kolega z Warszawy do stanie około 2000zł, gdy ten drugi około 5000zł. Dalsze porównania dość mijają się z celem.
Rozwój w Puławach? AZOTY Puławy, Mostostal i supermarkety
Rozwój w Kazimierzu? Turyści z Warszawy
Rozwój Nałęczowa? Nałęczowianka i Ustronianka, SPA
Jednym słowem tu już nie wiadomo, czy cokolwiek warto studiować. Najlepiej zostać mechanikiem, elektrykiem, albo coś w tym rodzaju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.906
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/04/2011, 22:45 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 30/04/2011, 22:19)
podobno dzięki kasie od emigrantów to Polska się rozwija...
Prawda, prawda...
laugh.gif tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.132
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 30/04/2011, 22:55 Quote Post

Ogólnie w Polsce stan dróg nie jest zbyt dobry, nawet nowych, zob. problemy z obwodnicą lub drogami wyjazdowymi z Warszawy smile.gif, nie mówiąc o parkingach. Ogólnie to w Warszawie w pewnych zawodach dostaje się wyższą pensję niż gdzie indziej, poza tym chyba jest to normalne, że 2 mln miasto oferuje więcej możliwości pracy niż 0,5 mln, poza tym jakby na to nie patrzeć, Wawa to stolyca smile.gif A co do smutnych wniosków o studiowaniu - myślę, że dotyczą one nie tylko abiturientów uczelni lubelskich...
Myślę, że temat był nie o tym - w każdym razie na szczęście mi kojarzy sie Lublin jak wyżej. Kiedyś częściej tam przyjeżdżałem i jednak miasto w porównaniu do czasów schyłkowego PRL jakoś się rozwinęło, popracowano nad starówką, pojawiły się nowe osiedla, a w każdym razie nie kojarzy mi się z dziurawymi drogami, za to mógłbym jeszcze dorzucić stragany pełne świeżych warzyw i owoców smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 30/04/2011, 23:14 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 30/04/2011, 22:55)
popracowano nad starówką,
*


Miasto tak popracowało nad starówką, że swojego czasu na latarniach był herb Warszawy zamiast Lublina smile.gif Jak wyszła z tego afera, to wtedy zamieniono smile.gif
No wiesz, ja też czasem się bujam po Warszawie, Krakowie i nigdzie nie widziałem takiego stanu dróg jak w Lublinie. A co do parkingów, to jest tak źle, że markety musiały wprowadzić płatne parkingi tylko po to, żeby prawdziwi klienci mieli, gdzie zaparkować samochody. To jest chora sytuacja! Od co.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 1/05/2011, 7:58 Quote Post

Zgadzam się z Mobydickem. Chciałem w pierszym poście trochę oderwać się od ogólnego nastrroju jaki tu panuję ale chyba się nie da. Tak jak powiedziałem wcześniej, Lublin jest na swój sposób urokliwy i miasto samo w sobie nie jest złe ale poza zabytkami i klimatem, porównując to miasto i region pod względem gospodarczym i społecznym z Wielkopolską czy nawet pewnymi miastami woj. podkarpackiego jak Rzeszów to nie mamy o czym mówić. Studenci kochają to miasto w czasie studiów a potem jest już różnie.

Poza tym choć Uniwerki mamy dobre ale rzadko przyjeżdżają tu ludzie z mazowieckiego czy małopolskiego bo tam jednak są uczelnie bardziej renomowane no i w bardziej perspektywicznych miastach. Lubelscy studenci pochodzą przede wszystkim z Lubelsczyzny, świętokrzyskiego i Podkarpacia.

Aspirujemy do roli miasta którego głównym walorem ma być kultura, ale na tym polu również bywa różnie. Polityka kulturalna w mieście jest prowadzona przez bardzo wąskie grono osób. To bardzo dobrze, że się pamięta o dawnej wielokulturowości Lublina i (a może przede wszystkim) obecności w nich Żydów ale czasem wydaję mi się że jest to czasem promowane na siłe i sztucznie, a przeciętnego Lubelaka i tak to nie bardzo interesuje. Poza tym tożsamość historyczna to nie tylko to co było przed wojną i dawniej to także kształt naszego miasta po II WŚ no i teraźniejszy. I budując to trzeba zachować pewne proporcje.

Myśle, że kolega Beukot trafnie kiedyś opisał Lublin.
QUOTE
I osobiście odradzałbym jakąkolwiek pracę w Lublinie, bo organizacyjnie to miasto o duchu sporej wioski, przesiąknięte układami jak nowojorska policja w czasie prohibicji. Drugiego takiego chyba w Polsce nie ma, nawet Białystok odpada.


QUOTE
Zero parkingów, stan dróg nie zasługuje nawet na miano fatalnych, a jeśli chodzi o zakłady pracy, to jesli się rozpierdzieliło co tylko się dało (a w tym najnowocześniejszą cukrownię w kraju), to ja nawet nie chcę mówic, co o tym myslę.


Mnie wprost serce boli, gdy przejeżdżam obok Cukrowni. wallbash.gif wallbash.gif

Ten post był edytowany przez karolz77: 1/05/2011, 8:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 1/05/2011, 8:25 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 1/05/2011, 7:58)
Mnie wprost serce boli, gdy przejeżdżam obok Cukrowni.  wallbash.gif  wallbash.gif


Popatrz na to z innej perspektywy. Teraz można przynajmniej tędy przejechać, a kiedyś smród był taki, że gdy tylko człowiek się zbliżał, to na wymioty się zbierało wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Andronikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 796
Nr użytkownika: 67.214

Stopień akademicki: mgr
Zawód: mened¿er IT
 
 
post 1/05/2011, 9:25 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 30/04/2011, 23:55)
zob. problemy z obwodnicą lub drogami wyjazdowymi z Warszawy
*


Zaraz zaraz, to Warszawa ma obwodnicę? Widzę że przez te 3 dni kiedy mnie nie było sporo zbudowano wink.gif


Lublin cierpi z powodu stosunkowej bliskości Warszawy, która to bliskość utrudnia mu rozwinięcie się do rangi stolicy regionu jak Poznań lub Gdańsk. Centrala bardzo go okrada, ostatnio bodajże z drogi ekspresowej... Bo oczywiście, lepiej niech zbudują 10 do Poznania/Wrocławia niż jedną przelotową na wschodzie... dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 1/05/2011, 10:02 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 30/04/2011, 21:21)
Lubelszczyzna to województwo małych miasteczek. Puławy, Kazimierz, Nałęczów, to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.
*



HAHAHAHA. No bo zdechnę ze śmiechu na argumentację Szanownego Kolegi. Idźmy więc tym cennym tropem:

Pomorskie to województwo małych miasteczek. Słupsk, Tczew, Pelplin to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Łódzkie to województwo małych miasteczek. Piotrków Tryb., Sieradz, Poddębice to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Świętokrzyskie to województwo małych miasteczek. Ostrowiec, Sandomierz, Działoszyce to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Podlaskie to województwo małych miasteczek. Suwałki, Łomża, Tykocin
to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Podkarpackie to województwo małych miasteczek. Tarnobrzeg, Krosno, Biecz to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Lubuskie to województwo małych miasteczek. Nowa Sól, Kożuchów, Świebodzin to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Opolskie to województwo małych miasteczek. Kluczbork, Nysa, Paczków, to miasta nie sięgające nawet 100 000 mieszkańców.

Jednocześnie w pozostałych województwach miast "osiągających 100 00 mieszkańców" (he, a cóż to dziś za wyróżnik???) a nie będących ich stolicami jest raptem:

w kujawsko-pomorskim - 1 (Włocławek)
w zachodniopomorskim - 1 (Koszalin)
w warmińsko-mazurskim - 1 (Elbląg)
w wielkopolskim - 1 (Kalisz)
w małopolskim - 1 (Tarnów)
w mazowieckim - 2 (Płock, Radom)
w dolnośląskim - 2 (Legnica, Wałbrzych)

Przy czym Koszalin, Kalisz czy Legnica przekraczają tę magiczną wielkość 100 tys. zaledwie o kilka tys. (o ile w ogóle jeszcze). Natomiast Włocławek, Radom, Wałbrzych to istne lokomotywy gospodarcze swoich regionów smile.gif

Poza tym bardzo interesujące jest stawianie w jednym rzędzie ok. 50-tysięcznych Puław (dodatkowo z rozwiniętym przemysłem chemicznym) z 2.5-tysięcznym Kazimierzem - miasteczkiem o funkcjach wypoczynkowych, oraz z Nałęczowem - miejscowością o funkach uzdrowiskowych.

Ten post był edytowany przez glasgower: 1/05/2011, 10:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 1/05/2011, 10:20 Quote Post

Lubelszczyzna kojarzy mi się tylko z chmielem.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

16 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej