Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Siła Szwajcarów: przyczyny zwyciestw,
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/08/2018, 12:35 Quote Post

QUOTE
Chodziło mi o atak na zabudowania w Grunhag

Grünhag to nie są zabudowania, tylko burgundzka linia obrony. Po niemiecku Grün - zielony i hag - płot.
Tutaj próba powiedzmy rekonstrukcji wink.gif: http://theminiaturespage.com/boards/msg.mv?id=284976

QUOTE
Nie chodziło mi ze atak był nieskuteczny ale ze mała ilość strzelców zadała im spore straty.

Ale ja pytam o który atak Ci chodzi.

QUOTE
Oczywiście chodziło mi o szarżowanie.

Czyli chodzi Ci o to, że to oni szarżowali?
No to co prawda po angielsku charge używa si także do szybkich ataków piechoty, ale po polsku to słowo jest ograniczane w tym kontekście tylko do kawalerii (z wyjątkiem przy okazji tzw. szarży Picketa wink.gif).
- https://sjp.pwn.pl/sjp/szarza;2577030.html
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/szarza;3982573.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 20/08/2018, 13:01 Quote Post

To skoro grunhag to były takie budowle obronne to nie dziwie się że pomogły Burgundczykom.
I chodziło mi o pierwszy atak.

Nie wiedziałem ze po Polsku szarża oznacza tylko atak jazdy. Wiem tez że widziałem wiele razy takie określenie np w książkach fantasy.
To właściwie jest jakieś słowo na szybki atak piechoty?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/08/2018, 14:49 Quote Post

QUOTE
To skoro grunhag to były takie budowle obronne to nie dziwie się że pomogły Burgundczykom.
I chodziło mi o pierwszy atak.

Pierwszy atak został zatrzymany właśnie przez Grundhag.

Ja pisałem o uderzeniu decydującym, które przełamało obronę.

QUOTE
Nie wiedziałem ze po Polsku szarża oznacza tylko atak jazdy. Wiem tez że widziałem wiele razy takie określenie np w książkach fantasy.

Kiedyś uczono tego w szkole, teraz nie wiem wink.gif.

QUOTE
To właściwie jest jakieś słowo na szybki atak piechoty?

Jedno słowo raczej nie, trzeba by opisowo. Dlatego właśnie czasem przyjmujemy krótsze wersje np. angielskie wink.gif.


 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 21/08/2018, 12:49 Quote Post

Ale umocnienia polowe same się nie obroniły.
Strzelcy potrzebowali jakiejś ochrony a kiedy ja mieli byli dużo bardziej skuteczni jak w tym przypadku czy później w czasie wojen włoskich (ale to już poza ramami tego działu).
W kontekście bitwy pod Murten gdzie strzelcy zadali największe straty Szwajcarom ciekawi mnie jak by się sprawdzili przeciwko większej liczbie angielskich łuczników. Bo uczestniczyli oni w tej bitwie jednak nie wiem jak wielu ich było. Ale na pewno nie tylu ile w angielskich armiach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 21/08/2018, 13:08 Quote Post

QUOTE
Ale umocnienia polowe same się nie obroniły.

Same nie, ale to one wyhamowały atak.

QUOTE
W kontekście bitwy pod Murten gdzie strzelcy zadali największe straty Szwajcarom

Zdaje się przede wszystkim, że to obrona fortyfikacji walczyła, więc i ona zadała największe straty. Jazda nie miała możliwości skutecznych działań przeciw atakującym kolumnom, a potem to już było albo rozbijanie pojedynczych oddziałów, albo pościg i rzeź...

QUOTE
W kontekście bitwy pod Murten gdzie strzelcy zadali największe straty Szwajcarom ciekawi mnie jak by się sprawdzili przeciwko większej liczbie angielskich łuczników. Bo uczestniczyli oni w tej bitwie jednak nie wiem jak wielu ich było. Ale na pewno nie tylu ile w angielskich armiach.

A jak szło angielskim łucznikom we Francji na koniec wojny stuletniej, kiedy Francuzi wprowadzili działa i strzelców z bronią palną?



 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 22/08/2018, 16:24 Quote Post

Francuzom szło lepiej przez większą ilość strzelców i artylerii i przestali szarżować w bardzo niesprzyjających warunkach;)
Szwajcarzy jednak mieli wielkie bloki pikinierskie czyli idealny cel dla masy łuczników.
A sami Szwajcarzy mieli względnie mało strzelców i nie cenili broni zasięgowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 22/08/2018, 19:41 Quote Post

QUOTE
Francuzom szło lepiej przez większą ilość strzelców i artylerii i przestali szarżować w bardzo niesprzyjających warunkach;)

Czyli masz odpowiedź jakby szło strzelcom z łucznikami wink.gif?

QUOTE
Szwajcarzy jednak mieli wielkie bloki pikinierskie czyli idealny cel dla masy łuczników.
A sami Szwajcarzy mieli względnie mało strzelców i nie cenili broni zasięgowych.

Gdyby stali jak Szkoci pod Falkirk to tak, ale sam przecież piszesz, że potrafili szybko atakować, jak to określasz nawet szarżować.
Czyli czy byli by w stanie wytrzymać deszcz strzał przez powiedzmy 100-150 metrów?
Przy czym łucznicy nie walczyli sami i nie rozstrzygali sami bitew - tu jest cały problem takich porównań...


 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 23/08/2018, 14:47 Quote Post

Oczywiście ze nie chodziło mi o to że strzelcy sami wygrywali bitwy. Chodziło mi o to że Szwajcarzy zaczęli przegrywać z wojskiem które połączyło silna piechotę i strzelców w większej ilości takie proto tercios.
A angielscy łucznicy w odpowiedniej ilości byli takimi skutecznymi faktycznie strzelcami a przynajmniej w armii angielskie.

A co do Szkotów czytałem ze w bitwie pod Flodden według słów biskupa Rothven-a żaden z ciężkozbrojnych w pierwszych szeregach schiltronu nie był zabity przez łuczników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej